1672 találat a(z) ingatlan cimkére

Szemet szúrt a NAV-nak az ingatlan-biznisz, Kúria-döntés az ügyletekről Cikk

Indokolatlanul magas összegeket szerepeltettek ingatlan-ügyleteikben az adózók, így próbáltak áfát visszaigényelni, amit a NAV megtagadott. A felülvizsgálati eljárásra a Kúria tett pontot.

Német állampolgár ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy német állampolgár Magyarországon ingatlant vásárol bérbeadás céljára. Az ingatlanban 4-5 szobát tervez kialakítani, melyet előreláthatólag egy vagy több cég alkalmazottainak fog kiadni, igény szerint. Ez a bérbeadás egyéb szálláshely szolgáltatásnak minősül, vagy fizetővendéglátói tevékenységenk? Hogyan kell adóznia utána? Tekintve, hogy külföldi adja bérbe, kell-e ehót fizetnie a jövedelem után, ha az meghaladja az 1 millió forintot? Ha a vásárolt ingatlan elbontja, majd új épül helyette, akkor mi lesz az értékcsökkenés alapja? A vásárolt ingatlan bekerülési értéke, elbontási és építési költségek számlái? Vagy ha számlái nem lesznek, akkor elég egy hivatalos költségvetés, ami alapján elszámolhatjuk rá az értékcsökkenést?

Ingatlan tulajdonrész vásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy belvárosi lakóingatlan tulajdoni hányadának 50%-át vásárolta meg, a fennmaradó 50%-nak két magánszemély lett a tulajdonosa 25-25% arányban. Az ingatlan műemlékvédelem alatt áll. Két kérdésünk merül fel ezzel kapcsolatban. Elszámolhatja-e a cég a fejlesztési tartalék terhére az ingatlan tulajdoni hányadának vásárlását? A könyvekben a teljes értéket, vagy csak az 50%-ot lehet kimutatni? Az ingatlant a társaság használná irodaként, de később esetleg bérbe is adná. Hogyan történik a bevétel elszámolása, ha a magánszemély tulajdonostársak is igényt tartanak a bérleti díj rájuk eső részére? Járható út, hogy a teljes bérleti díjat a cég számlázza, majd valahogyan kifizeti a tulajdonostársaknak a rájuk eső részt, akik a szja törvény szerint leadózzák azt? Hogy kell ezt bizonylatolni, milyen eljárást javasolnak? Ha lemondanak a bérleti díj rájuk eső részéről az jár-e adófizetési vagy ajándékozási illeték-kötelezettséggel?

Házasfelek közos vagyonú ingatlan bérbeadása 2015. februári kérdés Kérdés

Tisztelt Szakértő 1.) Több éve 1 millió forint a határ az ingatlan-bérbeadásnál magánszemélyeknél eho megfizetése nélkül, 16 százalék szja megfizetése mellett. KÉRDÉSEM: 2015-ben is 1 millió forint a határ? 2./ Egy házaspár közös vagyonként birtokol 1 lakást + 2 garázst. Magánemberként, lakáskiadásra kiváltott (a házastársak magánszemélyként külön-külön adószámmal, ingatlanbérbeadásra rendelkeznek)1 ingatlant ki lehet-e adni személyenként (férj, feleség), külön 1-1 millió forintos összegért 50-50 százalékos arányú számlázással? Példa: 1 lakás bérbeadása egy kft. részére: 50 000 forint/hó, amit a feleség számlázna (a férj ugyanígy 50 000 forint/hó összeget számlázna le). Fontos: a tulajdoni lapon a lakás külön néven szerepel. Az ingatlannyilvántartásban a férj nevén lévő 2 garázst csak a férj adhatja ki? Vagy a garázsokból egyet a feleség és egy garázst a férj adhat bérbe? (A házastársak 16 éve élnek együtt.) A házaspárnak jelenlegi KÖZÖS VAGYONUK a nevezett ingatlanok! Köszönettel várom válaszát.

Egyéni vállalkozó részére térített biztosítói kártérítés Kérdés

2013 novemberében az egyéni vállalkozót betörés, rablás és az üzlethelyiség felgyújtása miatt kár érte. A 2013-as évet lezártuk, beadtuk az adóbevallást (2014.02.25-én), a biztosító a kárt 2014-ben fizette ki. 2014-ben nem volt ezenkívül bevétele, minimális költség lett elszámolva (amit a kártérítés összegéből fizetett ki). E miatt a 2014-es év nagy pozitív jövedelmet mutat. Kérdésem: jól értelmezem-e azt, hogy a kártérítést teljes egészében bevételként vesszük figyelembe és sajnos elég nagy összegű adó befizetésre is sor kell, hogy kerüljön. Az ingatlant, amiben működött, azt bérelte, arra is fizetett a biztosító (kb. 1,5 millió forintot). Kérdésem, hogy mit tegyünk az ingatlan helyreállítására kapott összeggel? Nem történt meg a helyreállítás, a kapott összeget nem adta át a bérbeadó részére. Válaszát köszönöm. Boldog Ferenc

Adózás üzletszerű ingatlan értékesítés esetén Kérdés

Magánszemély használt (nem építési telek és nem beépítés alatt álló illetve beépített új) ingatlanokat ad és vesz (saját nevére megveszi, majd eladja és újból vesz és elad stb., tehát nem közvetítés). Az szja törvény szerint ez üzletszerű tevékenység és az 53-as szja bevallásban a 8. soron kell bevallani. Kérdésem, hogy be kell-e jelentkeznie a magánszemélynek a 15T101-es nyomtatványon, mint adószámos magánszemély (úgy gondolom, igen, mivel az áfatörvény 5. §-a szerint adóalannyá válik). Ha nincs semmilyen foglalkoztatási viszonya (munkaviszony, tagi viszony, egyéni vállalkozó, őstermelő), a 15T101-es nyomtatvány 8-as során mit kell bejelölni a munkavégzés jellegénél? Kell-e a fenti tevékenység után az szja-n és a 27 százalékos ehón, valamint a mentes áfán kívül más adót illetve járulékot fizetni?

Ingatlan értékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás cég a földhivatalnál "telephely" és "saját használatú út"-ként nyilvántartott belterületi ingatlant értékesítés. Az ingatlanon semmilyen építmény nincs. A cég nem választotta az ingatlan-értékesítésre az általános szabályok szerinti értékesítést 1.) Az értékesítés áfaköteles-e? 2.) Az ingatlant áfás cég vásárolja meg. Ebben az esetben egyenes, vagy fordított áfás számlát kell kiállítania?

Német állampolgár Kérdés

Német állampolgár Magyarországon levő ingatlanát bérbe adja. Kell-e magyar adószámot kiváltania? Az adót ugyanúgy Magyarországon fizeti meg, mint egy belföldi állampolgár, mert a teljesítés helye Magyarországon van? Ehót kell-e fizetnie?

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi társaság tulajdonában van egy belterületi ingatlan, mely az alábbiakat tartalmazza: saját használatú út + rét művelési ágba tartozó ingatlan. Ezt az ingatlant a társaság értékesíteni szeretné, de addig is időnként bérbeadja. A bérleti díjról áfás számlát állít ki. Az lenne a kérdésem, hogy az ehhez az ingatlanhoz tartozó beszerzések áfáját levonásba lehet-e helyezni (például kerítés anyagvásárlás, fakivágás stb.)? Illetve értékesítéskor áfás számlát kell-e kiállítani? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné

Fordított adózás 2015-ben: átmeneti és részletszabályok Cikk

Ingatlanügyek, munkaerő-kölcsönzés, iskolaszövetkezet: összefoglaltuk, hogy 2015. január 1-jétől a fordított adózás kiterjesztése miatt milyen előírásokra kell figyelni.

Ingatlan/telek ajándékozásának számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaság ajándékozási szerződés szerint telkeket ajándékozott alapítványnak. Kell-e számlát kiállítani, és ha igen, azon nyilvántartási, illetve piaci értéket kell feltüntetni? Van-e áfafizetési kötelezettség, ha korábban nem élt a társaság adólevonási joggal?

Ingatlan-bérbeadás áfásan vagy áfamentesen? Most kell dönteni Cikk

Az ingatlant bérbeadó, vagy értékesítő cégeknél fontos határidő december 31-e: eddig változtatható meg a korábbi döntés, hogy a társaság áfásan vagy áfamentesen végzi-e tevékenységét. E határidő elmulasztása esetén menedék lehet az úgynevezett kijavítási kérelem.

Ha ingatlant vásárol, erre is figyeljen! Cikk

Gyakran előfordul, hogy egy lakást vagy irodaházat a tulajdonos úgy ad el, hogy az adott ingatlant bérlők használják. A bérleti szerződések ilyen esetben átszállnak az új tulajdonosra. Az új Polgári törvénykönyv szerint azonban ebben az esetben a bérleti szerződés biztosítékai megszűnnek, azaz a vevő (az új tulajdonos) nem veheti igénybe a bérletet korábban biztosító kezességet, óvadékot, bankgaranciát vagy más biztosítékot. Ez sok esetben jelentősen megnehezítheti a bérbeadott ingatlan eladását és erős tárgyalási pozícióba hozza a bérlőket – véli a Szecskay Ügyvédi Iroda.

Osztalék kivétele ingatlan formájában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk eredménytartaléka terhére osztalékot szándékozik megszavazni a taggyűlés, mégpedig nem készpénzben, hanem a társaság tulajdonát képező ingatlan formájában. Kérdésem: van-e erre lehetőség, ha igen, elég a taggyűlési jegyzőkönyv, illetve határozat, vagy a tulajdonátruházást ügyvéd által elkészített okiratba kell foglalni.?További kérdés, hogy az szja-n, illetve a 14 százalék ehón kívűl vagyonátruházási illetéket is fizetni kell?

Kapcsolt vállalkozások beolvadásának ingatlanilletéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adva van két kapcsolt vállalkozás (kft. és bt.). Mindkettőnek főtevékenysége a "saját tulajdonú ingatlanok bérbeadása". A bt. (amelynek egyetlen üzlet-ingatlana van) eolvadna a kft.-be.Keletkeztet-e ez a beolvadás illetékfizetési kötelezettséget?Köszönettel kérem szíves válaszukat! Jné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink