392 találat a(z) garantált bérminimum cimkére
Alkalmi munkára fizetendő új összegek Cikk
Egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka) esetén – mivel 2016-ban változott a minimálbér és a garantált bérminimum összege – mennyi a minimum fizetendő napi összeg? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Nemzetközi gépkocsivezetők kötelező bére Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy a nemzetközi tehergépkocsi-vezetők szakképzettnek minősülnek-e, ha igen, akkor számukra mennyi az elfogadható munkabér: minimálbér vagy a kötelező bérminimum? A választ köszönöm!
Szakképzettség munkakörhöz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy egy alkalmazottnak pontosan mikor kell a garantált bérminimumot fizetni? Van egy étkezde, ahol a pultnál 2-3 ember szolgálja ki a vevőket. Kiadják az ételt, illetve átveszik a pénzt, beütik az összeget a pénztárgépbe. Feltétlenül kell-e ehhez a munkakörhöz végzettség, vendéglősnek vannak bejelentve, 5131 FEOR kóddal. Hiszen ezt a munkakört bárki el tudja látni, ha betanítják erre a munkakörre, végzettség nélkül. A garantált bérminimumot konkrétan a munkaköre miatt kellene megfizetni, de a munkáltató nem kér hozzá végzettséget, hiszen anélkül is betanítható a dolgozó. Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Takarító OKJ-képesítéssel foglalkoztatva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Takarító OKJ-képesítéssel van foglalkoztatva. FEOR: 9119 A minimálbér vagy a garantált bérminimum alapján kell-e besorolni? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Bankóné
Új segítség nyugdíj előtt: meglesz a jogosultsági idő Cikk
A kormány jövőre indítja el a Nők 40+ programot, amellyel elősegíti az álláskeresőként nyilvántartott és döntően koruk miatt elhelyezkedési esélyekkel nem bíró nők foglalkoztatását, ezzel együtt a nyugdíjba vonulásukhoz szükséges hiányzó jogosultsági idő megszerzését – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán az MTI-vel.
Ezért kerül sokba a vállalkozóknak a minimálbér emelése. Példákkal Cikk
Januártól nő a minimálbér és a garantált bérminimum is, bár jogszabályban még nem hirdették ki az erről kötött egyezséget. Mindez a fizetendő járulékok miatt sokba lesz a vállalkozóknak. Természetesen vannak, akik számára előnyt hoz az emelés.
Minimálbér: részleges egyezség után felszállt a füst Cikk
Bruttó 111 ezer forintos jövő évi minimálbérről és bruttó 129 ezer forintos garantált bérminimumról írt alá egyezséget három munkaadói szervezettel és két szakszervezeti szövetséggel Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára kedden Budapesten.
Minimálbér: engedtek a szakszervezetek Cikk
Csökkentette a szakszervezeti oldal a korábbi bruttó 9 százalékos minimálbér és bruttó 13 százalékos garantált bérminimum emelési javaslatát a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF), a minimálbér esetében bruttó 7, a szakmunkás bérminimum esetében pedig bruttó 7,4 százalékos emelést tart szükségesnek – mondta a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) elnöke a hétfői VKF-tárgyalásról az MTI-nek.
Kötelező-e a garantált bérminimum? Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég, ahol dolgozom, a következők szerint alkalmaz: heti 40 órás munkaviszonyban, órabérrel. Azonban kevesebbet dolgozok, mint a havi kötelező munkaóra, és így az adott havi alapbérem nem éri el sem a minimálbért, sem pedig a garantált bérminimumot. Például, ha havi 10 napot dolgozom, akkor az alapbérem 10 nap*12 óra*702 Ft/óra plusz a bérpótlék. Helyesen jár el a munkáltatóm? Válaszát köszönöm!
Dolgozhat-e ügyvezető díjazás nélkül? Ha igen, ha nem, mibe kerül? Cikk
Egy csárdában két dudás van, az egyik tagja a kft.-nek, a másik pedig nem az, ráadásul mindkettő ügyvezető. De nem az a kérdés, hogy összevesznek-e. Inkább az, hogy – ha tag, ha nem – elláthatja-e az ügyvezető a feladatait díjazás nélkül? És ha igen, mibe kerül, és milyen nyomtatványokon kell bejelenteni az adóhatóságnak? Megmondja dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő.
Munkaadók: legyen 128 ezer a garantált bérminimum Cikk
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) a munkáltatói oldalról a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és az Áfeosz-Coop Szövetség a bruttó minimálbérnél 4,76, a bruttó garantált bérminimumnál pedig 4,91 százalékos emelésre tett javaslatot – mondta a VOSZ főtitkára a szerdai VKF-tárgyalásról az MTI-nek.
Szolgálati idő számítása részmunkaidő esetén Kérdés
A 168/1997. kormányrendelet szerint nem a munkaidő, hanem az éves elért nyugdíjjárulék-köteles kereset minimálbérhez való viszonya határozza meg a szolgálati idő számítását. Kérdésem, hogy minimálbér alatt 2015. évben a 105 000 forintot vagy a garantált bérminimumot kell-e érteni? A részmunkaidős dolgozó szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozik.
Ifjú gazda, mint katás vállakozó? Kérdés
Egy fórumon elég érdekes kérdés vetődött fel. Az "ifjú gazda" pályázat egyik feltétele, hogy főfoglalkozású egyéni vállalkozóvá váljon valaki. Számomra ez azt jelenti, hogy a garantált bérminimum után fizeti az adókat, de valaki azt kérdezte, ez kizárja-e, hogy a kata szabályai szerint kiváltsa az adókat a havi 50 ezer forinttal. Egyre több sikeres pályázó kerül a látókörömbe, ezért szeretném tisztázni, hogy ha azt kéri főállású egyéni vállalkozó, akkor az így választhatja-e a kata szerinti adózást? Köszönöm válaszukat!
Ellátás utólagos módosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállakozónál utólagos NAV ellenőrzésen megállapították, hogy nem a szakképzett minimálbér alapján fizette a járulékokat maga után, pedig tevékenységéhez szakképzettség szükséges. A vizsgálat 2011-2012-2013. évekre szólt. 2013. októberben az egyéni vállalkozó gyermeket szült, azóta tgys, gyed van folyósítva részére. A járulék különbözetet be kell fizetnie bírsággal és késedelmi pótlékkal együtt. Van-e mód arra, hogy az ellátást utólag megkaphassa a magasabb bér után? Lehet e az OEP-nél ez ügyben bármit elérni? Hisz ha befizeti a járulékot akkor az ellátás is a magasabb összegben járna neki. Várom válaszukat
Rehabilitációs ellátás megszüntetése Kérdés
Főfoglalkozású társas vállalkozó rehabilitációs ellátásban részesült 2014-ben, melynek összege 66 035,- Ft/hó. (Kétszerese 132 070,- Ft/hó.) A társas vállalkozói jövedelme a garantált bérminimum alapján került megállapításra, havi bére 118 000 Ft/hó. Ennek megfelelően nyugdíjbiztosítási járulékalapja 118 000 Ft/hó, egészségbiztosítási járulékalapja 177 000 Ft/hó összeg volt 2014 egész évben. 2015. április 1-jétől megszüntették a rehabilitációs ellátását, arra hivatkozással, hogy a NAV adatszolgáltatása alapján keresőtevékenységet folytatott és a jövedelme 2014 -ben 6 hónapon keresztül 177 000 Ft/hó összeg volt. Önök szerint helyesen döntött-e a hatóság a rehabilitációs ellátás megszüntetéséről az egészségbiztosítási járulékalap jövedelemként történő figyelembe vételével? Véleményem szerint a nyugdíjbiztosítási járulékalapot kellett volna jövedelemként figyelembe venni esetében (hivatkoztak a 2007. évi LXXXIV.tv.1.§.c) pontjára), ami ugyan meghaladja a mindenkori legkisebb munkabér összegét, de nem haladja meg a rehabilitációs ellátás kétszeresét. Így a két feltétel nem teljesül egyidejűleg, ami miatt az ellátás megvonása – szerintem – nem volt jogszerű. Köszönöm válaszukat, üdvözlettel: vbtax