922 találat a(z) Illeték cimkére

Elszámolásra átvett pénzeszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyvéd az ügyfelétől a cégbírósági illetékek megfizetésére pénzt vesz át. Kérdés, hogy erről milyen bizonylatot állítson ki az ügyfele részére? Válaszát köszönöm: Bognárné

Tagi kölcsön és illeték – SOS! Kérdés

Tisztelt Adózóna! Rövid és sürgős kérdésem lenne, amiben kérem a segítségüket. A kérdés az, hogyan lehet kijönni egy végelszámolás alatt álló társaság esetében a magánszemély taggal kapcsolatos tagi kölcsön-illeték spirálból? A probléma az, hogy a cég a végelszámolás kezdetekor nem volt tisztában az azóta felmerült kötelezettségekkel, amikre nincs a mérlegben fedezete, de a végelszámolás abbahagyásába vagy felszámolásba való átfordításába nem egyezik bele. Szeretné lezárni a végelszámolást további tagi kölcsön igénybe vételével. A tagi kölcsön elengedése azonban illetékfizetési kötelezettséget eredményez, aminek kfizetéséhez ismét tagi kölcsönre lesz szüksége a cégnek. Hol van ennek a spirálnak a vége? Vagy valamit nagyon rosszul gondolok? Előre is köszönöm a segítségüket és a válaszukat. Tisztelettel és üdvözlettel.

Peren kívüli egyezség miatti vételár-módosítás és áfavonzata 2. (az illeték) Kérdés

Tisztelt Bartha Katalin! Nemrégen tettem fel a fenti című kérdést. Kérdésemben a vételár módosítása miatt a NAV által esetleg kiszabható illetékkülönbözettel kapcsolatban szeretnék megnyugtató választ kapni. 1. Ön szerint a vételár módosításakor a NAV kiszabhat illetékkülönbözetet. Ezt milyen jogszabályhelyek alapján állítja? Az illetéket nem a vételár, vagy a B400-as adatlapon bejelentett érték, hanem a forgalmi érték alapján állapítja meg. Ha ez így van, akkor álláspontom szerint a NAV nem jogosult egy már jogerős határozatát felülvizsgálva egy nagyobb illetékösszeget megállapítani, hiszen a forgalmi érték nem változhat a vételár módosításának következtében. Mellesleg ez az ügylet nem tartozik az Art 142. § súlyosítási tilalma alá? Többször olvastam NAV-határozat indoklásában, sőt bírósági ítéletben is, hogy a B400-as adatlap módosítására (önellenőrzésére) nincs lehetősége az adózónak! Akkor ilyen vételár módosításakor milyen összeget kell beírni a B400-as adatlapra? Egyáltalán szükség van-e ilyenkor egy új B400-as adatlap beadására, szükséges-e az adásvételi szerződés módosítása, annak az érintett földhivatalhoz történő eljuttatása? Válaszait előre is megköszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Értékesítési célú ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértők Az 1990. évi XCIII. törvény (illeték) 26. § (1) pontja alapján illetékmentes a "vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett lakás....." egyéb más feltételeket is figyelembe véve. Számunkra az értékesítési cél, ami érdekes, a többi feltétel egyértelmű. Tekinthető-e értékesítési célúnak a fent említett 1990. évi XCIII. törvény (illeték) 26. § (1) pontja értelmében az a 14 lakásból (lakások önálló helyrajzi számmal rendelkeznek) álló társasház, amelyet egy gazdasági társaság újonnan épített, tárgyi eszközei között tartja nyilván, értékcsökkenést számol el, és jelenleg bérbeadással hasznosítja? Az értékesítést megelőzően átsorolná a készletek közé az ingatlanokat. A jövőben várhatóak újabb lakásépítések. Jól gondolom-e, hogy az értékesítési cél alátámasztására a számviteli nyilvántartásban, mint saját termelésű készletként kellene kimutatni az építkezés költségeit? Sajnos a telek beszerzése – amelyre az újabb lakások építése történne – már korábban megtörtént, és ez tárgyi eszközként került nyilvántartásba vételre. Ez mennyiben befolyásolja az értékesítési cél megvalósulását, megfelelő-e, ha az építkezés megkezdése előtt a telek a készletek közé átsorolásra kerül?

Örökölt telek értékesítése Kérdés

Magánszemély 2009-ben szülőtől örökölt szántó besorolású belterületű ingatlant. Az egy hrsz-on lévő ingatlant azóta átminősítették 20 külön építési telekké területrendezést követően. Az építési telkek értékesítését 2016-ban tervezi a tulajdonos. Felmerül-e itt sorozatértékesítés és ezáltal áfafizetési kötelezettség? Személyi jövedelemadóban a terület felosztása befolyásolja-e a szerzés időpontját? Öröklés esetén az illetékmentes ingatlan esetében is a hagyatéki végzésben szereplő értéket kell-e szerzési értéknek venni?

http://adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Meg_ha_elengedi_is_a_szallito_a_tartozast_d_AARBDB Kérdés

Az Itv. 17. § (4) bek. szerint az (1) bek. n) szerinti mentesség akkor vehető igénybe, ha a vagyonszerzőnek nem olyan külföldi államban van székhelye vagy üzletvezetése helye alapján illetősége... A 17. § z (1) bek. n) pontja mind az elengedő, mind a vagyonszerző vonatkozásában a „gazdálkodó szervezet” fogalmával operál. A (4) bek. viszont úgy fogalmaz, hogy az illetékmentesség mentesség akkor vehető igénybe, ha a vagyonszerzőnek nem olyan külföldi államban van székhelye vagy üzletvezetése helye, ahol…. Azaz a vagyonszerző – bizonyos további feltételek fennállása esetén ugyan, de – lehet olyan gazdálkodó szervezet, amelynek a székhelye külföldön van. Magyar gazdálkodó szervezetnek, gazdasági társaságnak a székhelye viszont nem lehet külföldön. Ez logikailag azt jelenti, hogy ha nem lenne a (4) bek. szerinti „megszorítás”, akkor bármilyen külföldi államban (is) lehetne a székhelye, nemcsak belföldön. Ez azt jelenti, hogy az (1) bek. n) pont alkalmazásában, amikor „vagyonszerző gazdálkodó szervezet”-et említ a törvény, ott külföldi székhelyű, illetőségű gazdálkodó szervezetre, így köztük gazdasági társaságra is utal, azokra is vonatkozik. Viszont ezen jogszabályhely az elengedő és a vagyonszerző közötti mindennemű megkülönböztetés nélkül rendelkezik követelések gazdálkodó szervezetek közötti ajándékozásáról, követelés-elengedéséről és a tartozásátvállalásáról. Így viszont, ha a vagyonszerző lehet külföldi – és fentebb erre jutottam – akkor az elengedő is lehet az. Üdv.MZ

Devizautalás Romániából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy Romániában élő édesanya Magyarországon élő lányának utalna át egy nagyobb összeget, azzal a céllal, hogy Magyarországon lakást vegyenek. Az összeg lakáseladásából származik. Milyen adó- és illetékkötelezettségek merülnek fel? Válaszát előre is köszönöm.

Visszterhes vagyonátruházási illetékmentesség kapcsolt vállalkozások között Kérdés

Tisztelt Szakértő! 100 százalékban magánszemély tulajdonában álló ingatlant szeretne 100 százalékban saját alapítású egyszemélyes kft.-jének eladni. A kft. kereskedelmi szálláshely szolgáltatással fog foglalkozni. Ebben az esetben alkalmazható az illetéktörvény 26.§ (t) bekezdése, és mentes az illeték alól az adásvétel? Vagy ez csak kife jezetten a hosszabb távú bérbeadás esetén alkalmazható? Válaszát előre is köszönöm! Válaszát előre is köszönöm!

Kft. végelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnénk kft.-nket végelszámolással megszüntetni. Köztartozása nincs a cégnek, de veszteséges működése miatt kölcsöntartozása van az egyik tulajdonossal szemben. A tartozás rendezéséhez, a társaság piaci áron eladná a tulajdonosnak a leltárban lévő tárgyi eszközöket, ezen értékesítés áfáját befizetnénk, és a bevételből rendeznénk a kölcsön egy részét. A fennmaradó részt elengedné a tulajdonos, amit rendkívüli bevételként számolnánk el, illetve megfizetnénk a 18 százalékos ajándékozási illetéket is. Kérdésem: eljárhatunk-e az említett módon? Köszönöm a segítségét.

Átalakulás bt.-ből egyszemélyes kft.-vé Kérdés

T. Szakértő! Adott egy bt., 2 személyes (beltag,kültag, egyenesági rokonok), át szeretne alakulni egyszemélyes kft.-vé. Kérdés:a bt.vagyona átalakul a kft. vagyonává, vagyis a kft. törzstőkéje lesz, és minderről lemondhat a kültag (ő a kilépő) ajándékozás címén a beltag felé illetékmentesen? 2016-ban ennek menetét kérném szépen leírni vázlatosan.

Magánszemély tag kölcsönad: kamatfizetés, adózás dióhéjban Cikk

Magánszemély tag által kft.-nek adott kölcsöne esetében milyen módon lehet a kamatot elengedni? Kötelező-e a kft.-nek kamatot fizetnie a tagi kölcsönre? Amennyiben nem fizet, milyen következménnyel jár adózási szempontból? – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert, okleveles adószakértőnk válaszolt.

Megjelent a júniusi Válaszadó Cikk

Május elején terjesztette az Országgyűlés elé a nemzetgazdasági miniszter az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az elmúlt hónapban így javarészt a tervezett változtatásokat boncolgattuk cikkeinkben. Egyebek mellett módosulnak a számviteli, az áfa- és az illetékszabályok. Emellett több új szabály lépett életbe az online pénztárgép bevételi adatainak utólagos rögzítésével, az egyedi mentesítéssel, a kódigényléssel és az üzemeltetéssel kapcsolatban. A múlt hónapban is népszerűek voltak oldalunkon a társadalombiztosítási témájú cikkek.

Amit az apport cégjogi és adózási szabályairól tudni kell Cikk

Cégalapításkor és törzstőke emeléskor a Ptk. lehetőséget nyújt a tagoknak arra, hogy a vagyoni hozzájárulásukat készpénz helyett apporttal, vagyis nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással teljesítsék. Összeszedtük, milyen cégjogi és adózási szabályokra kell figyelni.

Gépjármű illetékmentessége nem teljesülés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gépjármű-értékesítéssel foglalkozó vállalkozás 2015-ben nem teljesítette a nettó árbevétel 50 százalékára vonatkozó feltételt, ezért vissza kell fizetnie a 2015. évben keletkezett illetéket 50 százalékkal növelt összegben. A GJFORGNYIL nevezetű nyomtatványon ezt be lehet jelenteni. Amit sehol nem találok leírva: az összeget nekem kell kiszámolni, és 15 napon belül befizetni, vagy a NAV küld róla valamilyen dokumentumot? Válaszát köszönöm.

Új illetékmentességek és kedvezmények még az idén Cikk

Sokat spórolhat, ha jól időzíti termőföld-, praxisvásárlási szerződéseit, lakással kapcsolatos vagy más ügyleteit. A kormány által az Országgyűléshez 2016. május 3-án T/10537. számon benyújtott törvényjavaslat számos illetékkönnyítést tartalmaz. Ezek – egyetlen kivételtől eltekintve – várhatóan a törvényjavaslat kihirdetését követő naptól lépnek hatályba.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Számlázás alanyi mentesként

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Családi kedvezmény

Surányi Imréné

okleveles közgazda

ICS2 tájékoztatás

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink