955 találat a(z) szabadság cimkére
Felmentési idő alatt jár-e szabadság? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk elérte a „nők 40” jogosultsági korhatárt és úgy döntött, hogy él is vele. Mi egy egyházi pedagógiai intézet vagyunk, ahol olyan kollégák dolgoznak, akik azelőtt a közszférában tevékenykedtek, ezért nehezen tudnak azonosulni az Mt. szabályaival. Kolléganő esetében is pont ez a helyzet, mivel nagyon szeretné a Kjt. által előírt felmentési időt igénybe venni. Ez azt jelenti, hogy minimum 6 hónap felmentési idő járna neki, így majd 2018 februárjában menne el nyugdíjba. Az intézet vezetője úgy döntött, hogy alkalmazzuk az Mt. 146. §-ában foglaltakat és adjuk meg számára a 6 hónap időtartamot. Ezzel nincs problémám, azonban azon elgondolkodtam, hogy 2018-ra jár-e neki időarányos szabadság, hiszen nem végez munkát? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: K.A.
Egybefüggően vagy elaprózva, ki dönti el? Tudnivalók a szabadságról Cikk
Beköszöntött a nyár, egyre több munkavállaló tölti szabadságát. A munkavállaló vagy a munkáltató dönt az időszakról? Hogyan vehető ki próbaidő alatt, betegség esetén? A leggyakoribb kérdésekre válaszolunk.
Idénymunkás szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági idénymunkásokat foglalkoztatunk, külön szerződést nem kötünk velük, jelenléti ívet vezetünk a napi foglalkoztatásról. Foglalkoztatásuk pár ember esetében elérheti a heti 6 egymást követő napot, de jellemzően heti 2-3 egymást követő napon történik a foglakoztatás, 2 hónapon keresztül összesítve egy-egy dolgozó elérheti a 24-25 nap munkavégzést. Az lenne a kérdésünk, hogy a szabadság napjainak megállapításához a fenti jogviszonyt egynek kell-e tekinteni és összeadódnak-e a heti 2-3 nap munkavégzésre jutó szabadságok darabszámai?
Erre kell figyelni mezőgazdasági és turisztikai idénymunkások alkalmazásakor Cikk
Az egyszerűsített foglalkoztatás és ezen belül is a mezőgazdasági és turisztikai idénymunka olyan különleges munkaviszony, amely alapján a mezőgazdasági és turisztikai idénymunkás nem lesz biztosított. Az alábbiakban összefoglalva bemutatjuk a mezőgazdasági és turisztikai idénymunkások alkalmazására vonatkozó fontosabb szabályokat, és ezen keresőtevékenység esetén fizetendő közterheket.
A munka miatt sokszor elmarad az orvosi vizsgálat, vagy a szabadságot vesznek ki rá Cikk
A magyar munkavállalók 75 százaléka úgy érzi, hogy a hosszú várakozási idők miatt csak akkor tud elmenni a szükséges orvosi vizsgálatokra, ha szabadságot vesz ki – derült ki az OTP Egészségpénztár megbízásából készült felmérésből. A legnagyobb hazai pénztár 15. születésnapi rendezvényén kiderült továbbá, hogy a hazai munkavállalók egyre inkább elkezdték felismerni az egészségügyi öngondoskodás előnyeit, például, hogy évente 20 százalékkal többet költhetnek az egészségükre.
Készenléti jellegű munkakör Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk lehetségesnek tartja, hogy 24/48 órában portásokat foglalkoztasson. Mivel még nem volt ilyen munkakörünk, ezért kérném a segítségét az alábbiakkal kapcsolatban. A munkaszerződésbe bele kell foglalni, hogy készenléti jellegű munkakör, aminek a munkaideje 24/48 óra lenne. Ebben az esetben érvényes a minimálbér alkalmazása, vagy mivel többre jön ki, mint a 8 órás munkarend, így a havibért is emelni kellene? A 24 órás munka alatt jár este 18 órától reggel 6 óráig a 30%-os műszakpótlék, valamint ünnepnapon a 100% pótlék? A szabadságnapok nyilvántartása napokban történik, és azokra a napokra kell kiadni a szabadságot, amikor a dolgozó be lenne osztva munkavégzésre? Kérem szíves megerősítését.
Munkavállaló szabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy olyan kérdésem lenne, hogy az egyik munkavállalónknak rengeteg szabadsága van. Mi,mint munkáltató szabadságra akarjuk küldeni, de ő mégis aznap megjelenik az irodában és dolgozik. Milyen indokkal tudjuk szabadságra küldeni, hogy a szabadnapjai fogyjanak? Előre is köszönöm a válaszukat!
Minden, amit a szabadság kiadásáról tudni kell Cikk
A munkavállalót minden évben húsz nap alapszabadság, valamint különböző jogcímeken (gyermekek száma, életkor, fiatal munkavállalói státusz, fogyatékosság stb.) pótszabadság illeti meg. A szabadság a munkavállaló regenerálódását szolgálja, így azt fő szabály szerint az esedékesség évében ki is kell adni. Előállhat azonban olyan eset, amikor a szabadság kiadása az esedékesség évében nem lehetséges. Olyan eset is adódhat ugyanakkor, amikor lehetséges lett volna kiadni a szabadságot, de arra mégsem került sor.
Egyszerűsített foglalkoztatás: itt az NGM állásfoglalása a szabadságról Cikk
Közeledik az egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munkavállalás szezonja, így érdemes áttekinteni a munka- és pihenőidő vonatkozó szabályait. Ezek a szabályok biztosítják ugyanis ennek az atipikus munkavégzési formának a kellő rugalmasságát, illetve népszerűségét. A szabályok értelmezése ugyanakkor nem mindig egyszerű, különös tekintettel a szabadság megváltására vonatkozó rendelkezésekre. A jogértelmezésben támpontként szolgálhat a Nemzetgazdasági Minisztérium legújabb állásfoglalása is.
Szabadság megváltása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy volt dolgozónk 2016. 03. 29-től folyamatosan, 2017. 03. 09-ig betegállományban volt. 2017.03.09-én sajnos meghalt. Kérdésem, hogy jár-e neki és mennyi időre szabadság, amit szabadságmegváltás címén az örökösök részére ki kell fizetni? A dolgozó 1967-ben született. 2016-ban, betegségét megelőzően 9 nap szabadságot vett ki. Szíves segítségüket nagyon köszönöm.
Áthelyezés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy köztisztviselő közalkalmazotti jogviszonyba történő áthelyezése esetén a köztisztviselő által ki nem vett szabadságnapok átvihetők-e a közalkalmazotti jogviszonyba?
Szabadság egyenlőtlen munkarend esetén Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy speciális munkaügyi kérdésben kérném a segítségüket. Adott egy munkavállaló, aki péntekenként jön be dolgozni mindössze 3 órára, vagyis a heti munkaideje 3 óra, de ezt kizárólag pénteken kell, hogy ledolgozza. Hogyan adjuk ki számra a szabadságot? Annyit tudok, hogy ilyenkor minden nap munkanapnak számít, de nem igazán értem, hogy hogyan kell a szabadságot nyilvántartani. Életkora alapján 23 nap szabadság járna neki. Hogyan kell ezt a 23 napot kiadni és nyilvántartani? Köszönettel.
Elveszik a ki nem vett szabadság? Cikk
Hogyan járjon el a munkáltató, ha megállapodott a munkavállalókkal az előző év végén, hogy átviszik a következő évre az életkor szerinti szabadságnapokat, és azokat március 31-éig kiveszik a dolgozók, de erre nem került sor? Ilyen esetben elvesznek a szabadságnapok a határidő után? Mit tehet a munkáltató, ha a dolgozók nem vették ki a szabadságnapokat? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.
Szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szabadságot a munkaviszony fennállása alatt tilos megváltani, azt természetben köteles kiadni a munkáltató. Ez a szabály kógens, ettől a felek megállapodása sem térhet el. A szabadság pénzben megváltására kizárólag a munkaviszony megszűnésekor van lehetőség. Ez korábbi kérdésre volt válasz. Én csak abban szeretnék tájékozódni, hogy nincs-e lehetőség olyan esetben, ha a cég beolvadás előtt áll, és minden jóindulata ellenére sem tudja kiadni a szabadságot, a feladatokat teljesíteni kell. Munkaviszony megszűnéskor igen, de azon szerencsés dolgozók, akiket átvesznek? Köszönöm!
Külföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk harmadik országba küldi ki dolgozóját 12 napra. A napidíj nettó 28 euró/nap. Az indulástól kezdve a hazaérkezésig minden napra megkapja a napidíját. Szerinte a külföldön eltöltött hétvégékre – amelyeket munkával tölt – plusz szabadság is megilletné. Cégünk szerint – mivel kap napidíjat – ez az igény nem jogos. Ha meg jogos, akkor választhatja-e, hogy napidíjat kap vagy szabadságot vesz ki, miután hazaérkezik? Létezik esetleg valami törvényi szabályozás, amelyben le van írva, hogy tényleg jár a szabadság pluszban? Köszönettel.