adozona.hu
Amit az apport cégjogi és adózási szabályairól tudni kell
//adozona.hu/tarsasagi_jog/Amit_az_apport_cegjogi_es_adozasi_szabalyai_1VHC9P
Amit az apport cégjogi és adózási szabályairól tudni kell
Cégalapításkor és törzstőke emeléskor a Ptk. lehetőséget nyújt a tagoknak arra, hogy a vagyoni hozzájárulásukat készpénz helyett apporttal, vagyis nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással teljesítsék. Összeszedtük, milyen cégjogi és adózási szabályokra kell figyelni.
Az apport tárgya lehet:
– a dolog tulajdonjoga,
– vagyoni értékű jog, illetve
– az adós által elismert, vagy jogerős bírósági határozaton alapuló követelés.
A felsoroltak közül azonban bármelyik csak abban az esetben szolgáltatható nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként, ha értékkel rendelkezik és forgalomképes.
Apportálásnál a cégbírósági bejegyzéshez a tagoknak kell nyilatkozatot tenni a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás értékelésére vonatkozóan, mivel az apport értékének megállapításához a Ptk. nem írja elő könyvvizsgáló közreműködését, kivéve a részvénytársaságok esetében. Az értékelésnél a piaci értéket érdemes figyelembe venni, ami a kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek esetén egyébként is törvényi kötelezettség.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen illeték, áfa-, társasági adó és szja-szabályokra kell ügyelni az apportnál!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (3)
Még annyit tennék hozzá, hogy az apport az alaptőke része, nyilvánvalóan értékkel kell, hogy rendelkezzen és forgalomképes kell, hogy legyen, hiszen evvel felel a tag akár 3. személyek felé is.
Kedves Olvasó! Nem forgalomképes dolgot nem lehett apportálni, erre irányult a mondat.
"A felsoroltak közül azonban bármelyik csak abban az esetben szolgáltatható nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként, ha értékkel rendelkezik és forgalomképes." - azt valaki tudja, hogy ez hol van előírva?