1618 találat a(z) szocho cimkére
Osztalék – szocho
Kérdés
Nyugdíjas munkavállaló számára osztalékkifizetés esetén kell-e az osztalékból szochot vonni? A munkabérből, úgy tudom, nem kell.
Kivás cég osztalékfizetése 2019
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Amennyiben 2018-ra vagy akár a későbbi évekre vonatkozóan kiva adózású társaság osztalékot szeretne fizetni tagjainak a kiva időszak alatt termelődőtt nyereségből, úgy helyesen jár-e el, hogy az osztalék összegéből levonja a 15 százalék szja-t és a 19,5 százalék szociális hozzájárulási adót (max. szintig, ami 2019-től az eho helyett alkalmazandó), és emellett az éves kiva összeg meghatározásánál a kiva adóalapját is megemeli az osztalék összegével? Válaszukat előre is köszönöm.
Szocho K+F átmeneti rendelkezések 2018-2019
Kérdés
Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! Szeretném kérni a szakmai véleményét. A 2018.évi LII. törvény (22. Átmeneti rendelkezések ) 36. § alapján : .. . Ha a kifizető az ugyanazzal a természetes személlyel fennálló munkaviszonyára a jelen bekezdésben foglaltak alapján az Eat. és e törvény alapján is jogosult lenne adókedvezményre, akkor az említett munkaviszonyra a kifizető a választása szerint csak egy adókedvezményt érvényesíthet… Értelmezhető munkavállalónként, és így alkalmazható még a régi szochokedvezmény az egyik munkavállalónál, és másik munkavállalónál már a 2019-es szochokedvezmény? Köszönöm.
Kiva osztalék.
Kérdés
Kivas cégben tásas vállalkozozó tagi jogviszonyban a minimálbér 24-szeresét meghaladó jövedelmet vesz ki. Osztalék után kell-e szochót fizetni?
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
2019-tól magánszemély bérbead ingatlant. Kell-e szociális hozzájárulási adót fizetni? Válaszukat köszönöm.
Ügyvédi iroda nyugdíjas tagja
Kérdés
Ügyvédi iroda tagja minden esetben társas vállalkozó. 2019-ben a nyugdijas tag napi 6 órás munkaviszonyban látná el az irodavezetést havi 300 ezer forintért (a garantált bér minimum 6 órára eső része). 1. kérdés: Ügyvédi iroda nyugdíjas tagja foglalkoztatható-e 6 órás munkaviszonyban, és milyen járulékfizetési kötelezettség lenne? 2. kérdés: Osztalék és árfolyamnyereség esetén nyilatkozhatna-e úgy, hogy a jövedelme eléri a minimálbér 24-szeresét tehát nem kell szochót fizetnie? 1./ Milyen járulék fizetési kötelezettség lenne. 2./ Osztalék, árfolyamnyereség esetén nyilatkozhatna -e úgy hogy a jövedelme eléri a minimál bér 24 szeresét tehát nem kell Szochót fizetnie. Köszönettel: Mohácsiné
Nyugdíjas tulajdonos osztaléka kivában
Kérdés
Munkaviszonyban foglalkoztatott saját jogú nyugdíjas munkabérét csak 15 százalék szja terheli. Ha ez a nyugdíjas egyben tulajdonos is a kft.-ben, amely kivában működik, osztalék után hogyan adózik? A kiva kiváltja a szochót. Hogyan kell értelmezni a 19,5 százalékos szocho-fizetési kötelezettséget az osztaléknál?
Osztalék közterhei
Kérdés
A társaság 2018. évben osztalékelőleget fizetett, és a 2018. évi beszámoló elfogadásakor fogja az osztalékot megszavazni, valószínűleg az előlegnél magasabb összegben. Kérdésem, hogy a megszavazott osztalék után a 2019. évi kifizetéskor még 14 százalék ehót kell figyelembe venni, vagy már az új szabály szerint a szociális adót?
K+F kedvezmények 2019
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Orvos-kutató Kft. K+F tevékenységet végez orvosok megbízási szerződés/munkaviszonyban való alkalmazás alapján. Milyen tao, szocho és egyéb adókedvezmények/adóalap-csökkentő kedvezmények vehetők igénybe egyszerre és vagylagosan, milyen maximummal? A szochotörvény változása miatt mire kell odafigyelni 2019. 01. 01-jétől (januári bérszámfejtésnél), meddig kell/használható még a régi és vagy már az új jogszabály? Munkavállalónként egyénileg is lehet eltérő a régi/új törvény alkalmazása az átmeneti időszakban? Milyen alá-bizonylatolási kötelezettséget von maga utána az egész kedvezmény (munkavállalói, K+F tevékenység) igénybevételi választás/alkalmazás? Szeretném megkérni a részletes egyértelmű és nem csak jogszabályra hivatkozó témakidolgozásra, hogy nem szakmabeli olvasó is értelmezni tudja. Nagyon köszönöm.
Őstermelők szochója 2019-től
Kérdés
Kérem Önöket, hogy az őstermelők 2019. évtől fizetendő szociális hozzájárulási adójának a bevallási, befizetési és elszámolási kötelezettségéről egy átfogó bemutató cikket közöljenek, mivel a korábbi évekhez képest úgy gondolom jelentős a változás. Például eddig nem kellett az 58-as bevallásban negyedévente vallani. Viszont a törvényt olvasva és az 58-as bevallás kitöltése között nem látom az összhangot. A gond többek között az is, hogy amennyiben év közben vallunk, az előleg lesz vagy végleges adó? Illetve amikor előkerül egy bevételi vagy költségszámla, akkor amiatt mindig önellenőrizni kell majd a korábban már benyújtott bevallásokat? Amennyiben lehetséges, akkor szíveskedjenek arra is kitérni, hogy a közös őstermelés esetében vagy családi gazdaságoknál hogyan alakul a bevallási kötelezettség, mivel jellemzően biztosítottak és nem biztosítottak is vannak. Segítségüket köszönöm.
Őstermelő és átalányadózó kistermelő – szocho
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni két esetben a fizetendő szochóról 2019-re vonatkozóan. 1.) Heti 36 órás munkaviszony melletti őstermelőnek, akinek a bevétele nem éri el a 600 ezer forintot, kell-e szochót fizetnie? Ha igen, akkor mikor? 2.) Ugyanez a kérdésem, csak tételes átalányadózó kistermelő esetében, aki heti 36 órás munkaviszony melletti és a bevétele nem éri el a 600 ezer forintot. Köszönöm.
Nyugdíjas foglalkoztatása
Kérdés
T. Szakértő! Foglalkoztathatok-e 2019. 01. 01-jétől betéti társaságomban öregségi nyugdíjast munkaszerződéssel, vagy munkaviszonyban (160 000 forint munkabérért, a nyugdíja ennél kevesebb) úgy, hogy utána csak a 15 százalék szja-t kelljen fizetni? Tehát a nyugdíját is változatlanul megkapja, és más közterhet sem kell fizetni az szja-n kívül? Segítségét köszönöm, Ildi
Osztalék szochója
Kérdés
Széles Imre tb szakértő alábbi válaszára még az lenne a kérdésem, hogy 2019. évben nem kell figyelembe venni a 645 840 forintos adófizetési felső korlátot, ami a jövedelemből levont és megfizetett 4%+3% egészségbiztosítási járulékból tevődik össze (előző évben ez 450 000 forint volt), csak a minimálbér huszonnégyszeresét? Tisztelt Olvasónk! Ebben az esetben – mivel az összevont adóalapba tartozó adóelőleg alap számításánál figyelembe veendő éves jövedelme meghaladja a minimálbér 24-szeresét – az osztalékát nem terheli szociális hozzájárulási adó és annak kifizetésekor a 2018. évi LII. törvény 29. § (2) bekezdése értelmében nyilatkozhat arról, hogy a törvény 1. § (1)-(3) bekezdése és 1. § (5) bekezdés a)-d) pontja szerinti jövedelmeinek összege várhatóan eléri az adófizetési felső határt. E tekintetben nincs jelentősége, hogy KIVA hatálya alá tartozó cégről van szó.
Új szochotörvény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni az eho helyett életbe lépett szochotörvény kapcsán. Mi jogvédő iroda vagyunk és a szerzők jogdíjait fizetjük ki eddig levont szja és befizetett eho után. Most jól értelmezzük a törvényt, hogy az szja nem változott, viszont eho helyett 19,5 százalék szochót fizetünk be? Köszönöm
A kiva hatálya alá tartozó vállalkozások tulajdonosainak osztalékadója
Kérdés
Tisztelt Szakértők! A 2019. január 1-jétől hatályos szocho törvény alapján szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség keletkezik az osztalék után is. A szochofizetés felső határa a tárgyévi minimálbér huszonnégyszerese (3 576 ezer Ft). A példámban említett vállalkozás tulajdonosa és egyben ügyvezetője a cégben ügyvezetői feladatait munkaviszonyban látja el. Azaz a kiva szabályai szerint nem fizet szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást. A szochofizetés felső határa az osztalékadó számításánál is figyelembe vehető lenne, csakhogy az ő munkabére után nem fizetnek szociális hozzájárulási adót. Tehát a felvázolt esetben a tulajdonos az osztalék után 15 százalék személyi jövedelemadót és 19,5 százalék szociális hozzájárulási adót fizet, amellyel sokkal rosszabb helyzetbe kerül, mint egy olyan cégtulajdonos, aki érvényesíteni tudja a szochofizetés felső határának korlátját. Amennyiben ezt jól gondolom, mi erre a megoldás? Köszönettel: Libra-Kanizsa Kft.