621 találat a(z) beruházás cimkére
Fejlesztési tartalék feloldása
Kérdés
2015-ös tárgyévben a lekötött fejlesztési tartalékot a megvalósított beruházásunkra feloldottuk. A kérdésem az lenne, hogy ugyanezen beruházásra lehet-e még adóalap-kedvezményt (új eszköz beszerzése okán) is igénybe venni, amennyiben minden más feltételnek megfelelünk? Köszönettel: P.I.
Bérelt ingatlanon végzett felújítás civil szervezetnél
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Nonprofit szervezet (társadalmi szervezet) irodát bérel, és azon jelentősebb összegű felújítást végzett. Az a kérdés, hogy kötelező-e, mint a vállalkozásoknál, bérelt ingatlanon végzett beruházásként elszámolni, és értékcsökkenést alkalmazni? (Nyilván az 6 % tao szerinti érték itt nem lehet kötelező, hiszen a társaság az irodát a szervezet cél szerinti tevékenységéhez használja.) Ráadásul a feladat támogatásból valósult meg, ezért felmerülhet a halasztott bevételként történő támogatás-elszámolás is. A kérdés az lenne, hogy mindezektől nem lehetne-e – mivel nonprofit szervezetről van szó – az irodára történt ráfordításokat, mint közhasznú tevékenység költségét elszámolni, mivel a fenti dolgok (amortizáltatás, bevétel-elhatárolás) ebben az esetben közgazdaságilag (és nem utolsó sorban megbízható és valós kép szempontjából) nehezen értelmezhetőek. Köszönettel és üdvözlettel: Löffler Andrés
Idegen ingatlanon végzett beruházás áfája
Cikk
Hogyan számolhatja el a bérlő a bérelt ingatlanon végzett felújítás, beruházás áfáját? Miként kezeli az áfatörvény a bérleti szerződés lejártakor a bérlő által beszerzett, az ingatlanban hagyott eszközöket? Összefoglaltuk a legfontosabb előírásokat.
Lebontott épület nettó értéke része a beruházásnak?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk a meglévő épületét lebontva, annak helyére egy új épületet építtet. A lebontott épület nettó értéke növeli az új épület beruházási értékét, vagy ki kell vezetni a nyilvántartásból, és rendkivüli értékcsökkenést elszámolni? A számviteli törvény 47. § (6) bekezdés csak bontási költségett említ. Válaszát köszönettel várom.
Tao – Fejlesztési adókedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál a 2010. és 2011. években végrehajtott beruházások alapján jelenleg folyamatban van a taotörvény 22/B § (1) i) pontja szerinti fejlesztési adókedvezmény időszakunk (továbbiakban: FAK1) A FAK1 paraméterei: • futamideje: 2011. – 2020. • maximális támogatás tartalma: 454,8 mFt • mostanáig igénybe vett támogatástartalom: 65 mFt 2016-ban szeretnénk megkezdeni egy újabb beruházást (szintén a taotörvény 22/B § (1) i) pontja szerinti fejlesztési adókedvezményi lehetőséggel – ez lenne a FAK2) –, a beruházás várható üzembe helyezési ideje 2017. A taotörvény 22/B § (6) szerint „az adózó az adókedvezményt a beruházás üzembe helyezését követő adóévben – vagy döntése szerint a beruházás üzembe helyezésének adóévében – és az azt követő kilenc adóévben, legfeljebb a bejelentés, illetve a kérelem benyújtásának adóévét követő tizennegyedik adóévben veheti igénybe”. Az előzőek alapján a FAK2 2018-2027. évek között vehető igénybe; 2018-2020-ig még megvan a lehetőség az első beruházás alapján igénybe venni a teljes, 80 százalékos adókedvezményt. Kérdéseim: 1. A FAK2-t a beruházás üzembe helyezését követő adóévben (2018.) meg kell kezdeni? 2. Ha megkezdjük a FAK2-t, akkor lehet-e egy olyan megosztása a maximális, 80 százalékos adókedvezménynek, hogy 79 % a FAK1-ből és 1 % a FAK2-ből? Majd a FAK1 lejárata (2020.) után a teljes 80 % FAK2 – mindaddig, amíg el nem érjük a maximális támogatástartalmat? Előre is köszönöm!
Bérbevett ingatlan – értéknövekedés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 100 százalékos állami tulajdonú társaságtól magánszemély ingatlant bérelt. A bérleti szerzés lejártakor a szerződő felek elszámolnak egymással. A bérbeadó a bérlő részére a szerződés lejártakor a bérlő által elvégzett beruházások miatti értéknövekményt köteles megtéríteni. A beruházás építésiengedély-köteles ingatlanbővítésnek minősült. Kérdésként merül fel, hogy a magánszemélynek fizetendő értéknövekmény összege a magánszemélynél milyen jövedelemnek minősül, és a kifizető társaságnak milyen adó- és járulékfizetési keletkezik, a magánszemélytől milyen adót, járulékot kell levonni? Válaszukat előre is köszönöm: Bácsi Ferencné
Itt a lista a beruházáshoz kötődő társaságiadó-kedvezményekről!
Cikk
A társaságiadó-törvény a beruházások ösztönzése érdekében több – az adóalapban, illetve az adóból – érvényesíthető kedvezményt tartalmaz a beruházásokhoz kapcsolódóan. A cikk e kedvezményeket veszi sorra.
Sokat veszíthet, ha ezekre nem figyel
Cikk
A különböző társaságiadó-kedvezményekhez nem elég a jogszabályoknak megfelelően fejleszteni, beruházni, részesedést szerezni, hanem ezt záros határidőn belül jelenteni vagy kérelmezni kell.
Iroda a lakásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek az irodája a lakásában van kialakítva (az egyik szoba van átalakítva, tevékenységét itt végzi) a lakás közüzemi díjainak arányos részét költségként elszámolhatja, illetve az áfát visszaigényelheti? Most cserépkályhát épít, amely a két szobában fog fűteni, vagyis pontosan az irodában, illetve az egyik szobában, ebben az esetben értéknövelő beruházásként a kályha 50 százalékát elszámolhatja, és az áfa 50 százalékát visszaigényelheti?
Bérelt ingatlan felújítása: számviteli és adózási kihívások
Cikk
Itt a nyár, aktuális a festés-mázolás. Sok cég nem áll meg ennél, és fel is újíttatja az arra szoruló székhelyét, irodáját. Ez okoz némi kihívást a cég „számvitelese” számára is. Dióhéjban sorra vesszük a veszélyes pontokat.
Szerszámköltség átterhelése, áfája
Cikk
Speciális áfaelőíráskat kell alkalmazni, ha a bérmunkánál a megrendelő téríti meg a megrendelés teljesítéséhez szükséges szerszám beruházási költségeit.
Adóalap-szankciók társaságoknál: ezek bevallására is figyeljen!
Cikk
Ha egy cég nem tudja teljesíteni adókedvezményért vállalt kötelezettségét, meghatározott időn belül ezt és az ehhez fűződő szankciót is szerepeltetnie kell adóbevallásában.
Beruházás értéke
Kérdés
Egy kft. pályázati támogatással és hitel igénybe vételével megvalósított, saját kivitelezésben megvalósuló ingatlanberuházása és az ingatlanban megvalósuló ipari termelés gépeinek beszerzése esetén az alábbiakban felsorolt költségeket figyelembe veheti-e a beruházással kapcsolatosan felmerült közvetlen költségekként, és elszámolhatja-e azokat a beruházások között? – A beruházás helyszínéül szolgáló ingatlan értékbecslésének költsége, ha az a hitelfolyósító bank hitelelbírálásához kellett. – Az építkezéssel kapcsolatosan kötelezően előírt munkavédelmi szolgáltatás számlázott költségeit, amelyek az építkezés időszakában folyamatosan merültek fel. – Az építkezés ideje alatt, az építési terület őrzése és védése érdekében felmerült őrző-védő szolgáltatás számlázott költségeit. – Az irodakonténerek bérleti díját, amelyek az építkezés ideje alatt folyamatosan merültek fel. Az irodakonténerek részben az építkezés kivitelezésén dolgozók kiszolgálását szolgálták, részben ideiglenes irodát biztosítottak az építkezéssel kapcsolatos adminisztratív munkák végzéséhez. – A beruházás pályázatának elszámolásával és a támogatási és kifizetési kérelmek összeállításával egy külső szakértő céget bíztak meg. Ennek a cégnek a támogatási és kifizetési kérelmek összeállításával, tanácsadással és adatfeldolgozással kapcsolatos számlázott költségeit. – A külföldről beszerzett gépek üzembe helyezésével kapcsolatosan a külföldi cég képviselőinek magyarországi tartózkodási idejük
Talált pénz kkv-knak adóbevallás előtt
Cikk
Csökkenthetik társasági adójuk alapját a kis- és középvállalkozások, ha számbaveszik beruházásaikat, és minden tekintetben megfelelnek e kedvezmény előírásainak.
Nem megvalósult beruházás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném tájékoztatását. Mi a teendő akkor, ha évekig gyűjtögettük a számlákat a 161-en, hogy bővítjük az ingatlant. Kizárólag tervezési, engedélyezési díjak vannak benne, nincs semmi anyag. Az építési engedély lejárt, azt megújítani nem akarják. Mi a teendő akkor ezzel az összeggel? Hová vezessem a 161-ről? Köszönöm!