1618 találat a(z) szocho cimkére
Osztalékelőleg kivás cég esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kivás kft. osztalékelőleget venne fel 2018 novemberében. Osztalékká 2019-ben fog válni és teljes egészében belefér még a társasági adózás alatt képződött eredménytartalékba. Az előleg kifizetéskor kell-e kivaalapot emelni? Mivel kivás cég, nem fizet szociális hozzájárulási adót, ezért neki 2019-ben a minimálbér vagy a garantált bér 24x-ese utánig meg kell fizetni a szochot? Feltehetően 2019-ben kifizetés már nem fog történni, mert az előleg lesz az osztalék összege, ekkor a magánszemély fizeti majd a szochot? És mikor? Köszönöm!
Új kedvezmény a módosító javaslatok sorában
Cikk
Október 19-én nyújtották be a T/2931. számú törvényjavaslatot az egyes adótörvények uniós kötelezettségekhez kapcsolódó, valamint egyes törvények adóigazgatási tárgyú módosításáról. A módosítások között szerepel egy újonnan bevezetendő szociális és szakképzési hozzájárulási kedvezmény.
Nemzetközi szervezet tisztviselője – tb, adók
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem szakmai véleményüket a következő kérdésben. Magyar magánszemély az Európai Bizottság tisztviselőjeként Magyarországon dolgozik, emellett Magyarországon oktat és könyvet ír. Az EU közös betegbiztosítási rendszere alá tartozik, rendelkezik az Európai Unió személyzeti szabályzatának 72. cikke alapján kiállított „Közös betegbiztosítási rendszer igazolás” megnevezésű dokumentummal. A taj-kártyáját az erre vonatkozó jogszabály alapján bevonták. Véleményünk szerint a magyarországi oktatás és könyvírás jövedelméből csak szja-t kell levonni, és a 883/2004/EK rendelet, valamint a tárgybani magyar jogszabályok alapján a kifizetőt nem terheli szochokötelezettség, illetve a jövedelem nem alapja sem a járulékoknak, sem az ehónak. A kifizetők nem fogadják el ezt az igazolást, számolnak a kifizetői szochóval és a jövedelmet általánosan terhelő levonásokkal – szerintünk helytelenül. Tisztelettel.
Osztalékelőleg fizetése utáni szocho 2019. évben
Kérdés
Szeretnék segítséget kérni, ha 2018. évben kifizettem osztalékelőleget, majd ez osztalékká válik 2019. évben, hogyan fogok utána adózni? Ugyanis az előlegnél nem vonok utána jelenleg ehót, viszont 2019. évben megszűnik az eho, és lesz helyette szocho, akkor már a magasabb összeget kell figyelembe venni a felső határ tekintetében, vagy valamilyen átmeneti szabály? Mi van akkor, ha most megfizeti előre az ehót, annak ellenére hogy csak osztalékelőleget fizet. Az eredménytartalék lehetőséget ad osztalékelőleg kifizetésére. Köszönöm előre is a segítséget.
Támogatói adomány – szocholevonás
Kérdés
Jól értelmezem-e, hogy a pénteken benyújtott adócsomagban szerepel, hogy az önkéntes pénztárba befizetett támogatói adományból jövőre a támogatást nyújtó (például munkáltató) levonhatja a személyijövedelemadó-előleget? Az is érdekelne, hogy a támogatásban részesülő magánszemélyt terhelő szociális hozzájárulást levonhatja-e a támogatást nyújtó?
Szocho és járulék kiküldetésben – változások az új adócsomagban
Cikk
A pénzügyminiszter T/2931 számon a Parlamenthez benyújtott törvényjavaslata (Javaslat) több ponton tartalmaz módosítást, pontosítást melyek ismerete szükséges a rövid és hosszú távú külföldi kiküldetéseken dolgozó járulék és szocho kötelezettségének meghatározásánál. A módosító javaslatok egy része hatással van a Magyarországon dolgozó külföldi munkavállalók adó- és járulékkötelezettségére is. Az alábbiakban olvashatják az erről készült összefoglalót.
Szochokedvezmény 2019: megváltozott munkaképességűek
Cikk
Jövő évtől ugyan megszűnik a Rehabilitációs Kártya, de megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásakor továbbra is jár a szochokedvezmény. Pozitív változás, hogy jövő évtől emelkedik az egészségi állapot mértékére vonatkozó határ, ami alatt igénybe vehető a kedvezmény, amit a D vagy E kategóriába tartozó munkavállalók foglalkoztatására is kiterjesztették.
Szochokedvezmény (gyesről visszatért dolgozó után)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk után "gyesről visszatérés" jogcímen az első gyerekével kapcsolatban szochokedvezményt vettünk igénybe 2+1 év erejéig. Dolgozott néhány hónapot, újra teherbe esett. A második gyermekre való tekintettel is igénybe vehetjük a szochokedvezményt gyesről visszatérés jogcímen 2+1 évig?
Osztalékelőleg
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdés kapcsán merült fel kérdésem: https://adozona.hu/kerdesek/2018_10_9_Osztalek_eloleg_2018_ncq A 2018. évi várható eredmény terhére szerintem csak osztalékelőleg fizethető közbenső mérleg alapján. Osztalékelőleg esetén csak, ha osztalékká válik, akkor van ehofizetési kötelezettség. Osztalékká viszont csak 2019-ben válik, így ekkor már a szochofizetési kötelezettség fog belépni. Üdvözlettel.
Bt.-beltag szochokedvezménye
Kérdés
Betéti társaság személyesen közreműködő beltagja 2011. 12. 31-én III. csoportos rokkantsági nyugdíjra volt jogosult és jogosult most is. Szükséges-e kiváltania a rehabilitációs kártyát, hogy a társaság a szochóból kedvezményt érvényesíthessen?
Nyugdíjas osztalék utáni járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól értelmezem, ha teljes jogú nyugdíjas munkaviszonyban osztalékot vesz fel, csak 15 százalék szja-fizetési kötelezettsége lesz 2019-től? Köszönöm megtisztelő válaszát!
Osztalék utáni eho vagy szociális hozzájárulás
Kérdés
2018. évben osztalékelőleg lesz kifizetve, amely után megfizetjük a 15 százalék szja-t. 2019-ben végleges osztalékká válik, de 2019-ben már nem lesz eho, csak szociális hozzájárulási adó (szocho), és más feltételekkel. Kérdésem: 2018-as osztalékelőleg után 2019-ben már nem ehót (14%),hanem az új szochotörvény szerint kell megfizetni az adót?
Eho helyett szocho: Így változik jövőre az osztalék közterhe.
Kérdés
Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló fenti témában írt cikkével kapcsoltban szeretnék további két kérdést feltenni, amelyek a szocho felső korlátjára vonatkoznak. 1. A felső korlát meghatározásánál minden esetben a minimálbért kell figyelembe venni, vagy előfordulhat, hogy egyes esetekben a garantált bérminimummal kell számolni? Olvastam ugyanis olyan véleményeket, hogy a társaság tevékenységének jellege dönti el, hogy melyikkel kell számolni. Például. ha egy gazdasági társaságnál munkaviszonyban lévő segédmunkás, egy másik számviteli szolgáltatást nyújtó társaságnál tag, és onnan kap osztalékot, akkor a felső korlát meghatározásánál mivel kell számolni? 2. A nyugdíjas tagok esetében mit kell figyelembe venni a felső korlát meghatározásánál? A törvényben, de a cikkben is az szerepel, hogy a szochót addig kell megfizetni az osztalék után ameddig a magánszemély jövedelme el nem éri a minimálbér 24-szeresét. A 2019-es évtől kezdve a nyugdíjasok után sem a munkaviszonyból, sem a tagsági jogviszonyból származó jövedelmük után nem fizetnek szochót . Ettől függetlenül, ha a nyugdíjas jövedelme már eléri az említett felső korlátot, nem kell már szochót fizetnie az osztalék után? Köszönettel: Lovász János
Drágább lesz céges üdülőben pihentetni a dolgozókat
Cikk
Kft. vásárol egy üdülőt, az áfát visszaigényli, mivel bevételszerzés céljából vette az ingatlant. Ha a tulajdonosok és a dolgozók is igénybe veszik üdülésre az ingatlant, akkor természetbeni juttatásban részesülnek? Más megítélés alá esik tulajdonos, illetve a dolgozó? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
A lakás áfájáról, a szocho mértékéről és a nyugdíjemelésről is szó volt a mai kormányinfón
Cikk
Változik-e a lakásáfa szabályozása, mikor csökken a szocho, emelik-e novemberben a nyugdíjakat? Egyebek közt ezekről a kérdésekről is beszélt a mai kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.