886 találat a(z) Illeték cimkére
Illeték Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanvásárlás esetén van különbség az illeték kiszabásakor, attól függően, hogy azt magánszemély vagy cég veszi meg? Az ingatlant magánszemély vagy cég bérbeadás céljából venné meg. Az illetéknek mi az alapja, és hány százalékos? Abban az esetben, ha a vevő később eladja (például 1 éven belül), van-e valamilyen negatív (illeték/adó) következménye abban az esetben, ha esetleg a vásárláskor az illeték kiszabása kedvező volt, mert például magánszemély vagy adott esetben cég vette meg a fenti tevékenység folytatása miatt?
Adómentesen is támogathatók a sztrájkoló tanárok: mutatjuk, hogyan Cikk
Sajtóhírek szerint több magánszemély, alapítvány jelezte a sztrájkoló pedagógusoknak, hogy összegyűjtik a munkabeszüntetés idejére részükre meg nem fizetett pénzüket. Felmerül a kérdés, mit kell a közkasszába fizetni, ha az amúgy is kispénzű sztrájkolóval szimpatizáló magánszemélyek önkéntesen felajánlott összegekkel, társadalmi szervezetek juttatásokkal támogatják azokat, akiknek a fizetéséből a munkabeszüntetés időtartamára eső járandóságot levonják?
Tevékenység fejlesztése közösségi finanszírozásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a közösségi finanszírozás elvén nyugvó programot indít, melynek keretében magánszemélyek finanszíroznák a tevékenységének fejlesztését, mivel a kft. nem rendelkezik az ehhez szükséges összes forrással. A támogató magánszemélyek a támogatásért cserébe szimbolikus ellenszolgáltatásban részesülnek a kft.-től. Konkrétan egy kártyajátékról van szó, a támogatók nevét feltüntetnék az egyes kártyalapokon, dedikált példányt kapnak belőle stb. Kell-e ajándékozási illetéket, illetve áfát fizetni a kft.-nek a támogatás után? (Társasági adót, gondolom, kell fizetnie.) Minek minősül a magánszemélyek részére adott ellenszolgáltatás, és ennek megfelelően milyen szja- és esetleges járulékfizetési kötelezettséggel jár? Tisztelettel várom válaszát.
Erről tudnia kell, ha örökölt és ajándékba kapott ingatlant értékesít Cikk
Az ingatlan egyik felét örökölte, a másikat ajándékba kapta olvasónk, majd az egészet eladta. A személyi jövedelemadó és az illeték szempontjából is vizsgálja a kérdést dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk.
Végleges pénzeszközátadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdéssel kapcsolatban kérném megerősítését: egy bt. magánszemély beltagja véglegesen pénzeszközt adna át a bt.-nek (150 ezer forintot meghaladó értékben) egy lízing végtörlesztésére. Kérdésem, hogy terheli-e az ügyletet ajándékozási illeték? Én a 17. paragrafus n) pont alapján úgy értelmezem, hogy mentes .... Illetve kérdésem, ha mentes..., be kell jelenteni az adóhatóság felé? Előre is köszönöm, üdvözlettel: Horváth Veronika
Illeték Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakástulajdon egymás közötti cseréje esetén milyen illetéket kell fizetni, ha az egyik lakás tulajdonosa magánszemély, a másiké viszont jogi személy. A lakások forgalmi értéke megegyezik. Vonatkozik erre a lakástulajdonok magánszemélyek közötti kedvezménye, vagy nem? Köszönöm!
Tagikölcsön-apport Kérdés
Kérem állásfoglalásukat az alábbi kérdésekkel kapcsolatban: Betéti társaság tagja tagi kölcsön nyújtásából eredő követeléssel rendelkezik a betéti társasággal szemben. A tag ezen követelését apportként a társaság jegyzett tőkéjének emelésére fordítaná. Helyes-e az az álláspont, mely szerint ez az ügylet nem illetékköteles? Tekintettel arra, hogy a követelés átruházására nem ingyenesen kerül sor, hiszen annak ellentételezéseként az apportot adó tag különböző társasági jogokat (szavazati, osztalékjog stb.) szerez a társaságban. Helyes-e a következő társasági adót érintő vélekedés? A tagikölcsön-követelés apportjával a társaság követelést szerez, ugyanakkor a taggal szemben kimutatott tagikölcsön-kötelezettsége áll fenn. Mivel mind a követelés, mind a kötelezettség ugyanazon személlyel szemben áll fenn, ezek kompenzálással összevezethetők. A követelés és a kötelezettség megszűnik. Az adózás előtti eredményre és a társaságiadó-alapra nincs hatása az ügyletnek.
Lakóingatlan illetéke további kérdés Kérdés
Köszönöm a választ az illetékkel kapcsolatosan. További kérdésem, hogy, ha a lányom az eladott lakásának árából részemre vesz egy lakást az ajándéknak minősül? Terhel-e engem szja-kötelezettség a kapott lakás miatt? Válaszukat előre is megköszönöm.
Tévedett az adóhivatal – mondta ki a Kúria Cikk
Az adóhatóság nem fogadta el a vagyonszerző által meghatározott forgalmi értéket, helyette azt maga határozta meg. A Kúria szerint nem eléggé körültekintően.
Külföldi cégtulajdonos által nyújtott tagi kölcsön elengedése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Belföldi társaságunk (kft.) részére a külföldi 100 százalékban tulajdonos cég (GmbH) az évek során többször tagi kölcsönt nyújtott. 1. Amennyiben a kölcsön visszafizetésétől eltekintene és véglegesen a társaság rendelkezésére bocsátaná ezeket a pénzösszegeket, ezt a társaságunk egyéb bevételek között számolná el? Keletkezik-e adóalap-korrekciós tétel, illetve illetékfizetési kötelezettség? Egyéb adminisztratív teendőnk keletkezik-e, például NAV felé bejelentés vagy más jellegű kötelezettség? 2. A kölcsönök kamatait előírtuk, azonban sosem történt tényleges kifizetés. Amennyiben erről lemond a külföldi tulajdonos cég, akkor milyen kötelezettségeink keletkeznek? Egyéb bevétel lesz ez is, mint az elengedett kölcsön? Jár-e ez adóalap-korrekcióval, illetve illetékfizetési kötelezettséggel? Szíves válaszát köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika
Ingatlanapport illetékvonzata Kérdés
Tisztelt Sinka Júlia! Kérdésem a köv. kérdésre adott válaszhoz kapcsolódik: http://adozona.hu/kerdesek/2014_11_9_ceges_lakasingatlan_vasarlas_ille_hof Ha egy kft. magánszemély tulajdonosa (egyszemélyes kft.) ingatlant apportál vállalkozásába, megemelve evvel a társaság törzstőkéjét, keletkezik-e illetékfizetési kötelezettség? A cég főtevékenysége saját tulajdonú ingatlan bérbeadása, amely megfelel a kedvezmény feltételének, csak számomra nem egyértelmű, hogy a kedvezmény csak cégek közt értelmezhető, hisz kapcsolt vállalkozást említ válaszában, vagy magánszemély tagra is vonatkozik. Nagyon köszönöm válaszát! Üdvözlettel: G.Mária
Ingatlanértékesítés – 5 százalékos áfa Kérdés
A kft. saját építésű lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik. Az adásvételi szerződések mellékletét képezi a műszaki leírás, mely részletesen tartalmazza a kivitelezés során felhasznált anyagok megnevezését, minőségét stb. Az ingatlanok jellemzően új ingatlanként, a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésétől számított két éven belül értékesítésre kerülnek. A társaság a két éven túli értékesítés esetére bejelentkezett az áfa általános szabályai alá. A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy a vevő – a szerződés megkötése után – a műszaki leírástól eltérő kérésekkel fordul az építőhöz. Például drágább csempét kér, több konnektor kialakítását rendeli meg, további ajtók felszereléséről rendelkezik. De előfordul az is, hogy a műszaki leírásban feltüntetett helyen nem kéri az ajtó felszerelését. A lakás átadásakor a vevő és az építő elszámolnak, ennek során az építő számlát állít ki az elvégzett többletmunkákról és levonásba helyezi a vételárban, illetve a műszaki leírásban szereplő, de a vevő által nem kért tételeket. Fenti konstrukcióval kapcsolatban az alábbi kérdések megválaszolásában kérem segítségüket: 1/ Az átadást követő elszámolásról kiállított számlában 5 vagy 27 százalékos áfát kell felszámolnunk? 2/ Módosítja-e az elszámolás az ingatlan vételárát? Része-e a vételárnak a megrendelt többletmunka, anyag stb.? 3/ Módosul-e az illeték alapja a fentiek következtében?
Lakóingatlan illetéke Kérdés
Leányom eladta a lakását. E lakás vételárából részemre szeretne egy másik lakást vásárolni. Kérdésem, hogy ez a jogügylet ajándékozásnak minösül-e? Ha nem, akkor milyen mértékü illeték terheli ezt a vásárlást? Várom mielőbbi segitő válaszukat, amit előre is megköszönök.
Vészesen közel a kötelező törzstőke-emelés. Lehet tagi kölcsönből? Cikk
A társaság a 2016. március 15-éig kötelező törzstőke-emelést a tulajdonosoknak a cég felé fennálló tagi kölcsönéből akarja megvalósítani. Kérdés, hogy társaságnak az említett ügylet kapcsán keletkezik-e illetékfizetési kötelezettsége. Dr. Verbai Tamás jogásztól tudjuk meg a választ.
Külföldi cége lehet kegyes, de az itthoni adót, illetéket nem ússza meg Cikk
A jelentős veszteséget felhalmozott vállalkozás külföldi tulajdonosa elengedi a teljes szállítói tartozást. Ezzel azonban nincs vége a dalnak. Hogy milyen adó- és egyéb terhekkel kell számolnia a magyar vállalkozásnak, azt Pölöskei Pálné szakértőnktől tudjuk meg.