hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni járulékok összevonása? Ezért nem lenne egyszerűbb a rendszer

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
1

A közelmúltban komolyan felvetődött – noha az elképzelés még törvényjavaslat formájában nem fogalmazódott meg – az egyéni járulékok (nyugdíjjárulék, természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék, munkaerő-piaci járulék) összevonása. Cikkünkben bemutatjuk, miért nem lenne egyszerűbb és kevésbé összetett a kötelezettség pontos megállapítása az egyéni járulékok összevonását követően.

A folyamat a foglalkoztatói társadalombiztosítási terheket tekintve már korábban elkezdődött a társadalombiztosítási járulék (amelybe 2010-ben „beleolvadt” a munkaadói járulék) szociális hozzájárulási adóvá alakítása révén, amelybe aztán ez évtől "integrálták" az egészségügyi hozzájárulást is.  (A szakképzési hozzájárulás és a rehabilitációs hozzájárulás viszont kimaradtak és továbbra is önálló elvonásként funkcionálnak.)

Az adónemek száma, és így a joganyag terjedelme a korábbiakhoz képest némileg valóban csökkent, ám összességében – és talán nem túlzó kijelentés – semmivel sem lett egyszerűbb és kevésbé összetett a kötelezettség pontos megállapítása. És ez valószínűleg így alakul az egyéni járulékok összevonását követően is, hiszen számos tényezőre tekintettel kell lenni. A következőkben ezeket villantjuk fel.

Mindenekelőtt az egyéni járulékok:

  • 10 százalékos nyugdíjjárulék
  • 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulék
  • 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulék és
  • 1,5 százalékos munkaerőpiaci járulék

Egyéni járulék fizetésének kötelezettsége főszabály szerint a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony alapján [1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 5. §] kifizetett járulékalapot képező jövedelem (Tbj. 4. § k) pontja) után áll fenn. Ezen túlmenően nyugdíjjárulék-fizetés terheli a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni és társas vállalkozók (akikre egyébként nem terjed ki a biztosítás) kivétjét és tagi jövedelmét, illetve a jogszabály számos olyan szociális vagy családtámogatási ellátást is ismer, amelyeket szintén nyugdíjjárulék terhel, függetlenül attól, hogy a Tbj. 4. § k) pontja értelmében nem képeznek járulékalapot, illetve nem biztosítási jogviszonyból származik.

Az egyéni járulék a biztosítottat (illetve ez utóbb említett ellátások esetében a magánszemélyt) terheli, aki ezért cserében – a 4 százalékos természetbeli egészségbiztosítási járulék kivételével – a jogszabályban meghatározott ellátásokra (álláskeresési ellátásra, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira vagy nyugdíjbiztosítási ellátásokra) lesz jogosult. Ugyanakkor a járulék megállapítása, levonása, bevallása és megfizetése a kifizető felelőssége.  

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben táblázatban foglaltuk össze az egyes biztosítási jogviszonyokhoz kapcsolódó egyéni járulékfizetési kötelezettséget – tekintettel a további jogviszonyokra, illetve élethelyzetekre (nyugdíjas, diák).

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Egy számlára kell majd utalni. Összevonásról nincs szó.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink