1672 találat a(z) ingatlan cimkére

Bérelt ingatlan felújítása: számviteli és adózási kihívások Cikk

Itt a nyár, aktuális a festés-mázolás. Sok cég nem áll meg ennél, és fel is újíttatja az arra szoruló székhelyét, irodáját. Ez okoz némi kihívást a cég „számvitelese” számára is. Dióhéjban sorra vesszük a veszélyes pontokat.

Fejlesztési tartalékból beszerzett eszköz kivonása Kérdés

Milyen adójogi (szja) következményekkel jár, ha az egyéni vállalkozó a fejlesztési tartalék terhére megvalósított ingatlant 2 évvel később kivonja a vállalkozásából?

Ingatlan-bérbeadás: a közműdíj továbbszámlázása Cikk

Melyik évre számlázható tovább a bérbeadott ingatlan közműdíja? Az elszámolási időszakra, a számla beérkezésének évében, vagy részletfizetés esetén a kiegyenlítés évében? Olvasói kérdésre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési szakértő válaszolt.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt dr. Szeiler Nikolett! Egy levélíró fenti tárgyban május 4-én írt levelében május 21-én adott válaszában Ön a következőket írta. "Tételes költségelszámolás esetén a jövedelem megállapításánál a bevételből levonhatóak az igazolható költségek legfeljebb a bevétel 50 százalékáig." Kérem, szíveskedjék tájékoztatni, hogy ezt mely jogszabályhely írja elő, ugyanis az én ismereteim szerint a bérbeadás bevételével szemben az éves bevallásban 100 százalékig elszámolhatók a költségek. Ez nem így van? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés: vigyázzon, ilyen esetekben plusz terheket kell fizetnie! Cikk

A Kúriának egy perben arról kellett állást foglalnia, hogy a magánszemély felperes 2009-2010. évi ingatlanforgalmazásai gazdasági tevékenységből származó összevont adóalapba tartozó önálló jövedelemnek, avagy külön adózó jövedelemnek minősülnek.

Megjelent a májusi Válaszadó Cikk

Május az adóbevallások hava, ami tükröződik a VálaszAdó mostani témaválasztásában is. Egy csokorra való cikket gyűjtöttünk össze például arról, hogyan kell kiszámítani a személyi jövedelemadót ingatlanértékesítésből származó jövedelem esetén akkor, ha eredetileg vásárlásból, öröklésből, illetve ajándékként jutottunk a házhoz, lakáshoz.

Kft. tulajdonosának háza székhelyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni: Adott egy kft., aki bérelt egy ingatlant, ami a székhelye volt. Tevékenységét bővíti internetes kereskedéssel, és ezt a tevékenységét a kft. magánszemély tulajdonosa a saját házának egy erre a célra kialakított részében végezné. Ennek megfelelően a cég székhelyét áthelyezné a saját házába. Ebben az esetben úgy tudom, hogy mindenképpen bérleti szerződést kell kötni a kft. és a tulajdonos között, amiben megállapodhatnak abban is, hogy nem fizet a cég bérleti díjat. Mivel a tevékenység nem sok rezsiköltséget eredményez, ezt a kft. nem feltétlenül szeretné költségként elszámolni. Szeretnénk mindent szabályosan csinálni a legkisebb adófizetéssel, ebben az esetben sem a magánszemély tulajdonosnak, sem a kft-nek nem keletkezik adófizetési kötelezettsége? A magánszemélynek kell-e kérnie adószámot az ingatlan bérbeadáshoz? Változik-e a helyzet, ha a ház tulajdonosa a cég tulajdonosának a gyermeke? Előre is köszönöm a választ.

Eladná örökölt ingatlanát? Ennyi lesz a fizetendő adó Cikk

Örökölt ingatlanát értékesítené olvasónk, aki azt tudakolta, mi lesz a személyi jövedelemadó alapja. Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

Tőkeemelés apportból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosai tőkét emelnek, mivel a saját tőke a jegyzett tőke alá ment. Ingatlan apportálása történik, társasági szerződés módosítás 2014. december 20. (a birtokba vétel is). Cégbírósági bejegyzés 2015. január 20. Beszámoló a mai napig nem készült. Kérdés: a 2014. évi beszámolóban szerepelhet-e az apport?

Egyesület ingatlanberuházás fordított áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna, a kérdésem az, hogy ha egy civil egyesület, amely nem alanya az áfának, egy építési hatósági engedélyhez kötött ingatlanbővítési beruházást valósít meg, akkor a kivitelező az egyesület felé fordított áfásan számláz, vagy miután nem alanya az egyesület az áfának, normál módon, áfával növelten kell, hogy kiállítsa a számlát? Ha fordítottan kerül kiállításra, akkor kell a teljesítés dátumára vonatkozó időszakra áfabevallást adnia az egyesületnek és az áfát ebben az esetben az adóhatóság felé teljesíti? Arányosításnak itt csak abban az esetben van/lenne helye az áfa kapcsán, ha az egyesület alanya lenne az áfának és az ingatlan által végezne vállalkozói tevékenységet...jól gondolom?

Egyéni vállalkozó ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ismerősöm egyéni vállalkozóként 19 évvel ezelőtt áfásan vásárolt egy üzlethelyiséget. Akkor felújította, áfáját visszaigényelte. Most nyugdíjas átalányadós egyéni vállalkozóként dolgozik és eladná az üzlethelyiségét. Ha tehát eladja az üzlethelyiséget egyéni vállalkozóként kell eladnia. Itt is levonható a szerzéskori érték és egyéb számlával igazolható költségek, továbbá a felújítás költsége az eladási árból? A maradék összeg 25 százaléka lenne a jövedelem, nyugdíjas egyéni vállalkozóként. Ezután kellene neki 16% szja-t és 10% nyjárulékot fizetni, ha jól olvastam a szabályokat (például a NAV 09-es füzet 7.2.pont gazdaságii tev.fogalma és a NAV 2. sz.füzetének 1.4 pontja az ingatlanátruházásról önálló tevékenység keretében). Jól gondolom-e ezeket, továbbá az eladáskor kell-e áfát felszámítani? Kérem mielőbbi válaszukat! Köszönettel: Kerékjártóné

Egyéni vállalkozó közüzemi költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérem válaszukat, hogy egy személyi jövedelemadó hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó a székhelyéhez tartozó közüzemi díjak (víz, gáz, villany stb.) díj hány százalékát számolhatja el maximum az egyéni vállalkozásában, ha a székhely ingatlan a magánszemély tulajdonában van (nincs a vállalkozásban). A vállalkozó ebben az ingatlanban lakik, és vállalkozói tevékenységet is végez ott, ékszereket javít. A székhely címen lévő ingatlan társasházban található. Ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy a közös költség hány százaléka számolható el, ha egyáltalán elszámolható költségnek minősül? Az szja törvényben csak az Internetre vonatkozóan látok konkrét 50 százalékos elszámolhatósági hányadot. Előre is köszönöm a válaszukat!

Ingatlanértékesités Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem a segitségét a következő esethez: 2013-ban vásároltam egy régi házat. 2014. évben a ház bontásra került és építettünk az egy családi házat, melynek a lakhatási engedélye május hónapban kerül kiadásra. A házat eladnánk 15 millió forintért. Nincs számlánk a bekerülési költség egy részéről. Ilyen esetben mi lesz az adó alapja? Lehet-e alkalmazni a 75 százalékos szabályt?

Ingatlan bérbeadása, költség elszámolása Kérdés

Lakáscélú ingatlan bekerülési értékét meg kell-e bontani ingatlan- és telekrészre? Kérdés

Egy kft. bérbeadás céljából vásárolt egy társasházi lakást. A lakás tárgyi eszközként kerül kimutatásra a könyvekben. Szükséges-e ebben az esetben megbontani az ingatlan bekerülési értéket ingatlanra és telekre, ha egyébként az adásvételi szerződésben az ügyvéd nem közölte, hogy a vételárból milyen értéket képvisel a telek? Amennyiben szükséges a bontás, hogyan kerüljön meghatározásra a telekrész hányada?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink