1618 találat a(z) szocho cimkére

Osztalék szochója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég a kisvállalati adó alanya, és a tulajdonos, aki egyben ügyvezető is, munkaviszonyban látja el a tevékenységét a cégben. A munkabére jelentősen meghaladja a minimálbér 24-szeresét, ami a szocho fizetés felső korlátja. A kérdésem, hogy ebben az esetben neki az osztalék után mennyi a szochofizetési kötelezettsége? Befolyásolja-e az osztalékot ,hogy a cég kisvállalati adó alanya. .

2019-es szocho osztalékelőleg után Kérdés

Tisztelt Szakértő, Tisztelt Széles Imre! Köszönöm válaszát, előző kérdésemhez: https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_8_2019_osztalek_szocialis_hozzajaru_jpx Ehhez kapcsolódóan még 2 kérdésem van: 1. Ha bruttó 200 000 forint havi fizetés mellett májusban 3 200 000 forint osztalékot veszek fel, akkor az osztalékfizetésnél pontosan mennyi szochót kell fizetnem? 2. Ha az első pontbeli osztalék után mondjuk júliusban osztalékelőleget vennék fel (közbenső mérleg alapján), 5 000 000 forintot, akkor abból még kell szochót fizetni, illetve az a 2019-es korlátba, vagy a 2020-as korlátba számítandó bele? Előre köszönöm válaszát!

Rokkantsági ellátásban részesülő alkalmazott Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi témában: Rokkantsági ellátásban részesülő, heti 20 órás munkaviszonyban foglalkoztatott alkalmazottra vonatkozik-e 2019. január 01-től a saját jogú nyugdíjasra vonatkozó változás? Mentesül-e a nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási járulék megfizetése alól? A munkáltatónak kell-e szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást fizetnie a dolgozó jövedelme után? Köszönettel: Erdélyi Jánosné

2018. évi osztalékelőleg terhei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2018. évben tulajdonosainak osztalékelőleget fizetett ki. Levontuk és bevallottuk a 15 százalék szja-t. Kérdésem, mikor kell megfizetni az osztalékot 2019. évtől terhelő szochót? A 2018. évi osztalékot még 14 százalék eho, vagy már 19,5 százalék szocho terheli? Mikor esedékes az osztalékelőleg, illetve az osztalékot terhelő szocho? köszönöm válaszát.

Szociális hozzájárulás maximum Kérdés

1. A februárban kifizetett osztalékkivétnél a szociális hozzájárulás maximumnál csak a januári bér után fizetett szociális hozzájárulási adót lehet figyelembe venni, vagy esetleg az egész éves várhatót? 2. Ha év elején kivett osztaléknál már megfizettük a szocho-maximumot, akkor ezt követően a bérszámfejtéseknél már nem kell szociális hozzájárulást fizetni? Vagy meg kell fizetni és egy év végi elszámolásnál vissza lehet valahogy igényelni a túlfizetést úgy mint anno az eho-nál?

K+F szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019-es új változások kapcsán szeretnék érdeklődni, hogy vehet-e igénybe kutatás-fejlesztési tevékenység kapcsán szochokedvezményt a fejlesztőmérnökei bérére az a cég, melynek főtevékenysége 71.12 mérnöki tevékenység (egyéb tevékenységi körökben szerepel 7219,7220)

2019 osztalék szociális hozzájárulási adója Kérdés

Tisztelt Adózóna Szakértő! A 2019-es osztalék adózásával kapcsolatban van kérdésem. Amennyiben valakinek bruttó 200 ezer Ft havi bére van 2019-ben (ezt fix előfeltevésnek vehetjük év elején), ezután havonta 39 ezer forint szochót fizet (összesen 2019-ben 468 ezer Ft-ot). Továbbá szeretne összesen felvenni 2 000 000 Ft osztalékot. Ebben az esetben az osztalék után be kell fizetni 15 százalék szja-t (300 ezer Ft). Szochóból az osztalék után: 1. 2 000 000*19,5%-ot (azaz 390 000 Ft-ot), 2. vagy csak az éves szochokorlátig (éves 698 000 Ft kb.) 230 000 Ft-ot kell befizetni. Azaz az éves korlátba beletartozik az aktuális kifizetés után fizetett szochorészlet, hasonlóan, mint az ehónál? Amennyiben az 1. esetről van szó, érdemes a kifizetést úgy ütemezni, hogy először kifizetni kb. 1.200.000 Ft osztalékot (ezután szochó 234.000 Ft, így elérjük az éves korlátot), majd utána külön második körben a maradék körben 800.000 Ft-ot (vagy osztalékként, vagy osztalékelőlegként)? Illetve ha az osztalék összege 5.000 Ft-ot meghaladó lesz, és ebben az esetben is az első válasz a helyes, akkor érdemes a minimálbér kétszeresére bejelenteni az adott személyt, hogy az osztalék után ne kelljen szochót fizetnie? Előre is köszönöm válaszát, Egy olyan cégvezető, aki erre a kérdésre egymásnak ellentmondó válaszokat kapott.

Kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik cég kiva adózási formára szeretne áttérni. A kft. tulajdonosa társas vállalkozó is egyben. Az ügyvezetést is ő látja el. Eddig a garantált bérminimum 112,5% -a után fizette a járulékokat, mivel nem munkaviszonyban végezte. Ha áttér a kiva adózási formára, akkor a 13% kiva mellett is kell fizetnie a szociális hozzájárulási adót, vagy ha írnak egy munkaszerződést, akkor elég csak a garantált bérminimum után fizetni a kivát és nem kell a szochot és a szakképzési járulékot sem?

Nyugdíjas tulajdonos osztalék szochója Kérdés

A résztulajdonos, munkaviszonyban dolgozó saját jogú nyugdíjas osztalékot is felvesz a cégétől. Kell-e utána szochót fizetni, ha a bére eléri a minimálbér 24-szeresét?

Minimálbér, garantált bérminimum – így nőnek a közterhek 2019-ben Cikk

A minimálbér, illetve a garantált bérminimum 2019. évi növekedése kapcsán összefoglaltuk, hogy 2018-hoz képest hogyan változnak a közterhek munkaviszonyban, illetve egyéni és társas vállalkozásban. Ismertetjük azt is, mennyi lesz a táppénz és a gyermekgondozási díj felső határa.

Kiva alapjául szolgáló személyi jellegű ráfordítások Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kiva alapjában 2019. január 1-jétől figyelembe veendő személyi jellegű kifizetések között kell szerepeltetni az öregségi nyugdíjas munkavállaló részére kifizetett munkabért? A szocho törvény alapján ez a bértömeg már nem képezi a szocho alapját, és szakképzési járulékot sem kell fizetni utána. Köszönöm válaszát: Dúróné Sulyák Sára

Kutatási-fejlesztési tevékenység után érvényesíthető szocho-kedvezmény Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünknél van dolgozó, akire igénybe vesszük a kutatási-fejlesztési tevékenység után járó szocho-kedvezményt. Ez a kedvezmény 2019.01.01. megszűnik. Abban kérném a segítségüket, hogy meddig lehet érvényesíteni, mert erre vonatkozóan nem találtam törvényi hivatkozást. Üdvözlettel:

Kivás időszakban kifizetett osztalék szochója II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lehet, hogy a kérdésfeltevés nem volt pontos a kivás időszakban fizetett szociális hozzájárulási adóval kapcsolatosan. A kérdésem az alábbi: kft. osztalékot hagy jóvá, várhatóan 2019 áprilisában, és megfizeti a minimálbér 24-szeresét 2019. évben, s erről nyilatkozik. A jóváhagyott osztalék kifizetése nem ütközik korlátba. A saját tőke nagysága ezt lehetővé teszi. A társaság 2019. évtől kivás. A magánszemélynek ez esetben fizetnie kell-e az osztalék utáni szociális hozzájárulási adót?

Osztalék szochója kivás időszak alatti kifizetéskor Cikk

Ha a kft. 2019. évtől áttér a kiva szerinti adózásra, és még osztalékot hagy jóvá a 2019. évi eredménytartaléka (taós időszak alatt képződött) terhére, nyilatkozhat-e úgy, hogy ezen osztalék után megfizeti a minibálbér 24-szerese után a járulékot? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.

SZÉP kártya 2019 és nyugdíjasok Kérdés

1. Nyugdíjas Mt. szerinti foglalkoztatott esetén nincs szocho-mentesség a tv. szerint SZÉP kártya juttatásnál, mivel nem tartalmazza a jogszabály. Így hülyeség, bérben kell adni. Nem hiszem, hogy ez volt a jogalkotó szándéka. 2. Nyugdíjas Mt. szerinti foglalkoztatottat az utolsó módosítás szerint nem kell kijelenteni, mivel kihagyták a törvényből – ami félévkor bekerült –, hogy nem biztosított. Ezért viszont semmit sem kap, tehát helyből alkotmányellenes. Ugyan járulékmentessége van, de ez is hülyeség. Ez van, ha hozzá nem értők adnak be törvényt, és a kormány nem működik, nincs szakmai kontroll. 3. Eleve hülyeség, hogy csak az Mt. szerinti munkaviszony járulékmentes. Az állam tudta volna magát mentesíteni, hogy minden nyugdíjas viszony járulékmentes lett volna, hiszen egyrészt így sem bírnak időben a 0,5 százalék emelés végrehajtásával, másrészt ez a nyugdíjasok számára érzékelhető előnyt nem jelent.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Termőföldből átminősített ingatlan beépítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ingatlanforgalmazás – számlázás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ingatlanértékesítés áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink