925 találat a(z) Illeték cimkére

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Kiemelt hangsúlyt kaptak júliusban az Adózóna hasábjain az ingatlanvásárlással, -hasznosítással összefüggő témákról szóló cikkek. Nagy érdeklődés övezte közülük az ingatlan-bérbeadásra, szálláshely-szolgáltatásra vonatkozó szabályokat taglaló írásunkat, valamint a július 1-jén startolt, „családok otthonteremtési kedvezménye” (CSOK) címen igényelhető állami támogatás új rendjét táblázattal bemutató cikkünket.

Illeték Kérdés

Ha jól értelmezem akkor a 2015. 02. 08-ai cikk (Egyéni vállalkozóból egyéni cég. Teendők, költségek) alapján egyszer illetéket kell fizetni – gépjármű, ingatlan után –, amikor egyéni vállalkozó egyéni céget alapít, és másodszor is, amikor az egyéni cég átalakul egyszemélyes kft.-vé?

Keretjelzáloggal terhelt ingatlan II. Kérdés

Az azonos témában feltett kérdésemre adott választ köszönöm, és elfogadom, de még mindig nyitott, hogy mi a helyzet az áfa és az illeték vonatkozásában? Hiszen a szerződés bruttó 14 millió forintos vételárat határozott meg, és erről szól az illetékhatározat is.

Lakásvásárlásnál megspórolhatja az illetéket, ha ezekre figyel! Cikk

Mi szükséges a lakásvétel illetékmentességéhez, illetve -kedvezményéhez? Összefoglaltuk a feltételeket.

Tartozás, közműdíj, tagi kölcsön elengedése: melyik illetékköteles? Cikk

Ajándék vagy nem ajándék, ha a jogosult elengedi követelését, azaz kell-e utána illetéket fizetni? Az attól függ. Összefoglaltuk, hogy mire, milyen előírás vonatkozik.

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Három magánszemély (családtagok) közösen vásárolnak egy 35 millió forint értékű, új építésű lakást. A vagyonszerzés aránya 25-25-50 százalékos. Kérdésem: mennyi illetékfizetési kötelezettség terheli a vásárlókat, illetve igénybe lehet-e venni az ú lakásvásárlásra vonatkozó kedvezményt? Köszönöm a választ: INVEST

Lemondás kölcsönadott pénzről szociális szövetkezet javára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha egy külső magánszemély kölcsönt ad egy szociális szövetkezetnek, de le is mond róla, akkor a kapott összeg után a szociális szövetkezetet terheli-e illetékfizetési, illetve bejelentési kötelezettség? Köszönöm mielőbbi válaszát! üdvözlettel: Cs. Éva

Ingatlan-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szja-törvény 62. § (1) bekezdése szerint az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből a jövedelem megállapításához le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő igazolt költségeket – többek között a megszerzéskor az illeték alapját képező összeget – kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt. Kérdésem az, hogy, ha a magánszemély egy lakóingatlant egy ideig bérbeadott, és értékcsökkenési leírást számolt el a bérbeadásból származó jövedelme megállapításakor, ezen elszámolt értékcsökkenés a lakás értékesítésekor csökkenti-e a megszerzésre fordított, a vagyonszerzési illeték alapját képező összeget? Válaszát előre is köszönöm.

Későn kivetett illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használt lakások értékesítésével foglalkozó társaság akkor kapja meg az illetékről szóló fizetési meghagyást, amikor már az ingatlant eladta, annak bekerülési értékét kivezette. Szeretném megkérdezni, hogy az utólag megfizetett illeték elszámolható-e ELÁBÉ-ként? Hogyan kell elszámolni a megállapított illetéket abban az esetben, ha a lakás eladása és az illeték kivetése között évek telnek el, mert a társaság a cégbíróság előtt vitatja az illeték mértékét? Köszönöm a válaszát.

Illeték Kérdés

Édesapám 1988-ban 500 ezer forint illetékalapú telket hagyott rám. A földhivatali bejegyzési határozat értelmében a tulajdonjog bejegyzése Budapesten – pereskedés miatt – 2002. 01. 30-án kelt hagyatékadó végzés alapján történt. Hagyaték utáni illeték esedékes. Kérdésem: a telket 2014-ben eladtam 600 ezer forintért. Melyik a szerzéskori időpont, és a hagyatéki végzésben szereplő 500 ezer forint levonható-e szerzéskori értékként?

Így is spórolhat az illetéken Cikk

Viszonylag közismert, hogy a NAV nyilvántartást vezet az eladott ingatlanok értékéről és ez alapján választja ki ellenőrzésre azon tranzakciókat, ahol feltételezhetően az illetékkiszabásra bejelentett érték alacsonyabb, mint a valós piaci érték. Kevesen tudják azonban, hogy ebből a nyilvántartásból, csupán 7.500 forintos alapdíjért az adózók is kérhetnek információkat. Pedig ez a lehetőség mindamellett, hogy üzleti előnnyel járhat, komoly adómegtakarításhoz is vezethet az adózó számára – véli a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.

Szja ajándék továbbajándékozása esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fiam egy lakást kapott ajándékba az apjától, amit egy éven belül továbbajándékozna a nagyszüleinek. Kérdés, hogy keletkezik-e szja-szempontból bevétele, és milyen költségek, adók, illetékek terhelik az ajándékozást? Válaszukat előre köszönöm.

Illeték – fellebbezés Kérdés

Köszönöm az illetékkel kapcsolatos választ. Sajnos a NAV megállapította a vagyonátruházási illetéket az átalakulási vagyonmérlegben szereplő ingatlanra. Most még a fellebbezési határidőn belül vagyunk. Szeretnék segítséget kérni, milyen jogszabályra hivatkozva kérhető az illetékmentesség a korábbi kérdésemben leírt esetre? Korábbi kérdés: Egyéni cég 1997 áprilisában cégformaváltással korlátolt felelősségű társasággá alakult át. Az átalakulást az illetékes cégbíróság bejegyezte. A kft. azóta is eredményesen működik. Az átalakulási vagyonmérlegben/vagyonleltárban ingatlan is szerepelt. Akkor elmaradt az átalakulás miatti tulajdonváltás földhivatalnál történő bejegyeztetése. Ez sajnos csak napjainkban derült ki a tulajdonos számára. Most kérte a kft. a tulajdonjog bejegyzését az illetékes földhivatalnál. Az átalakulás 1997-ben adó- és illetékmentes volt. Kérdés, hogy alkalmazandó-e ez az illetékmentesség most, az utólagos bejegyzési kérelemre tekintettel?

Továbbra is illeték Kérdés

Kedves Nikolett, köszönöm a tájékoztatást az ingatlanáfával és illetékkel kapcsolatosan. Egy dolgot szeretnék még pontosítani: amennyiben gazdasági társaságok között történik ingatlan térítés nélküli átadása, abban az esetben is 18 százalékos ajándékozási illetéket kell fizetni? Melyik társaság fizeti, aki átadja, vagy aki átveszi a térítés nélküli ingatlanvagyont? Köszönöm a tájékoztatást!

Harmincszoros illetéket szabott ki az ítélőtábla, az adós fellebbezett Cikk

Nem mindegy, hogy a fellebbezésért 9000 forintot vagy 300 ezer forintot kell leróni. Így gondolta az adós is, ezért ügyét a Kúriáig vitte.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vám elektronikus termék esetén

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Túlóra-alap számítása munkaidőkeretben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink