982 találat a(z) szabadság cimkére

Gyed alatt táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik gyeden lévő alkalmazottunk második gyermekével terhes, szeretne a gyed mellett táppénzre menni, ezt hogyan teheti meg? Mi kell ahhoz, hogy mindkét ellátást egyszerre igénybe tudja venni? Egyből mehet táppénzre, ha visszajön dolgozni vagy ki kell vennie a bent lévő szabadságait? Illetve ilyenkor mekkora összegű táppénzt kaphat, mi alapján számolják a táppénzt? A kismama 2016 februárjában szülte első gyermekét. Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft

Bónuszt ajánl a Ryanair a pilótáknak a szabadság átütemezéséért Cikk

Tizenkétezer eurós bónuszt és 10 ezer eurós fizetésemelést ajánlott a Ryanair ír fapados légitársaság azon pilótáinak, akik hajlandóak átütemezni szabadságukat.

Betegszabadság igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló munkaviszonyát a munkáltató meg fogja szüntetni. A munkavállaló a közigazgatásban 2017. január 5-étől dolgozik. A munkaszerződésben a munkáltató megjelölt egy faladatkört. A 3 hónap próbaidő lejárt. Május hóban egy másik munkakörbe osztották be a munkavállalót, amiről munkaszerződés-módosítás nem készült. Szeptember 1-jétől újabb munkakörbe került a munkavállaló, amiről munkaszerződés-módosítás szintén nem készült. A munkáltató azt mondja, hogy az újabb próbaidőt szeptember hótól számítja. Szeptember végén majd megmondja, hogy hajlandó továbbfoglalkoztatni a munkavállalót vagy sem. A munkavállalónak egy évre 30 nap szabadság jár, amiből 10 napot vett ki. Kérdésem az, hogy amennyiben a munkáltató szeptember 30-ával felmondja a munkavállaló munkaviszonyát, abban az esetben a munkavállaló hogyan kapja meg a szabadságát? Miután a munkáltató felmondott a munkavállalónak, akkor a munkavállaló a betegszabadságot még igénybe veheti-e? Köszönöm a válaszát.

Mit lehet tenni, ha több szabadságot vett ki, mint amennyi jár? Cikk

Mit tehet a munkáltató, ha a kilépett alkalmazott augusztusig kivette az egész éves szabadságát, majd felmondott? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

Szabadságelszámolás gyesről visszatérés után Kérdés

Tisztelt Szakértők! 2013 januárjában született az első, 2014. júliusában a második gyermekem, a kettő között nem mentem vissza dolgozni. A gyes lejártával jelentkeztem a munkaadómnál, aki mindösszesen 29 nap szabadságot ítélt meg (álláspontja szerint csak egy gyermekre jár). A törvényben ilyen kitételt nem találtam, szerintem mindkét gyermekemre figyelembe kell venni a szabadságot. Ilyen jellegű hivatalos állásfoglalásért/szabadság kiszámításért hová fordulhatnék, hogy a munkáltatóm a ténylegesen járó szabadságot vegye figyelembe? Előre is köszönöm válaszukat.

Szabadság Kérdés

Kilépett dolgozó augusztusig kivette az egész éves szabadságát. Szeptemberben kilépett; visszavonhatom-e az időarányos szabadságon felülit?

Kismamák szabadságának kifzetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét egy kérdésben, mely a nálunk kölcsönzött állományú munkavállalókat, azon belül is a kismamákat érinti. Partnercégünknél gépkezelőket foglalkoztatunk kölcsönzöttekként. Van pár munkavállalónk, akik három évvel ezelőtt mentek kismamaállományba, és most járt le a jogi állományuk, és gyes után vagy előtt vannak. A felhalmozódott szabadságot szeretnénk nekik kiadni. Az természetes, hogy az aktuális mindenkori minimálbérig mindig megemeljük a bérüket, de most felmerült az a kérdés, hogy mivel a többi gépkezelő bére a partnercég utasítása alapján magasabb, nem azzal a besorolási bérrel kellene-e kiadni a szabadságot is nekik? Két kismamát három éve bruttó 820 forintos órabérrel kezdtünk foglalkoztatni, nem szakképzettséget igénylő a munkakörben, így nem is emeltük a mostani 1050 forintos bruttó besorolásig az órabérüket. Kérném segítségüket, hogy jól jártunk-e így el, vagy korrekciózzunk náluk is, és a többi azonos munkakörű munkavállalók bérével számoljuk el a felhalmozott szabadságot. Köszönettel segítségét, Rajs-Bóné Bernadett munkaügyi előadó

Németországi kiküldetés során magyar szabadság számfejtése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdés szakszerű elbírálásában kérjük segítségüket. Magyar kft. román állampolgár munkavállalóit A1-es igazolással tartós kiküldetésben alkalmazza Németországban. A kiküldetés során a járulékokat Magyarországon, az adót pedig Németországban számfejtik. A külföldi munkavégzés után a munkáltató a munkavállalója után a szabadságpénztári (SOKA-BAU) befizetéseit teljesíti. Kérdésünk a szabadság számfejtésére vonatkozik. • Tartós külföldi kiküldetés esetén a szabadságot hogyan kell kezelni Magyarországon? • A magyar szabadság számfejtését hogyan érinti a német szabadságpénztári rendszer? • A kiküldetés hogyan befolyásolja a szabadság megváltását? Megtisztelő válaszukat köszönjük!

Gyes utáni munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyesről visszatérő kismama szabadságkiadásával kapcsolatos a kérdésem. A kismama 8 órás munkaviszonyban volt. Visszatérése után 6 órában lesz foglalkoztatva. Kérdésem: az összegyűlt szabadság kiadásánál hány órát kell figyelembe venni?

Szabadság számítása, régi és hatályos Mt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónk még az előző Mt. idején ment el szülési szabadságra, majd gyermeke gondozása miatt fizetés nélküli szabadságot vett igénybe (szintén a régi Mt. idején), s csak augusztus közepén jött vissza, viszont fel is mondott. Azt olvastam, hogy ha 2011. augusztus 1. előtt vette igénybe a fizetés nélküli szabadságot, akkor az egész számít szabadságra jogosító időnek. Ha közben folyamatosan igénybe vette, akkor egészen mostanáig ezzel az idővel kell számolni, vagy a mostani Mt. szerinti szabállyal? Illetve minden ilyen évre jut neki szabadságra jogosító idő? Ilyenkor a szabadság számítására (beleértve a gyest. gyedet, keresőképtelenséget, fizetés nélküli szabadságot) melyik törvény szabályai irányadók? Továbbá úgy tudom, 2012 előtt csak az egyik szülő vehette igénybe a gyerekek utáni pótszabadságot. Erről ő nem nyilatkozott. Ez beleszámít ilyenkor? A 2. gyerek már az újabb törvény idején született, ha ez számít a válasznál. Köszönöm.

Benzinkút, új üzemeltető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy betéti társaság, amely egy benzinkutat üzemeltet. A MOL-lal történt szerződés értelmében augusztus 29. napjától új üzemeltető fogja ellátni a benzinkút működtetését. A meglévő munkavállalói állományt tovább kívánja foglalkoztatni. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az átadó bt. köteles-e megváltani a ki nem vett időarányos szabadságokat vagy a munkaviszony folytonossága miatt nincs ilyen jellegű kötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm! Gyenes Ferenc

Gyes utáni szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves segítségét: Egyik munkavállalónk 2014.09.16-án ikergyermeket szült. A gyed időszaka: 2015.03.03-tól van 2017.09.15-ig. A ki nem vett szabadságokat a gyed lejártát követően szeretné kivenni. Az lenne a kérdésem, hogy ikergyermekek esetében is a szülési szabadságra és a gyed első hat hónapjára jár alap- és pótszabadság? Továbbá ha kiveszi a gyed lejártát követően a szabadságot, akkor a gyest csak a szabadság lejártát követően lehet igényelni, vagy lehet már 2017.09.16-tól is? Szíves válaszukat várom.

Munkáltatói jogutódlás - szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató személyében történő változáskor, munkáltatói jogutódláskor az átadó társaságnak ki kell-e adni az időarányosan járó szabadságot, illetve ha a jogutód cégnél kell kiadni a jogelődre időarányosan jutó szabadságot, hogyan kell elszámolni azon dolgozók szabadságát, akik a jogelődnél "túlvették" az arra az időszakra járó szabadságot? Vagy ennek figyelésére nincs szükség, a jogutód az átvételkor még meglévő szabadságos napokat viszi tovább? Köszönettel: Juhász Katalin

Így adjuk ki a részmunkaidő szabadságát – példákkal Cikk

Lassan véget ér az év fő szabadságszezonja, melynek hatósági ellenőrzése ősszel kezdődik. Néhány hónapon belül azonban újabb szabadságos időszak következik, célszerű ezért áttekinteni példák segítségével néhány gyakran felmerülő kérdést, ilyen például a részmunkaidő szabadságának kiszámolása, nyilvántartása, illetve kiadása.

Szabadságvesztés időtartamára szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló három hétre börtönbe vonul. A munkáltató engedélyezheti-e a munkavállalónak, hogy erre az időszakra szabadságot vegyen ki, vagy pedig a munkáltató csak úgy jelentheti az időszakot, mint "szabadságvesztés címén nemfizetett távollét"? Válaszát köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egészségügyi szolgáltató áfalevonási lehetősége

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Teljesítési dátum

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Építési telek és új lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink