360 találat a(z) végkielégítés cimkére
Felmondás: mikor kell indokolás, és mi lehet az, mikor jár végkielégítés?
Cikk
Felmondással a határozott és határozatlan idejű munkaviszony egyaránt megszüntethető. A felmondási idő eltér attól függően, hogy azt ki kezdeményezte.
Nyugdíjszámítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy a 2015. évben kifizetett végkielégítést figyelembe veszik a nyugdíj számításánál? Köszönettel.
Végkielégítés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk egyik munkavállalója 2012. május 01. óta munkaviszonyban dolgozik nálunk. 2014. március 18-án munkabalesetet szenvedett. Ezt követően baleseti táppénzen volt 2014. december 07-ig, majd igazolt nem fizetett távolléten, mert táppénz jogosultsága lejárt, de az orvos szerint nem gyógyult fel, a táppénzes papírokat ezt követően is hozta. 2015. március 18-án lezárták a táppénzes időszakát. Ezt követően előző évi szabadságát töltötte. Ennek lejártát követően 2014. április 09-én a munkaviszonyát munkáltatói felmondással megszüntettük. A felmondási idő 30 nap, így a munkaviszonya ténylegesen 2015. május 09-én szűnik meg. Kérdésünk az lenne, hogy jár-e neki az 1 havi végkielégítés vagy csak a felmondási időre jutó 1 havi munkabér?
Jogállásváltozás – új besorolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1./ Az április 1-jével létrejövő – közalkalmazottból kormánytisztviselővé történő– jogállásváltozás és az egyénenkénti besorolás közötti 45 nap alatt a régi bérét kapja-e a pedagógiai szakértő? 2./ A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény alapján kell-e megállapítani a budapesti munkahelyű pedagógiai szakértőnek a felmondási idejét és a végkielégítési összegét, ha valamilyen ok/okok – például bércsökkentés vagy vidékre áthelyezés – miatt nem tudja elfogadni az április 1-jétől 45 napon belüli határidővel kilátásba helyezett kormánytisztviselői jogviszonyra vonatkozó szabályok szerint megállapított besorolását, illetményét? 3./ Esetleges jogvita esetén van-e valamilyen jogkövetkezménye a jogállásváltozásról átvetetett tájékoztatásnak? Kérjük, hogy válaszát szíveskedjék joghelyekkel alátámasztani! Előre is köszönettel: "egy jogállásváltozásban érintett pedagógiai szakértő".
Nagyon kellemetlen hír a rokkantsági ellátásban részesülőknek
Cikk
Valóban nyugdíjasnak minősülnek a rokkantsági ellátásban részesülő személyek munkajogi szempontból, és így kedvezőtlenül érintik őket a felmondásra és a végkielégítésre vonatkozó szabályok – álmélkodott olvasónk a korábbi cikkünkben leírtak alapján. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Rokkantsági ellátás a munkajog szerint
Kérdés
Eddig mindenhol olyan tájékoztatást hallottam, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő nem nyugdíjas. Most az Önök cikkében pedig azt olvasom, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő nyugdíjasnak minősül. Szeretném, ha pontosítanák, hogy valójában most mi az igazság ez ügyben. Miért minősül a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló nyugdíjasnak? Vagy elírás történt volna? Nem mindegy, hogy az ilyen munkavállalónak, ha megszűnik a munkaviszonya, kaphat-e valamennyi végkielégítést. Várom a válaszukat. Köszönettel: egy olvasó
Felmondás védett korúnak, nyugdíjasnak. Ennyi a fájdalomdíj
Cikk
Nem hivatkozhat bármire a munkáltató, amikor a nyugdíjas, vagy a védett korú munkavállalójának munkaviszonyát akarja megszüntetni. Összegyűjtöttük az ilyen esetekre irányadó felmondási és végkielégítési szabályokat.
Végkielégités
Kérdés
Egy alkalmazott munkaviszonyt létesitett 2005. április 15-én. 2011. április 4-étől terhességi gyermekágyi segélyen, aztán gyeden, majd gyesen volt, a gyes 2014. május 11-én járt le. Már másnaptól, 2014. május 12-étől táppénzes állományba került, melynek eredményeként rokkantsági ellátásra vált jogosulttá. Az új Mt. szerint mennyi szabadságmegváltást kell neki kifizetnem? Más kérdés, hogy a végkielégitési igényét is bejelentette már, de nem mondott fel neki a munkáltató. Szerintem jelen esetben ahhoz, hogy az ellátásra jogosult legyen, neki kell kezdeményeznie a munkaviszony megszüntetését, a munkáltató egyébként mindvégig elégedett volt a munkájával.
Végkielégítés dolgozói felmondáskor
Cikk
Mikor jogszerű a dolgozó azonnali hatályú felmondása, és ez hogyan bizonyítható a végkielégítés érdekében? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Végkielégítés 2015-ben, ha a dolgozó mond fel
Kérdés
Ha a munkavállaló mond fel 2015-ben azonnali hatállyal és jogszerűen (3 év munkaviszonya megvan), akkor ebben az esetben is jár számára végkielégítés. Természetesen ilyen körülmények között a foglalkoztató ezt sok esetben vitatni szokta, de ha a dolgozó bizonyítani tudja a felmondás jogszerűségét, akkor mindenképpen jár számára a végkielégítés. Kérdéseim: 1.) Hogyan kell értelmezni azt, hogy "azonnali hatállyal és jogszerűen"? 2.) Hogyan lehet bizonyítani, hogy az azonnali hatállyal jogszerű? 3.) Van-e különbség határozott idejű és határozatlan idejű munkaszerződéseknél ebben az esetben?
Végkielégítés járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 3 hónap végkielégítést fizet egy dolgozójának. Milyen járulékokat kell levonni? Milyen közterheket kell a munkáltatónak megfizetni? Válaszát előre köszönöm.
Munkaviszony vége
Kérdés
Közoktatási tevékenységet végző iskola tevékenységét a fenntartó alapítvány megszüntette. A kormányhivatal törölte a nyilvántartásból az iskolát 2015. január 20. napján (jogutód nélkül megszűnt). Kérdésem, hogy ebben az esetben a január 20-án még alkalmazásban lévő munkavállalóknak mely nap lesz a jogviszony végének dátuma, és ebben az esetben hogyan kell a felmondási időt és a végkielégítést elszámolni, van-e még erre jogosultsága a dolgozónak? Kötelezhető-e még január 20-a után munkavégzésre a dolgozó? Kivel, és milyen jogviszonyban fog állni január 20-a után a dolgozó?
Nyugdíjas dolgozónak így lehet felmondani
Cikk
Nyugdíjas munkavállalónak hogyan lehet felmondani, van-e felmondási, illetve felmentési ideje? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Így kell kiszámolni a végkielégítést
Cikk
Olvasónk abban kért segítséget, hogyan kell kiszámolni a korábban nyolcórás, majd négyórás munkaviszonyban dolgozó munkavállaló végkielégítését. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Végkielégítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném, a segítségét, hogy ha egy munkavállaló például július 31-éig 8 órás, utána 4 órás munkaviszonyban dolgozik, de december 31-ével vagy január 15-ével megszűnik a munkaviszonya, akkor hogyan számolom a végkielégítés összegét?