1620 találat a(z) szocho cimkére
Személyi jellegű kifizetés a kivaalapban idén és 2019-ben
Cikk
A kivaalany adóalapjának személyi jellegű kifizetéssel azonos része a 2019-től hatályba lépő adótörvény-módosítások következtében több ponton változik. Cikkünkben a 2018. évi előírásokkal összehasonlítva mutatjuk be a szabályozást.
Osztalékfizetés 2019-ben
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! 2019-től gyökeresen megváltoznak az osztalékfizetés szabályai, az egészségügyi hozzájárulást, melyet éves szinten 450 ezer forintig kellett megfizetni, felváltja a szociális hozzájárulási adó. Van egy cégem, melyben a következő fordult elő az idei évben. Leszámfejtettem a 2017. évre jóváhagyott osztalékot 2018. júniusban, a levont személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást a következő hónap 12-éig befizette a cég, azonban a nettó osztaléknak csak egy részét tudta kifizetni. Elszámította magát, nem érkezett meg egy nagy összegű bevétele. Tehát van egy leadózott, kifizetésre váró, nettó osztalékom, melynek a rendezése most már biztos hogy 2019-ben fog megtörténni. Felmerült bennem a kérdés, hogy mindíg a kifizetéskor hatályos törvényi jogszabályok szerint járunk el? Jelen esetben, mivel változik a jogyszabály, ennek a cégnek a leadózott 14% eho és a 2019-ben érvényben lévő 19,5% szocho különbözetét még pluszban meg kell fizetnie? Tisztelettel várom szakértői iránymutatásukat. Üdvözlettel: Ötletmozaik Kft
SZÉP-kártyák közterhei 2019-ben
Cikk
Gyökeresen átalakul 2019-től a munkáltatói juttatások rendszere.
Cafeteria 2019
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknél jelentős cafeteriakeretösszeg van/volt/lesz. A keretösszeg eddig bruttó volt. A kérdésem a következő: hogyan lehet, illetve meg lehet-e oldani, hogy a munkáltatói költség emelkedése nélkül szabályos legyen a juttatás? A juttatások köre: SZÉP-kártya, lakáscélú hiteltörlesztés, Erzsébet-ajándékutalvány, étkezési jegy, biztosítás, egészségpénztár. Hogyan lehet megállapítani a keretet? (Gondolok itt arra, hogy például a szochót nem azonos összegben fizetjük a dolgozók után, az szja nem biztos, hogy azonos összegben kerül levonásra, családi kedvezmény, egyebek miatt stb.) Mi történik például, ha év közben változik egy alkalmazottnál a családi kedvezmény? Egyenként kell figyelni havonta, hogy kinél mennyi a járulék? Át lehet-e egyáltalán hárítani a szochót és a szakképzési hozzájárulást (mivel akkor nem ugyanakkora a keretösszeg a fent említettek miatt, ami nem felel meg a szabályzatnak)? Válaszukat előre is köszönöm!!! Tisztelettel: Bernadett
Kivás társaság osztalékfizetése 2019-ben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019-es új osztalék után fizetendő szociális hozzájárulási adó korlátjáal kapcsolatban kérdeznék. Kivások nem fizetnek szochót. Az ő esetükben mi lesz a felvett osztalék után fizetendő szochokorlát? Érvényes a minimálbér 24-szerese utáni szochokötelezettség? 2018-as számokkal maximum 3 millió 312 ezer forintig fizet szochót? Az afölötti összegű osztalék után nem? Köszönöm.
Versenybíró
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék, hogy versenybírói elszámolás esetén, ahol a kifizető és a kiküldő nem ugyanaz az egyesület, akkor (költségnyilatkozatot figyelembe véve) a jövedelem után szja (15%), eho vagy szocho fizetési kötelezettség van-e? Például a versenybírói elszámolás alapján 10 ezer forint jövedelmet 10 százalékos nyilatkozat figyelembe vételével mennyi a fizetendő adó? Sajnos több 'fórumon' eltérő véleményekkel lehet találkozni, természetesen jogszabályi hivatkozás nélkül. Segítségét előre is köszönöm!
Osztalék utáni szocho
Kérdés
2019-ben fizetett osztalék esetén hogy kell a szochomaximumot számolni az olyan tag esetében, aki ügyvezetőként alkalmazott a saját cégében (40 órás), de e mellett jövedelemkivét nélkül, mint munkaviszony melletti személyesen közreműködő tag is be van jelentve (mert például a boltban eladóként is közreműködik)? E jogviszonya alapján nincs járulékfizetési kötelezettsége. Ebben az esetben az osztalék utáni szocho maximumát a minimálbér vagy a garantált bérminimum alapján kell számolni? Több szakértői anyagban olvastam, hogy ha a tevékenység középfokú végzettséghez kötött (például bolti eladó), akkor a bérminimumot kell figyelembe venni. Ha ez így van, akkor megoldás lehet, ha megfordítjuk a jogviszonyokat: ügyvezető lesz tagi jogviszonyban, eladó 40 órás munkaviszonyban? Nem értem, hogy tulajdonosi jövedelemnél hogy tehet a törvény különbséget a levonandó közterhekben egyéb, a tulajdontól független feltételekre hivatkozással. Ez nem sért alapjogot?
Kiva osztalék
Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy ha egy kiva alatt működő kft. tagjaként 2019-ben osztalékot vesz fel valaki, aki ugyanannál a cégnél munkabért is kap, de a kiva miatt a céget szocho fizetésikötelelezettség a bérkifizetésnél nem terheli, az osztalék terheit szocho szempontból ez hogyan befolyásolja? Ugyanúgy érvényes a minimálbér kétszereséig vonatkozó felső határ? Köszönöm.
Minimálbér: ebben értenek egyet a munkáltatók és a szakszervezetek
Cikk
A következő két vagy három évre állapodna meg a munkaadói és a munkavállalói oldal a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének üteméről – írja a Magyar Idők. Másban ugyanakkor nincs egyetértés a felek között.
Munkaviszony létesítése
Kérdés
Rokkant ellátásban részesülő 61 éves az úr. Kérdésem ha munkaviszonyt létesít 2019.januárjában, akkor rá is vonatkozik az a szabály, hogy nem kell fizetni egyéni járulékot, a munkáltatónak pedig szochót utána, és csak a szja-levonás terheli? Eredetileg véglegesített rokkantnyugdíjas volt.
Kockázati biztosítás díjának elszámolása
Kérdés
A kockázati biztosítások adókötelezettségével foglalkozó válaszukkal kapcsolatosan lenne kiegészítő kérdésem (https://adozona.hu/2019_es_valtozasok/Kockazati_biztositasok_kozterhei_a_biztosit_7BLS7Y?FullComment=true#comments). Korábban azt a tájékoztatást olvastam, hogy alkalmazottnak fizetett díjnál a befizetett díj a nettó kifizetésnek felel meg, tehát azt "bruttósítva" kell a munkáltatónak elszámolnia, vagyis a bruttósított összeg után kell megfizetni a szochót, és mivel a díj a jogviszonyból származó jövedelemnek minősül, ezért a szakképzési hozzájárulást is. Tehát akkor költségként nem a díj plusz a szocho, hanem a bruttósított díj, plusz a szocho, plusz a szakképzési hozzájárulás számolható el nem?
Kockázati biztosítások közterhei a biztosítottnál és a szerződőnél
Cikk
Mekkora adót kell fizetni a kockázati biztosítás után a szerződőnek és a biztosítottnak 2019-ben különböző adózási módoknál? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Osztalék ehója és szociális hozzájárulási adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég tulajdonosa 2018-ban felvesz osztalékelőleget, amiből csak a 15 százalék szja kerül levonásra. A 2018-as beszámoló elfogadásakor szavaznak meg osztalékot. A 2018-ban felvett osztalékelőlegre 2019-ben ehót vagy szociális hozzájárulási adót kell fizetnie a tulajdonosnak? Köszönettel: Jancsó Katalin
Megbízási díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tag – NEM ügyvezető – személyesen közreműködik a társaságban. Ezért havi megbízási díjat kap, mely nem éri el a biztosítási küszöböt. Kérdésünk, hogy milyen járulékterhei vannak a fenti jövedelemnek? Bizonytalanok vagyunk abban, hogy a fenti összeget a társaság részéről szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás terheli (levonások: csak szja, mivel nem jár biztosítotti jogviszonnyal), vagy ez önálló tevékenységből származó jövedelem, melyet 19,5 százalékos eho terhel? segítségüket nagyon szépen köszönjük!
Osztalék taóban és kivában
Kérdés
Kérdésem lenne osztalékkal kapcsolatban: Van egy cégem, amelynek a taós időszak alatt felhalmozott kivehető nyeresége 152 millió forint. 2018-ban ezt 15 százalékos szja és 14 százalékos eho (maximum 450 ezer forintig) veheti ki. Tavaly lett kivás. Jövőre – ha jól láttam – megszűnik a 14 százalékos eho, helyette 17,5 százalékos szocho lesz, aminek a felső fizetési határa a minimálbér 24-szerese... Havonta 1 millió forint bruttó bért vesz ki a vállalkozó. Hogyan jár jobban, ha idén veszi ki vagy, ha jövőre? Van-e szabály arra, hogy a kivás időszak vagy taós időszakban felhalmozott nyereséget mikor, hogyan lehet kivenni?