602 találat a(z) beruházás cimkére
Szőlője van? Így számolhatja el Cikk
Hogyan kell elszámolni a befejezetlen beruházásként nyilvántartott, de már nem termő szőlőültetvényt? Olvasónk kérdésére szakértőnk, Sinka Júlia válaszolt.
Beruházás Kérdés
Van egy befejezetlen beruházásom, ami egy szőlőültetvény, de az már terem. A termés értéke hogyan jelentkezik a beruházáson? Hogyan kell elszámolni? Köszönöm szépen.
Könnyített közteherviselés Cikk
A szabad vállalkozási zónákba települő beruházók megúszhatják az adók, járulékok jelentős részét - olvasható a HVG-ben.
Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés
Egy kft klinikát üzemeltet egy bérbe vett ingatlanban, ahol 7 millió Ft-os beruházást (felújítás: ablak csere, klíma rendszer kialakítása, csempézés, burkolatok, stb) hajt végre. A bérleti szerződés határozott időtartamra, 5 évre szól. A bérleti jogviszonyt a kft 3 év elteltével felmondja. Mi a teendő ilyen esetben a beruházással? Hány % écs-t lehet évente elszámolni? A beruházás nagy része (80%-a) a bérbeadónál marad, aki nem fizet érte semmit, ami mozdítható, azt a kft elhozza.Válaszát előre is köszönöm.
Így számolható el a beruházás azonnal és vonható le egyösszegben az adóalapból Cikk
Az utóbbi években jelentősen csökkent a beruházások volumene. A változatlan áron számolt magyar beruházási ráta 2012 végén 17,8 százalék volt, 2008 óta 4,6 százalékkal százalékponttal lett alacsonyabb. Ez közel áll az EU és az euró övezet közel 18 százalékos átlagához, de jelentősen elmarad az újonnan csatlakozott EU tagállamok 23 százalékos átlagától. A következőkben azt vizsgáljuk, hogy a társasági adóban szereplő kis- és közép vállalkozói beruházási ösztönző (7. § (1) zs pont) hogyan működik, azaz milyen beruházások vonhatók le az adó alapjából egy összegben.
Napkollektor értékcsökkenése Kérdés
Kérem szíveskedjenek válaszukban megadni, hogy egy napkollektorberuházást, milyen értékcsökkenés százalékkal kell aktiválni. Az egyes számlaosztályban műszaki berendezés gép alatt könyvelhető-e?
Beruházás és értékcsökkenés Kérdés
Egy kft 2011-ben kezdett egy lakóparki ház építésébe, mely 27 lakásból és 5 üzlethelyiségből áll, melyet bérbeadással kíván hasznosítani. A tulajdonos a házat nem akarja lakásonként aktiválni, hanem egy összegben az egész épületet. 2012-ben az építkezés folytatódik és folyamatosan adja bérbe a lakásokat, ahogy azok elkészülnek. 2012. 06. 01-től 12 db lakást, 2012. 07. 01-től 4 db lakást,2012. 08. 01-től 5 db lakást, 2012. 09. 01-től 3 db lakást, 2012.10. 01-től 1 db lakást, 2012.12. 01-től 1 db lakást, és 3 db üzlethelyiséget.Végleges használatba vételi engedély még a mai napig nincs, ideiglenes használatba vételi engedélyt 2012. 10. hó körül kapott. Mikor lehet aktiválni az épületet és mikortól lehet 5 százalékos (bérbeadott ingatlan esetén) értékcsökkenést elszámolni? A tulajdonos a könyvvizsgáló egyetértésével azt szeretné, ha az épületet 2012. 04. 01-én az akkori bekerülési értéken aktiválnánk és a havi beruházási költséget minden hónapban ráaktiválnánk az épületre és havonta ezzel a megemelt költséggel lenne elszámolva az értékcsökkenés. A 04. 01-ei bekerülési érték kb. 300 millió forint, a havi költségek 40 millió forint és 5 millió forint között mozognak. A teljes bekerülési érték kb. 433 millió forint. Mi lenne a helyes eljárás?
Adókedvezmény fuvarozó cégeknél Kérdés
Tisztelt Szakértő! A nemzetközi fuvarozás területén működő cégek nem érvényesíthetnek beruházási kedvezményt a beszerzett tgk-val összefüggésben. De a de minis támogatásból nincsenek kizárva, így az a kérdésem, hogy a tehergépkocsihoz kapcsolódó lizingkamat utáni 40 %-os kedvezmény elszámolható-e adókedvezményként, vagy az EK rendelet értelmében ez is kizárt.Gyors válaszát előre is köszönöm, elég nagy lehetséges adókedvezményről van.
Saját rezsis beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő!Vállalkozásunk az egyik telephelyén irodaház építésébe fogott, amely 40%-ban állami támogatásból valósul meg. Az irodát egy részben bérbe is adná, a másik felét sajátként hasznosítaná, az lenne a cég székhelye. Saját rezsis beruházásnak minősül-e az, hogy a beruházó megbíz egy külső kivitelezőt a munka elvégzésére, de az anyagot a beruházó biztosítaná és a saját emberei is dolgoznának az építkezésen? Ebben az esetben a beszerzett anyagok áfája levonásba helyezhető? Mivel az építkezés építési engedély köteles, így ha jól tudom, akkor a vállalkozó nettó módon fog számlázni, mert belép a fordított áfa. Jól tudom, hogy ha az építkezés ebben a formájában saját rezsis beruházásnak minősül, akkor a használatba vételkor az áfatörvény 11.§ (2) bekezdése alapján termékértékesítés valósul meg, ami után áfát kell fizetni? De egyben ennek az áfája levonásba is helyezhető? Hogyan kell ennek az értékét megállapítani?KöszönömKitty
Épitési beruházás aktiválása Kérdés
Cégünk felvállalta egy családi ház felépítését, melyre szerződést kötött. Az építkezéshez szükséges anyagok folyamatosan készletre kerültek,még ma is ott vannak.Az épülő házra - az építési hatóság által megkívánt minimális készültségi fok elérésekor megkérte és meg is kapta - cégünk az un.használatbavételi engedélyt.Természetesen az építkezés folytatódott a még hátralévő munkákkal. Eljutottunk a munkák végére. Kérdésünk az aktiválás mikéntjére és időpontjára vonatkozik.Gondoljuk,hogy az építtetőnek való kiszámlázás-és átadás - előtt kell aktiválnunk. Helyes ez így? Vagy már a használatbavételi engedély megszerzésekor kellett volna aktiválni az addig elkészülteket? Köszönettel!Jné
Sportegyesületi beruházás utáni ÁFA visszaigénylése Kérdés
Egy kajak-kenu sportegyesület egy lapostetős épület átépítésével(ráépítéssel és egyéb eszközök beszerzésével pl: kerékpárok ) pályázik kerékpáros centrum megvalósítására. Az egyesület jelenleg alanyi ÁFA mentes. Ha belép jövő év jan. 1-től az ÁFA körbe, a beruházás utáni ÁFA visszaigénylési lehetősége miképp alakul? A kerékpáros tevékenység vállalkozási tevékenységnek minősül ebben az esetben, de egyben sportszolgáltatás is.
Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés
Egy EVA-s Kft. egyik tulajdonosának ingatlanában volt a székhelye, és itt bérelt ingatlanon végzett beruházásként nyilvántartásba vett felújítást végzett, még az EVA-s időszal előtt, így az Áfát levonták.. A tulajdonos bérleti díjat nem kért. A székhely egy belépő új tulajdonos lakásába került át, az eredeti székhely ugyan nem szerepelt a társasági szerződésben telephelyként, de budapesti irodának még használta a cég. Más költség itt nem merült fel, csak az értékcsökkenési leírás. Most a Kft. végleg "kivonul" a helységből, így a beruházást nyilvántartási értéken át akarja adni a tulajdonosnak.Kérdéseim: 1.) Ha a társasági szerződésben nem szerepel mint telephely az ingatlan, attól elszámolható e rá az écs, vagy be kellett volna jelenteni a NAV felé mint társasági szerződésben nem szereplő telephely? Ha igen, akkor ezt utólag is megtehetjük?2.) Az átadás ingatlanértékesítésnek számít az Áfa-törvény értelmében, tehát ha nem jelentkeztünk be áfa hatálya alá, akkor mentes, és az eredetileg levont áfa 120 hónapból még hátralévő részét kell befizetni( a beszerzés 2008 előtt történt)? Mivel az EVA-s cég is áfa alannyá válik tárgyieszköz értékesítés jogcímén, ezt mikor és milyen bevallásban kell szerepeltetnie?3.) Ha az ingatlanon végzett beruházást nem értékesítjük, hanem a jegyzett tőke csökkentésével történő tőkekivonás fejében adjuk át a tulajdonosnak, akkor milyen áfa és adóvonzata lesz az ügyletnek?
Áfamentés visszamenőleg: talált pénz vállalkozásoknak? Cikk
Október 20-áig igényelhetik vissza a beruházásaikhoz, beszerzéseikhez korábban kapott állami támogatásra jutó áfát azok a cégek, amelyek az egykori előírások miatt elestek ettől a lehetőségtől.
PwC: válságkezelést adókönnyítéssel! Cikk
A világgazdasági recesszió miatt 18 átmeneti adókönnyítési javaslatot készít a PricewaterhouseCoopers (PwC), bevonva az Amerikai Kereskedelmi Kamarát (AmCham) és konzultálva a többi adótanácsadóval, a "Mozgástér" című munkaanyagról kedden konzultáció lesz a Pénzügyminisztériumban - mondta Erdős Gabriella, a PwC cégtársa.
A szlovák kormány adókedvezményt nyújt a Volkswagen beruházásához Szlovákiában Cikk
A szlovák kormány mintegy 14 millió eurós adókedvezményt ad a német Volkswagen konszernnek a Szlovákiába tervezett, majdnem 300 millió eurós beruházásához. Robert Fico kormánya erről szerdai ülésén hozott döntést, derült ki abból a hivatalos közleményből, amely részletesen tájékoztat a kabinet ülésén elfogadott határozatokról.