1458 találat a(z) munkaviszony cimkére
Munkaviszony egyszemélyes kft.-ben nem ügyvezetőként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvastam a Munkaviszony egyszemélyes kft.-ben kérdésre leírt választ, az ügyvezetés vonatkozásában. Kérdésem az lenne, ha az egyszemélyes kft. tulajdonosa heti 40 órás munkaviszonyban biztosított – mint például bolti eladó – a saját kft.-jében és az ügyvezetésért díjazásban nem részesül, csak a munkaviszony után járulékozik, és vesz fel munkabért. Vizsgálat során ez megkérdőjelezhető, vagy ebből a NAV nem csinálna problémát? Köszönöm válaszát.
Kft. tagja – munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-mben 2 fő tag van. Az ügyvezetőt a szaktevékenységben (autószerelés és autómentés) munkaviszonyban akartuk foglalkoztatni, melyről 2016 januárjában taggyűlési határozat született, melyet ma kaptam meg. Az ügyvezetői feladatokat megbízási jogviszony keretében "0" forintért látja el. A NAV telefonos válasza szerint ma is (késve) bejelenthetem a munkaviszonyt 2016. 01. 01-jétől. Kell-e társasági szerződést módosítani emiatt, vagy elegendő a taggyűlési határozat a munkaviszony visszamenőleges bejelentéséhez, valamint Ön szerint kell-e valamilyen egyéb dokumentum, hogy minden lehetséges előírást betartsunk? Önrevíziózható-e a január hónap a jogviszony megváltozása miatt? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Kft. két ügyvezetője munkaviszonyban Kérdés
Kft. két tagja egyben ügyvezető is. Egymással jogszerűen köthetnek-e munkaszerződést, s a járulékukat munkaviszony alapján fizethetjük? A NAV adózási szempontból társas vállalkozói jogviszonynak minősítheti-e a munkaviszonyt?
Kft. tagja és a munkaviszony: amikor azért lehet, mert nem tiltják? Cikk
Egyszemélyes kft. tagja köthet-e munkaszerződést a kft.-vel? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Fiatal gazda közreműködője Kérdés
2015. novemberben nyert pályázatot, mint fiatal gazda. Egyéni vállalkozó lett. A harmadik évtől kellene főállású vállalkozó lenni. Most született meg az első baba, és a pályázatíró mondta, be kell jelenteni egy közreműködőt, mivel ő gyeden lesz. Az lenne a kérdes, hogy ki lehet közreműködő, és meddig lehet időben? Alkalmazottnak kell lenni, vagy munkaviszonnyal rendelkező szülő is felválthatja a fiatal gazda gyerekét? Sajnos nem találtam eddig olyan anyagot, aminek nyomán el lehetne indulni. Előre is köszönöm a segítséget: Kutasi G.
Családtag, haver segítene otthon, a cégben? Mutatjuk, hogyan lehet Cikk
Amikor az üzlet tulajdonosa kiugrik 1-2 órára elintézni az ügyes-bajos dolgait, ráhagyhatja-e a fiára a boltot, vagy addig be kell zárnia? Segíthet-e szívességből egy barát több napon át szüretelni? Jogszerű-e, ha az ismerősöm nem munkaviszony keretében, de segédkezik a házam alapozási munkáiban tűzifáért cserébe? Hogyan lehet családtagot foglalkoztatni? Mikor beszélünk munkaviszonyról, mikor létesíthető megbízási jogviszony?
Lakástámogatás kft. tagjának Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az "Így adhat lakástámogatást cég a tulajdonosának" című írásukban olvastam, hogy a kft. tagja akkor jogosult a cégtől adómentes lakástámogatásra, ha munkaviszonyban áll a kft.-vel. Kérdésem, hogy ez csak az egyszemélyes kft.-k esetében van így vagy minden esetben? Konkrétan: a kft. tagja egy másik munkahelyen rendelkezik 36 órás munkaviszonnyal. A kft.-ben lakásvásárláshoz (majd később hiteltörlesztéshez) munkáltatói támogatást szeretnénk neki adni. Elég-e, ha bejelentem tagi jogviszonyban vagy munkaszerződést is kell kötni vele? A kft.-nek kettő természetes magánszemély tagja van, 50-50 százalékban. Munkajövedelmet egyik tag sem vesz ki. A kft. ingatlan-bérbeadással foglalkozik, "intenzív", napi szintű munkavégzést senkinek nem kell végeznie. Tisztelettel várom válaszukat: Boskó Lászlóné
Munkaviszony egyszemélyes kft.-ben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ön szerint egy egyszemélyes kft. tagja köthet-e munkaszerződést a kft.-vel? Egyesek szerint igen, s találkoztam ilyen szerződéssel. Ugyanakkor egyes jogászok szerint, mivel nem válik el a munkáltatói jogokat gyakorló személye a munkavállaló személyétől, ezért nem lehet. Hogyan állnak ehhez a kérdéshez a bíróságok, és mi az Ön véleménye erről a kérdésről? Köszönettel.
Egyszerűsített foglalkoztatás tag esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy gazdasági társaság (kft., bt.) a tagjával köthet-e az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai szerint munkaszerződést, van-e erre bármiféle korlátozás? Ide kapcsolódó kérdés, hogy amennyiben egy társaság tagja az ügyvezetést munkaviszonyban látja el, akkor lehet-e egyszerűsített foglalkoztatott? (Havi 1 napot foglalkozik az ügyvezetői teendők ellátásával.) Válaszát előre is köszönöm!
Járulék és szocho, ha az ügyvezető személyesen közreműködik Cikk
A cég ügyvezetője a társaságban személyesen is közreműködik, milyen járulékfizetési terhekkel kell számolnia? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Csecsemőgondozási díj második gyermek után Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. 02.11-étől gyes-en levő kismama ismét kisbabát vár. A gyes időszaka alatt szeretne ismét munkába állni, vagy a jelenlegi munkáltatójánál, vagy egy másik munkáltatónál a következő gyermek születéséig. Kérdésünk, hogy mi lesz a csed számítás alapja a második gyermek ellátásainál? Mit változtat a számításon, ha időközben táppénzre kerül a második terhesség alatt? Előre is köszönöm válaszukat! Üdvözlettel!
Egyszemélyes kft. tagjának személyes közreműködése Kérdés
Tisztelt Adózóna! A munkajog szempontjából szeretném a véleményüket kérni. Ügyfelem a kft. alapítójaként személyesen közreműködik. Végezné a főtevékenységet és ügyvezető is egyben. A főtevékenységet munkaviszonyban kívánná főállásban végezni és mellette az ügyvezetői tevékenységet személyes közreműködéssel társas vállalkozó jogviszonyban. Főállású munkaviszonyában (a saját vállalkozásában) a heti 36 órát meghaladóan szerepelne. Az alapító okiratában az ügyvezetésre vonatkozóan nincs rendelkezés. A kérdésem, hogy a munkajog megengedi-e hogy a munkaviszonnyal kapcsolatosan mindkét oldalon (munkáltatói és munkavállalói) a gazdasági társaságot alapító személy legyen? Másik kérdésem, hogy ebben az esetben a társas vállalkozóként végzett ügyvezetői tevékenység értelmezhető-e többes jogviszonynak? Így ebben a helyzetben társas vállalkozóként a ténylegesen e címen kivett jövedelem után kell a kötelező fizetnivalókat megfizetni? Köszönöm segítségüket. Tisztelettel Feketéné Németh Anna
Gyed melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Címzett! Egyik munkavállalónk gyeden van otthon. Azonban időközben egy saját vállalkozást kezdtek, ahol családtagként dolgozna. Kérdése, hogy ezt a jelenlegi munkaviszonya mellett megteheti-e? Válaszukat előre is köszönöm!
Kft. tagja munkaviszonyban Kérdés
Kft.-nek 1 fő természetes személy tagja van, valamint 1 fő ügyvezetője, aki nem a tag. A tagnak egyéb (főállású) jogviszonya nincs (jelenleg a kft. főfoglalkozású tagja). A kft. heti 40 órás szakmunkás munkaviszony keretében foglalkoztatni kívánja a tagot (tehát nem tulajdonosi/vezetői feladatok ellátása céljából). Szükséges-e az alapító okiratba bekerülnie, hogy a nem vezető tisztségviselő tag foglalkoztatható munkaviszony keretében? Amennyiben a tag garantált bérminimumot kapna bruttó bérként, járulékfizetési és szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége megegyezik egy normál munkaviszonyban foglalkoztatott személyével, vagy itt is figyelembe szükséges venni a főfoglalkozású tagi jogviszonyra vonatkozó emelt járulékfizetési kötelezettség szabályait?
Ügyvédi iroda tagja mindig társas vállalkozó? Kérdés
A "Munkaviszony, tagi jogviszony: bt.- ben, kft.-ben melyik a megfelelő?" cikkel kapcsolatban az alábbi kérdés merült fel: a NAV tájékoztatása alapján (többször is kérdeztük őket) az ügyvédi iroda tagja abban az esetben nem társas vállalkozó, ha munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői feladatokat és működik közre személyesen. Ez némileg ellent mond a cikk "Például egy ügyvédi iroda tagja minden esetben társas vállalkozó." mondatának. Kérem segítsen tisztázni ezt az ellentmondást!