1521 találat a(z) szocho cimkére

Szochokedvezmény (gyesről visszatért dolgozó után) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk után "gyesről visszatérés" jogcímen az első gyerekével kapcsolatban szochokedvezményt vettünk igénybe 2+1 év erejéig. Dolgozott néhány hónapot, újra teherbe esett. A második gyermekre való tekintettel is igénybe vehetjük a szochokedvezményt gyesről visszatérés jogcímen 2+1 évig?

Osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdés kapcsán merült fel kérdésem: https://adozona.hu/kerdesek/2018_10_9_Osztalek_eloleg_2018_ncq A 2018. évi várható eredmény terhére szerintem csak osztalékelőleg fizethető közbenső mérleg alapján. Osztalékelőleg esetén csak, ha osztalékká válik, akkor van ehofizetési kötelezettség. Osztalékká viszont csak 2019-ben válik, így ekkor már a szochofizetési kötelezettség fog belépni. Üdvözlettel.

Bt.-beltag szochokedvezménye Kérdés

Betéti társaság személyesen közreműködő beltagja 2011. 12. 31-én III. csoportos rokkantsági nyugdíjra volt jogosult és jogosult most is. Szükséges-e kiváltania a rehabilitációs kártyát, hogy a társaság a szochóból kedvezményt érvényesíthessen?

Nyugdíjas osztalék utáni járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól értelmezem, ha teljes jogú nyugdíjas munkaviszonyban osztalékot vesz fel, csak 15 százalék szja-fizetési kötelezettsége lesz 2019-től? Köszönöm megtisztelő válaszát!

Osztalék utáni eho vagy szociális hozzájárulás Kérdés

2018. évben osztalékelőleg lesz kifizetve, amely után megfizetjük a 15 százalék szja-t. 2019-ben végleges osztalékká válik, de 2019-ben már nem lesz eho, csak szociális hozzájárulási adó (szocho), és más feltételekkel. Kérdésem: 2018-as osztalékelőleg után 2019-ben már nem ehót (14%),hanem az új szochotörvény szerint kell megfizetni az adót?

Eho helyett szocho: Így változik jövőre az osztalék közterhe. Kérdés

Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló fenti témában írt cikkével kapcsoltban szeretnék további két kérdést feltenni, amelyek a szocho felső korlátjára vonatkoznak. 1. A felső korlát meghatározásánál minden esetben a minimálbért kell figyelembe venni, vagy előfordulhat, hogy egyes esetekben a garantált bérminimummal kell számolni? Olvastam ugyanis olyan véleményeket, hogy a társaság tevékenységének jellege dönti el, hogy melyikkel kell számolni. Például. ha egy gazdasági társaságnál munkaviszonyban lévő segédmunkás, egy másik számviteli szolgáltatást nyújtó társaságnál tag, és onnan kap osztalékot, akkor a felső korlát meghatározásánál mivel kell számolni? 2. A nyugdíjas tagok esetében mit kell figyelembe venni a felső korlát meghatározásánál? A törvényben, de a cikkben is az szerepel, hogy a szochót addig kell megfizetni az osztalék után ameddig a magánszemély jövedelme el nem éri a minimálbér 24-szeresét. A 2019-es évtől kezdve a nyugdíjasok után sem a munkaviszonyból, sem a tagsági jogviszonyból származó jövedelmük után nem fizetnek szochót . Ettől függetlenül, ha a nyugdíjas jövedelme már eléri az említett felső korlátot, nem kell már szochót fizetnie az osztalék után? Köszönettel: Lovász János

Drágább lesz céges üdülőben pihentetni a dolgozókat Cikk

Kft. vásárol egy üdülőt, az áfát visszaigényli, mivel bevételszerzés céljából vette az ingatlant. Ha a tulajdonosok és a dolgozók is igénybe veszik üdülésre az ingatlant, akkor természetbeni juttatásban részesülnek? Más megítélés alá esik tulajdonos, illetve a dolgozó? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A lakás áfájáról, a szocho mértékéről és a nyugdíjemelésről is szó volt a mai kormányinfón Cikk

Változik-e a lakásáfa szabályozása, mikor csökken a szocho, emelik-e novemberben a nyugdíjakat? Egyebek közt ezekről a kérdésekről is beszélt a mai kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

2019. évi szochomaximum számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2019. évre vonatkozóan a társas vállalkozó éves tagi jövedelme 2.172.000 forint. Egyéni vállalkozóként nincs kivett jövedelme, de megfizeti havonta a garantált bérminimum x112,5% = 2.436.756 forint/év után a szociális hozzájárulási adót. Az éves adóköteles jövedelem tehát 2.172.000 forint, a szociális hozzájárulást adó alapja 4.608.756 forint, és a megfizetett adó 898.707 forint lesz. Kérdéseim: Változatlan garantált bérminimum esetén 2019. évben maximum 4.332.000 forint jövedelemig kellene a szociális hozzájárulási adót megfizetnie? Mivel a törvényi előírás nem a fizetendő összeg, hanem a jövedelem maximumát határozta meg, jelen esetben mi számít bele ebbe a jövedelembe, a teljes szociális hozzájárulási adó alapja, vagy csak a tényleges tagi jövedelem? Az egyéni és társas vállalkozók esetében hogyan kell számolni a maximum alapot, ha van jövedelemkivét, és ha nincs, és hogy a szociális hozzájárulási adó alapja magasabb a jövedelemnél? Fenti példánál maradva osztalék kifizetéskor a maximum alapból ténylegesen mi vonható le, mennyi a még fizetendő adó ? Válaszát előre is köszönöm!

Hallgatói munkaszerződés részmunkaidőben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk hallgatói munkaszerződést köt kötelező gyakorlat letöltésére egy felsőoktatási hallgatóval, az egyetemmel együttműködési megállapodásunk is van. A hallgatói munkaszerződés szerint napi 4 órában foglalkoztatjuk a hallgatót, havi bruttó 110 ezer forint munkabér-kifizetés mellett. A munkabér havonta nem haladja meg a minimálbért, azonban ha arányosítjuk 8 órásra, akkor felette van. A kérdésünk a következő: szja-t, szochót kell-e számfejtenünk a hallgató bruttó bére után? Válaszukat előre is köszönöm!

Külföldi munkáltató Kérdés

Tisztelt Erdős Gabriella! Szerintem helytelen választ adott itt: https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Kozterhek_kulfoldi_szervezet_hazai_munkaval_ZFB3MQ#comments Szerintem a Tbj. 56/A § és az ezen alapuló 1808INT bevallás lenne a helyes eljárás.

Nyugdíjas munkavállaló osztalék utáni szociális hozzájárulás fizetési kötelezettsége Kérdés

Hogyan alakul jövőre a nyugdíjas munkavállaló osztalék utáni szociális hozzájárulás fizetési kötelezettsége? Figyelembe veheti-e csökkentő tételként a szociális hozzájárulási adóalapot nem képező munkabérét?

Rokkantsági ellátás melletti szocho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozóként biztosított vagyok, de 2016.03.01-től rokkantsági ellátásban is részesülök. Jelenleg a havi bruttó fizetésem három egymást követő hónapon keresztül nem haladja meg a minimálbér 150 százalékát, mely után mindig megfizetem a 19,5%-os szociális hozzájárulási adót. Jár-e részemre a 2011. év CLVI. törvény 462/A szakaszában foglaltak szerint szochokedvezmény, mely alapján nem kellene szociális hozzájárulási adó fizetnem? Válaszát előre is köszönöm: J.L.

Mi lesz az egészségügyi hozzájárulás helyett 2019-től? Cikk

A jövő évtől – illetve egészen pontosan a 2019. előtt keletkezett jövedelmek utáni egészségügyi hozzájárulás (eho) megfizetése után – elfelejthetjük a társadalombiztosítás fedezeti rendszerének első, elismerten adónak és nem járuléknak minősített elemét, az ehót, amely „jogelődjét” a tételes ehót is figyelembe véve, kereken 22 évig volt a közteherviselési rendszer része.

Új osztalékadó-szabály Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól értjük-e, hogy abban az esetben, ha az osztalék jogosultjának nincs semmilyen más, szocho-alapot képező jövedelme, akkor a 450 000 Ft. helyett a maximum szocho-fizetési kötelezettség a mindenkori minimálbér/garantált bérminimum havi összegének 24- szerese alapul vételével számított szocho-összeg, ami jelenleg kb. 645 ezer Ft, és ez egyszeri alkalommal, az osztalékfizetés időpontjában is teljesíthető? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vendéglátóipari és idegenforgalmi ágazati kollektív szerződés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink