922 találat a(z) Illeték cimkére
Illeték
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 5 évvel ezelőtt cégünk vásárolt egy telket, melyre építettünk, mint magánszemély (építési engedély a nevünkre/magányszemély nevére szólt), emiatt a telek és a felépítmény különválik. Szeretnénk megvásárolni a telket a cégtől. A cég megfizette a rá kivetett illetéket vásárlás után. Kérdésem az lenne, hogy mi után fog illetéket fizetni a magánszemély? A telek vagy az ingatlan után? Külön helyrajzi számra kell-e szedni a telket és a felépítményt? Előre is köszönöm válaszát!
Lakáseladás szja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Férjemmel 1994-ben és 1998-ban lakást vásároltunk, melyeket az ingatlannyilvántartásba 1/2-1/2 arányban jegyeztek be a férjem és az én nevemre. 2013-ban házassági vagyonmegosztási szerződéssel az egyik lakás 1/1 arányban az én nevemre, a másik lakás 1/1 arányban a férjem nevére került, a vagyonközösség megszüntetésével, válásra nem került sor, ma is házastársak vagyunk. Kérdésem az, hogy, ha valamelyikünk az 1/1 arányban a nevére került lakást eladja, hogyan kell megállapítani a szerzési értéket, illetve mi lesz a szerzés időpontja? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Kft. üzletrészcsere adózása, illeték
Kérdés
"A" Kft. két magánszemély tulajdonosa: János 80 %, Anna 20 %. "B" Kft. két magánszemély tulajdonosa: János 20 %, Anna 80 %. Mindkét cég kisvállalkozás (ezen belül "B" mikrovállalkozás). Együtt alapították a cégeket, de azóta teljesen külön, önállóan működnek. Döntésük, hogy szeretnék a 20 százalékos részesedéseiket elcserélni, így János 100 százalékos tulajdonosa lenne "A" Kft.-nek, Anna pedig 100 százalékos tulajdonosa lenne "B" Kft.-nek. Nem egyenesági rokonok és nem házastársak. A két kft. piaci értéke gyakorlatilag azonos, így a két részesedés értéke is azonos. A csere így pénzmozgás nélkül történne. 1. Kérdés: fenti csere esetén van-e kedvezményes lehetőség az szja és eho számítására, fizetésére? 2. Ha nincs, akkor az szja és az eho mikor utalandó a NAV-hoz? Tárgyévi szja-bevallás esedékességekor, tehát a követő év májusában, vagy más határidőre? 3. Illetékkötelezettség vizsgálatához: illetéktörvény 102. paragrafus o) pontja definiálja a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság fogalmát: ... a mérlegében kimutatott eszközök (ide nem értve a pénzeszközöket, pénzköveteléseket, aktív időbeli elhatárolásokat és kölcsönöket) mérleg szerinti értékének összegéből a belföldi ingatlanok mérleg szerinti értéke több mint 75 %.... Kérdésem: "Követelések áruszállításból és szolgáltatásból" érték levonandó-e a számítás során, vagy ez nem pénzkövetelésként értelmezendő, és akkor ez számításba vehető? Válaszukat előre is köszönöm!
Állásfoglalás iránti kérelem kedvezményezett átalakulás kérdéskörében
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kérem Önöket, hogy állásfoglalásukkal szíveskedjenek iránymutatást adni az Itv. 26. § (1) bekezdésének g) pontja, valamint ennek tükrében a Tao. törvény 4. § 23/a) pontja szerinti kedvezményezett átalakulás szabályainak helyes alkalmazására vonatkozóan az alábbi ügyben: Az érintett cégnek (kft.) két természetes személy tagja van, mely természetes személyek törzsbetéteinek aránya jelenleg 70-30 százalék. A cég jegyzett tőkéje jelenleg 15 millió forint, a saját tőke értéke kb. 50 millió forint. A cég könyveiben két jelentős értékű tárgyi eszköz (ingatlan) szerepel. Az egyik ingatlan könyv szerinti értéke körülbelül 30 millió, a másiké pedig körülbelül 2 millió forint. A cég oly módon kíván szétválni, hogy a szétváló gazdasági társaságból kiválni szándékozó egyik tag (mely tag részesedése 30 százalékos) a társasági vagyon nagyobb értékű (kb. 30 millió forint) ingatlant magában foglaló részének felhasználásával és 3 millió forint jegyzett-tőke-értékkel új társaságot (jogutód I.) hozna létre, a szétváló gazdasági társaság pedig változatlan társasági formában (kb. 20 millió forint saját tőke értékkel, 12 millió forint jegyzett tőke értékkel, a kb. 2 millió forint értékű ingatlan megtartásával működne tovább a másik taggal (mely tag részesedése 70 százalékos) (jogutód II.). A kiválás következtében tehát kettő egyszemélyes kft. működne tovább illetve jönne létre jogutódként. Az Itv. 26. § (1) bekezdésének g) pontja, valamint a Tao. tv. 4. § 23/a) pontja jelenleg az alábbiakat rögzíti: Itv. 26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól: g) a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti kedvezményezett átalakulás keretében történő vagyonszerzés; Tao. 4. § 23/a) kedvezményezett átalakulás: az olyan átalakulás (ideértve az egyesülést, a szétválást is), amelyben jogelődként és jogutódként is csak társaság (32/a) pont) vesz részt, ha a) a jogügylet révén a jogelőd tagja, részvényese az átalakulás keretében a jogutódban részesedést és legfeljebb a megszerzett részesedés együttes névértéke (névérték hiányában a jegyzett tőke arányában meghatározott értéke) 10 százalékának megfelelő pénzeszközt szerez, valamint b) szétválás esetén a jogelőd tagjai, részvényesei – egymáshoz viszonyítva – arányos részesedést szereznek a jogutódokban, c) az egyszemélyes társaság egyedüli tagjába, részvényesébe olvad be. A fenti tényállásra tekintettel kérem szíves álláspontjukat arra vonatkozóan, hogy a kiválás a kedvezményezett átalakulás körébe sorolható-e a fenti módon történő megvalósulás esetén, és így adott esetben a nagyobb értékű ingatlant megszerző, újonnan létrejövő gazdasági társaság a tulajdonszerzésére tekintettel mentesülhet-e a visszterhes vagyonátruházási illeték megfizetése alól? Kérem Önöket, hogy fenti kérdésemre adandó válaszukat, illetve annak indokait részletesen kifejteni szíveskedjenek. Segítségüket előre is megköszönöm!
Pénzajándék gyermekeimnek
Kérdés
Adózott jövedelmemből szeretnék pár millió forintot a gyermekeimnek adni. Hogyan tegyem, hogy senki ne tudjon vagyongyarapodásukba "belekötni" (tudtommal sem adó, sem illetéket nem kell fizetniük)? Válaszukat köszönöm
Babakötvényre befizetés illetékkötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Újszülött unokám nevére, édesanyja által megnyitott babakötvény-értékpapírszámlára szeretnék bizonyos összeget utalni. Kérdésem: az utalt összeg ajándéknak minősül-e, illetve, hogy keletkezik-e adó- vagy illetékfizetési kötelezettség? Köszönettel: M. Miklós
Illetékkötelezettség elengedett külföldi kölcsön után
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldön bejegyzett gazdasági társaságban 50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik egy Hollandiában bejegyzett gazdasági társaság, amely jelentős összegű kölcsönt adott a belföldi cégnek. Most a holland társaság lemond erről a kölcsönről a belföldi cég javára. Számviteli elszámolása: a kedvezményezett társaságnál a Szt. 86. § (3) h) alapján rendkívüli bevétel lesz, amely így része lesz a társasági adó alapjának. Kérdésem, hogy vonatkozik-e a belföldi cég ezen vagyonszerzésére az illetéktörvény? Ha vonatkozik, akkor az Itv. 17. § (1) n) pontja szerinti mentesség is vonatkozik rá? További kérdés, hogy amennyiben vonatkozik rá az illetékmentesség, akkor is be kell jelenteni a kölcsön elengedését az adóhatóságnak? Várom szíves válaszát!
Autokereskedés export-import
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft.-t átvenne egy ismerősöm, és új tevékenységgel, export-import autókereskedéssel szeretne foglalkozni az unión belül. Az ügyvezető egyedüli tagként, egy másik uniós országban dolgozik rendszeresen, és ezért ott van egészségbiztosítása. Kell-e Magyarországon kötelező tb-t fizetnie? Milyen bevallási vagy igazolási kötelezettsége van? Erre a tevékenységre melyik áfaszabályok vonatkoznak, fizetnie kell-e illetéket? Van-e esetleg szüksége valamilyen engedélyre az autóbeszerzési tevékenységgel kapcsolatosan? A könyveléssel e témában nincs tapasztalatom sem a szükséges dokumentációt illetően, ezért szívesen fogadom a tájékoztatásukat. Köszönettel.
Tagi befizetésből rendezi a tartozást? Ilyen terhekre számítson
Cikk
Milyen adókövetkezményekkel jár, ha a végelszámolás alatt lévő társaság tartozását tagi befizetésből rendezik? Olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.
Illeték
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy idős néni eltartási szerződést kötött 18 hónapja. Az eltartó nevére került a lakás fele, aki kifizette a vagyonszerzési illetéket. Közös megegyezéssel felmondták a szerződést, most visszakerül a néni nevére a fél lakás. Kérdésem, hogy kell-e illetéket fizetnie, hogy visszakerült a nevére a lakás, és mennyit? Az 1/2 rész 3 millió forint. Válaszát előre is köszönöm!
Adókönnyítések és -szigorítások 2016-ra
Cikk
Két lépcsőben elfogadott, sokakat érintő kisebb-nagyobb módosítások az adórendszerben: mindezeket részletesen tartalmazza a HVG Adó 2016 különszáma. A 484 oldalas kiadvány 15 törvényt közöl teljes terjedelemben, a módosításokkal egységes szerkezetben, eltérő betűtípusokkal kiemelve az év elejei és az évközi változásokat. A kommentárok a Nemzetgazdasági Minisztérium és más adószakértők közreműködésével, sok-sok példával készültek.
Törsztőkefeltöltés
Kérdés
A kötelező törzstőkefeltöltés elvégezhető-e tagi kölcsönből adómentesen a 2015. évben, vagy 18 százalékkal le kell illetékezni?
Kártérítést fizethetnek a hivatalok a lassú ügyintézés miatt
Cikk
Jelentősen csökkennek az állampolgárok mindennapos ügyintézéshez kapcsolódó ügyintézési és költségterhei az ősz folyamán a parlament által elfogadott két törvényjavaslatban foglalt változások révén.
Végelszámolás
Kérdés
Egy kft. végelszámolás alatt van. Egy hitelezője van, aki magánszemély, de nem tulajdonos. Az eszközök, anyagok értékesítésre kerültek. A befolyt összeg 3 millió forinttal kevesebb, mint a hitel összege. Lehetséges megoldás-e, ha a tulajdonosok befizetik a 3 millió forintot? Így nem maradna tartozása a társaságnak, befejezhető lenne a végelszámolás. Ha igen, akkor milyen adó-, illetve illetékvonzata van a tagok által befizetett összegnek? Kérném szíves szakmai válaszukat.
Ajándékozási illeték
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság számítógépeket szeretne ajándékozni egy iskolának. Terheli-e ezt a ügyletet ajándékozási illeték?