1619 találat a(z) szocho cimkére
A lakás áfájáról, a szocho mértékéről és a nyugdíjemelésről is szó volt a mai kormányinfón
Cikk
Változik-e a lakásáfa szabályozása, mikor csökken a szocho, emelik-e novemberben a nyugdíjakat? Egyebek közt ezekről a kérdésekről is beszélt a mai kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
2019. évi szochomaximum számítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2019. évre vonatkozóan a társas vállalkozó éves tagi jövedelme 2.172.000 forint. Egyéni vállalkozóként nincs kivett jövedelme, de megfizeti havonta a garantált bérminimum x112,5% = 2.436.756 forint/év után a szociális hozzájárulási adót. Az éves adóköteles jövedelem tehát 2.172.000 forint, a szociális hozzájárulást adó alapja 4.608.756 forint, és a megfizetett adó 898.707 forint lesz. Kérdéseim: Változatlan garantált bérminimum esetén 2019. évben maximum 4.332.000 forint jövedelemig kellene a szociális hozzájárulási adót megfizetnie? Mivel a törvényi előírás nem a fizetendő összeg, hanem a jövedelem maximumát határozta meg, jelen esetben mi számít bele ebbe a jövedelembe, a teljes szociális hozzájárulási adó alapja, vagy csak a tényleges tagi jövedelem? Az egyéni és társas vállalkozók esetében hogyan kell számolni a maximum alapot, ha van jövedelemkivét, és ha nincs, és hogy a szociális hozzájárulási adó alapja magasabb a jövedelemnél? Fenti példánál maradva osztalék kifizetéskor a maximum alapból ténylegesen mi vonható le, mennyi a még fizetendő adó ? Válaszát előre is köszönöm!
Hallgatói munkaszerződés részmunkaidőben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk hallgatói munkaszerződést köt kötelező gyakorlat letöltésére egy felsőoktatási hallgatóval, az egyetemmel együttműködési megállapodásunk is van. A hallgatói munkaszerződés szerint napi 4 órában foglalkoztatjuk a hallgatót, havi bruttó 110 ezer forint munkabér-kifizetés mellett. A munkabér havonta nem haladja meg a minimálbért, azonban ha arányosítjuk 8 órásra, akkor felette van. A kérdésünk a következő: szja-t, szochót kell-e számfejtenünk a hallgató bruttó bére után? Válaszukat előre is köszönöm!
Külföldi munkáltató
Kérdés
Tisztelt Erdős Gabriella! Szerintem helytelen választ adott itt: https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Kozterhek_kulfoldi_szervezet_hazai_munkaval_ZFB3MQ#comments Szerintem a Tbj. 56/A § és az ezen alapuló 1808INT bevallás lenne a helyes eljárás.
Nyugdíjas munkavállaló osztalék utáni szociális hozzájárulás fizetési kötelezettsége
Kérdés
Hogyan alakul jövőre a nyugdíjas munkavállaló osztalék utáni szociális hozzájárulás fizetési kötelezettsége? Figyelembe veheti-e csökkentő tételként a szociális hozzájárulási adóalapot nem képező munkabérét?
Rokkantsági ellátás melletti szocho
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozóként biztosított vagyok, de 2016.03.01-től rokkantsági ellátásban is részesülök. Jelenleg a havi bruttó fizetésem három egymást követő hónapon keresztül nem haladja meg a minimálbér 150 százalékát, mely után mindig megfizetem a 19,5%-os szociális hozzájárulási adót. Jár-e részemre a 2011. év CLVI. törvény 462/A szakaszában foglaltak szerint szochokedvezmény, mely alapján nem kellene szociális hozzájárulási adó fizetnem? Válaszát előre is köszönöm: J.L.
Mi lesz az egészségügyi hozzájárulás helyett 2019-től?
Cikk
A jövő évtől – illetve egészen pontosan a 2019. előtt keletkezett jövedelmek utáni egészségügyi hozzájárulás (eho) megfizetése után – elfelejthetjük a társadalombiztosítás fedezeti rendszerének első, elismerten adónak és nem járuléknak minősített elemét, az ehót, amely „jogelődjét” a tételes ehót is figyelembe véve, kereken 22 évig volt a közteherviselési rendszer része.
Új osztalékadó-szabály
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól értjük-e, hogy abban az esetben, ha az osztalék jogosultjának nincs semmilyen más, szocho-alapot képező jövedelme, akkor a 450 000 Ft. helyett a maximum szocho-fizetési kötelezettség a mindenkori minimálbér/garantált bérminimum havi összegének 24- szerese alapul vételével számított szocho-összeg, ami jelenleg kb. 645 ezer Ft, és ez egyszeri alkalommal, az osztalékfizetés időpontjában is teljesíthető? Köszönettel.
Szocho-fizetési kötelezettség jövedelem-maximuma osztaléknál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az ekhós jövedelem 2019-ben beleszámít-e az osztalék után fizetendő maximum szocho kötelezettségnek szempontjából a szocho törvény szerinti jövedelemmaximum értékébe? Köszönöm előre válaszát. Üdv
Osztalék utáni szocho, mennyi lesz a maximum 2019-ben?
Cikk
Az osztalék után 2019-től fizetendő szociális hozzájárulási adó szabályairól érdeklődött olvasónk. Kérdésére Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
Osztalékadózás változása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól értjük-e, hogy az új szabály szerint is maximálva van a szociális hozzájárulási fizetési kötelezettség, csak emelt összegre, a havi minimálbér kétszeresének évi szocho-fizetési kötelezettség mértékéig. Ha kevesebb a bérjövedelme, akkor osztalékfizetés esetén ki kell egészíteni 645 840 forint összegig, ha több a havi bérjövedelme, akkor már nem kell szociális hozzájárulási adót fizetni. Amennyiben nincs rendszeres szocho-alapot képező jövedelme, akkor is maximum 645 840 forint szocho-kötelezettség áll fenn bármilyen összegű osztalék kifizetés esetén. Köszönettel.
Szochokedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló 2015.05.07-éig gyetben részesült. Ekkor 3 gyermek után volt családi pótlékra jogosult. 2015.06.11-én munkaviszonyt létesített, ami 08.31-én megszünt, és 09.01-jétől másik cégnél létesített munkaviszonyt. Ez a munkaviszony 2018.08.14-én szűnt meg, és visszament az előző munkáltatóhoz munkaviszonyba. Ezen az új munkahelyén meddig, és mennyi szochokedvezmény illeti meg a munkáltatót? Időközben az egyik gyermek utáni családi pótlék jogosultsága megszűnt, továbbra is eltartott, felsőoktatásban tanul, de úgy tudom, hogy ez nem okoz változást a szochokedvezményben, továbbra is a 3 gyermekre vonatkozóan lehet igénybe venni a kedvezményt. Kell-e igazolást kérni a kormányhivataltól a kedvezmény igénybe vételéhez? Köszönettel: Némethné
Gyakori hibák a szakképzési hozzájárulás kiszámításakor
Cikk
NAV ellenőrzési tapasztalatai szerint még az önkéntes jogkövetésre törekvő, megfelelő szakmai háttérrel rendelkező adózóknál is előfordul a szakképzési hozzájárulás összegének téves meghatározása.
Osztalék után fizetendő szocho kivás társas vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon érdekes volt az erről szóló cikk, de néhány további kérdés vetődött fel ezzel kapcsolatban: 1. Kell-e szochót fizetni azután az osztalék után, ami még a kivára történő bejelentkezés előtt keletkezett, de a kifizetés 2019-ben lesz? 2. Kell-e szochót fizetni a 2019-ben megállapított eredmény után (ami 2018-ban keletkezett), ha még 2019-ben fel is veszik az osztalékot? 3. Hogyan kell eljárnia a nyugdíjas tulajdonosnak, akinek 2019-től nincs szocho/tb fizetési kötelezettsége a jövedelme után, mit és mennyit kell fizetnie a kapott osztaléka alapján? Válaszát előre is köszönöm
Kiva alatti osztalék a megelőző évek eredménye, eredménytartaléka terhére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. tagja 2019-ben kiva adózás alatt szeretne osztalékot kivenni a kivás adóalanyiságot megelőző adóévek adózott eredménye és eredménytartaléke terhére. Milyen adót kell megfizetnie az osztalék után, az szja-n kívül? Ha jól tudom, kivát nem kell, akkor szochót a maximum határig? Köszönöm válaszát!