922 találat a(z) Illeték cimkére

Lakásvásárlás illetéke Kérdés

Kérdésem, hogy, ha valaki eladja a lakását 20 millió forintért, majd vásárol a kiskorú gyermekének egy lakást 40 millió forintért, milyen adó illetve illeték terheli ezt a tranzakciót? Várom segitő válaszukat tisztelettel.

Szja örökösödéskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szüleink után 2014-ben örököltünk egy lakást, amit 2015-ben eladtunk. A hagyatéki eljárásban az értékbizonyítvány szerinti forgalmi értéke 21 millió forint volt, a tényleges eladási ár pedig 25 millió forint. Így elvileg a 4 millió forint különbözet után kellene megfizetni 640 ezer forint szja-t (illetve arányosan a testvérek között elosztva). Amennyiben az említett különbözetet a fiam lakásvásárlására adom oda, vagy egy új lakásba fektetem 1 éven belül, akkor módosul-e a fizetendő szja alapját képező összeg, vagy ez csak az (esetleges ingatlanvásárlással kapcsolatos) illetékfizetési kötelezettséget befolyásolja? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékozott ingatlan eladása és új vásárlása Kérdés

Édesanyám 2010-ben vásárolt számomra egy ingatlant (budapesti lakás, társasház) 11 millió 500 ezer forint értékben, mely akkor még az ő nevére került. Az elmúlt öt évben én laktam benne. Ajándékozási szerződéssel idén (2016) az ingatlan az én nevemre került. (17 millió forintot írtunk be értéknek.) Kérdésem, hogy ha én idén (vagy jövőre) eladom az ingatlant – tegyük fel 17 millió forintért –, és ugyanabban az évben vásárolok (vagy építek) egy ingatlant, körülbelül 40 millió forint értékben, akkor keletkezik-e, és, ha igen, milyen adófizetési kötelezettségem? Köszönöm.

Végleges pénzeszközátadás II. Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérdésem és a kapott válasz...előzményként ide linkeltem: http://adozona.hu/kerdesek/2016_4_13_vegleges_penzeszkoz_atadas_iun Egy korábbi szakértői véleményt is találtam az adózónánál: http://adozona.hu/kerdesek/2014_3_17_vegleges_penzatadas_illeteke_kfj A két szakértői vélemény ellentmond egymásnak értelmezésem szerint.... A fentiekre hivatkozva kérem eredeti kérdésemhez kapcsolódóan újbóli véleményüket... Előre is köszönöm Üdvözlettel: Horváth Veronika

Iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyi iparűzési adó részletfizetési kérelem esetén illetékköteles-e egy cég? Válszát köszönöm!

Kft.-üzletrész öröklése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nek két tulajdonosa, s egyben ügyvezetője van 50-50 százalékos részesedéssel. A tulajdonosok egyben élettársak is. Az egyik tulajdonos halála esetén kézzel írott végrendeletben a kft.-ben lévő összes vagyonát a tulajdonostársára hagyja. Ebben az esetben, ha a kft. tulajdonának 50 százalékát megörökli a másik tulajdonos, milyen adójogi vagy illetékkel kapcsolatos kötelezettségek állnak fenn? Az örökös a kft.-t tovább működteti, egyszemélyes kft.-ként. Kell-e számolnia valamilyen adóhatósági ellenőrzéssel, adó-, illetve illetékfizetési kötelezettséggel? Köszönöm válaszát.

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanvásárlás esetén van különbség az illeték kiszabásakor, attól függően, hogy azt magánszemély vagy cég veszi meg? Az ingatlant magánszemély vagy cég bérbeadás céljából venné meg. Az illetéknek mi az alapja, és hány százalékos? Abban az esetben, ha a vevő később eladja (például 1 éven belül), van-e valamilyen negatív (illeték/adó) következménye abban az esetben, ha esetleg a vásárláskor az illeték kiszabása kedvező volt, mert például magánszemély vagy adott esetben cég vette meg a fenti tevékenység folytatása miatt?

Adómentesen is támogathatók a sztrájkoló tanárok: mutatjuk, hogyan Cikk

Sajtóhírek szerint több magánszemély, alapítvány jelezte a sztrájkoló pedagógusoknak, hogy összegyűjtik a munkabeszüntetés idejére részükre meg nem fizetett pénzüket. Felmerül a kérdés, mit kell a közkasszába fizetni, ha az amúgy is kispénzű sztrájkolóval szimpatizáló magánszemélyek önkéntesen felajánlott összegekkel, társadalmi szervezetek juttatásokkal támogatják azokat, akiknek a fizetéséből a munkabeszüntetés időtartamára eső járandóságot levonják?

Tevékenység fejlesztése közösségi finanszírozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a közösségi finanszírozás elvén nyugvó programot indít, melynek keretében magánszemélyek finanszíroznák a tevékenységének fejlesztését, mivel a kft. nem rendelkezik az ehhez szükséges összes forrással. A támogató magánszemélyek a támogatásért cserébe szimbolikus ellenszolgáltatásban részesülnek a kft.-től. Konkrétan egy kártyajátékról van szó, a támogatók nevét feltüntetnék az egyes kártyalapokon, dedikált példányt kapnak belőle stb. Kell-e ajándékozási illetéket, illetve áfát fizetni a kft.-nek a támogatás után? (Társasági adót, gondolom, kell fizetnie.) Minek minősül a magánszemélyek részére adott ellenszolgáltatás, és ennek megfelelően milyen szja- és esetleges járulékfizetési kötelezettséggel jár? Tisztelettel várom válaszát.

Erről tudnia kell, ha örökölt és ajándékba kapott ingatlant értékesít Cikk

Az ingatlan egyik felét örökölte, a másikat ajándékba kapta olvasónk, majd az egészet eladta. A személyi jövedelemadó és az illeték szempontjából is vizsgálja a kérdést dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk.

Végleges pénzeszközátadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdéssel kapcsolatban kérném megerősítését: egy bt. magánszemély beltagja véglegesen pénzeszközt adna át a bt.-nek (150 ezer forintot meghaladó értékben) egy lízing végtörlesztésére. Kérdésem, hogy terheli-e az ügyletet ajándékozási illeték? Én a 17. paragrafus n) pont alapján úgy értelmezem, hogy mentes .... Illetve kérdésem, ha mentes..., be kell jelenteni az adóhatóság felé? Előre is köszönöm, üdvözlettel: Horváth Veronika

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakástulajdon egymás közötti cseréje esetén milyen illetéket kell fizetni, ha az egyik lakás tulajdonosa magánszemély, a másiké viszont jogi személy. A lakások forgalmi értéke megegyezik. Vonatkozik erre a lakástulajdonok magánszemélyek közötti kedvezménye, vagy nem? Köszönöm!

Tagikölcsön-apport Kérdés

Kérem állásfoglalásukat az alábbi kérdésekkel kapcsolatban: Betéti társaság tagja tagi kölcsön nyújtásából eredő követeléssel rendelkezik a betéti társasággal szemben. A tag ezen követelését apportként a társaság jegyzett tőkéjének emelésére fordítaná. Helyes-e az az álláspont, mely szerint ez az ügylet nem illetékköteles? Tekintettel arra, hogy a követelés átruházására nem ingyenesen kerül sor, hiszen annak ellentételezéseként az apportot adó tag különböző társasági jogokat (szavazati, osztalékjog stb.) szerez a társaságban. Helyes-e a következő társasági adót érintő vélekedés? A tagikölcsön-követelés apportjával a társaság követelést szerez, ugyanakkor a taggal szemben kimutatott tagikölcsön-kötelezettsége áll fenn. Mivel mind a követelés, mind a kötelezettség ugyanazon személlyel szemben áll fenn, ezek kompenzálással összevezethetők. A követelés és a kötelezettség megszűnik. Az adózás előtti eredményre és a társaságiadó-alapra nincs hatása az ügyletnek.

Lakóingatlan illetéke további kérdés Kérdés

Köszönöm a választ az illetékkel kapcsolatosan. További kérdésem, hogy, ha a lányom az eladott lakásának árából részemre vesz egy lakást az ajándéknak minősül? Terhel-e engem szja-kötelezettség a kapott lakás miatt? Válaszukat előre is megköszönöm.

Tévedett az adóhivatal – mondta ki a Kúria Cikk

Az adóhatóság nem fogadta el a vagyonszerző által meghatározott forgalmi értéket, helyette azt maga határozta meg. A Kúria szerint nem eléggé körültekintően.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Számlázás alanyi mentesként

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Családi kedvezmény

Surányi Imréné

okleveles közgazda

ICS2 tájékoztatás

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink