360 találat a(z) végkielégítés cimkére
Így jár végkielégítés, ha a munkavállaló mond fel
Cikk
Olvasónk arra volt kíváncsi, hogy a munkavállaló felmondása esetén is jár-e végkielégítés a munkavállalónak, de eltévedt a munka törvénykönyve útvesztőiben. Szakértőnk, dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd segít az eligazodásban.
Végkielégítés munkavállaló kilépésekor
Kérdés
Kedves Adózóna! Kérdésem: a munkavállaló felmondása esetén is jár végkielégítés a munkavállalónak? Amit találtam az az, hogy az Mt. 79. §-a szerint, ha jól értelmezem, azonnali hatályú felmondás esetén is jár végkielégítés, de a 77. § csak feltételeket sorol. Belevesztem, legyenek kedvesek segíteni az értelmezésben és ha esetleg rossz helyen kerestem, akkor a pontos útbaigazításban! Nagyon köszönöm!
Végkielégítés számítása
Kérdés
Egyik dolgozónk "sorozatban" négy gyermeket szült, majd amikor a legkisebb után is lejárt a gyes, elment fizetés nélküli szabadságra, mint főállású anya. Most elérte a legkisebb gyerek is a nyolc éves kort, és a dolgozó munkára jelentkezett. Mivel nincs szükség a munkájára, cégünk fel kíván mondani neki. Kérdésem az, hogy a felmondási idő, illetve a végkielégítés számításánál figyelembe kell-e venni az öt év fizetés nélküli szabadságot, mint a cégnél eltöltött munkaviszonyt?
Felmondás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Női dolgozónk rokkantsági ellátásra vált jogosulttá. Szeretné, ha mi mondanánk fel neki, fizetnénk felmondási időt és végkielégítést is. Tudomásunk szerint erre a kft. nem köteles. Neki kell kérnie a munkaviszony megszüntetését, és a következő naptól igényelheti a rokkantsági ellátást. Kérem segítségüket és köszönöm.
Különadós kifizetések nyugdíjalapba történő beszámítása
Kérdés
Munkaviszony megszüntetésekor a végkielégítés összegéből 75%-os különadó-levonás történt. A 2010. évi XC. törvény II. fejezet 11. § (3) bekezdésében a törvény csak a felmondási, felmentési időre járó kifizetést nevesíti nyugdíj alapjául szolgáló jövedelemként, de hogyan kell érteni a (4) bekezdésben leírtakat, mely szerint a magánszemély a járulékfizetési kötelezettségét is a 10. § szerinti adó (75%) megfizetésével teljesíti? Milyen járulékokat kell ezalatt érteni? (Nyugdíj-, és egészségbiztosítási munkavállalói járulék?) Nyugdíjalapba beszámít vagy sem, ha végkielégítésből történt a 75%-os különadó-levonás?
Gyeden lévő munkavállaló felmondása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gyeden lévő munkavállalónk jelezte felénk, hogy a gyed folyósítását megszüntette, és kéri munkaviszonyának megszüntetését. A munkavállaló 2011 júliusától alkalmazottunk, 2013. április hónaptól kezdve volt táppénzen, gyesen, gyeden. Segítségét szeretném abban kérni, hogy a szabadságával hogyan kell helyesen eljárni, kiszámolni, illetve jár-e neki végkielégítés, és ha igen, akkor mennyi!? Társaságunk még nem találkozott ilyen esettel, és mindenképp szeretnénk hivatalosan eljárni. Intézkedését előre is köszönöm! Tisztelettel: Fedor Krisztina
Cégek közötti munkavállaló-áthelyezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló 2 éve ugyanannál a cégnél dolgozik munkaviszonyban (nem közalkalmazott), a munkáltatójának pedig több cége is van, melyben ügyvezető. Lehetséges-e hogy a munkáltató az egyik cégéből áthelyezi a másik cégébe a dolgozót úgy, hogy az új cégben az előző cégben eltöltött 2 év folyamatos munkaviszonyként beleszámítson a jogviszonyba? Például: végkielégítésre a 2 évvel együtt lesz-e jogosult? Banki hitel felvételénél ugyanannál a munkáltatónál eltöltött időként veszik figyelembe a 2+x évet? Ha lehetséges, új munkaszerződés kötésére van szükség, vagy elegendő egy munkaszerződés módosítás a munkáltató megváltozásáról (ügyvezető ugyanaz)? A NAV felé történő bejelentéskor lehetséges változásként bejelenteni, vagy a régi cégnél le kell zárni és az új cégnél újként bejelenteni? Köszönettel,
Dolgozókat átveszi másik munkáltató
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy hotel üzemeltetését átveszi az egyik "A" Kft.-tól egy másik "B" Kft. Mindent átvesz, a dolgozókat is. Ebben az esetben a dolgozókat kijelenti az "A" Kft., másnap bejelenti a "B" Kft. Hogyan kell a dolgozók jogviszonyát ebben az esetben kezelni? "A" Kft. -nek ki kell fizetni az időarányosan járó szabadságokat és a munkaviszony megszűnésével az esetlegesen járó végkielégítést, vagy minden mehet folytonosan, átvezeti "B" Kft. úgy a dolgozókat , hogy átvállalja az áthúzódó szabadságokat? Van esetleg arra lehetőség, hogy ne kelljen "A" Kft.-nek végkielégítést fizetni a dolgozóknak, vagy eleve nem is kell?
Felmondási idő munkáltató rendes felmondás esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A dolgozónak 13 év után munkáltatói rendes felmondással megszűnt a munkaviszonya. Az erről szóló értesítés tartalmazza, hogy 3 havi végkielégítés illeti meg, illetve 55 nap felmondási idő, aminek fele alól felmentik, a másik felének ledolgozására kötelezik. A dolgozó kérte, hogy először a 28 nap felmentett időt szeretné letölteni, majd utána a 27 napot. Ezt a felmondás tartalmazza is. A munkavállaló hamar talált munkát, illetve egyéb okokból sem szeretné majd a felmondási idő második felét ledolgozni. A felmondási idő letöltésétől kizárt, hogy eltekintene közös megállapodás alapján. Az interneten talált leírás alapján: "A munkáltató rendes felmondása esetén, ha a munkavállaló a felmondási idő alatt munkaviszonyának megszüntetését a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontra kéri, a munkáltató köteles a munkaviszonyt a munkavállaló által megjelölt időpontban megszüntetni. A felmondási időből még hátralévő időre a munkavállaló munkabért nem kap." Egy másik picit másképp fogalmaz: „A felmondási időt a felek közös megegyezéssel, utólag megrövidíthetik. Ha ezt a munkavállaló kéri (munkáltató rendes felmondás esetén), a munkáltató köteles a munkaviszonyt a kért korábbi időpontban megszüntetni. A „kieső” időre ilyenkor nem jár járandóság.” Igaz ez? Ha igen, melyik jogszabályban találom meg? Ha kéri a felmondási idő alatti munkaviszony megszűntetést, akkor a végkielégítés kifizetését ez nem veszélyezteti? Segítő válaszát előre is köszönöm.
Nyugdíjasnak minősülő munkavállaló- hogyan, mi alapján állapítja meg a munkáltató?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több írást olvastam itt is, máshol is, ami egyértelműnek tekinti, hogy a nyugdíjas munkavállalónak nem jár végkielégítés és nem szükséges indoklás. Az Mt. is írja. Ez rendben is van. De nem teljesen egyértelmű, mi alapján ítéli meg a munkáltató, mi alapján dönt erről, hiszen nem ő számítja ki a szolgálati időt (lásd lentebb). Konkrét eset: magánszféra, irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése, vélhetően bőven megvan a 20 év szolgálati idő, magam nem kérem nyugdíjazásom. Az Mt. 294. § kimondja, hogy fentebb írt 2 feltétel esetén nyugdíjasnak minősülök. Azonban úgy tudtam, hogy a szolgálati idő kiszámítása nem annyira egyszerű (például a "TB kiskönyv" önmagában nem ad választ - fizetés nélküli szabadság, részmunkaidő), és ez nem a munkáltató, hanem az illetékes szerv feladata. Hogyan ítélheti meg akkor a munkáltató, hogy nyugdíjasnak számítok, alkalmazva ezzel fentebbi következményeket? Nem tudom mennyire írtam érthetően a dilemmáról. Lehet, hogy van az Mt.-ben vagy máshol egy részletszabály, amiről nem tudok (például, hogy a munkavállaló kötelezhető arra, hogy a nyugdíjfolyósító szervtől kérje szolgálati idő megállapítását - kérdéses számomra, vajon mi történik, ha nem tesz ennek eleget a munkavállaló). Segítségét köszönöm! Tisztelettel.
Végkielégítés, felmondási idő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak megszűnik a munkaviszonya. 2016.12.03-án kezdődik a felmondási ideje, ami 45 nap, és 2017. január 16-án ér véget, egyben ez a munkaviszony megszűnésének a dátuma is. Kéthavi végkielégítésre is jogosult. 2016. évi bruttó bére 139 ezer forint. 2017-től a garantált bérminimum 161 ezer forint. A munkáltató a teljes felmondási időre felmenti a munkavégzés alól a munkavállalót. A járandóságát még 2016-ban kell kifizetnünk. Kérdésem az lenne, hogy a felmondási idő 2017-re eső részét, valamint a szabadságmegváltást és a végkielégítést a 2017 évi bérrel kell kifizetni? Várom mielőbbi válaszát és köszönöm!
Megszűnik a munkáltató
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megszűnik a kft., amiben dolgozom. 10 év munkaviszonyom van. Közös megegyezést szeretne a kft. 2016. december 31-ei zárási datummal. Mire számíthatok? Milyen végkielégítést kaphatok? Köszönettel: Tünde
Megszűnik a munkáltató – mi lesz a munkavállalókkal?
Cikk
Egyre gyakrabban hallani arról, hogy adott cég üzemét vagy telephelyét megvásárolja egy másik gazdasági társaság akként, hogy az változatlan feltételek mellett fogja folytatni a korábbi tevékenységet. Ennek a jogügyletnek számos polgári jogi jellegű jogkövetkezményén kívül munkajogi vetülete is van, az átadó munkáltatónál foglalkoztatott munkavállalók sorsát ugyanis rendezi a törvény. Cikkünkben azt is megvizsgáljuk, hogyan juthat hozzá a munkavállaló az őt jogszerűen megillető munkabérhez, ha a munkáltató jogutód nélkül szűnt meg.
Végkielégítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkáltatói felmondással megszűnő munkaviszonnyal összefüggésben fizetett 12 havi végkielégítés, miután járulék (nyugdíj- és egészségbiztosítási) kerül levonásra, ez az időintervallum biztosításban töltött időnek számít, és egészségügyi ellátásra jogosult-e a dolgozó?
Gyesről visszajön a 3 gyermekes anyuka
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbi ügyben kérném szíves segítségüket: Adott egy egyszemélyes vállalkozás 1 fő alkalmazottal. A alkalmazott hölgy 2009-ben szülési szabadságra ment, azóta még két gyermeknek adott életet. Emberileg ennek nagyon örülünk, de: 2017-ben vissza akar jönni dolgozni. Az ő helyét már 2009-ben betöltötte egy másik munkavállaló, akivel tökéletesen meg vannak elégedve. A vállalkozásnak pont annyi bevétele van, amiből fenn tudja tartani magát, eredménytartaléka, megtakarított pénze nincs. Nem tudja foglalkoztatni az anyukát, ezért meg kellene szüntetni a jogviszonyát 2017-ben. Az előzetes kalkulációk alapján jár neki 92 nap szabadság, felmondás esetén 55 nap felmondási idő és 4 hónap végkielégítés, mivel 2005 óta állományban van. Ez kb. 10 havi munkabér, ami a vállalkozásra kb. 2,5 millió forint terhet róna, aminek nincs pénzügyi fedezete. Hogyan lehet ezt a jogviszonyt lezárni úgy, hogy a törvényi előírásoknak meg tudjon a vállalkozás felelni, de ne kelljen csődöt jelentenie? Egyáltalán van bármi lehetőség arra, hogy ezt a rengeteg pénzt ne kelljen kifizetni a semmire? Válaszukat előre is köszönöm! Ha esetleg nem válaszolnák meg a kérdésemet, akkor tudomásul veszem, hogy ebben az esetben nincs megoldás, tönkre kell mennie egy cégnek és két ember állása kell, hogy megszűnjön egy rossz szociális törvényhely miatt.