adozona.hu
Egy munkavállaló egy munkaviszonya több munkáltatóval
//adozona.hu/munkajog/Egy_munkaviszonyra_egy_munkavallalo_szerzod_CB275Y
Egy munkavállaló egy munkaviszonya több munkáltatóval
Kinek kell bért fizetnie, a költségeket melyik munkáltató, milyen arányban és hogyan számolhatja el, ki és hogyan fogja gyakorolni a munkáltatói jogokat, illetve hogyan szüntethető meg a munkaviszony, ha a munkavállaló ugyanarra a munkakörre több munkáltatóval létesített munkaviszonyt?
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) számos újítást is bevezetett a hazai munkajogi szabályozásba, melyekkel érdemes lehet élni. Ezeknek jelentős része a munkáltatók életének megkönnyítésére hivatott, de azért vannak kivételek. Az előbbi kategóriába sorolható az atipikus munkaviszonyok területe, melynek egyik eleme a több munkáltatóval létesített munkaviszony.
Sokalanyú jogviszony jön létre rugalmas szabályokkal
Az Mt. 195. § (1) bekezdése alapján több munkáltató és a munkavállaló a munkaszerződésben egy munkakörbe tartozó feladatok ellátásában állapodhatnak meg. A megállapodás eredményeképpen így egyetlen munkaviszony jön létre az érintett felek között, mely sajátos jellemzőkkel rendelkezik.
Erre az atipikus munkaviszonyra az általános munkajogi szabályok vonatkoznak azzal, hogy a helyzet jellegéből eredő egyedi problémákat a feleknek részben a munkaszerződésben, részben pedig a munkáltatók egymás közötti megállapodásában rendezni szükséges. A munkaszerződésben az Mt. 45. § alapján meg kell állapodni a munkavállaló alapbérében, illetve munkakörében. A munkaszerződésben azonban azt is meg kell határozni, hogy a munkabér-fizetési kötelezettséget melyik munkáltató teljesíti. Azt azonban nem köti ki a törvény, hogy arra kizárólag az egyik munkáltatónak kellene kötelezettséget vállalnia. Ennek megfelelően egyező mértékben, vagy a munkavállaló által teljesített munkaidő arányában is előírható elő a bérfizetési kötelezettség.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen speciális szabályok vonatkoznak erre az atipikus munkaviszonyra, miket kell előre rendeznie a feleknek a szerződésben.!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)