645 találat a(z) beruházás cimkére

Buktatók az áfában: így kell elszámolni sajátrezsis beruházáskor Cikk

Gyakori kérdés az áfaelszámolás során, hogy mikor és hogyan érinti a vállalkozás áfanyilvántartását saját beruházás során az igénybe vett szolgáltatások, beszerzések esetében az adólevonási jog, valamint az üzembe helyezéskor (termékértékesítés révén) az adófizetési kötelezettség, illetve (termékbeszerzésként) az adólevonási jog. Cikkünkben áttekintjük a vonatkozó szabályokat.

Kölcsön elszámolása Kérdés

T. Szakértő! Egy egyesület bérbe adta a kezelésében lévő menedékházat. A bérlővel megállapodtak, hogy három millió forint beruházást végez bérlő a menedékházon, amit évente számolnak el. A megállapodás 2008. január 1-jétől érvényes, és 2016-ban kell elszámolni egymással. Az évenkénti elszámolások megtörténtek, de számlák nem voltak, a bérlő saját erőből végezte el a munkákat. Könyvelésre nem került sor. Kérdésem: ezeket a gazdasági eseményeket hogyan lehet utólag lekönyvelni, a beruházásokat aktiválni? Segítségét köszönöm, Ildi

Értéknövelő beruházások számláinak teljesítési ideje Kérdés

Ingatlanértékesítés esetén milyen időpontig fogadhatók el az értéknövelő beruházásokról szóló számlák? Szerződéskötésig vagy a teljes vételár kifizetéséig?

Műemlék jellegű épület értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2015-ben megvásárolt egy műemlék jellegű ingatlant. Az épület belsejét a tulajdonos átépíti, kisebb irodákat alakítanak ki, melyeket bérbe kívánnak adni. Az átépítés során a főfalak megmaradnak, csak a belső tereket gipszkartonokkal választják el. Kérdéseim: 1. Az építési átalakítási munkák beruházásnak minősülnek-e, vagy tárgyévi költségek? (A megvásárlás előtt is irodaként működött az épület.) 2. Ha a társaság vezetése úgy látja, hogy a bérbeadás miatt a műemlék jellegű épület veszíteni fog az értékéből, akkor a számviteli törvény szerint számolhat-e el értékcsökkenési leírást? 3. A társaságiadó-törvény alapján elszámolható-e az értékcsökkenési leírás a) ha a számviteli törvény szerint elszámolható költségként az értékcsökkenés, b) ha nincs számviteli törvény szerint elszámolt amortizációs költség? 4. A társaságiadó-törvény 7. § (1) ty, pontja alapján a kft. a 2015. évben a feljúításra, beruházásra fordított összegeket adóalapot csökkentő tételként figyelembe veheti-e az adóelszámolásnál? Köszönettel!

Saját fejlesztésű berendezés Kérdés

Tisztelt Adószakértő! A következő kérdéssel kapcsolatban kérnénk szíves segítségét. Társaságunk egy saját berendezés építésébe kezdett. Ehhez megvásároltunk egy szabadalmi jogot, illetve igénybe vettünk szolgáltatásokat, valamint vásároltunk anyagokat. A projekt egyelőre nem zárult le, a berendezés folyamatos fejlesztés és tesztelés alatt van, de még nincs kész. Hogyan kell elszámolni a projekttel kapcsolatos költségeket év közben, és a mérlegben hol szerepel helyesen a beruházás, ha év végéig nem történt meg a berendezés üzembe helyezése? Továbbá az lenne a kérdésünk, hogy van-e a projektnek bármilyen különleges adóvonzata? Köszönettel.

Családi gazdaság beruházási költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság ebben az évben nyereséges, a nyereségét beruházásra el is költötte. Állattartó telepet épít, használatba vételi engedély még nincs, folyamatban van az építkezés. Az eddig felmerült beruházási költséggel csökkenthető a szja alapja? Köszönettel: Ildikó

Fiatal gazda támogatásának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó fiatal gazda támogatást kapott. Hogyan történik az elszámolás, ha a beruházás több évet érint? Válaszukat köszönöm.

Vállalkozás tulajdonában lévő ingatlan felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem szövetkezeti ház megnevezéssel társasági ingatlant vásárolt hitel segítségével. A kft. tulajdoni hányada 1/1. Jól gondolom-e, hogy mivel "ház" megnevezéssel van a tulajdoni lapon, a közművek áfáját levonásba helyezhetem, de a javítások, felújítások, beruházások áfáját viszont nem? Válaszát előre is köszönöm.

Beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-ben üzembe helyezett raktár- és irodaépületnek a villamossági tervdokumentációja és felülvizsgálata 2015-ben készült el. El lehet-e ezt beruházásra utólag könyvelni? Lehet-e külön kezelni az épülettől és fejlesztési tartalékkal kivezetni az értékcsökkenését? Köszönettel: Ildi

Fejlesztési tartalék feloldása Kérdés

2015-ös tárgyévben a lekötött fejlesztési tartalékot a megvalósított beruházásunkra feloldottuk. A kérdésem az lenne, hogy ugyanezen beruházásra lehet-e még adóalap-kedvezményt (új eszköz beszerzése okán) is igénybe venni, amennyiben minden más feltételnek megfelelünk? Köszönettel: P.I.

Bérelt ingatlanon végzett felújítás civil szervezetnél Kérdés

Tisztelt Adózóna! Nonprofit szervezet (társadalmi szervezet) irodát bérel, és azon jelentősebb összegű felújítást végzett. Az a kérdés, hogy kötelező-e, mint a vállalkozásoknál, bérelt ingatlanon végzett beruházásként elszámolni, és értékcsökkenést alkalmazni? (Nyilván az 6 % tao szerinti érték itt nem lehet kötelező, hiszen a társaság az irodát a szervezet cél szerinti tevékenységéhez használja.) Ráadásul a feladat támogatásból valósult meg, ezért felmerülhet a halasztott bevételként történő támogatás-elszámolás is. A kérdés az lenne, hogy mindezektől nem lehetne-e – mivel nonprofit szervezetről van szó – az irodára történt ráfordításokat, mint közhasznú tevékenység költségét elszámolni, mivel a fenti dolgok (amortizáltatás, bevétel-elhatárolás) ebben az esetben közgazdaságilag (és nem utolsó sorban megbízható és valós kép szempontjából) nehezen értelmezhetőek. Köszönettel és üdvözlettel: Löffler Andrés

Idegen ingatlanon végzett beruházás áfája Cikk

Hogyan számolhatja el a bérlő a bérelt ingatlanon végzett felújítás, beruházás áfáját? Miként kezeli az áfatörvény a bérleti szerződés lejártakor a bérlő által beszerzett, az ingatlanban hagyott eszközöket? Összefoglaltuk a legfontosabb előírásokat.

Lebontott épület nettó értéke része a beruházásnak? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk a meglévő épületét lebontva, annak helyére egy új épületet építtet. A lebontott épület nettó értéke növeli az új épület beruházási értékét, vagy ki kell vezetni a nyilvántartásból, és rendkivüli értékcsökkenést elszámolni? A számviteli törvény 47. § (6) bekezdés csak bontási költségett említ. Válaszát köszönettel várom.

Tao – Fejlesztési adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál a 2010. és 2011. években végrehajtott beruházások alapján jelenleg folyamatban van a taotörvény 22/B § (1) i) pontja szerinti fejlesztési adókedvezmény időszakunk (továbbiakban: FAK1) A FAK1 paraméterei: • futamideje: 2011. – 2020. • maximális támogatás tartalma: 454,8 mFt • mostanáig igénybe vett támogatástartalom: 65 mFt 2016-ban szeretnénk megkezdeni egy újabb beruházást (szintén a taotörvény 22/B § (1) i) pontja szerinti fejlesztési adókedvezményi lehetőséggel – ez lenne a FAK2) –, a beruházás várható üzembe helyezési ideje 2017. A taotörvény 22/B § (6) szerint „az adózó az adókedvezményt a beruházás üzembe helyezését követő adóévben – vagy döntése szerint a beruházás üzembe helyezésének adóévében – és az azt követő kilenc adóévben, legfeljebb a bejelentés, illetve a kérelem benyújtásának adóévét követő tizennegyedik adóévben veheti igénybe”. Az előzőek alapján a FAK2 2018-2027. évek között vehető igénybe; 2018-2020-ig még megvan a lehetőség az első beruházás alapján igénybe venni a teljes, 80 százalékos adókedvezményt. Kérdéseim: 1. A FAK2-t a beruházás üzembe helyezését követő adóévben (2018.) meg kell kezdeni? 2. Ha megkezdjük a FAK2-t, akkor lehet-e egy olyan megosztása a maximális, 80 százalékos adókedvezménynek, hogy 79 % a FAK1-ből és 1 % a FAK2-ből? Majd a FAK1 lejárata (2020.) után a teljes 80 % FAK2 – mindaddig, amíg el nem érjük a maximális támogatástartalmat? Előre is köszönöm!

Bérbevett ingatlan – értéknövekedés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 100 százalékos állami tulajdonú társaságtól magánszemély ingatlant bérelt. A bérleti szerzés lejártakor a szerződő felek elszámolnak egymással. A bérbeadó a bérlő részére a szerződés lejártakor a bérlő által elvégzett beruházások miatti értéknövekményt köteles megtéríteni. A beruházás építésiengedély-köteles ingatlanbővítésnek minősült. Kérdésként merül fel, hogy a magánszemélynek fizetendő értéknövekmény összege a magánszemélynél milyen jövedelemnek minősül, és a kifizető társaságnak milyen adó- és járulékfizetési keletkezik, a magánszemélytől milyen adót, járulékot kell levonni? Válaszukat előre is köszönöm: Bácsi Ferencné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Letiltás kezelése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Lovak,csikók nyilvántartásba vétele

Pölöskei Pálné

adószakértő

Könyvvizsgálati díj könyvelése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink