1618 találat a(z) szocho cimkére

Kedvezményes cafeteriajuttatások megnyirbálása: így magyaráz a PM Cikk

Folytatódik a kormány adócsökkentési politikája, amely jövőre több mint 200 milliárd forintot hagy a gyermekes családoknál, a lakosságnál és a vállalkozásoknál – közölte a Pénzügyminisztérium (PM).

Kivás időszakban kifizetett osztalék szochója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a kft. 2019. évtől áttér a kiva szerinti adózásra, és még osztalékot hagy jóvá a 2019. évi eredménytartaléka (taós időszak alatt képződött) terhére, ezen osztalék után nyilatkozhat-e úgy, hogy megfizeti a minibálbér 24-szerese után a járulékot? Ebben az esetben nem kellene magánszemélyként már 19,5%-os szociális hozzájárulási adót megfizetni. Ha a 2020. évben a kivás időszak alatt is hagy jóvá osztalékot, és azt ki is fizetik, akkor itt is adhat nyilatkozatot, ha megfizeti a minibálbér 24-szerese után a járulékot, és szintén mentesül a szocho alól? A kérdés azért merült fel, mivel a kivás cég csak 13%-kal fogja megfizetni a közterhet. Ez a nyilatkozat lehetőség a kivával leadózott jövedelemre is adható-e?

Szociális hozzájárulási adó osztalék után Kérdés

2019-ben nyugdíjas társas vállalkozó kivesz 3 600 000 Ft jövedelmet, az osztalék után lesz szochofizetési kötelezettsége? A 2018. évi, 2019-ben kifizetett osztalékra már van szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség társas vállalkozó, illetve egyéni vállalkozó esetében? Ha a magánszemélynek ingatlan-bérbeadásból van jövedelme és az eléri a 3 600 000 Ft-ot, akkor sem kell szochot fizetnie az osztalék után? Köszönöm.

Kivaalany osztalék utáni szochofizetési kötelezettsége 2019-ben Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem 2018. 10. 01-jétől kivaalanyiságot választott. Mivel a kiva kiváltja a társasági adót, a szocho-t és a szakképzési hozzájárulást, felmerült bennem a kérdés, hogy ha 2019-ben vagy azt követően vesz fel osztalékot a tulajdonos, kell-e utána az szja-n kívül szocho-t is fizetni (az eho megszűnése miatt)? Vagy elegendő csak a kivát befizetni? Válaszukat előre is köszönöm!

Biztosított nyugdíjas munkavállaló? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Úgy néz ki, hogy a nyugdíjas munkaválló a Tbj. értelmében 2019. évtől mégis csak biztosított lesz, jól gondoljuk-e, hogy ebben az esetben a T1041-es nyomtatványon 2019. évtől nem kell kijelenteni, illetve a munkába lépő nyugdíjast továbbra is be kell jelenteni? További kérdés, ha a nyugdíjas munkavállaló kivás cégnél dolgozik, nagyon úgy tűnik, hogy a bére és minden olyan juttatása, amely szja-alapot képez, kivaalapot is fog képezni, mivel a nyugdíjas bére a Tbj. értelmében járulékalapot képező jövedelem, csak éppen járulékot, illetve szociális hozzájárulási adót nem kell utána fizetni. Ez viszont azt a nehezen elképzelhető helyzetet eredményezné, hogy a nyugdíjas dolgozó bére után egy nem kivás munkáltatónak szochót nem kell fizetni, viszont kivás munkáltatónak kivát igen. Alig hihető, hogy a jogalkotó a kivás munkáltatókat egyértelműen hátrányosabb helyzetbe akarta volna hozni, mint a nem kivás munkáltatókat. Válaszát előre is köszönöm! Nagy Péter

Osztalék Kérdés

Kérdésem az osztalék kifizetéséhez kapcsolódik. Az éves kifizetés 3,5 millió forint, ami a felső határt eléri. Viszont a kifizetés havonta 292 ezer forint, és a 15 százalék szja kerül befizetésre utána, vagy addig amíg nem éri el a 3,5 milliót, a havi kifizetés után 19,5 százalék szochót fizetni kell vagy nem??

Jóváhagyott osztalék szociális adó terhelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. Ausztriában 36 órás főállású munkaviszonnyal rendelkező tulajdonosa részére 2019. évben osztalékot hagy jóvá. Ennek a tulajdonosnak a kifizetendő osztalék után lesz-e szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége? A tulajdonos magyar állampolgár, rendelkezik magyarországi állandó lakcímmel, de a főállása Ausztriában van. Ezt igazolja az ehhez előírt nyomtatványon.

Nyugdíjas osztaléka 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy nyugdíjas munkavállaló havi jövedelme 2019-ben eléri a minimálbér kétszeresét, az osztalékát fogja terhelni szocho-kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm!

Belépés katába Kérdés

Egyéni vállalkozó szeretne 2019.01.01. napjától katás lenni, de van egy fő alkalmazottja is. A kérdésem az, hogy az alkalmazott után is a kata szabályai szerint kell adózni, vagy a kapott bér után kell leróni a közterheket (szja, járulék, szocho)?

Nyugdíjas megbízási szerződése és járulékai Kérdés

A nyugdíjas megbízási szerződése szochoköteles vagy sem 2019-ben, s a megbízási szerződések tekintetében lesz-e változás 2018-hoz képest?

Saját jogú nyugdíjas kivás cégnél III. Kérdés

A válasza akkor azt jelenti-e, hogy ha kivás cégnél a kiegészítő tevékenységet folytató tag jövedelme, vagy a szintén kivás cégnél alkalmazott nyugdíjas összevont jövedelme éves szinten eléri a minimálbér 24-szeresét, akkor a neki kifizetett osztalékot nem terheli a 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adó?Köszönöm.

Öregségi nyugdíjas munkaviszonya melletti osztalék adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az öregségi nyugdíjas 2019. évi munkaviszonya alapján kifizetett béréből kizárólag a 15 százalékos szja-t kell vonni, és a bért nem terheli szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás sem. A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 1. paragrafus (1) bekezdése szerinti összevont adóalapba tartozó jövedelmeket terhelő szochofizetési kötelezettség alól az 5. paragrafus (1) bekezdés g) pontja mentesíti az Mt. szerinti munkaviszonyban foglalkoztatott saját jogú nyugdíjas személyt. Az 1. paragrafus (5) bekezdés a)–e) pontjai esetében – tehát az osztalék esetében is – az adót addig kell megfizetni, amíg a természetes személy összevont adóalapba tartozó jövedelme (1. § (1) bekezdés) és az osztalékjövedelme (1. § (5) bekezdés c) pont) a tárgyévben eléri a minimálbér összegének huszonnégyszeresét. Ha az öregségi nyugdíjas munkaviszonyban például havi 500 ezer forintos összevonandó jövedelemre tesz szert, ez évi 6 millió forint munkajövedelem, amely szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettséget egyébként nem keletkeztet. Ha ebben az évben osztalékjövedelmet is realizál, akkor már a munkajövedelme eleve meghaladja a minimálbér 24-szeresét, tehát az osztalékjövedelmet egyáltalán nem terheli szociális hozzájárulási adó. Ha így van, akkor az öregségi nyugdíjas a saját cégéből az osztalékot is ki tudja venni szocho nélkül, ha a munkaviszonyában legalább a minimálbér 24-szeresét jövedelemként az adóévben realizál? Köszönöm a segítségét.

Saját jogú nyugdíjas kivás cégnél II. Kérdés

Az azonos című kérdésemre adott válaszban nem szerepelnek az osztalékból fizetendő adók (gondolok elsősorban a szociális hozzájárulási adóra) a két esetben. Köszönöm.

Gyed alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1.) A főállású egyéni vállalkozó vállalkozói kivétként 276 ezer forintot vesz ki havonta. Ez esetben a szochót és a levonandó járulékot a 276 ezer forint után fizeti? 2.) Az egyéni vállalkozás előtt több mint 2 évet munkaviszonyban töltött. A csed és a gyed alapjául szolgáló jövedelem meghatározásánál a munkaviszonyt is figyelembe veszik? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó 2018. évi jövedelme utáni eho vagy szocho? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás esetén (szakképzettséget igényel a főtevékenység) 2018. évben valószínűsíthető, hogy az adózás előtti eredménye 5 millió forint lesz. Ebből a vállalkozói adó 9 százalék, az szja 15 százalék, és ehót vagy szochót kell az osztalékadó-alap után fizetni, amit természetesen 2019-ben kell majd utalni 05. 20-áig? Válaszukat előre is köszönöm: Varga Mónika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Termőföldből átminősített ingatlan beépítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ingatlanforgalmazás – számlázás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ingatlanértékesítés áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink