Illeték

LEGFONTOSABBAK EBBEN A KATEGÓRIÁBAN:

A nap kérdése: végelszámolás tagi kölcsönnel – megúszható az adó- és illetékteher? Cikk

Egy kft. évek óta nem működik, végelszámolni szeretne. A kölcsön kizárólag abból keletkezett, hogy a járulékokat fizette maga után. Mivel tagi kölcsönnel nem lehetséges a végelszámolás, járható-e az az út, hogy vagy tőke- (eredmény-), vagy lekötött tartalékba helyezi a tagi kölcsönt? Vagy valóban büntetik még azzal, hogy illetéket és társasági adót is fizessen az elengedett kölcsön után? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Alapítványi csiki-csuki: jön a tartós vagyonkezelési jogviszony – új adózási, számviteli, illetékszabályok szeptembertől Cikk

A vagyonkezelő alapítványokról szóló 2019. évi XIII. törvény módosítása 2025. szeptember 1-jei hatályba lépéssel bevezeti a tartós vagyonkezelési jogviszony, mint új jogintézmény bizalmi vagyonkezeléstől független szabályozását, és ezzel összefüggésben módosulnak a vonatkozó adószabályok is.

NAV-tájékoztató: az illeték törlése és visszatérítése Cikk

Ha valaki vagyontárgyat szerez (öröklés, ajándékozás, visszterhes vagyonátruházás) vagy valamilyen közigazgatási, bírósági eljárást kezdeményez (peres, nemperes eljárások, fellebbezés), akkor illetéket kell fizetnie. Egyes – jogszabályban meghatározott – esetekben azonban kérhető a megállapított illeték törlése vagy visszatérítése. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azonban csak akkor utal vissza illetéket, ha nem tart nyilván más tartozást. Ha van más tartozás, akkor az utalás helyett a tartozásra lesz elszámolva az illeték összege – hívja fel a figyelmet közleményében a NAV.

Adózási kérdések cég öröklésekor Cikk

Az öröklés kapcsán legtöbbször ingatlanokra, ingóságokra, pénzre gondolunk, amelyek közvetlenül a magánszemély örökös nevére kerülnek. Ugyanakkor egyre gyakoribb, hogy az öröklés tárgya nem maga a vagyontárgy, hanem egy gazdasági társaság — például egy kft. vagy zrt. — amelynek a tulajdonában állnak az értékes eszközök, például ingatlanok. Ilyenkor szem előtt kell tartani, hogy további adókötelezettségek is felmerülhetnek, különösen akkor, ha a társaságot végelszámolják, és a vagyont kiadják a magánszemély részére. Cikkünkben ezeket a szabályokat vesszük sorra, különös figyelemmel az adózásra és az illetékfizetésre.

Könnyített polgári peres eljárások, illetékkönnyítések, mentességek vagyonszerzésnél Cikk

A polgári peres eljárások egyszerűsítésével, továbbá az illetéktörvény módosításával két – június 19-én kihirdetett – törvény is könnyített az illetékeken. A változtatások részletei az igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2025. évi XLIX., továbbá az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló 2025. évi LIV. törvényben találhatók meg.

Kúriai döntés: az illetékalap kizárólag a föld ellenértéke lehet, ha a vevő a felépítmény tulajdonjogát nem szerezte meg Cikk

Ha a napelemmodulok esetében a szerződési akarat, tulajdonosi jogosultság hiányában nem történt meg a vagyonszerzés, akkor nincs illetékfizetési kötelezettség – mondta ki a Kúria.

Kúriai döntés a cserét pótló vételhez kapcsolódó illetékkedvezményről Cikk

A tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésének hiányában tulajdonszerzésre, tulajdonjog-átruházásra a Ptk. 5:38. § (2) bekezdése alapján nem kerülhet sor. A tulajdonszerzés a cserét pótló vételhez kapcsolódó illetékkedvezmény alapfeltétele. Az Itv. 21. § (2) bekezdés b) pontjának alkalmazása esetén csak a magánszemély tulajdonában álló lakástulajdon vehető figyelembe megvásárolt és eladott ingatlanként – mondta ki a Kúria.

Az új adócsomag illetéktörvényt érintő változásai Cikk

A 2025. május 13-án benyújtott T/11917. számú törvényjavaslat jelentős módosításokat tartalmaz több igazságügyi tárgyú jogszabály, köztük a polgári perrendtartás (Pp.) és az illetéktörvény vonatkozásában.

A nap kérdése: egyéni vállalkozás működésének és árukészletének átvétele – milyen adókötelezettségekkel kell számolni? Cikk

Induló egyéni vállalkozás megszűnő egyéni vállalkozás tevékenységét és árukészletét venné át. Milyen adókötelezettségekkel számoljon az átvevő? Olvasói kérdésekre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Kiadói kedvezménnyel: Ingatlanügyletek a gyakorlatban – adózási és számviteli útmutató Cikk

Az ingatlanok mind a magánszemélyek, mind a vállalkozások életében kiemelt szerepet játszanak, hiszen nagy értéküknél fogva az ezekkel kapcsolatos ügyletek fokozott odafigyelést igényelnek. Legyen szó értékesítésről, vásárlásról, hosszú vagy rövid távú bérbeadásról az illeték, az áfa, a társasági adó, a számviteli elszámolás és az szja szabályai számos kérdést felvetnek, és akkor még az ezekhez kapcsolódó hitellehetőségeket meg sem említettük. Kiadványunkban ezeket a kérdéseket igyekszünk összefoglalni.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fejlesztési adókedvezmény mezőgazdaságban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Podcast – áfa

Bunna Erika

adótanácsadó

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3