392 találat a(z) garantált bérminimum cimkére

Új minimálbér és a kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem világos teljesen számomra a következő, ezért kérem a segítségüket a megértésében. A garantált bérminimum emelésével hogyan változik a kataalanyok ellátási alapja és szolgálati ideje? Aki most emelt összegű katát fizet, annak jövőre kevesebb ellátási alapja lesz, mint a garantált bérminimum, és a szolgálati ideje is ezzel arányosan csökken? Köszönettel: Léderer Györgyné

Alkalmi munka Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyszerűsített foglalkoztatás keretében, alkalmi munkában foglalkoztatnánk műszerész szakmunkást. Kérdésem az lenne, hogy őt már a garantált bérminimummal kell-e foglalkoztatnunk, illetve mennyi az a bér, ami után ő már nem fizet szja-t, mennyi a mentesített keretösszeg? Ez a jelenlegi 5940 forintnak a 87 százaléka? Köszönöm.

Tényleg nagyot mondott Varga a béremelésekről Cikk

A minimálbér 15 százalékkal, a garantált bérminimum 25 százalékkal nőhet jövőre, ugyanakkor a munkáltatók járulékterhe 4 százalékkal csökkenne 2017-ben és 2018-ban is. Ekkor a minimálbér további 8, a garantált bérminimum 12 százalékkal emelkedhet – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának kibővített testületi ülését követően.

Járulékfizetés Kérdés

Egyéni vállalkozó Dominikán vállalt munkát. Munkaviszonyban fog dolgozni. Magyarországon az egyéni vállalkozását nem szünteti meg. Főfoglalkozású egyéni vállalkozónak minősül, kell a garantált bérminimum után járulékot fizetnie? Válaszukat előre is köszönjük.

Részmunkaidő két helyen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék az alábbiakkal kapcsolatosan. Ha egy heti 40 órás munkaviszonyt megszüntetve, két munkáltatónál lenne részmunkaidőben 20, illetve 20 órában egy munkavállaló, akkor az mennyiben térne el a korábbi teljes munkaidős státuszához képest, ha a munkabére ebben az esetben is a garantált bérminimum felett lenne, arányosan? Illetve van-e lehetőség 40 órás munkaviszony mellett megbízási szerződés alapján máshol is munkát vállalni? Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Minimálbér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. főtevékenysége 4511 gépjármű-kereskedelem, további tevékenységként 8211 adminisztratív szolgáltatást végez. A tag munkaviszonyban, heti 40 órában, osztott munkakörben látja el az ügyvezetést, és mellette az adminisztratív szolgáltatásokat. Munkabérként a sima minimálbér vagy a garantált bérminimum vonatkozik rá? Köszönöm a választ.

Úgy hírlik, hogy szárnyra kaptak a keresetek Cikk

Januárban 5,8 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz képest, a nettó keresetek emelkedése 7,4 százalékos volt. A közfoglalkoztatottak nélkül számolva 6,3 százalékos volt a bruttó és 8,0 százalékos a nettó keresetek emelkedése – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Órabér – garantált bérminimum Kérdés

Órabéres szakmunkás dolgozó (heti 40 órás, órabér 742 forint/óra) esetében például február hónapban a törvényes munkaórák száma 168. A dolgozó ezzel nem éri el a 129 000 ezer forintot, de a munkaszerződésben órabérben állapodtunk meg. Ki kell egészíteni a havi járandóságát, vagy számfejthető neki a 124 656 forint? (Nincs munkaidőkeret.) Válaszát előre is köszönöm. Kovács Istvánné

Éhbéren tartott NAV-osok Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) számos munkatársának fizetése alig haladja meg a minimálbért. Egy középfokú végzettségű, kezdő pénzügyőrjárőr például nagyjából bruttó 130 ezer forintot keres havonta – írta a Magyar Nemzet.

Alkalmi munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szives válaszukat kérem arra, hogy 2016. évben mennyi az alkalmi munkavállalók mentesitett keretösszege, vagyis ami adómentesen adható? Ezen kivűl még szeretném tudni, hogy ha személygépkocsi vezetésére alkalmazunk alkalmi munkavállalót, akkor a minimálbéres vagy a bérminimumos bérből kell megállapitanunk a mentesitett kereretösszeget? FEOR: 8416. Válaszukat köszönöm: Borosné

Nemszeretem szabály ínyenceknek, járulékfizetés példákkal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fenti címmel megjelentek miatt kérdezném az alábbiakat: Az egyéni vállalkozóknál a tagi jövedelemmel rendelkezőknél a NAV honlapján az alábbi szövegezést lehet olvasni: **2011. január 1-jétől a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 4. § s) pont szerinti minimálbér, amely a biztosított egyéni és társas vállalkozó járulékfizetéséről szóló rendelkezések alkalmazásában a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes minimálbér, azonban, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel, akkor a garantált bérminimum havi összege. Kérdésem, mi az a tevékenyéség, mely legalább középfokú szakképzettséget nem igényel. Tervező mérnök, ügyvéd, de asztalos, építőipari vállalkozó, fuvaros esetében sem a FEOR 9-es kódot használjuk. Én azt a választ kaptam, hogy ami nem segédmunka, az már szakmunka, tehát akkor a garantált bérminimumot kell figyelembe venni. Helyesen akkor járok el, ha a garantált bérminimummal számolok egyéni vállalkozók és tagi jogviszonyosok esetében is, vagy elég a minimálbért alkalmazni? Köszönettel: Gubányiné Kati

Szakképzettség eldöntése? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szakképzett munkakör kizárólag a feor-besorolástól függ? A 9-es feor-osztályban sok olyan munkakör nem szerepel, amihez kifejezett szakképzettség nem szükséges. Például, akinek gimnáziumi érettségije van, nem szakképzett, de el tud látni irodai adminisztratív feladatokat. Ilyen esetben a jelenlegi szabályok alapján 3-as és 4-es feor-osztályba sorolásnál kötelező-e a szakképzett minimálbért megadni, vagy lehetséges a szakképzetlen bért és járulékot fizetni? Megbüntethet-e a NAV egy esetleges ellenőrzéskor, amikor egyéb irodai ügyintézőhöz nem a szakképzett bér van besorolva? Vagy ragaszkodjunk a 9-es feor-osztály munkaköreihez, és a többi munkakör mind 129 000 forintos bérrel helyes csak? Várom válaszukat.

Munkaszerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalóval 2015 októberében kötött határozott idejű, 6 hónapos munkaszerződést a kft., bruttó 128 ezer forint bérrel. 2016. 01. 01-től a hatályos garantált bérminimum 129 ezer forintra kell-e felemelni ezt az összeget? Lehet-e módosítani ezt a szerződést? Válaszát köszönve, tisztelettel.

Közreműködő ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-nél két magánszemély a tulajdonos. Az ügyvezető már 4 éve egy harmadik személy, aki 8 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva a mindenkori minimálbéren (2015-ben 105 ezer forint), és semmilyen rokoni kapcsolatban nem áll a tulajdonosokkal. Az egyik tulajdonos is már 4 éve közreműködik a cégben, heti 4 órás munkaviszonyban, havi 70 ezer forint összeget kap. Ez a tulajdonos 2015-től ügyvezető is lett a cégben, a 70 ezer forint díjazása nem változott. Így jelenleg 2 határozatlan időre kinevezett ügyvezető van (a másik tulajdonos nem működik közre a cégben). A kft. üzletviteli tanácsadással foglalkozik. Kérdéseink: 1. A nem tulajdonos ügyvezető részére meg kell-e fizetni a szakképzett minimálbért (2016-ban 111 ezer forint lenne a bére) vagy helyette kötelező neki adni a 129 ezer forintot? 2. A 4 órás munkaviszonyban közreműködő tulajdonos esetében, mivel 2015-ben ügyvezető is lett, a részére kifizetett 70 ezer forint munkabér megfelel-e a szabályoknak (kell-e utána a minimálbér összegének figyelembe vételével fizetni a járulékokat)? És ha igen, akkor a 111 vagy a 129 ezer forint összeg után kell fizetni? Válaszukat előre is köszönöm.

Szakképzettség és egyszerűsített munkavállalás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy szakképzettség nélküli betanított munkára szakképzett munkát illető minimum órabér vagy szakképzettség nélküli órabér jár? Például a munkavállaló hegesztő végzettségű, de a lakatosmunka egyes fázisait végzi, amit adott munkahelyen tanul meg egy lakatostól. Akkor a munkabére szakkézettséggel járó bér vagy sem? Másik kérdés. Egyszerűsített munkavállaló például reggel 6-tól 3 óráig dolgozik, fél óra étkezési szünete van. Ki kell részére fizetni az étkezési időt is? Vagy a fél óra túlórára jár 50 százalékos túlórapótlék? Túlórapótlék mindenképpen jár? Ha jól emlékszem, akkor alkalmi munka esetén nem jár szabadság. Ha egy munkavállaló havi 2-3 napon végez mezőgazdasági idénymunkát egyszerre 1 napot, akkor egy 50 év feletti, 3 gyermekes munkavállaló részére hogyan jár szabadság? Köszönettel: K.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkv-besorolás, árfolyam

Nagy Norbert

adószakértő

Telephely, társasági szerződés

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink