351 találat a(z) végkielégítés cimkére

Órabéres dolgozó végkielégítésének meghatározása Cikk

Órabéres dolgozó esetében hogyan kell meghatározni a végkielégítés havi távolléti díját? Átlagos havi 20 napi távolléti díj jár ilyen esetben? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Munkáltatói felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz: 1. Jól gondoljuk, hogy ha a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyával kapcsolatos magatartására alapított okból felmond egy felmondási védelem alatt álló olyan munkavállaló anyának, akinek a gyermeke még nem töltötte be a 3. életévét [Mt. 66. § (6)], az esetben a munkavállalónak az Mt. 77. § (5) b) alapján nem jár végkielégítés? 2. Jól gondoljuk, hogy az Mt. 77. § (5) b) alapján nem jár sem emelt összegű, sem alapösszegű végkielégítés az olyan munkavállalónak, akinek a munkaviszonya az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 évben szűnik meg magatartásra alapított munkáltatói felmondással? (Mindkét esetben természetesen feltételezve, hogy a magatartásra alapított felmondás megfelel az Mt. 78. (1) szerinti feltételeknek). Szíves válaszaikat előre is köszönöm, Tisztelettel.

Végkielégítés órabér esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Órabéres dolgozó esetében hogyan kell meghatározni a végkielégítés havi távolléti díját? Átlagos havi 20 napi távolléti díj jár ilyen esetben? Üdvözlettel: Kisfaludy Kinga

Munkáltató székhelyváltozása miatt dolgozói felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. székhelyet változtat. Dolgozója fel akar mondani azzal az indokkal, hogy távolabbra kell munkába járnia (így is kb. 1 óra az utazás ideje, oda-vissza 2-2,5). Jár-e neki ebben az esetben végkielégítés? Köszönettel Pné

Kirendeltség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy angol cégben alkalmazott volt egy magyar munkavállaló. A munkaviszonya megszűnt. A magánszemély a jogviszony megszűnésével végkielégítést kapott a cég jemeni kirendeltségéről. A Jemeni Köztársasággal nincs kettős adóztatást kizáró egyezményünk. Vagy ilyenkor az angol-magyar egyezmény szabályai az irányadók? Hol és milyen jövedelemként adózik ez a juttatás? Segítő válaszát előre is köszönöm!

Végkielégítés és felmondási idő számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni a végkielégítés és a felmondási időre jutó "bér" kiszámítására. Adott egy dolgozó, aki már 7 éve a cégnél van. Március utolsó napján közli a munkáltató a "rendes" felmondást. A felmondási idő alatt a munkájára nem tartunk igényt. A munkavállaló havibéres, amely elmúlt 6 hónapban nem változott, pótlékok nincsenek, a foglalkoztatás 6 órás. A felmondási idő és a végkielégítés meghatározása során az osztószám a márciusban érvényes 22 munkanap (132 óra) lesz? A két havi végkielégítést és a felmondási időre jutó távolléti díjat is ezzel az osztószámmal kell meghatározni? Az utolsó munkanapon ki is kell fizetni a márciusi bérrel együtt? A végkielégítés két havi összeg (mely a márciusi bér duplája lesz)? Az igazi kérdés számomra a felmondási időre jutó távolléti díj. A felmondási idő 45 nap, az erre jutó bér a március 31-étől számított 45 nap alatt a munkanapok száma szorozva az egy napi távolléti díjjal? Köszönöm

Így jár végkielégítés, ha a munkavállaló mond fel Cikk

Olvasónk arra volt kíváncsi, hogy a munkavállaló felmondása esetén is jár-e végkielégítés a munkavállalónak, de eltévedt a munka törvénykönyve útvesztőiben. Szakértőnk, dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd segít az eligazodásban.

Végkielégítés munkavállaló kilépésekor Kérdés

Kedves Adózóna! Kérdésem: a munkavállaló felmondása esetén is jár végkielégítés a munkavállalónak? Amit találtam az az, hogy az Mt. 79. §-a szerint, ha jól értelmezem, azonnali hatályú felmondás esetén is jár végkielégítés, de a 77. § csak feltételeket sorol. Belevesztem, legyenek kedvesek segíteni az értelmezésben és ha esetleg rossz helyen kerestem, akkor a pontos útbaigazításban! Nagyon köszönöm!

Végkielégítés számítása Kérdés

Egyik dolgozónk "sorozatban" négy gyermeket szült, majd amikor a legkisebb után is lejárt a gyes, elment fizetés nélküli szabadságra, mint főállású anya. Most elérte a legkisebb gyerek is a nyolc éves kort, és a dolgozó munkára jelentkezett. Mivel nincs szükség a munkájára, cégünk fel kíván mondani neki. Kérdésem az, hogy a felmondási idő, illetve a végkielégítés számításánál figyelembe kell-e venni az öt év fizetés nélküli szabadságot, mint a cégnél eltöltött munkaviszonyt?

Felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Női dolgozónk rokkantsági ellátásra vált jogosulttá. Szeretné, ha mi mondanánk fel neki, fizetnénk felmondási időt és végkielégítést is. Tudomásunk szerint erre a kft. nem köteles. Neki kell kérnie a munkaviszony megszüntetését, és a következő naptól igényelheti a rokkantsági ellátást. Kérem segítségüket és köszönöm.

Különadós kifizetések nyugdíjalapba történő beszámítása Kérdés

Munkaviszony megszüntetésekor a végkielégítés összegéből 75%-os különadó-levonás történt. A 2010. évi XC. törvény II. fejezet 11. § (3) bekezdésében a törvény csak a felmondási, felmentési időre járó kifizetést nevesíti nyugdíj alapjául szolgáló jövedelemként, de hogyan kell érteni a (4) bekezdésben leírtakat, mely szerint a magánszemély a járulékfizetési kötelezettségét is a 10. § szerinti adó (75%) megfizetésével teljesíti? Milyen járulékokat kell ezalatt érteni? (Nyugdíj-, és egészségbiztosítási munkavállalói járulék?) Nyugdíjalapba beszámít vagy sem, ha végkielégítésből történt a 75%-os különadó-levonás?

Gyeden lévő munkavállaló felmondása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gyeden lévő munkavállalónk jelezte felénk, hogy a gyed folyósítását megszüntette, és kéri munkaviszonyának megszüntetését. A munkavállaló 2011 júliusától alkalmazottunk, 2013. április hónaptól kezdve volt táppénzen, gyesen, gyeden. Segítségét szeretném abban kérni, hogy a szabadságával hogyan kell helyesen eljárni, kiszámolni, illetve jár-e neki végkielégítés, és ha igen, akkor mennyi!? Társaságunk még nem találkozott ilyen esettel, és mindenképp szeretnénk hivatalosan eljárni. Intézkedését előre is köszönöm! Tisztelettel: Fedor Krisztina

Cégek közötti munkavállaló-áthelyezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló 2 éve ugyanannál a cégnél dolgozik munkaviszonyban (nem közalkalmazott), a munkáltatójának pedig több cége is van, melyben ügyvezető. Lehetséges-e hogy a munkáltató az egyik cégéből áthelyezi a másik cégébe a dolgozót úgy, hogy az új cégben az előző cégben eltöltött 2 év folyamatos munkaviszonyként beleszámítson a jogviszonyba? Például: végkielégítésre a 2 évvel együtt lesz-e jogosult? Banki hitel felvételénél ugyanannál a munkáltatónál eltöltött időként veszik figyelembe a 2+x évet? Ha lehetséges, új munkaszerződés kötésére van szükség, vagy elegendő egy munkaszerződés módosítás a munkáltató megváltozásáról (ügyvezető ugyanaz)? A NAV felé történő bejelentéskor lehetséges változásként bejelenteni, vagy a régi cégnél le kell zárni és az új cégnél újként bejelenteni? Köszönettel,

Dolgozókat átveszi másik munkáltató Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy hotel üzemeltetését átveszi az egyik "A" Kft.-tól egy másik "B" Kft. Mindent átvesz, a dolgozókat is. Ebben az esetben a dolgozókat kijelenti az "A" Kft., másnap bejelenti a "B" Kft. Hogyan kell a dolgozók jogviszonyát ebben az esetben kezelni? "A" Kft. -nek ki kell fizetni az időarányosan járó szabadságokat és a munkaviszony megszűnésével az esetlegesen járó végkielégítést, vagy minden mehet folytonosan, átvezeti "B" Kft. úgy a dolgozókat , hogy átvállalja az áthúzódó szabadságokat? Van esetleg arra lehetőség, hogy ne kelljen "A" Kft.-nek végkielégítést fizetni a dolgozóknak, vagy eleve nem is kell?

Felmondási idő munkáltató rendes felmondás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A dolgozónak 13 év után munkáltatói rendes felmondással megszűnt a munkaviszonya. Az erről szóló értesítés tartalmazza, hogy 3 havi végkielégítés illeti meg, illetve 55 nap felmondási idő, aminek fele alól felmentik, a másik felének ledolgozására kötelezik. A dolgozó kérte, hogy először a 28 nap felmentett időt szeretné letölteni, majd utána a 27 napot. Ezt a felmondás tartalmazza is. A munkavállaló hamar talált munkát, illetve egyéb okokból sem szeretné majd a felmondási idő második felét ledolgozni. A felmondási idő letöltésétől kizárt, hogy eltekintene közös megállapodás alapján. Az interneten talált leírás alapján: "A munkáltató rendes felmondása esetén, ha a munkavállaló a felmondási idő alatt munkaviszonyának megszüntetését a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontra kéri, a munkáltató köteles a munkaviszonyt a munkavállaló által megjelölt időpontban megszüntetni. A felmondási időből még hátralévő időre a munkavállaló munkabért nem kap." Egy másik picit másképp fogalmaz: „A felmondási időt a felek közös megegyezéssel, utólag megrövidíthetik. Ha ezt a munkavállaló kéri (munkáltató rendes felmondás esetén), a munkáltató köteles a munkaviszonyt a kért korábbi időpontban megszüntetni. A „kieső” időre ilyenkor nem jár járandóság.” Igaz ez? Ha igen, melyik jogszabályban találom meg? Ha kéri a felmondási idő alatti munkaviszony megszűntetést, akkor a végkielégítés kifizetését ez nem veszélyezteti? Segítő válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink