1521 találat a(z) szocho cimkére
Kiva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik cég kiva adózási formára szeretne áttérni. A kft. tulajdonosa társas vállalkozó is egyben. Az ügyvezetést is ő látja el. Eddig a garantált bérminimum 112,5% -a után fizette a járulékokat, mivel nem munkaviszonyban végezte. Ha áttér a kiva adózási formára, akkor a 13% kiva mellett is kell fizetnie a szociális hozzájárulási adót, vagy ha írnak egy munkaszerződést, akkor elég csak a garantált bérminimum után fizetni a kivát és nem kell a szochot és a szakképzési járulékot sem?
Nyugdíjas tulajdonos osztalék szochója Kérdés
A résztulajdonos, munkaviszonyban dolgozó saját jogú nyugdíjas osztalékot is felvesz a cégétől. Kell-e utána szochót fizetni, ha a bére eléri a minimálbér 24-szeresét?
Minimálbér, garantált bérminimum – így nőnek a közterhek 2019-ben Cikk
A minimálbér, illetve a garantált bérminimum 2019. évi növekedése kapcsán összefoglaltuk, hogy 2018-hoz képest hogyan változnak a közterhek munkaviszonyban, illetve egyéni és társas vállalkozásban. Ismertetjük azt is, mennyi lesz a táppénz és a gyermekgondozási díj felső határa.
Kiva alapjául szolgáló személyi jellegű ráfordítások Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiva alapjában 2019. január 1-jétől figyelembe veendő személyi jellegű kifizetések között kell szerepeltetni az öregségi nyugdíjas munkavállaló részére kifizetett munkabért? A szocho törvény alapján ez a bértömeg már nem képezi a szocho alapját, és szakképzési járulékot sem kell fizetni utána. Köszönöm válaszát: Dúróné Sulyák Sára
Kutatási-fejlesztési tevékenység után érvényesíthető szocho-kedvezmény Kérdés
Tisztelt Adózóna! Cégünknél van dolgozó, akire igénybe vesszük a kutatási-fejlesztési tevékenység után járó szocho-kedvezményt. Ez a kedvezmény 2019.01.01. megszűnik. Abban kérném a segítségüket, hogy meddig lehet érvényesíteni, mert erre vonatkozóan nem találtam törvényi hivatkozást. Üdvözlettel:
Kivás időszakban kifizetett osztalék szochója II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lehet, hogy a kérdésfeltevés nem volt pontos a kivás időszakban fizetett szociális hozzájárulási adóval kapcsolatosan. A kérdésem az alábbi: kft. osztalékot hagy jóvá, várhatóan 2019 áprilisában, és megfizeti a minimálbér 24-szeresét 2019. évben, s erről nyilatkozik. A jóváhagyott osztalék kifizetése nem ütközik korlátba. A saját tőke nagysága ezt lehetővé teszi. A társaság 2019. évtől kivás. A magánszemélynek ez esetben fizetnie kell-e az osztalék utáni szociális hozzájárulási adót?
Osztalék szochója kivás időszak alatti kifizetéskor Cikk
Ha a kft. 2019. évtől áttér a kiva szerinti adózásra, és még osztalékot hagy jóvá a 2019. évi eredménytartaléka (taós időszak alatt képződött) terhére, nyilatkozhat-e úgy, hogy ezen osztalék után megfizeti a minibálbér 24-szerese után a járulékot? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.
SZÉP kártya 2019 és nyugdíjasok Kérdés
1. Nyugdíjas Mt. szerinti foglalkoztatott esetén nincs szocho-mentesség a tv. szerint SZÉP kártya juttatásnál, mivel nem tartalmazza a jogszabály. Így hülyeség, bérben kell adni. Nem hiszem, hogy ez volt a jogalkotó szándéka. 2. Nyugdíjas Mt. szerinti foglalkoztatottat az utolsó módosítás szerint nem kell kijelenteni, mivel kihagyták a törvényből – ami félévkor bekerült –, hogy nem biztosított. Ezért viszont semmit sem kap, tehát helyből alkotmányellenes. Ugyan járulékmentessége van, de ez is hülyeség. Ez van, ha hozzá nem értők adnak be törvényt, és a kormány nem működik, nincs szakmai kontroll. 3. Eleve hülyeség, hogy csak az Mt. szerinti munkaviszony járulékmentes. Az állam tudta volna magát mentesíteni, hogy minden nyugdíjas viszony járulékmentes lett volna, hiszen egyrészt így sem bírnak időben a 0,5 százalék emelés végrehajtásával, másrészt ez a nyugdíjasok számára érzékelhető előnyt nem jelent.
Kedvezményes cafeteriajuttatások megnyirbálása: így magyaráz a PM Cikk
Folytatódik a kormány adócsökkentési politikája, amely jövőre több mint 200 milliárd forintot hagy a gyermekes családoknál, a lakosságnál és a vállalkozásoknál – közölte a Pénzügyminisztérium (PM).
Kivás időszakban kifizetett osztalék szochója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a kft. 2019. évtől áttér a kiva szerinti adózásra, és még osztalékot hagy jóvá a 2019. évi eredménytartaléka (taós időszak alatt képződött) terhére, ezen osztalék után nyilatkozhat-e úgy, hogy megfizeti a minibálbér 24-szerese után a járulékot? Ebben az esetben nem kellene magánszemélyként már 19,5%-os szociális hozzájárulási adót megfizetni. Ha a 2020. évben a kivás időszak alatt is hagy jóvá osztalékot, és azt ki is fizetik, akkor itt is adhat nyilatkozatot, ha megfizeti a minibálbér 24-szerese után a járulékot, és szintén mentesül a szocho alól? A kérdés azért merült fel, mivel a kivás cég csak 13%-kal fogja megfizetni a közterhet. Ez a nyilatkozat lehetőség a kivával leadózott jövedelemre is adható-e?
Szociális hozzájárulási adó osztalék után Kérdés
2019-ben nyugdíjas társas vállalkozó kivesz 3 600 000 Ft jövedelmet, az osztalék után lesz szochofizetési kötelezettsége? A 2018. évi, 2019-ben kifizetett osztalékra már van szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség társas vállalkozó, illetve egyéni vállalkozó esetében? Ha a magánszemélynek ingatlan-bérbeadásból van jövedelme és az eléri a 3 600 000 Ft-ot, akkor sem kell szochot fizetnie az osztalék után? Köszönöm.
Kivaalany osztalék utáni szochofizetési kötelezettsége 2019-ben Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelem 2018. 10. 01-jétől kivaalanyiságot választott. Mivel a kiva kiváltja a társasági adót, a szocho-t és a szakképzési hozzájárulást, felmerült bennem a kérdés, hogy ha 2019-ben vagy azt követően vesz fel osztalékot a tulajdonos, kell-e utána az szja-n kívül szocho-t is fizetni (az eho megszűnése miatt)? Vagy elegendő csak a kivát befizetni? Válaszukat előre is köszönöm!
Biztosított nyugdíjas munkavállaló? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Úgy néz ki, hogy a nyugdíjas munkaválló a Tbj. értelmében 2019. évtől mégis csak biztosított lesz, jól gondoljuk-e, hogy ebben az esetben a T1041-es nyomtatványon 2019. évtől nem kell kijelenteni, illetve a munkába lépő nyugdíjast továbbra is be kell jelenteni? További kérdés, ha a nyugdíjas munkavállaló kivás cégnél dolgozik, nagyon úgy tűnik, hogy a bére és minden olyan juttatása, amely szja-alapot képez, kivaalapot is fog képezni, mivel a nyugdíjas bére a Tbj. értelmében járulékalapot képező jövedelem, csak éppen járulékot, illetve szociális hozzájárulási adót nem kell utána fizetni. Ez viszont azt a nehezen elképzelhető helyzetet eredményezné, hogy a nyugdíjas dolgozó bére után egy nem kivás munkáltatónak szochót nem kell fizetni, viszont kivás munkáltatónak kivát igen. Alig hihető, hogy a jogalkotó a kivás munkáltatókat egyértelműen hátrányosabb helyzetbe akarta volna hozni, mint a nem kivás munkáltatókat. Válaszát előre is köszönöm! Nagy Péter
Osztalék Kérdés
Kérdésem az osztalék kifizetéséhez kapcsolódik. Az éves kifizetés 3,5 millió forint, ami a felső határt eléri. Viszont a kifizetés havonta 292 ezer forint, és a 15 százalék szja kerül befizetésre utána, vagy addig amíg nem éri el a 3,5 milliót, a havi kifizetés után 19,5 százalék szochót fizetni kell vagy nem??
Jóváhagyott osztalék szociális adó terhelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. Ausztriában 36 órás főállású munkaviszonnyal rendelkező tulajdonosa részére 2019. évben osztalékot hagy jóvá. Ennek a tulajdonosnak a kifizetendő osztalék után lesz-e szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége? A tulajdonos magyar állampolgár, rendelkezik magyarországi állandó lakcímmel, de a főállása Ausztriában van. Ezt igazolja az ehhez előírt nyomtatványon.