392 találat a(z) garantált bérminimum cimkére

Ügyvezető bére Kérdés

Ha egy kft.-tagnak semmilyen más jogviszonya nincs, akkor lehet-e olyan, hogy csak 2 órás munkaviszony után fizeti a járulékokat (3 éve csak körülbelül 20 ezer forintot fizet havonta a NAV-nak)? A céges jogviszonyok azért zavarnak meg, mert én nagyrészt egyéni vállalkozóknak könyvelek, és ott kizárt az ilyen lehetőség. Ha ott nincs más, akkor mindenképpen főállású egyéni vállalkozó, és szóba sem jöhet, hogy csak 2 órányi munkavégzés után fizeti a járulékokat, csak a minimálbér vagy a garantált bérminimum jöhet szóba. Anyuka semmit nem csinál, így a nyugdíja miatt ő nem is fizet. Ez oké, mert van más jogviszonya (nyugdíj). De a lányának, aki az ügyvezető is, neki sehol semmi a kft.-n kívül. Ha el lehet végezni 2 órában a tevékenységet, akkor sem vonatkozik rá, hogy kötelező a minimálbér vagy a garantált bérminimum után fizetni? A két óra zavar, mert, hogy nincs semmi egyebe. A cégek tagjainál, ügyvezetőinél...ezek szerint nem él a kötelező legkisebb minimálbér vagy garantált bérminimum (ha nincs egyéb, például 36 órás munkaviszony, vagy nyugdíj, stb.)? Számomra a munkaviszonyos korábbi számfejtés is zavaró, mert a társasági szerződésben sehol nem szerepel, hogy ő munkaviszonyban látná el az ügyvezetést. Nem kellett volna belevenni? Válaszát előre is köszönöm.

Minimálbér vagy garantált bérminimum? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nemzetközi fuvarozást végző cég vagyunk. Csak és kizárólag 3,5 tonna össztömeg alatti tehergépjárművekkel dolgozunk. Szeretném megkérdezni, hogy sima "B" kategóriás jogosítvánnyal rendelkező gépkocsivezetőinknek szükséges-e megadni a garantált bérminimumot vagy elegendő a minimálbér? Válaszát Köszönöm!

Német minimálbér elszámolása Kérdés

Kedves Szakértő! Sok munkáltatónak problémát okoz a Németországba fuvarozó sofőrök kötelező német minimálbérének az elszámolása. Kérdéseim is ehhez a témához kapcsolódnak. A gépkocsivezető részére (FEOR 8417) elég, ha csak a minimálbért adják (105 000 Ft) vagy meg kell adni a garantált bérminimumot (122 000 Ft)? A napi 40 eurós költségtérítés betudható-e a német minimálbérbe (a napidíj egy részét vagy teljes egészét úgy számolnák el, hogy a német munkavégzés idejére járó német minimálbért betudják a napidíjba)? A havi munkaórák számát meg lehet-e bontani Németországban végzett időszakra (német minimálbér) és Magyarországon végzett időszakra (magyar bér). Ebben a formában megfelel-e mind a magyar, mind a német elvárásnak? Fuvarozó újságban sok cikk megjelent a témával kapcsolatban, amelyek ellentmondásos információkat tartalmaznak. Segítségüket előre is köszönöm! Szombati Imréné

Társas vállalkozó járuléka részmunkaidőben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nem működő bt. beltagja máshol nem biztosított, a vállalkozásában semmilyen tevékenység nem zajlik már évek óta. Neki, mint főállású társas vállalkozó ügyvezetőnek kötelező-e a minimálbér vagy garantált bérminimum után fizetnie a havi járulékokat, vagy lehet kevesebb a munkaideje? Be lehet-e jelenteni például heti 5 órás munkavégzésre (bár valójában ennyit sem dolgozik), ami után megfizetné a járulékokat? Ha ezt meg lehet tenni, akkor munkaviszonyban kell állnia, vagy megbízási jogviszonyban? Nagyon köszönöm a segítségét előre is!

Munkakör-besorolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném kérni a segítségét, hogy van egy munkavállalónk, akit 8422-es FEOR-ral, gépkezelőnek veszünk fel dolgozni, és nem tudom meghatározni, hogy mitől függ az ő esetében a szakképzettséget igénylő/nem igénylő munkakör meghatározása. Számára legkisebb alapbérként a minimálbért vagy a szakképzettséget igénylő garantált bérminimumot kell kifizetni, amennyiben ez alapján határozzuk meg a fizetését, illetve figyelembe lehet-e venni az ő foglalkoztatásánál a szocho kedvezményt, mi ennek a feltétele, hogyan lehet ezt igénybe venni. Köszönettel: Benkő Eszter

Így változtak januártól a munkajogi szabályok Cikk

Január 1-jétől több ponton módosult a munka törvénykönyve. A módosítások kedvező változásokat hoztak a szabadságra, a részmunkaidőre vonatkozó szabályokban, ellenben a munkavállalók alárendelt pozíciója nem változott.

Minimálbér 2015 Kérdés

Tisztelt Adózóna! Garantált bérminimum 2015-ös változása esetén szükséges-e a munkaszerződés-módosítás? Előre is köszönöm válaszukat.

Egyéni vállalkozó és a táppénz Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi esetre kérném szépen véleményüket. Egy egyéni vállalkozó garantált bérminimum után fizeti a járulékait. Július hónapban 5 nap táppénzen volt. Hogyan számolom a júliusi minimum járulékalapját? Véleményem szerint a garantált bérminimumnak veszem az 1/30-ad részét. Kiszámolom az 5 napra jutó összeget, és az így kapott szorzatot levonom a 118 000 forintból. A maradék lesz a járulékalapja. Más kollégák szerint az 1/30-ad részt szorozzuk 26 nappal, és az lesz a járulékalap. Én ezzel azért nem értek egyet, mert a törvény átlag 30 nappal számol, nem veszi figyelembe, hogy az egyik hónap 30, a másik hónap 31 napos. Ha így számolok, akkor "rosszabbul" jár az egyéni vállalkozó, ha 31 napos hónapban megy táppénzre, mert több lesz a járulékalap és így a járuléka is. Válaszukat előre is köszönöm!

Garantált bérminimum Kérdés

Tisztelt Szakértő! Minimálbérrel csak 9-es FEOR kóddal foglalkoztatott dolgozót lehet bejelenteni? Szakképesítéshez nem kötött ügynöki tevékenységet szeretnék besorolni. A betanított munkásokat, akiknek nincs képesítésük, hova kell besorolni? Például betanított varrónő.

Minimálbér, garantált bérminimum: itt van a 2015-ös összeg Cikk

Jövőre 105 ezer forint lesz a minimálbér, és 122 ezer forint a garantált bérminimum összege, a vállalkozási szférának ajánlott béremelés mértéke pedig 3-4 százalék. A jövő évi bérmegállapodást a kormány nevében Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter írta alá a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek vezetőivel hétfőn.

Ennyi lehet a minimálbér - fecni lesz a többi ígéretből? Cikk

Továbbra sem született bérmegállapodás a szociális partnerek között a jövő évi bérekről, miután a kormányzat még nem válaszolt a szakszervezeteknek a bérmegállapodás feltételének tekintett kérésére, hogy tárgyaljon egyéb követeléseikről is. A felek pénteken a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) ülésén folytatták a bértárgyalást.

Így nőnek az egyéni és társas vállalkozók tb-terhei Cikk

Bár első ránézésre minimális változtatás látszik a társadalombiztosítási szabályokon az adócsomagban, az egyéni és társas vállalkozók nem ússzák meg tehernövekedés nélkül a 2015-ös évet sem. Kevesebb lesz viszont a papírmunka.

Minimálbér vagy garantált bérminimum egyéni vállalkozó esetében Kérdés

Üdvözlöm! Bemásolom a NAV-nak írt kérdésemet és a tőlük kapott választ. Remélem, Önök konkrétabb válasszal tudnak segíteni! Tárgy: járulékok, hozzájárulások. Tájékoztatást szeretnék kérni, hogy a 479906 Tüzeloanyag kiskereskedelme házhoz szállítással tevékenységi körhöz minimálbér vagy garantált bérminimum után kell megfizetnie a járulékokat az egyéni vállalkozónak. A telephelyen értékesítés nem történik, csak házhoz szállítással. Válasz: A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 4. § s) pont 2. alpontja szerint minimálbéren a biztosított egyéni és társas vállalkozó járulékfizetésérol szóló rendelkezések alkalmazásában a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összege értendő, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel. A középfokú végzettséget igénylö tevékenységek meghatározását a Tbj. nem tartalmazza. Meghatározásához a FEOR-08 Módszertani útmutató, illetve a KSH honlapján megtalálható FEOR-08 kereshető adatbázis nyújt segítséget. Hasonló adattartalma miatt szintén jól alkalmazható az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján található Foglalkozások leírása adatbázis is. Kérem tájékoztatásom elfogadását.

Középfokú iskolai végzettséget igénylő munkakör Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogyan kell meghatározni azt, hogy egyes munkakörökben foglalkoztatott munkavállalót alapbérként a minimálbér vagy a garantált bérminimum illeti meg? A munkakör határozza meg a bér besorolását vagy a munkavállaló iskolai végzettsége? Mi alapján lehet meghatározni a középfokú iskolai végzettséget, illetve a középfokú szakképzettséget igénylő munkaköröket? Lehet-e középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben, ilyen végzettséggel nem rendelkező munkavállalót foglalkoztatni? Amennyiben igen, neki a minimálbér vagy a garantált bérminimum lesz a minimálisan fizetendő alapbér? Megtalálható-e valahol leírva, hogy melyek a középfokú szakképzettséget igénylő munkakörök? Nagy tisztelettel köszönöm meg előre is a válaszukat! Krcsik Eszter

Garantált bérminimum Kérdés

Tisztelt szakértő! Kérem, legyen kedves megadni álláspontját arról, hogy Ön szerint egy C típusú jogosítvánnyal rendelkező fuvarozó vállalkozónak (vagy személyesen közreműködő tagnak) esetleg alkalmazottnak elegendő-e a minimálbér megfizetése, vagy ez a jogosítvány már a garantált bérminimum megfizetését teszi kötelezővé? A C típusú jogosítvány megszerzésének nem feltétele az érettségi, az 8 általánossal is megszerezhető.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkv-besorolás, árfolyam

Nagy Norbert

adószakértő

Telephely, társasági szerződés

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink