hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tagi kölcsönért ingatlant cserébe: kell-e utána szja-t fizetni?

  • adozona.hu

Devizában nyújtott tagi kölcsönért ingatlant adna cserébe végelszámoláskor a társaság. Keletkezik-e a magánszemélynek adóköteles jövedelme, ha az ingatlan értéke magasabb, mint az adott kölcsönnek a nyújtásakor érvényes árfolyammal számított összege? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.

"Magánszemély tag adott 50 ezer euró összegben kölcsönt a kft.-jének 2007-ben körülbelül 250 Ft/euró árfolyamon, ami 2015-ben már 314,89-es árfolyammal szerepel a könyvekben. A cég most végelszámolásra adta a fejét. A végelszámolás elhatározása előtt a kft. eladta az ingatlanát a tagnak. A pénzügyi megállapodás az, hogy a tagi kölcsön fejében kiegyenlítettnek tekintik mindketten a követeléseiket egymás felé. Az ingatlan vételára 18,4 millió forint. Ami 368 Ft/euró árfolyamot jelentene. A kft.-nek jócskán lesz emiatt árfolyamvesztesége. A kérdés az, hogy a magánszemély tagnak keletkezett-e ebből adóköteles jövedelme, miután ő ezt az összeget eredetileg 250 forintárfolyamnál adta át euróban, most pedig forintban számolunk el vele, 368 Ft/euró ügyleti árfolyam mellett? Érvényes-e erre az árfolyam-különbözetre az szja-törvény azon rendelkezése, miszerint adómentes a valuta, a deviza forintra, a forint devizára, valutára, valamint a devizának, a valutának más devizára, valutára való átváltásakor keletkezett árfolyamnyereség, feltéve, hogy az átváltás nem üzletszerű tevékenység keretében történik?" – kérdezte olvasónk.

A kérdésben bemutatott esetben a felek vonatkozó szerződésükben úgy állapodtak meg, hogy az ingatlan átadásával az érintett tag kiegyenlítettnek tekinti az általa nyújtott kölcsönkövetelését, míg a cégnek nincs további követelése az ingatlanért cserébe, azaz az ingatlan eladási árát a kölcsön értékének megfelelő összegben határozta meg.

Amennyiben az ingatlan aktuális piaci értéke eltér, a kölcsönnek a visszafizetés időpontjában – jelen esetben az ingatlan-átruházás teljesítése napján, mint szerződés szerinti teljesítés napján – érvényes, a számlavezető hitelintézet által alkalmazott euró-eladási árfolyamon számított értékétől (Szt. 60. § (1), (4) és (6) bekezdései), akkor az a felekre nézve adózási következményekkel jár.

A tagi kölcsönt elsődlegesen pénzeszközök átadásával kell(ene) visszafizetni.

Az ingatlan nem pénz, így a tagi kölcsön visszafizetése közvetlenül ingatlan átadásával nem lehetséges. Viszont a Polgári törvénykönyv (Ptk.) 6:49-6:52. paragrafusai lehetőséget adnak arra, hogy a kötelezett a jogosulttal szemben fennálló egynemű és lejárt követelését a jogosulthoz intézett nyilatkozattal a tartozásába beszámíthatja, (feltételezve, hogy egyik féllel szemben sincs folyamatban csőd-, illetve felszámolási eljárás). Ennek megfelelően jártak el kérdésben érintett felek is, amikor az ingatlan tulajdonjogának átadását és a tagi kölcsön kivezetését két külön gazdasági eseményként (értékesítés, beszámítás) kezelték.

Az adott esetre vetítve ezt, arról van szó, hogy az érintett tagnak a kölcsön miatt a társasággal szemben fennálló követelését (ezt a cég értelemszerűen kötelezettségként tartja nyilván) a társaság beszámítja az ingatlan átadása miatti követelésébe.

A számviteli törvény (Szt.) 77. paragrafus (3) bekezdésének e) pontja alapján egyéb bevételként kell elszámolni a kötelezettség teljesítésére átadott tárgyi eszköz – áfa nélküli – számlázott piaci értékét. (Azt, hogy az ingatlan értékesítését /átadását/ terheli-e általános forgalmi adó, az áfatörvény 86. § (1) bekezdése j) és k) pontjaiban rögzítettek figyelembevételével kell elbírálni.)

A tagi kölcsönből származó kötelezettségét a társaság célszerűen az „ingatlanértékesítés” teljesítése időpontjában érvényes, a számlavezető hitelintézet által alkalmazott euró-eladási árfolyam figyelembevételével számolja át forintra, és számítja be az ingatlan „értékesítése” kapcsán, a taggal szemben keletkezett, számlázott követelésébe. A beszámítást követően mutatkozó egyenleget kell pénzügyileg rendezni. "Tartozik" egyenleg esetén a tagnak, "Követel" egyenleg esetén a társaságnak kell fizetnie.

Ha az így fennmaradó követelését valamelyik fél elengedi, annak az alábbi következményei vannak:

– Amennyiben a társaságnak követelése mutatkozik – jelen esetben ez lenne a helyzet –, úgy az elengedett követelés összegét egyéb ráfordításként kell elszámolnia (Szt. 81. § (2) bekezdés l) pont). A társasági adóalapját emiatt nem kell megemelnie (tao-törvény 8. § (1) bekezdés h) pont 1. alpont).

Viszont a magánszemélyt adókötelezettség terheli, az szja-törvény 28. paragrafusában, az egyéb jövedelmekre előírt szabályok szerint. Ugyanez a helyzet akkor is, ha (az Szt. 60. paragrafusában rögzítettek figyelembe vételével) túlzottan magas árfolyamon számítják át a kölcsön összegét. Az érintett magánszemély ez esetben nem árfolyamnyereségre tesz szert, hanem a Ptk. szerinti beszámítás során jut magasabb értékhez – az ingatlan piaci értékéből általa ki nem egyenlített, beszámított követelésével nem fedezett összegben –, így az szja-törvény adómentes bevételekre vonatkozó, Ön által hivatkozott előírása nem alkalmazható.

– Ha a tag enged el követelést – azaz, ha az ingatlan beszámításával is maradna még fenn a tagi kölcsönből eredő követelése, de itt nem erről van szó –, az elengedett kötelezettséget egyéb bevételként kell elszámolni (Szt. 77. § (3) bekezdés l) pont), amely bevétel az adózás előtti eredmény része lesz, azaz az elengedett összeg után társasági adót kell fizetni. A magánszemélyek által elengedett kötelezettséget az illetéktörvény a társaságnál vagyonszerzésnek minősíti (Itv. 11. § (1) bekezdés c) pont), és így az elengedett összeg után 18 százalék vagyonszerzési illetéket is kell a társaságnak fizetnie. (Amennyiben a szóban forgó ingatlan termőföldből átminősített ingatlan, úgy a tao-törvény 8. paragrafus (1) bekezdésének l) pontjában előírtakat is figyelembe kell vennie a társaságnak.)

Előfordulhat, hogy az ingatlan aktuális piaci ára (forintban) ugyan jelentősen meghaladja a tagi kölcsön euróösszegének az Szt. fentebb hivatkozott pontjai alapján átszámított értékét, de ezen az áron mégsem talál külső vevőre. Ezt igazolhatják például a feladott hirdetésekkel, az általuk adott, írásba foglalt árajánlatokkal. Ekkor a tagi kölcsön említettek szerint számított összege megfelelhet az ingatlan (a piaci árhoz képest csökkentett) eladási árának. Ez esetben a magánszemélynek adóköteles jövedelme nem származik az ügyletből.   

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink