1672 találat a(z) ingatlan cimkére
Szálloda bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság egy szállodát vásárol. A vételnél az ingatlan mentes az adó alól, a berendezések viszont ingóvásárlásként adókötelesek. A vételt követően a társaság a szállodát nem kívánja üzemeltetni, bérbe adja azt. A bérbeadást az ingatlannál mentesen, az ingóságoknál pedig áfa felszámításával kívánja hasznosítani. Helyes-e a szálloda-bérbeadásnál követendő gyakorlat? Köszönettel.
Ingatlan értékesítés és a foglaló
Kérdés
Lakásértékesítéssel kapcsolatosan lenne kérdésem. Ragaszkodom a foglalóhoz. Az ingatlanos szerint hiába ragaszkodom hozzá, ha a vevő azért nem tudja megvenni az ingatlant, mert a OTP elutasítja hitelkérelmét, akkor vissza kell adnom a foglaló értékét. Én úgy gondolom, hogy ez nem az én kockázatom, hogy ő kap-e hitelt vagy sem. Kérdésem tehát az, hogy vissza kell fizetni ebben az esetben a foglalót vagy sem?
Bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemély a lakáshoz tartozó pincerészt bérbeadja a az egyéni vállalkozáshoz saját magának. Köthet-e saját magával szerződést oly módon, hogy az egyéni vállalkozás fizeti az önkormányzatnak fizetendő ingatlanadót évi 140 000 forint összegben? Ebben az esetben a magánszemélynek van-e szja fizetési kötelezettsége, a magánszemély ebben az esetben az écsét el tudja-e számolni, valamint az egyéni vállalkozás egy ilyen jellegű szerződés után a bérleti díjat költségként el tudja-e számolni? Köszönöm a válaszát.
Evás cég, ingatlan-bérbeadás, áfa
Kérdés
Az egyszerűsített vállalkozási adó alanyát nem illeti meg az áfatörvény 88. §-ában leírt adókötelesség tétel lehetősége? Köteles áfa nélkül számlázni az ingatlan bérleti díját és nem választhatja az adókötelessé tételt? Mely jogszabály helyből derül ez ki?
Égyéni vállalkozó megszűnéskori áfa
Kérdés
Egyéni vállalkozónak megszűnésekor van egy nagy értékű ingatlan, amely nyilvántartás szerint külön telek és külön épületként van nyilvántartva. Megszűnéskor mi után kell fizetni az áfát?
Tárgyi mentes ingatlan bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnénk bérbeadni fitness-termünket, gépekkel együtt. Az a kérdésem, hogy tárgyi adómentesen megtehetjük-e? Illetve: ha tárgyi adómentesen adunk bérbe ingatlant, akkor az esetleges felújítások áfája levonható lesz-e? (Nem lakás céljára szolgáló ingatlan) Köszönettel.
Ingatlan
Kérdés
Magyarországi székhelyű vállalkozás (áfakörös) magyarországi építési telekkel rendelkezik, lakóház, udvar megnevezéssel van nyilvántartva a földhivatalnál. Építtetni szeretne rá lakóingatlant (csak ezt engedélyezi az önkormányzat) egy magyarországi székhelyű (áfakörös) építőipari vállalkozással (generál kivitelezésben). A vállalkozás tevékenységi körében jelenleg nem szerepel ingatlan bérbeadásra vagy építésre vonatozó tevékenység. A vállalkozás bérbeadási, majd későbbi értékesítési céllal építené a lakóingatlant. Építtethet-e lakóingatlant ilyen céllal, amennyiben igen, milyen áfaszabály vonatkozik rá az építéskor, a bérbeadáskor, illetve az értékesítéskor, ha generál kivitelezővel építteti a lakóingatlant? 1. A beruházás fordított áfás? (mivel az építkezés engedélyköteles lesz) 2. Amennyiben fordított áfás, az ÁFÁ-t be kell fizetni és az vissza nem igényelhető/le nem vonható? Vagy bizonyos feltételek mellett levonható? 3. Létezik olyan megoldás, ahol az építési vállalkozó ÁFÁ-s számlát állít ki, a vállalkozás kifizeti és az ÁFÁ-t visszaigényli? Ehhez be kell-e jelentkezni? 4. Az ingatlan értékesítésekor milyen esetben kell ÁFÁ-t fizetni? 5. Él-e még az a szabály lakóingatlannál, hogy a használatbavételt követő 2 év után (mikor már nem minősül új építésű ingatlannak) a vállalkozás ÁFA mentesen értékesítheti magánszemélynek? 6.Mi a teendő, amennyiben a felépített lakóingatlant 2 év után a tulajdonosnak adják el?
Ingatlan eladás áfa mentessé tétel esetén
Kérdés
Kedves Szakértők! Az alábbi témában kérném véleményeteket! Hogyan kell számláznia 2015-ben az ingatlanforgalmazó cégnek, ha · 2010. évtől választotta az adókötelezettséget, a lakóingatlannak nem minősülő ingatlan és a lakóingatlannak minősülő ingatlan bérbeadására, továbbá ugyanezen ingatlanok értékesítésére? Az öt év elteltével, 2014. 12. 31-éig kilép ezen ügyletek áfaköréből. Ingatlanokat épített és vásárolt eladás céljából, árukészletként nyilvántartva, egyetlen ingatlant sem helyezett üzembe saját használat céljára. A használatbavételi engedélynél a 2 év eltelt. Beszerzéskor az áfát visszaigényelte. A készleten maradt ingatlanokat milyen áfateherrel tudja értékesíteni?
Ingatlant ad ki, vagy bérel? Ezekre az adószabályokra figyeljen!
Cikk
Ingatlanbérléssel kapcsolatban több kérdést is feltett olvasónk. Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési szakértőnk válaszolt.
Alvállalkozói tevékenység EU-n belül
Kérdés
Egy magyar kft. (A) alvállalkozói tevékenységet végez egy szintén magyar kft. (B) részére egy szlovák cég (C) részére ingatlanhoz kapcsolódó beruházás megvalósítása érdekében. Kérdések: 1. "A" Kft. szempontjából mi a teljesítés helye és milyen áfával számláz "B" Kft. részére? 2. "B" Kft. szempontjából mi a teljesítés helye és milyen áfával számláz "C" szlovák cég részére? 3. Mire kell különösen odafigyelni számlázás és teljesítés kapcsán? Köszönöm válaszukat.
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbiakban. Cégünk magánszemélytől bérel lakóingatlant iroda céljára. A bérbeadóval van egy szerződésünk. Valamint egy bevételi pénztárbizonylat nyugta a havi bérleti díjak elszámolásáról. A bérbeadó nyilatkozata alapján a havi szja-t levonjuk, befizetjük és bevalljuk havonta a NAV felé. A bérbeadó nem számlaképes, nem is akar adószámot kiváltani a bérbeadáshoz, mondván, hogy ez már nem kötelező. Elegendő neki egy számviteli bizonylat, ami ebben az esetben a bevételi pénztárbizonylat nyugta része lenne. Elfogadható-e ez így? Elegendő lesz a NAV-nak számla helyett a bevételi pénztárbizonylat nyugta? Köszönöm szépen az információkat! Üdvözlettel: Oszvaldné
Szja, kisvállalkozó kedvezmény igénybe vétele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ebben az évben vásárolt egy ingatlant, melyet a vállalkozás irodának használ. Kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz (üzemkörön belüli ingatlan), a tevékenysége irodához kötött. Kérdéseink: 1.) A megvásárolt ingatlan lakóház volt, a magánszemély tulajdonosok lakáscélra használták. A megvásárlás után irodai célra került átalakításra, az ingatlan után építményadó fizetési kötelezettség terheli a vállalkozást. A kisvállalkozói kedvezményt érvényesítheti-e az szja-bevallásban az ingatlanra tekintettel? 2.) Az adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételek között szerepeltethető, a kizárólag üzleti célt szolgáló, az üzleti év során értékcsökkenés alá vont tárgyi eszközök között az iroda nettó (nyilvántartási) értéke? 3.) Az egyéni vállalkozásnak van előző években képzett fejlesztési tartaléka, a fenti ingatlanra milyen feloldási lehetőségei vannak? Válaszát köszönjük.
Ingatlan bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Kata szerint adózó egyéni vállalkozó vagyok, kizárólag áfamentes tevékenységet végzek. Lehetőségem lenne egy saját tulajdonú ingatlan bérbeadására magánszemély részére úgy, hogy méltányosságból a közüzemi számlákat továbbra is én fizetném. 1. Kell-e külön adószámot kérni, vagy a jelenlegi vállalkozói bevételt növelné? 2.Milyen módon változna az adózásom ( áfakötelezettség terhelne-e)? 3. Kell-e számlát kiállítani? 4. A teljes bevétel nem érné el az 1 000 000 forint/év összeget. Köszönettel...
Egyéni vállalkozó megszűnése
Kérdés
Egyéni vállalkozónak a vállalkozásban van egy nagy értékű ingatlana. Úgy gondolom, hogy megszűnéskor az áfát megfizeti a piaci érték után, de mi van az ingatlan értékével? Ha megszünés után adja el akkor, hogy adózik ?
Bérelt ingatlan cégtől
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft.-nek két tagja van, férj és feleség, tevékenységi köre bérbeadás. A cég tulajdonában van egyéb üzlethelyiségeken kívül egy 40 négyzetméteres lakás is. Kérdésem, hogy a kft. bérbe adhatja-e a feleségnek, mint magánszemélynek a lakást? Ha igen, a bérleti díjat hogyan állapíthatják meg, hogy a NAV elfogadja? Ha a lakást berendezve adja ki, a berendezés áfája levonható? Előre is köszönöm a választ!