1514 találat a(z) munkaviszony cimkére
Ügyvezető munkaviszonya
Kérdés
Egyszemélyes kft. tulajdonosa az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. A társasági szerződésben ez benne van. Ha a társasági szerződés módosítva lesz, az új Ptk. szerint a jogviszonya változatlanul maradhat? A társasági szerződésben benne kell, hogy legyen továbbra is, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban látja el? Az új Ptk. hogyan határozza meg az egyszemélyes kft. ügyvezetői jogviszonyát? Köszönöm.
Foglalkoztatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk felmondott, és mivel több felmondási idő ledolgozását kértük tőle, mint 30 nap, ezért közös megegyezéssel váltunk el egymástól, amit természetesen ledokumentáltunk. Sajnos – bár vele nem voltunk megelégedve –, új munkaerőt nem sikerült a helyére találnunk, s ő is meggondolta magát, szívesen visszajönne hozzánk dolgozni. Ennek kapcsán felmerült bennem, bennünk néhány kérdés: – Visszavehetjük-e őt állományba új munkaszerződéssel? – Ha a kilépése és az új belépése között több nap vagy hét eltelik, a munkaviszonya összeszámítódik-e egy későbbi kilépés kapcsán, így szerezvén jogosultságot a végkielégítésre és a hosszabb felmondási időre? – A munkajogászunk mindig azzal rémiszt, hogy 6 hónapon belül nem lehet visszafoglalkoztatni dolgozókat. Ez igaz? Még ebben az esetben is? Köszönettel várjuk válaszukat.
Gyed nagyszülő
Kérdés
TiszteltÍSzakértő! Munkaviszonyban álló nagyszülő jogosult-e gyedre, ha igen, mikortól? Gyed lejárta után gyesre? A gyeden töltött idő beleszámít-e a nagyszülő szolgálati idejébe és nyugdíjalapjába?
Táppénz alapjának megállapítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni hogy mi lesz a táppénz alapja abban az esetben, ha 2015. 11.02-étől létesítettem 40 órás munkaviszonyt, előtte egyéni vállalkozó voltam, és volt részmunkaidős munkaviszonyom is 2015. 02. 01-jétől, melyet 11. 02-ével megszüntettem? 2016. februárjában tervezzük a gyermekvállalást, nem tudom, mi alapján fogok táppénzt, csedet, gyedet kapni. 180 napos munkaviszonyos jogviszonyba beleszámítódik a 02. 01-jétől lévő munkaviszonyom, vagy csak a 11. 02-től létesítettet számolják? A munkaviszonyban havi bruttó 135 000 forint a jövedelmem, a részmunkaidősben 26. 250 forint volt. Azt szeretném megkérdezni, mekkora összegű táppénzre számíthatok? Válaszát előre is köszönöm!
Kft. ügyvezetője
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben 3 tag van, és mind a 3 tag ügyvezető is. Kérdésem a következő lenne: 1. tag: ügyvezető és társasági szerződés szerint munkaviszonyban látja el a fladatát, és személyesen közre is működik. Véleményünk szerint megfelelő lenne, ha, mint társas vállalkozó látná el az ügyvezetést és a személyes közreműködést is, vagy munkaviszonyban, mint ügyvezető és gépszerelő. Jól gondoljuk, hogy mindkét változat szabályos? 2. tag: ugyanaz mint a 1-es. Lehet az az eset, hogy az 1. tag társas vállalkozó, a 2. tag pedig munkaviszonyos? 3. tag: ügyvezető és társasági szerződés szerint megbízási jogviszonyban látja el a feladatát, és személyesen NEM működik közre. Ha jól gondoljuk, ő tiszteletdíjat kap, eszerint kell számfejteni a juttatását, és a T1041-en megbízási jogviszonyosnak jelentjük, ha a megbízási díj meghaladja a minimálbér 30 százalékának a harmincad részét. Megfelelő ez így? Válaszát köszönöm!
Egyszemélyes kft. tagja munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az új Ptk. szerint köthet-e munkaszerződést az egyszemélyes kft. tagja a cégével, és ha igen, milyen előírások vonatkoznak a munkaviszony létesítésére, hogy a munkaszerződés érvényes legyen? Tisztelettel várom válaszát.
Kata és járulék
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Két betéti társaságban vagyok tag. Az egyikben főállású munkaviszonyosként, kültag státuszban végzek munkát, a másikban pedig nemrég lettem személyesen közreműködő beltag abból a célból, hogy kata alá bejelentkezzek. Az egyik kérdésem az lenne, hogy lehetek-e főállású katás úgy, hogy a másik bt.-ben nem veszek fel jövedelmet? A másik kérdés az, hogy amíg nem jelentkezek be kata alá, addig köteles vagyok-e a személyesen közreműködő beltag státusz után az emelt járulékokat fizetni, vagy maradhatok munkaviszonyos kültagként a régi cégben? Válaszukat előre is köszönöm!
Kft.-ügyvezetés munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft. esetében az ügyvezetői státuszt az egyik tag (meghatározó tulajdonrésszel) látná el, a társasági szerződés értelmében munkaviszonyban. Meg szeretném kérdezni, hogy a munkaszerződését saját részére munkáltatóként aláírhatja-e, vagy a munkáltatói jogok gyakorlásával a másik tagot kellene megbízni? Köszönettel.
Ügyvezetés gyet mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság ügyvezetője egy másik cégnél munkaviszonyban van,amelyet 2015 szeptemberében megszüntetnek. Az ügyvezető ezzel egyidejűleg gyet-re megy. Kérdésem, hogy a betéti társaságnál a biztosítási jogviszony hogyan alakul, ha csak az ügyvezetést látja el, vagy személyesen is közreműködik a társaság tevékenységben? Köszönettel várom válaszukat! Köszönettel: W. Andrea
Többes jogviszonyok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély "A" cégben (részvénytársaság) főállású munkaviszonyban van, és az igazgatóság tagja is. "B" cégnek pedig, külsősként (nem tagja a kft.-nek), megbízás alapján az ügyvezetője (díjazás nélkül). Munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságot kért. Kérdés, hogy az igazgatóság tagjaként van-e a zrt.-ben járulék- vagy egyéb fizetési kötelezettsége, illetve a díjazás nélküli megbízási jogviszonyában van-e fizetési kötelezettsége, ha szünetel a munkaviszonya alapján a biztosítása? Válaszát köszönöm.
Eva és munkavállalás azonos cégnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalóként foglalkoztatja egy evás bt. beltagját. A beltagnak nincsen máshol munkaviszonya. A munkaviszonyra való tekintettel kapott munkabér mellett a bt. rendszeresen evás számlát is kiállít a kft.-nek, a munkaviszony alatt és az evás szerződés keretében ellátott feladatok nem azonosak. Milyen járulékokat kell fizetni a bt.-ben? Átminősítheti-e a NAV az evás szerződést munkaviszonnyá? Milyen feltételek fennállása mellett működőképes a kettős (eva+munkavállaló) jogviszony? Előre is köszönöm.
Munkaviszonyban vezető tisztségviselő járuléka
Kérdés
Állásfoglalásukat kérném az alábbi esethez: Adott egy nem működő egyszemélyes kft., melyben az ügyvezető – aki egyben az egyszemélyes tagja a kft.-nek –munkaviszonyban látja el a vezető tisztségviselői teendőit a társasági szerződés szerint. A kevés teendő miatt megteheti, hogy például heti 5 órában akár 20 ezer forint után fizeti meg a (nem emelt) járulékokat? Vagy ilyenkor is vonatkozik rá a minimálbér 112,5 százaléka utáni szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség? Illetve mivel nem működik, akkor ugyebár nincs még személyes közreműködés. Ha a későbbiekben elkezd a cég tevékenykedni, akkor ilyen esetben kell két jogviszonyt kezelnem a személyes közreműködés és a vezető tisztség miatt? Vagy össze lehet vonni a két jogviszonyt egy munkaviszonnyá? Köszönöm a segítségüket!
Bt.-tag munkaviszonyban
Kérdés
Jelenleg bt. tagja és ügyvezetője vagyok. A bt.-ben az ügyvezetésen kívül személyesen is közreműködök. A járulékokat, mint társas vállalkozó fizetem a törvényi előírás szerinti mértékben. Van-e lehetőségem arra, hogy munkaviszony keretében végezhessem az ügyvezetést és az egyéb tevékenységeket? Hogyan lehet ezt megoldani, milyen dokumentumok kellenek hozzá, és hogyan történjen az adózás- és a járulékfizetés? Köszönöm a választ.
Kft.-tulajdonos munkavégzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. egyik tulajdonosa (50 százalékos a tulajdonrésze) heti 10 órás munkaszerződéssel dolgozik a kft.-nek. A kft. kiskereskedelmi üzleteket működtet. Kérdésem, hogy dolgozhat-e munkaszerződés mellett alkalmanként, mint közreműködő tulajdonos, ha ez lehetséges, akkor ennek milyen terhei vannak? Válaszát köszönöm!
Munkaviszony és kötelező szakmai gyakorlat egy munkahelyen
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy tanuló kötelező szakmai gyakorlaton van egy munkahelyen. A munkahely kötött együttműködési megállapodást az iskolával. A munkahely a tanulót a kötelező gyakorlat mellett, munkaviszony keretében is foglalkoztatni szeretné. A tanuló már nagykorú. Van ennek akadálya?