982 találat a(z) szabadság cimkére
Kivett szabadság több, mint az adőarányosan járó – szolgálati idő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjba vonulás miatt év közben szűnik meg a munkavállaló munkaviszonya. Ha a munkavállaló kivett szabadsága elszámoláskor több, mint amennyi időarányosan kivehető lenne, illetve a munkáltató időarányosnál több szabadságot engedélyezett a részére, abban az esetben bármilyen hátrány érheti-e a munkavállalót például a szolgálati idejének számításában, vagy a munkáltatót, azon kívül, hogy az új Mt. szerint a különbözet visszafizetésére a munkáltató nem kötelezheti a munkavállalót? Köszönettel: 1958
Csapatépítő tréning – munkajog
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk csapatépítő tréninget szervez egyes dolgozóinak két napra, melyből az egyik vasárnapra esik. Érdeklődnék, hogy a vasárnapi napra az alapbér plusz 100 százalékos bérpótlék jár vagy esetleg szabadsággal is kompenzálható? Segítségét előre is köszönöm.
Szabadság számítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyházi fenntartású intézményként a dolgozóinkkal munkaszerződést kötünk. Helyes-e, ha a nem pedagógus dolgozónak járó szabadságot a munka törvénykönyve alapján járó 20 nap alapszabadság + az életkor után járó pótszabadság + gyermek után járó, vagy rokkantság után járó pótszabadság számítással határozzuk meg? Egy új dajka dolgozónk adataiban azt láttuk, hogy a régi munkáltató (szintén munkaszerződés) a szabadságot a Kjt. IV.fejezet 56. §, 57. § 1-2 bekezdés és 58. § szerint állapította meg. Melyik a helyes? Ki nem csinálja jól, hisz ez nem közalkalmazotti jogviszony? (A pedagógus munkakörbe dolgozók évi 21+25= 46 nap, a nem pedagógus munkakörben dolgozók a munka törvénykönyve alapján kapják a szabadságot.) Köszönettel.
Szabadság számítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyházi fenntartású intézményként a dolgozóinkkal munkaszerződést kötünk. Helyes-e ha a dolgozónak járó szabadságot a munka törvénykönyve alapján járó 20 nap alapszabadság + az életkor után járó pótszabadság + gyermek után járó, vagy rokkantság után járó pótszabadság számítással határozzuk meg? Egy új dolgozónk adataiban azt láttuk, hogy a régi munkáltató (szintén munkaszerződés) a szabadságot a Kjt. IV.fejezet 56. §, 57. § 1-2 bekezdés és 58. § szerint állapította meg. Melyik a helyes? Ki nem csinálja jól, hisz ez nem közalkalmazotti jogviszony? Köszönettel.
Célkeresztben az alkalmi és idénymunka: erre figyeljen oda!
Cikk
Az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó szabályok betartását ellenőrzi célvizsgálat keretében idén nyáron a munkaügyi felügyelet a Nemzetgazdasági Minisztérium által kidolgozott éves ellenőrzési terv szerint. Cikkünkben sorra vesszük, mely szabályokra kell fokozottan ügyelni.
Gyesről visszatérő szabadsága
Kérdés
Egyik dolgozó 2008. április 30-án szülte első gyermekét. Majd 2011. április 1-jén második gyermeket, 2014. 07. 29-én a harmadik gyermeket. Most 2017. július 29-én járt le a gyes. A szülések között nem dolgozott. A harmadik előtt táppénzen volt. Szabadságát szeretné kifizettetni, munkába nem tud állni. Köszönöm válaszukat. Üdvözlettel Szente Lajosné
Rokkantsági ellátott szabadsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő mennyi pótszabadságra jogosult. Tudomásom szerint 5 nap illeti meg, de kollégák állítása szerint ez változott. Tisztelettel.
Szabadság gyes után
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gyesről visszatérő anyuka kiveszi az elmaradt, mondjuk 30 nap szabadságát, majd az utolsó napon megszünteti a munkaviszonyát. Kérdésem, hogy a szabadság letöltésének idejére további időarányos szabadság is jár, mivel kitolódik a munkaviszonya? Válaszát előre is köszönöm!
Vagyonőr bérszámfejtése munkaidőkeretben
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Munkaidőkeret elszámolásában szeretnék segítséget kérni. Biztonsági őrök heti 60 órára vannak bejelentve. Ez helyes? Bruttó bérük 161 ezer forint; ez helyes? Az elszámolásuk, ha például veszem a július hónapot, akkor a kötelező munkaidő kiszámolása 21x12 óra=252 óra? Azt tudom, hogy a fizetett ünnepet ki kell venni a kötelező óra megállapításához. Ha szabadságon volt, azt is ki kell venni? Vagy az beleszámít a kötelezőbe? Ha a dolgozó a kötelezővel szemben (252 óra) 13 napot és 264 órát dolgozot, akkor a bérelszámolási lapon a 13 napot és a 264 órát tüntetem fel, és a 161 ezer forintot, és az analitikába feltüntetek 12 óra pluszt, melyet a háromhavi időkeret végén figyelembe veszek, hogy keletkezett-e túlmunka? Vagy a bérlapon feltüntetem, hogy 13 nap vagy 21 nap és 252 órát? És szintén analitikába viszem tovább a 12 órát? Szabadságra csak arra a napra mehet el, amikor dolgoznia kellene? A szabadságot órára számolom? Jelenleg napi 12 órával van számolva, ez helyes? Ha egy hónappal előtte kiadom a beosztást, és akinél tudom, hogy szabadságot kér, annál a szabadságot is feltüntetem a beosztáson? De ha kiadtam a beosztást, és menet közben szabadságot kér, akkor módosítani kell a beosztást, és a szabadságot fel kell tüntetni? Tisztelt Szakértő! Rengeteg mindent letöltöttünk a netről, de a gyakorlati megvalósítás során felmerülnek ezek a kérdések. Tisztelettel: Pánti Etelka
Hallgatói munkaszerződés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy a 2017. évben a hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott diák részére kell-e szabadságot adni? Válaszát előre is köszönöm. N. E.
Példák a munkavállaló hátrányára köthető megállapodásokra
Cikk
A munkavállaló hátrányára is köthető megállapodás, ha az adott kérdésben ezt a munka törvénykönyve megengedi. A törvény mintegy 50 ilyen lehetőséget kínál.
Részmunkaidős szabadság kiadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A dolgozó heti 2 órás munkaviszonyban áll, ténylegesen hétfői napokon teljesíti a 2 órát. Éves szabadsága 28 nap. Hogyan kell kiadni szabályosan a szabadságát? Ha a munkáltató által egybefüggően kiadandó 14 napot adjuk ki, hogyan számítjuk? Mely napokra írhatjuk ki? Ha a dolgozó 1-1 nap szabadságra megy hogyan írjuk ki? Köszönettel: KM
Tévhitek a szabadság kiadásáról, a rendelkezési jogról
Cikk
A munka- és pihenőidő szabályai 2012-ben több tekintetben jelentősen változtak. Sok esetben a változás pontos oka nem ismert, így azok számos esetben jogvita forrásává válnak. Az alábbiakban öt tévedést mutatunk be, amelyek munkaügyi pereket eredményezhetnek. Nem mindegyik kapcsolódik a 2012-ben elfogadott új szabályozáshoz, érdemes azonban a vitás területeket együttesen bemutatni.
Gyedről vissztérő munkavállaló szabadsága, ha egymás után öt gyermeket szült
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy ha egyéni vállalkozóként alkalmazottam 2009 óta öt gyermeket szült, a legkisebb gyermek után 2017 júliusában jár le a gyed, de ő nem áll újra munkába nálam (hivatásos anya lesz), ezért közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonya, ilyen esetben hány nap szabadságot kell kifizetnem és milyen összegben? Köszönöm a válaszát.
183 napos adózás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi otthonából távmunka útján foglalkoztatott szoftverfejlesztőnek hány napot kell Ausztriában, az őt alkalmazottként foglalkoztató osztrák cégnél tartózkodnia/dolgoznia ahhoz, hogy a 183 napos szabály szerint Ausztriában kelljen adóznia, és a szabadságokat hova kell számítani (az itthon eltöltött időszakhoz vagy a munkában eltöltötthöz)? Amikor Ausztriában dolgozik, járhat-e át határmenti magyar településről, vagy csak az számít ott tartózkodásnak, ha a munkán kívül az éjszakát is osztrák szálláson tölti?