471 találat a(z) munkáltató cimkére

Nyugdíj előtt: erre kötelezett védett korúnál a munkáltató Cikk

Hogyan, milyen esetekben szüntethető meg a védett korú munkavállaló munkaviszonya, köteles-e állást felajánlania, mennyi a végkielégítés? Példákkal illusztráljuk a szabályokat.

Igazolatlan hiányzás – ezt teheti a munkáltató Cikk

Meddig várjon, mit tegyen a munkáltató, ha a munkavállaló értesítés nélkül nem jelenik meg a munkahelyén? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Kiadás rendezése Kérdés

Egy munkavállaló a saját pénzéből a munkáltatója részére különböző költségeket fizetett ki. Az ügyletekről készpénzes számlát kapott a cég nevére. A cég ezeket utólag a munkavállaló részére a következő hónapban megtérítette. Hogyan kell ilyen esetben a készpénzes számlákat, illetve a munkavállalónak történő visszautalást a könyvelésben rögzíteni? A számlákra a pénztárban a vásárlás pillanatában nem volt fedezet. 1. Hogyan kell rögzíteni a számlákat? 2. Áfalevonási jog mikor keletkezik? (Hiszen csak a következő hónapban rendezi a munkavállaló felé.) 3. Hogyan kell a visszafizetést rögzíteni?

Munkáltatói mulasztás végrehajtói letiltás nem időben történő érévényesítéséről Kérdés

Tisztelet Szakértő! Mint munkáltató gyesről visszatérő munkavállalójától elmulasztottam a letiltás érvényesítését a januári, februári, márciusi hónapokra munkabére után. Amikor ezt felismertem május volt és az áprilisi munkabérénél már érvényesítésre került a 33 százalék letiltás hibásan (kevés), mivel a nevezettnek sorban áll öt letiltása 2009-es évtől kezdődően, így a letiltás 33 százalék és 17 százalé összesen 50 százalék (közüzemi tartozás). A munkavállalótól a gyes előtti időszakban is már a fizetés 50 százalék került letiltásra, persze ő nem jelezte februárban, hogy 'de hát kérem nekem vannak még letiltásaim és kérem azok érvényesítését'. Májusban, amikor készítettem az áprilisi bérszámfejtését, telefonon felhívtam és jeleztem neki, hogy nem jelezte felém neki még van letiltása és erre azt a választ adta, ő úgy tudja, a végrehajtó meghalt és amúgy is volt valami árverezés és abból kiegyenlítésre került a közüzemi tartozások. Válaszom: én erről nem kaptam semmi értesítést, így engem a törvény továbbra is kötelez a vh. általi letiltásra. Tegnapi nap folyamán a munkavállaló közölte velem a májusi munkabér felvétele után, hogy a jogosulatlan munkabér visszakövetésére 60 nap áll rendelkezésünkre és azt közölni kell vele írásban is mert jogvesztő. Kérdésem miért is számítana ez az eset jogosulatlan, jogalap nélküli kifizetésnek? Véleményem szerint munkáltatónak kötelessége a letiltást foganatosítani a törvényi szabályozás szerint. A történethez hozzá tartozik, hogy a vh-ok mind élők! Előre is köszönöm segítőkész választ

Versenytilalmi megállapodástól történő munkáltatói elállás: lehet vagy sem? Cikk

A munkáltató – bizonyos korlátok között – akkor is elállhat a versenytilalmi megállapodástól egyoldalú nyilatkozattal, ha az elállás jogát a felek a megállapodásban nem kötötték ki kifejezetten, áll a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság egyik közelmúltban hozott ítéletében. A verdikt egyben azt is jelenthet, hogy a bíróságok egyre inkább figyelembe veszik, hogy a versenytilalmi megállapodás elsősorban a munkáltató jogos gazdasági érdekei védelme érdekében jön létre, magyarázza a KCG Partners Ügyvédi Társulás.

Amit a munkabérről a munkáltatónak és a dolgozónak is tudnia kell Cikk

Alapbér, időbér, teljesítménybér, minimálbér, prémium, jutalom, fizetési nap: összegeztük, mi mindent kell tudni és betartani a bérezéssel kapcsolatban.

Kit, mennyi adó terhel, ha a munkáltató fizeti a biztosítást? Cikk

Gyakran okoznak fejtörést az szja törvény biztosításokra vonatkozó szabályai. Különösen, ha a munkáltató a munkavállaló javára köti meg a szerződést, úgy, hogy a biztosítói kifizetésekre való jogosultságot fenntartja magának, majd utóbb a szerződés módosításával a munkavállalót lépteti maga helyébe.

Önellenőrzés: amikor mód van rá, és mikor nincs Cikk

Az adózók meghatározott esetekben és feltételekkel önellenőrizhetik bevallásukat, más esetekben ez korlátokba ütközik, illetve kifejezetten tilos.

Így szabálytalankodnak a munkáltatók Cikk

Az ellenőrzött munkáltatók 82,8 százalékánál, mintegy 14 ezer foglalkoztatónál talált munkavédelmi szabálytalanságot tavaly a munkavédelmi hatóság, amely az ellenőrzés alá vont munkavállalók mintegy 62,1 százalékát, 210 ezer embert érintette - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkafelügyeleti főosztályának tájékoztatásából.

Munkáltatói lakáscélú támogatás kölcsöntörlesztéshez Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérdésem az adómentesen adható munkáltatói lakáscélú támogatással kapcsolatos. Az szja törvény 1. számú mellékletének 9.3.1. c) pontja szerint lakáscélú felhasználás: c) a belföldön fekvő lakás alapterületének legalább egy lakószobával történő bővítését eredményező növelése. A munkavállaló átadta a lakóház bővítésének építési engedélyezési tervét, mely szerint a lakóház bővítése a tetőtér beépítésével, a tetőtérben új helyiségek kialakításával valósul meg. Az építészeti műszaki leírás az alábbiakat tartalmazza: A bővítmény nagysága: 5,76 m2, Helyiséglista: - Meglévő helyiségek: 2 szoba, étkező, közlekedő, konyha,fürdő : összesen 53,08 m - Új helyiségek: 2 szoba, fürdő, tároló, közlekedő, lépcsőtér: összesen 37,46 m2. Kérdésem, hogy ebben az esetben, ha a lakóház alapterülete csak 5,76 m2-rel nő, de ugyanakkor a lakóház hasznos lakható területe 37,46 m2-rel nő, megfelel-e az szja tv. 9.3.1. c) pontban foglalt lakáscélú felhasználásnak és –természetesen a többi feltétel vizsgálata és megfelelése esetén - adhat-e a munkáltató fenti tetőtér beépítéshez pénzintézettől felvett hitel törlesztéséhez adómentes munkáltatói támogatást? Válaszukat előre is köszönöm.

Itt van a NAV feketelistája a munkáltatókról Cikk

Csaknem 4500 munkáltató szerepel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legújabb feketelistáján, amelyen azok találhatók, akik elmulasztották foglalkoztatottaikat bejelenteni az adóhatóságnak.

Behívásos munkaviszony és társai: az atipikus foglalkoztatás előnyei Cikk

Munkavégzés behívás alapján, munkakör megosztása, több munkáltató által létesített munkaviszony: melyik, mikor lehetséges? Összefoglaltuk.

Adómentes lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft.-m van, amiben munkaviszonyban dolgozom. Adhat-e a cégem magamnak mint munkavállalónak adómentes lakéscélú támogatást a lakáshitelemhez? Elvált vagyok, jelenleg 4 szobás lakásban lakom 2 gyermekemmel és a párommal. A párom a szülei lakásába van bejelentve. Kell-e valahogy bizonyítani, hogy ő az élettársam? Vagy annyi elég, ha bejelentkezik hozzám, és itt lesz az állandó lakcíme? Köszönettel.

Munkáltatói támogatás lakáshitel törlesztésére Kérdés

Tisztelt Cím! Rengeteg cikk jelent már meg a témában, viszont van néhány olyan kérdés, amelyek nyitva maradtak számomra. Kérem segítsenek ennek megválaszolásában: 1. Azt olvastam, hogy nem kell vizsgálni, hogy a házastárs kapott-e ilyen támogatást. Ez azt jelenti, hogy egy 30 milliós ingatlanvásárlás esetén, mindkét együttköltöző élettárs kaphat 5-5 millió forintot, külön-külön a saját munkáltatójától? 2. Ha havonta, 5 éven keresztül hiteltörlesztésre adja a munkáltató a támogatást, mikor kell vizsgálni a feltételeket? Elég a legelején, vagy minden évben vizsgálni kell? 3. A méltányolható lakásigénynél csak a szobaszámot kell vizsgálni? Például azt nem, hogy az 5 éven belül eladott ingatlanvételárat be kell forgatni? Vagy azt, hogy a nagyszülők rendelkeznek-e ingatlantulajdonnal? 4. A hiteltörlesztési támogatásnál úgy igazolja minden évben a munkavállaló a törlesztést, hogy például nyit egy technikai alszámlát és odautaltatja a bankhoz a munkáltatóval a támogatást? Év végén pedig kér egy kivonatot az alszámláról? Más igazolásra nincs is szükség a munkáltató számára? 5. Ami végképp elbizonytalanít, hogy milyen jogcímen adható a támogatás? Az éves egyszeri prémium helyett nem. Ha a munkáltató rendkívüli béremelést felajánl, de a munkavállaló inkább azt kéri, hogy törlesztési támogatás formában kaphassa, az sem járható? Milyen feltételeknek kell megfelelni és hogyan ahhoz, hogy egy ilyen támogatás folyósítható legyen? Azt is olvastam, hogy nem kell cafeteria-szabályzat, de akkor mi kell?

Munkáltatói lakáshitel törlesztési támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alapítványunkban munkaviszonyban dolgozónak szeretnénk lakáshitel törlesztéséhez támogatást adni, Milyen feltételeknek kell megfelelnie, és milyen dokumentumokat kell kérni tőle, hogy az adómentes támogatást megkaphassa? A házastársa mellékfoglalkozású jogviszonyban van nálunk, ő is megkaphatja-e a lakáshitel törlesztéshez a támogatást?Tisztelettel: Géczi Sándorné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nagy összegű kölcsön

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink