1458 találat a(z) munkaviszony cimkére
Munkaviszony jogfolytonossága Kérdés
Tisztelt Szakértők! A kft., ahol eddig dolgoztam, átadás-átvétel ügylet keretében el lett adva. Én azt az ajánlatot kaptam, hogy menjek át egy másik kft.-be úgy, hogy most nem kapok végkielégítést, de megmarad a munkaviszonyom jogfolytonossága. Az átvevő cég nem jogutódja az átadó cégnek. Az lenne a kérdésem, hogy jogilag tényleg lehet itt szó jogfolytonosságról? És ez a végkielégítésre is kiterjed? A munkahelyváltásról egy „Továbbfoglalkoztatásra irányuló megállapodás” készült köztem és a két cég (átvevő és átadó) között. A jogfolytonosságról az alábbi pont szól: „Szerződő felek megállapítják továbbá, hogy a jogutódlással történő továbbfoglalkoztatás során a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény vonatkozó rendelkezéseinek alkalmazása során kölcsönösen együttműködve járnak el.” Ez rám nézve mivel jár? A megállapodás utolsó pontja pedig így hangzik: „Felek kijelentik, hogy egymással szemben a jelen megállapodás fenti pontjaiban foglaltakon túlmenően további követelésük semmilyen jogcímen nincs, esetleges további követeléseikről kifejezetten, feltétlenül és visszavonhatatlanul lemondanak.” Mit takar ez megfogalmazás? Van még egy tartozásom a céggel szemben, és úgy gondoltam, hogy annyival csökkentik majd a végkielégítésemet. Vagy ez azt jelenti, hogy az eddigi cégem (az átadó) lemond bármiféle követeléseiről? Sajnos, csak most kaptam kézhez a megállapodás szövegét és holnapután már alá kell(ene) írnom. Tudnak addig választ adni? Előre is nagyon köszönöm.
Hol biztosított? Kérdés
Az alább ismertetett ügyben kérném szíves iránymutatásukat. Többszemélyes kft. ügyvezetője - aki egyben tagja is a cégnek - kizárólag ügyvezetői teendőket lát el részmunkaidős munkaviszonyban heti 15 órában a kft.-nél. Az ügyvezető nem nyugdíjas. A társasági szerződés szerint mellékszolgáltatás nyújtására nem kötelezett és tagként más munkát nem is végez a cégnél. Máshol nem tag és nem dolgozik sem munkaviszonyban, sem megbízási jogviszonyban. Kérdésem: A konkrét esetben az ügyvezető a munkaviszonya alapján válik biztosítottá, vagy főfoglalkozású tagként lesz biztosított a többszemélyes kft.-nél. Szakmai iránymutatásukat köszönöm. Tisztelettel: P.Zsuzsa
Társasházi közös képviselő díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő Elvállaltam egy társasház 2013. évi utólagos ellenőrzését. A társasház közös képviselője a házban lakik, azonban a lakás a lánya nevén van. Ő maga társasház-kezelői tanfolyamot nem végzett. A közös képviselet mellett a takarítást is ő végezte. Ezeket a feladatokat már évek óta ő látta el, azonban erről a megbízásról sem társasházi jegyzőkönyv, sem szerződés nem lelhető fel. Díjazása a következőképpen alakult: Takarítás összege 40 000 Ft/hó, közös képviselet összege 28 000 Ft/hó, közös képviselő költségtérítése 15 000 Ft/hó. A költségtérítésről számla nem található a könyvelésben. A közös képviselő számlát nem bocsátott ki. A fenti összegeket a közös képviselő a bankból készpénzben vette fel. Kérdésem az lenne, hogy Ön szerint a közös képviselő milyen jogviszonyban látta el a feladatát? Hogyan bérszámfejtsem a fenti összegeket? A szociális hozzájárulási adót kinek kell megfizetnie, amennyiben a fenti jogviszonyt minősíthetem munkaviszonynak (munkaszerződés, bérszámfejtés nincs.), illetve megbízási jogviszonynak? Esetleg lehetne azt mondani, hogy a fenti jogviszonyt vállalkozói szerződés alapján vállalkozói jogviszonynak minősítsük? Köszönettel.
Tgyás, gyed számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014. novemberben születendő baba esetén, ha az édesanyának két párhuzamos jogviszonya volt 2005-től (munkaviszony és szabadfoglalkozású egészségügyi dolgozó megbízási jogviszonnyal, amiből a díjazása eléri a minimálbér 30 százalékát), azonban a szabadfoglalkozású jogviszony megszűnt 2014 áprilisában, akkor a tgyás és a gyed alapja, a munkaviszonyában szerzett 2013-as jövedelem vagy a munkaviszonyában és a szabadfoglalkozású jogviszonyában elért jövedelem lesz? Válaszát köszönöm!
Táppénz tartama és összege többes jogviszony esetén Kérdés
Megszakítás nélküli folyamatos jogviszonyban álló munkavállaló 1978. óta, 2011. 12. 23.-tól ügyvezető tagi jogviszonyban, és 2012. 01. 01-től ügyvezető, szintén tagi jogviszonyban. A két cégnél az ügyvezetői beosztást heti 36 órás munkaviszony mellett, járulék fizetés nélkül látja el. A munkaviszonya 2013. 07. 26-án megszűnt, és 2013. 07. 27-től másik cégnél, szintén heti 40 órás munkaviszonya áll fenn. Beteg lett 2014. 01. 03-án. Az OEP szerint nem jogosult az egy évig tartó táppénzre és a magasabb százalékos táppénz mértékre, mivel többes jogviszony esetén a megszűnt (2013. 07. 26-án) jogviszony keresetét a korábban kezdődő jogviszonyhoz kell beszámítani (2012. 01. 01. tagi jogviszony), de ebből a jogviszonyból nem kérték a táppénz megállapítását. Az OEP a két évnyi folyamatos jogviszonyt sem találta megállapíthatónak. Kérdés: jár-e az egyéves táppénzes időszak és a 60 százalékos táppénzmérték a folyamatos munkaviszony után, az említett többes jogviszony értelmezhető-e jelen esetben?
Sokat bukhat, ha erre nem figyel, mielőtt munkába áll Cikk
Kellemetlen meglepetések sorát lehet megelőzni azzal, ha a munkáltatók és a munkavállalók a két fél kölcsönös megállapodása alapján írásban megkötött szerződésben pontosan rögzítik a munkavégzés egyes szabályait, annak díjazását. A gyakorlatban azonban sok esetben jellemző, hogy a munkavállalóknak nincs beleszólásuk a szerződés tartalmába, sőt, sok esetben nem is kötnek velük írásbeli szerződést. Cikkünkben összefoglaltuk, hogy milyen fontos munkajogi szabályokkal érdemes tisztában lenniük a munkáltatóknak és a munkavállalóknak.
Ügyvezetés formája Kérdés
Egy kft.-ben 1998 óta munkaviszonyban (heti 40 órában) dolgozik egy alkalmazott. 2008-ban elment szülési szabadságra. 2011-ben ebbe a kft.-be többségi részesedéssel belépett, mint tag és egyben ügyvezető (ekkor még mindig gyesen volt a második gyerekkel). A társasági szerződésben nincs lefektetve, hogy mint ügyvezető, milyen formában látja el a feladatát, és azt hogyan díjazzák (az ügyvéd üzenete: mi döntsük el...). Majd 2013. 01. 31-én visszajött dolgozni. Mi továbbra is havonta a NAV felé a járulékbevallásban alkalmazottként és adminisztrátorként jelentjük, sőt, mint gyesről visszajött után az alkalmazotti szochokedvezményt igénybe vesszük. Kérdésem lenne: helyes-e, ha írunk egy taggyűlési határozatot, amiben lefektetjük, hogy marad munkaviszonyban, mint adminisztrátor, és emellett látja el az ügyvezetői tevékenységet például havi 20 000 forintért? Mert elsődlegesen ő a cégben adminisztrációs munkát végez, ami nem az ügyvezetéssel függ össze. Vagy maradjon munkaviszonyban, mint ügyvezető, és a kódot javítsuk le a NAV felé, miszerint nem adminisztrátor, hanem munkaviszonyos ügyvezető? Előre is köszönöm a válaszukat.
Tgyás, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 2014 decemberében szülő nő 2008. június 1-től 2013. szeptember 18-ig munkaviszonyban állt. 2013. szeptember 22-től 2013. december 15-ig munkanélküli járadékban részesült. 2013. december 16-tól határozatlan idejű megbízási szerződéssel dolgozott a minimálbér 30 százalékát elérő havi jövedelem mellett 2014. augusztus 20-ig. Ezt követően nem volt biztosított 2014. október 15-ig. 2014. október 15-től munkaviszonyban áll, havi 250 ezer forint fizetéssel. Szeretném megkérdezni, hogy a terhességi-gyermekágyi segély hogyan kerül megállapításra, mi fogja képezni annak az alapját? Mi képezi majd a tgyás utáni gyed alapját? Változna-e és ha igen, hogyan a Tgyás és a Gyed alapja akkor, ha a biztosítás folyamatos lenne, azaz 2014. augusztus 21-től kezdődne a jelenlegi munkaviszonya? Válaszát előre is köszönöm.
Tag munkaviszonya vagy megbízási jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Most induló kft.-vel kapcsolatos a kérdésem. A kft. tagja és a kft. ügyvezetője nem ugyanaz a személy. Az ügyvezető főiskolai hallgató. Van az ügyvezetőnek járulékfizetési kötelezettsége? A tag szeretne munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban dolgozni a kft.-ben. Melyik jogviszonyban célszerű tevékenykednie? Arra gondoltunk, hogy napi 2 óra munkaviszonyban, vagy a megbízási jogviszonyért havonta 30 000 forintot kapna. Milyen járulékfizetési kötelezettsége van a tagnak a fenti esetben? A tagnak kell-e a fenti jogviszonyok mellett egészségszolgáltatási járulékot fizetnie? Mit kell a társasági szerződésben szerepeltetni ahhoz, hogy a fenti jogviszonyt a NAV a járulékfizetés ellenőrzésekor elismerje? Válaszát előre is köszönöm.
Betegszabadság alatti munkaviszony-megszüntetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy meg lehet-e szüntetni a munkavállaló munkaviszonyát betegszabadság (keresőképtelen állomány) alatt közös megegyezéssel? Előre is köszönöm a válaszukat.
Ügyvezető jogviszonya Kérdés
Tisztelt szakértő! Egy kft.-nek két tagja van, csak az egyikük jogosult az ügyvezetésre. A másik tag napi 2 órás munkaviszonyban tevékenykedik a cégben, egyéb állása nincs. Az ügyvezető ügynöki tevékenységet folytat a cégben, és az ügyvezetői teendőket is ellátja. Működhet-e ez munkaviszonyban, esetleg részmunkaidőben, illetve kötetlen munkaidőben, mivel a tevékenység ezt igényelné? Köszönöm válaszát.
Egyesülés beolvadással Kérdés
Zártkörűen működő részvénytársaság beolvad egy korlátolt felelősségű társaságba, pontosan egyesülés beolvadással a megnevezés. Kérdésem a zrt.-ben lévő alkalmazottakra vonatkozik. Ebben az esetben milyen módon szünik meg a munkaviszony? Hogyan kell eljárni? Felmondási idő, végkielégítés ebben az esetben van?
Határozatlanból határozott Kérdés
Tisztelt Szakértő! A határozatlan időre szóló munkaviszonyt át lehet-e alakítani szerződésmódosítással határozott idejűvé? Amennyiben, igen ennek vannak-e különösebb feltételei? Köszönöm válaszát.
Egyszemélyes kft. heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Heti 36 órás munkaviszony mellett egy magánszemély egyszemélyes kft.-t alapított. Jól járunk-e el, ha a kft.-ben a magánszemély havonta nem fizet járulékot, hanem csak heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti társas vállalkozóként jelentjük a 08-as bevalláson, és majd csak osztalékként veszi ki a tulajdonos a nyereséget? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Ügyvédi iroda ügyvédje gyesen Kérdés
Egyszemélyes ügyvédi irodában az ügyvéd munkaviszonyban látja el a feladatát. Időközben gyedre, majd gyesre ment. Kérdéseim a következők: Gyes mellett dolgozhat-e napi két órában, és e két óra után számfejtenénk a munkabérét? (Ténylegesen ennyi munkát végezne.) Egyáltalán lehet-e az ügyvéd munkaviszonyban a saját ügyvédi irodájában?