1672 találat a(z) ingatlan cimkére
Eladta vásárolt, örökölt, ajándékba kapott ingatlanát? Így kell adóznia!
Cikk
Mikor keletkezik jövedelem ingatlan értékesítéséből? Milyen költségek vonhatók le, a szerzéstől számított évek száma hogyan befolyásolja a jövedelmet? Minden, amit az ingatlan átruházásából származó jövedelem bevallásáról tudni kell.
Magánszemély ingatlan-bérbeadás, felújítás
Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbiakra kérem szíves válaszukat : Egy korlátolt felelősségű társaság valamelyik tagja a tulajdonában álló családi háza egy részét a kft. részére bérbe adja. Ezen bérleményen a kft. átalakítást, felújítást hajtana végre. Hogyan a legcélszerűbb ezt megvalósítani, a vonatkozó adó, számviteli, jogi szabályok maradéktalan betartása mellett, átfogóan illetve néhány konkrétan felmerült kérdésre : - A bérleti szerződés határozott, vagy határozatlan idejű legyen? - Szerződő felek megállapodjanak-e a bérleti szerződés végén a beruházás akkori értékének kezeléséről, illetve célszerűbb-e az eredeti állapot helyreállításáról rendelkezni? - Van-e lehetőség arra, hogy a társaság szívességi használat címén használja az ingatlant? - Hogyan kell a felújítás áfáját kezelni, számít-e, hogy a társaság bejelentkezett az áfa [áfatörvény 86. § (1) bek. l) pontja, 88. § (4) bek.] hatálya alá? - Hogyan kell az értékcsökkenést elszámolni? - Miként van lehetőség a későbbi működésből eredő rezsi költségek társaság általi elszámolására? Segítségüket előre is köszönöm. Nagyné Farkas Ida Könyvelde Bt.
Bérbeadás: így számolható el az ingatlan értékcsökkenése
Cikk
Gyakori eset, hogy olyan magánszemély adja bérbe a lakását, aki azt örökléssel, ajándékozással szerezte. Utánajártunk, hogy ilyenkor elszámolható-e értékcsökkenési leírás címén költség a bevétellel szemben, különös tekintettel a 2014. évi bevallásra, illetve a leírási alap meghatározásának 2015. évi változására.
Fejlesztési tartalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy belföldi tulajdonossal rendelkező egyszemélyes kft. megvásárolna egy olyan céget (kft.-t), melyben van ingatlan, az ingatlanra felhasználható-e a megképzett fejlesztési tartalék? Van-e valami külön bevallási kötelezettség, vagy bármi, ami ezzel kapcsolatban különös figyelmet igényel? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát. Erika
Ingatlanvásárlás bérbeadás céljára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlant (üzletet) szeretne vásárolni bérbeadás céljára. Megoldható-e, hogy magánszemélyként bérbeadásra áfás adószámot kér, és az ingatlan vétele ezután történik? Tulajdonképpen az adásvételi szerződés megkötésekor áfaalanynak kell lennie ahhoz, hogy a bérbe adni kívánt ingatlant fordított adózással tudja megvásárolni. Köszönöm a segítséget. .
Idegen ingatlanon végzett beruházás
Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Áfa témakörben szeretném a segítségét kérni. A tényállás: "Tulajdonos Kft." ingatlannal rendelkezik. Hozzájárulását adja "Használó Kft."-nek, hogy az ingatlanán beruházást végezzen el és megállapodnak, hogy e beruházás fejében meghatározott fix ideig (mondjuk 16,66 évig, écs-arányosan a 6%-kal számolva) használja az ingatlant. A megállapodás szerint a fix idő letelte után az ingatlan a Tulajdonos Kft.-é lesz, és a Használó Kft. könyveiből kivezetésre kerül. Van-e a használatnak áfafizetési-levonási következménye a használat időtartama alatt a két cég között, és milyen formát kíván meg ennek az elszámolása? Vagy csak a használati idő végén szükséges az áfa elszámolása, amikor a felújítás a Tulajdonos Kft. tulajdona lesz?
Ingatlan bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, alanyi adómentes, 6 millió forint éves bevétel alatt. Magánszemélyként vásárolt üzlethelyiséget szeretnék bérbe adni. Vállalkozói tevékenységi körömben nem szerepel az ingatlan bérbeadás. Kérdésem: kaphatok-e a NAV-tól az ingatlan bérbeadásához külön adószámot, a bérbeadásból származó bevételemet össze kell-e vonni az egyéni vállalkozással, vagy elég a 16 százalékot plusz az ehót befizetnem?
Ingatlanbérlés utáni szja, kft.-magánszemély viszonylatában
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korlátolt felelősségű társaságunk lakást bérel iroda céljára. A lakást bérbeadó magánszemély saját maga szeretné az szja-t megfizetni, s ezt a szerződésben le is nyilatkozza. Számlát nem ad. Korábban úgy tudtuk, hogy a kft. mindenképpen köteles az szja-t levonni és átutalni az államkincstárba - mint kifizető -, de amennyiben mód van a fentiekre, mi is szívesebben kötnénk így szerződést. A magánszemély minden hónapban írásban közli velünk a bérleti díj + rezsi nettóját, amit mi az ő számlaszámára utalunk. Ön lehetségesnek/törvényesnek tartja ezt a "felállást"? Válaszát előre is megköszönjük!
Adókötelessé-tétel
Kérdés
Egy 2015. január 14-én bejegyzett kft. ingatlan-adásvétellel, és ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Februárban vásárolt ingatlanokat, ahol az eladó az adókötelessé tételt választotta, így a fordított adózás szabályai szerint kell eljárni. A kft.-nek még bevételszerző tevékenysége nem volt. A 15T201T bejelentő nyomtatvány február elején volt beküldve, amelyben még nem választotta az adókötelessé tételt. Lehet-e az adókötelessé-tételt választani most? Új még a cég, és most hoztak csak döntést arról, hogy az adókötelessé-tételt választanák. Ha lehet még választani, akkor a megvásárolt ingatlanok áfáját levonhatja?
Ezeket mérlegelje a vállalkozói osztalékalap csökkentésénél!
Cikk
Ingatlanbeszerzésről, arra fizetett illetékről és felújítási költségekről kérdezte olvasónk, hogy csökkenhető-e velük a vállalkozói osztalékalap. Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
A tulajdonos lakik a cég székhelyén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság tulajdonosa átmeneti jelleggel szeretne beköltözni a cég székhelyéül szolgáló ingatlanába. A lakás egy szobáját magáncélra használná. Kérdésem, hogy milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik a magánszemélynek, illetve a társaságnak? A közüzemi számlák a cég nevére jönnek, ezeket költségként el is számolja. A tulajdonos megtérítené a területarányos költségeket, illetve bérleti díjat is fizetne a használatért. Válaszát nagyon köszönöm.
Cégeladás kérdései
Kérdés
Az egyik cég működése során különféle gazdasági eseményeket kíván meglépni, de nincs tisztában a gazdasági eseményekhez kapcsolódó adó- és illeték vonzatokkal. A társaság jelentős ingatlan (20 millió) és termelőgép (10 millió) vagyonnal rendelkezik, melyek forrása tagi kölcsön (35 millió). A saját tőke negatív (10 millió) és a jegyzett tőke feltöltésre szorul (500 ezer forint). A NAV-nál a cég bejelentkezett az ingatlan-bérbeadás és -értékesítés tekintetében az áfakörbe. A következő gazdasági események adó és közteher vonzatára lennénk kíváncsiak: • Szlovákiában működő szlovák adószámmal működő társaság részére értékesítené a cég a termelő gépeket (adók?) • Ingatlan kivezetés a) szlovák adóalany részére értékesíthető-e a cég tulajdonában lévő iroda (adók?) b) a tagi kölcsön egy része nem pénzben, hanem ingatlannal lenne „visszafizetve” (adók? illetékek?) • Tagi kölcsönből megemelhető-e a jegyzett tőke? Könyvelhető-e egy lépésben tagi kölcsön csökken; jegyzett tőke nő (bejegyzéssel egyidejűleg), vagy kvázi pénzmozgásként kell lezongorázni : tőkeemelés befizetés pénztárba; tagi kölcsön visszafizetés pénztárból. (Közteher vonzata van? Adózott pénzből emelt jegyzett tőkének minősül-e ez az eljárás? (Később sem kell leadózni?) • Ha ezt követően a cég eladja az üzletrészeit, a megmaradt tagi kölcsönét átadhatja-e a többi eszköz és forrás tételekkel együtt? Nem minősül-e ez ajándékozásnak? Van-e valami adó vagy közteher vonzat?
Ingatlanértékesítés áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Annak eldöntésében kérném segítségét, hogy egy olyan társaságnak, aki ingatlannal rendelkezik, de nem kérte az adóhatóságtól az ingatlanokkal kapcsolatos áfásság engedélyezését, kell-e áfát számoljon fel arra, ha ingatlanát értékesíti? A társaság áfás, nem alanyimentes. Válaszát előre is köszönöm: Tekeli Tímea
Őstermelő, ültetvény-értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő bodza ültetvényt szeretne értékesíteni. Az ültetvény telepítése az őstermelői tevékenység megkezdése előtt történt, így az őstermelői költségek között nem került elszámolásra. Kérdésem, az értékesítést ingatlan-értékesítésként, vagy őstermelői bevételként kell adózni? Válaszukat előre is köszönöm.
Ingatlan-értékesítés teljesítési időpontja
Kérdés
T. Szakértő! Egy lakóingatlanok felújításával, adás-vételével (áfamentesen) foglalkozó kft. 2014 októberében értékesített egy lakást 10 millió forintért (adásvételi szerződés köttetett). Ezzel egyidőben foglalóként kapott 1 millió forintot. Novemberben további 3 millió forint vételár részletet vett át (ezekről számlát is kiállított). A szerződés szerint a maradék 6 millió forintot 2015 február végéig fogja megkapni (a birtokba adás is csak ezután fog megtörténni). Kérdésem az lenne, hogy társasági adó szempontjából a 4 millió forint 2014. évi árbevételnek számít, vagy előlegként szerepel, és csak a végszámla (tulajdonjog-átszállás) kiállításakor, a 2015. évben válik árbevétellé? Amennyiben a 2014. évben keletkezik adókötelezettség, hogyan tudok költséget elszámolni ugyanerre az évre, mivel az ingatlan beszerzési értékét és a felújítási költségeket a 2-es számlaosztályra könyvelem, és csak a végszámla kiállításakor szoktam a 8-as számlaosztályra átkönyvelni (még 2015-ben is folytatódott a felújítás). Válaszát előre is köszönöm!