402 találat a(z) garantált bérminimum cimkére

Takarítónő egyházi iskolában Kérdés

Egyházi iskolában dolgozom takarítónőként. Kötelező-e megadni nekem a szakmunkás minimálbért? Határozatlan idejű, heti 30 órás munkaviszonyom van. Mellette katás vállalkozóként dolgozom. Felvételemkor gimnáziumi érettségi miatt a közalkalmazotti bértábla szerint C/10 kategóriába soroltak be. 2016. évben megkaptam a szakmunkás minimálbért, ebben az évben már nem. Bérkompenzációra jogosult vagyok-e? A bevezetésekor még kaptam, később már nem. 2007.óta dolgozom ebben a munkakörben, családi adókedvezményben nem részesülök. Következő kérdésem. A férjem szintén itt dolgozik, szintén szakmunkásként, ő megkapta a szakmunkás minimálbért. Neki jár-e bérkompenzáció az adó- és járulékváltozás miatt? Itt a 432/2016. kormányrendeletre gondolok (a költségvetési szervek és az egyházi jogi személyek foglalkoztatottjainak 2017.évi kompenzációjáról). Mikor vehet igénybe munkáltató szochokedvezményt képesítést nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak után? Akkor is, ha felvételemkor C/8 kategóriába sorolt be 9 évvel ezelőtt?

Pótlékátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pótlékátalány munkaszerződésben történő pontos meghatározásában szeretném a segítségét kérni. A cég teherautósofőröket alkalmaz, a szerződésben, amit a dolgozók aláírnak az alábbi szerepel: „…….gépkocsivezető munkakörben (FEOR'08: 8417) alkalmazza és alapbérként részére bruttó 161 000 Ft havibért fizet. Munkavállaló alapbére: 130 000 Ft + 31 000 Ft pótlékátalányból tevődik össze. A pótlékátalány magába foglalja a műszakpótlékot, az éjszakai, valamint a vasárnapi pótlékot.” A teherautósofőröknek nem kell megadni a garantált bérminimumot, ezért az alapbér megfelel a törvényi előírásnak, de a pótlékátalány ily módon való feltüntetése szabályos? Meg kell-e határozni, hogy pontosan melyik pótlékra mennyi pótlékátalányt számolunk? Köszönettel: Viktória

Terhek 2018-ban csökkenő szocho és növekvő minimálbér mellett Cikk

Csökkenjen 2018-ban a szocho és az eho mértéke, nőjön a főállású katások ellátási alapja: ezt indítványozza Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a T/17776. számon beterjesztett törvényjavaslatában. A jövőre jócskán növekvő minimálbér és garantált bérminimum mellett hogyan alakulnak a vállalkozók terhei? Kiszámoltuk.

Jövedelem rehabilitációs ellátás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rokkantsági ellátás melletti egyéni vállalkozó kata szerint adózik. Jövedelme három egymást követő hónapon keresztül nem lehet több a minimálbér 150 százalékánál. Úgy tudom, egyéni vállalkozónál minden esetben a garantált bérminimummal lehet számolni, vagyis a jövedelemkorlát ez esetben 241 500 forint. A nyugdíjbiztosítási igazgatóság is a bevétel 60 százalékát tekinti jövedelemnek – mint ahogy az a katatörvényben szerepel –, amikor ezt a kérdést vizsgálja? Ez esetben arra kellene figyelnie a vállalkozónak, hogy a bevétele 402 500 forint alatt maradjon. Jól gondolom-e? Havonta kell ez alatt maradnia, vagy a három hónap alatt összesen? Segítségét köszönöm. Némethné T. Krisztina

Ténylegesen a minimálbér-emelésnél kevésbé nőttek a keresetek Cikk

A minimálbér-emelés a vártnál kevésbé érintette a nettó kereseteket, ugyanis az úgynevezett adóoptimalizálók körében – akik vállalkozóként minimálbérre jelentették be magukat – 2 százalékkal, a minimálbéren foglalkoztatott munkavállalóknál 8,5 százalékkal, míg a szakmunkás garantált bérminimumon foglalkoztatottaknál 9 százalékkal emelkedtek átlagosan a nettó bérek 2016 decembere és 2017 májusa között – derül ki a GKI Gazdaságkutató Intézet MTI-hez eljuttatott májusi lakossági felméréséből.

Tíz százalék fölött nőttek a keresetek Cikk

2017. áprilisban a bruttó átlagkereset 303 000 forint volt, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – jelentette a KSH.

Egyéni vállalkozó garantált, vagy bérminimum utáni járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1994 óta vagyok egyéni vállalkozó. Főtevékenységem 563002 kocsmai, italbolti vendéglátás, emellett közúti árufuvarozást is végzek. A főtevékenységemhez nem rendelkezem szakmai végzettséggel, ezért azt alkalmazottal látom el. Magam gépkocsivezetőként végzem a közúti fuvarozást, melyből az árbevételem kb. 85 százaléka származik. A NAV ellenőrizte a 2012. és 2013. évi könyvelésemet, melyben kifogásolta, hogy nem a garantált bér után fizettem meg a járulékokat. Főtevékenységemben munkát nem végeztem, csak gépkocsivezetőként dolgoztam. Az 1997. évi LXXX. törvény 29. § (3) bekezdésében foglaltak szerint, ha a vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége legalább középfokú végzettséget, illetve szakképzettséget igényel, akkor kell megfizetni a garantált bérminimum után a járulékokat. Kérdésem: meg kell-e fizetnem a garantált bérminimum után a magasabb járulékokat? Válaszukat előre is köszönöm.

Fagyiárus végzettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó idény jellegű fagylaltárusításra 8 általánossal valamint érettségi bizonyítvánnyal rendelkező, de kereskedelmi végzettséggel nem rendelkező munkavállalót szeretne alkalmazni. A munkaügyi központ tájékoztatása alapján a munkavállalóknak nem kell megadni a bruttó 161 000 Ft munkabért, mivel ez a tevékenység nem igényel szakképzettséget. Kérném szíves válaszukat, hogy ez így helyes-e?

Kivaalap főfoglalkozású társas vállalkozó esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét (megerősítését) kérném a kiva jogszabály értelmezésében. Főállású tag (ács, tehát szakképzett) 161 ezer forint (garantált bérminimum) tagi jövedelmet vesz fel. Valóban ennek a 112,5 százalékát kell alapul venni. A törvény a Tbj. 4. § s pont 2. alpont szerinti minimálbérre hivatkozik. Továbbá egy társas vállalkozó (több kft.-ben is személyesen közreműködik) az egyik társaság esetében munkaviszonyban látja el a feladatokat 20 500 forint összegért (heti 5 órában). Nála a kivaalap a 20 500 forint lesz? Előre is köszönöm a segítséget!

Tehergépkocsivezetők minimálbérért vagy garantált bérminimumért? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nemzetközi árufuvarozással foglalkozik. Segítségét szeretnénk kérni abban, hogy a tehergépjármű-vezető munkakörben dolgozó munkavállalóinknál a munkavégzés feltétele a C+E kategóriájú gépjárművezetői engedély, a gépjárművezetői képesítési igazolvány (GKI kártya), illetve a veszélyes áru szállítására jogosító okmány (ADR) megléte. Ezen feltételek indokolják-e a garantált bérminimum alkalmazását ezen dolgozóink bérének megállapításánál? Ha a kérdésre a válaszuk nem, akkor további kérdésként merül fel, hogy ha néhány gépkocsivezetőnk rendelkezik gépjárművezető-karbantartó szakmunkás bizonyítvánnyal, nekik meg kell adnunk a garantált bérminimumot? Köszönettel.

Bruttó bér csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy a munkáltató egy már megadott, és két hónapig ki is fizetett munkabért indoklás nélkül csökkentheti-e? A bér még így is meghaladja a garantált bérminimumot.

Drasztikus minimálbér-emelés: őket sújtja leginkább Cikk

Leginkább a könnyűiparnak okoz nehézséget a kötelező minimálbér-emelés, a szektorban dolgozók 37 százaléka minimálbéren foglalkoztatott, de az élelmiszeripart, a kereskedelmet és az építőipart is átlag felett sújtja (a létszám 27-28 százalékának kell emelni a bérét) – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. februári vállalati felméréséből.

Garantált bérminimummal kapcsolatos kérdés II. Kérdés

Tisztelt Dr. Hajdu-Dudás Mária! Ezúton is köszönjük a "gyártógép-kezelő", illetve "feldolgozógép-kezelő" munkakörben foglalkoztatni kívánt munkavállalókkal kapcsolatosan feltett kérdéseinkre adott válaszát. Válaszával kapcsolatban azonban az alábbi további kérdés merült fel: A válaszában rögzítette, hogy: "Azaz az építési anyagelőkészítő gép kezelője szakmairány a fenti gépek kezelésére nyújt államilag elismert képesítést." Az Ön által hivatkozott képesítés milyen képesítés? Ez a képesítés olyan képesítés, amely legalább középfokú iskolai végzettségnek, illetve középfokú szakképzettségnek minősül? Szíves válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel

A nap száma: 10 Cikk

Idén januárban a bruttó átlagkereset 274 ezer forint volt, 10 százalékkal több, mint egy évvel azelőtt, a nettó keresetek ugyanúgy 10 százalékkal 182 ezer forintra emelkedtek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Csed számításának alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő!! Könyvelő vagyok, és egyik ügyfelem részére szeretnék választ találni, de nem igazán igazodom el a csed alapjának számítására vonatkozó szabályokban. A szülés várható időpontja: 2017.05.15. Az alábbi időpontokban állt alkalmazottként biztosításban az ügyfelem, mindenhol a szakmai minimálbért kapta: 2014.04.07-2014.11.10-ig 8 órás munkaviszonyban 2014.11.03.-2015.03.02-ig 8 órás munkaviszonyban 2015.04.20.-2016.10.03-ig 8 órás munkaviszonyban 2016.10.04-2017.01.31-ig 4 órás munkaviszonyban 2017.02.01-2017.03.16-ig Munkanélküli volt 2017.03.17-től 8 órás munkaviszonyban áll. A csedet szeretné a szülés előtt 28 nappal igénybe venni. Kérdésem az lenne, hogy melyik időszak és milyen bér lesz mérvadó a csed számításánál? Válaszukat nagyon köszönöm! Horváth Adrienn

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Websopos értékesítés harmadik országba

Bunna Erika

adótanácsadó

Láncértékesítés?

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink