1573 találat a(z) ingatlan cimkére

Alvállalkozói tevékenység EU-n belül Kérdés

Egy magyar kft. (A) alvállalkozói tevékenységet végez egy szintén magyar kft. (B) részére egy szlovák cég (C) részére ingatlanhoz kapcsolódó beruházás megvalósítása érdekében. Kérdések: 1. "A" Kft. szempontjából mi a teljesítés helye és milyen áfával számláz "B" Kft. részére? 2. "B" Kft. szempontjából mi a teljesítés helye és milyen áfával számláz "C" szlovák cég részére? 3. Mire kell különösen odafigyelni számlázás és teljesítés kapcsán? Köszönöm válaszukat.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbiakban. Cégünk magánszemélytől bérel lakóingatlant iroda céljára. A bérbeadóval van egy szerződésünk. Valamint egy bevételi pénztárbizonylat nyugta a havi bérleti díjak elszámolásáról. A bérbeadó nyilatkozata alapján a havi szja-t levonjuk, befizetjük és bevalljuk havonta a NAV felé. A bérbeadó nem számlaképes, nem is akar adószámot kiváltani a bérbeadáshoz, mondván, hogy ez már nem kötelező. Elegendő neki egy számviteli bizonylat, ami ebben az esetben a bevételi pénztárbizonylat nyugta része lenne. Elfogadható-e ez így? Elegendő lesz a NAV-nak számla helyett a bevételi pénztárbizonylat nyugta? Köszönöm szépen az információkat! Üdvözlettel: Oszvaldné

Szja, kisvállalkozó kedvezmény igénybe vétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ebben az évben vásárolt egy ingatlant, melyet a vállalkozás irodának használ. Kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz (üzemkörön belüli ingatlan), a tevékenysége irodához kötött. Kérdéseink: 1.) A megvásárolt ingatlan lakóház volt, a magánszemély tulajdonosok lakáscélra használták. A megvásárlás után irodai célra került átalakításra, az ingatlan után építményadó fizetési kötelezettség terheli a vállalkozást. A kisvállalkozói kedvezményt érvényesítheti-e az szja-bevallásban az ingatlanra tekintettel? 2.) Az adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételek között szerepeltethető, a kizárólag üzleti célt szolgáló, az üzleti év során értékcsökkenés alá vont tárgyi eszközök között az iroda nettó (nyilvántartási) értéke? 3.) Az egyéni vállalkozásnak van előző években képzett fejlesztési tartaléka, a fenti ingatlanra milyen feloldási lehetőségei vannak? Válaszát köszönjük.

Ingatlan bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Kata szerint adózó egyéni vállalkozó vagyok, kizárólag áfamentes tevékenységet végzek. Lehetőségem lenne egy saját tulajdonú ingatlan bérbeadására magánszemély részére úgy, hogy méltányosságból a közüzemi számlákat továbbra is én fizetném. 1. Kell-e külön adószámot kérni, vagy a jelenlegi vállalkozói bevételt növelné? 2.Milyen módon változna az adózásom ( áfakötelezettség terhelne-e)? 3. Kell-e számlát kiállítani? 4. A teljes bevétel nem érné el az 1 000 000 forint/év összeget. Köszönettel...

Egyéni vállalkozó megszűnése Kérdés

Egyéni vállalkozónak a vállalkozásban van egy nagy értékű ingatlana. Úgy gondolom, hogy megszűnéskor az áfát megfizeti a piaci érték után, de mi van az ingatlan értékével? Ha megszünés után adja el akkor, hogy adózik ?

Bérelt ingatlan cégtől Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-nek két tagja van, férj és feleség, tevékenységi köre bérbeadás. A cég tulajdonában van egyéb üzlethelyiségeken kívül egy 40 négyzetméteres lakás is. Kérdésem, hogy a kft. bérbe adhatja-e a feleségnek, mint magánszemélynek a lakást? Ha igen, a bérleti díjat hogyan állapíthatják meg, hogy a NAV elfogadja? Ha a lakást berendezve adja ki, a berendezés áfája levonható? Előre is köszönöm a választ!

Telephely Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy gazdasági társaság ingatlan-bérbeadással foglalkozik, ennek érdekében több ingatlant vásárolt, majd bérbe is adta. Kérdésem, hogy valamennyi ingatlant be kell-e jelenteni telephelyként? (A vásárolt és bérbeadott ingatlanok Magyarország területén találhatóak, több Budapest különböző kerületeiben, de vannak közte vidéki városokban találhatóak is.)

Egyéni vállalkozás, bérbeadás Kérdés

Egyéni vállalkozó üzemépületet ad bérbe, most egy lakóingatlant is szeretne bérbe adni mint magánszemély. Megteheti-e? (Az üzemépület bérbeadását egyéni vállalkozóként végzi és szja szerint adózik, a lakóingatlan bérbeadását pedig mint összevont jövedelem szerinti adózással teljesítené.)

Közös tulajdonú ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két magánszemély tulajdonos lakóingatlan bérbeadásra kötött írásbeli szerződést egy magánszeméllyel. Az aláírt bérleti szerződés - amelyben mindkettő tulajdonos szerepel bérbeadóként - ellenére az egyik bérbeadó lemondhat-e a teljes bérleti díjbevételről a másik tulajdonos javára, ha igen, milyen módon (írásban?), illetve helyesen gondolom-e, hogy év végén csak az egyik félnek kell szja bevallást benyújtania erről a jövedelemről, a "lemondó" félnek nem kell? Egyik tulajdonos sem váltott ki adószámot az ingatlan bérbeadásra, csak adóazonosítót használ és áfamentesen végzi a bérbeadási tevékenységet. Köszönöm válaszát.

Ingatlan-értékesítés áfa vonatkozása Kérdés

Épület telekkel áfaalany által értékesítve: áfaköteles-e? Nem lakóépület! (Magánszemélytől lett véve, és magánszemélynek lett eladva.)

Ingatlant ad bérbe? Ezt kell tennie – mondja a NAV Cikk

Ha a magánszemélyek szálláshely-szolgáltatási tevékenységet kívánnak folytatni, többféle tevékenységi forma és adózási mód között választhatnak. A NAV tájékoztatót adott ki ezekről a lehetőségekről és kötelezettségekről.

NATO részére végzett magyarországi ingatlannal kapcsolatos szolgáltatás áfa-kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! NATO megrendelésre (Luxemburgba kell számláznunk) magyarországi NATO ingatlan felépítéséhez nyújtunk minőségbiztosítási szolgáltatást. Úgy tudjuk, hogy a NATO részére nyújtott szolgáltatás áfamentes. Jól tudjuk-e, illetve így van-e ez az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás esetén is? Van-e a NAV felé valamilyen kötelezettség az áfabevallásban való szerepeltetésen kívül (1465A 01-01 01.sor)? Válaszukat köszönjük!

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy belföldi magánszemélyek tulajdonában álló kft. irodája egy budapesti lakásban működik, amelyet a kft. belföldi magánszemélyektől bérel. A bérleti jogviszony határozatlan időre szól, és jelenleg már több mint 10 éve tart. A bérleti szerződés lehetővé teszi, hogy a kft. az irodaként használt lakást szükség esetén felújítsa. Ezzel kapcsolatban a következő kérdésekben kérem a segítségüket. 1.) Idegen ingatlanon végzett beruházásnak minősül-e, ha a kft. a lakásban a.) kicseréli az egyik WC-kagylót, b.) fix klímaberendezést telepít, c.) mobil klímaberendezést telepít, d.) redőnyt és szalagfüggönyt szerel fel? 2.) Ha ezek idegen ingatlanon végzett beruházásnak minősülnek, akkor tudomásunk szerint ezekre a beruházásokra a kft. nem igényelheti vissza az áfát, és értékcsökkenést kell rájuk elszámolnia. Kérdésünk erre az értékcsökkenésre vonatkozik: a.) Igaz-e, hogy 100 ezer forint értékig egy összegben leírhatók, 100 ezer forint feletti érték esetén pedig évi 6 százalékos leírási kulcsot kell alkalmazni? b.) Itt a 100 ezer forintos értékhatár a nettó vagy a bruttó értékre vonatkozik? 3.) Az 1. pontban felsorolt beruházások esetén, ha ezek idegen ingatlanon végzett beruházásnak minősülnek, a kft. végezheti-e ezeket a beruházásokat a korábbi években elkülönített fejlesztési tartaléka terhére? Továbbá ezeknél a beruházásoknál a kft. alkalmazhatja-e a Tao törvény 7. § (1) bekezdés (zs) pontjának előírását az adózás előtti eredményének csökkentésére?

Jól kieszelte a vagyonmentést, mégis lebukott Cikk

A NAV dél-alföldi pénzügyi nyomozói egy szegedi férfi Seychelle-szigeteken átívelő üzletét buktatták meg. Megpróbálta kimenteni cégének Balaton parti és szegedi ingatlanait, de a nyomozók zár alá vették a vagyont. A hitelezői igények megtérülhetnek.

Egyéni vállalkozó átalakulása egyéni céggé Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfakörös egyéni vállalkozó nyilvántartásában szerepelnek ingatlanok (üzlethelységek), amelyekben végzi a tevékenységét (ruhákat árul). Van körülbelül 6 millió forint árukészlete. Kérdéseim: 1. Szeretné eladni az egyik üzlethelységét. Gondolom, ez egyéni vállalkozói bevétele lesz és nem magánszemélyként kell adóznia? 1994-ben vette az ingatlant. 2. Szeretne átalakulni egyéni céggé, majd kft.-vé. Mi a legkedvezőbb formája az átalakulásnak az ingatlanok és a készlet tekintetében? (áfa, szja) Előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Alanyi adómentességi határ átlépése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj beszámítása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink