1514 találat a(z) munkaviszony cimkére

Fiatal gazda közreműködője Kérdés

2015. novemberben nyert pályázatot, mint fiatal gazda. Egyéni vállalkozó lett. A harmadik évtől kellene főállású vállalkozó lenni. Most született meg az első baba, és a pályázatíró mondta, be kell jelenteni egy közreműködőt, mivel ő gyeden lesz. Az lenne a kérdes, hogy ki lehet közreműködő, és meddig lehet időben? Alkalmazottnak kell lenni, vagy munkaviszonnyal rendelkező szülő is felválthatja a fiatal gazda gyerekét? Sajnos nem találtam eddig olyan anyagot, aminek nyomán el lehetne indulni. Előre is köszönöm a segítséget: Kutasi G.

Családtag, haver segítene otthon, a cégben? Mutatjuk, hogyan lehet Cikk

Amikor az üzlet tulajdonosa kiugrik 1-2 órára elintézni az ügyes-bajos dolgait, ráhagyhatja-e a fiára a boltot, vagy addig be kell zárnia? Segíthet-e szívességből egy barát több napon át szüretelni? Jogszerű-e, ha az ismerősöm nem munkaviszony keretében, de segédkezik a házam alapozási munkáiban tűzifáért cserébe? Hogyan lehet családtagot foglalkoztatni? Mikor beszélünk munkaviszonyról, mikor létesíthető megbízási jogviszony?

Lakástámogatás kft. tagjának Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az "Így adhat lakástámogatást cég a tulajdonosának" című írásukban olvastam, hogy a kft. tagja akkor jogosult a cégtől adómentes lakástámogatásra, ha munkaviszonyban áll a kft.-vel. Kérdésem, hogy ez csak az egyszemélyes kft.-k esetében van így vagy minden esetben? Konkrétan: a kft. tagja egy másik munkahelyen rendelkezik 36 órás munkaviszonnyal. A kft.-ben lakásvásárláshoz (majd később hiteltörlesztéshez) munkáltatói támogatást szeretnénk neki adni. Elég-e, ha bejelentem tagi jogviszonyban vagy munkaszerződést is kell kötni vele? A kft.-nek kettő természetes magánszemély tagja van, 50-50 százalékban. Munkajövedelmet egyik tag sem vesz ki. A kft. ingatlan-bérbeadással foglalkozik, "intenzív", napi szintű munkavégzést senkinek nem kell végeznie. Tisztelettel várom válaszukat: Boskó Lászlóné

Munkaviszony egyszemélyes kft.-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ön szerint egy egyszemélyes kft. tagja köthet-e munkaszerződést a kft.-vel? Egyesek szerint igen, s találkoztam ilyen szerződéssel. Ugyanakkor egyes jogászok szerint, mivel nem válik el a munkáltatói jogokat gyakorló személye a munkavállaló személyétől, ezért nem lehet. Hogyan állnak ehhez a kérdéshez a bíróságok, és mi az Ön véleménye erről a kérdésről? Köszönettel.

Egyszerűsített foglalkoztatás tag esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy gazdasági társaság (kft., bt.) a tagjával köthet-e az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai szerint munkaszerződést, van-e erre bármiféle korlátozás? Ide kapcsolódó kérdés, hogy amennyiben egy társaság tagja az ügyvezetést munkaviszonyban látja el, akkor lehet-e egyszerűsített foglalkoztatott? (Havi 1 napot foglalkozik az ügyvezetői teendők ellátásával.) Válaszát előre is köszönöm!

Járulék és szocho, ha az ügyvezető személyesen közreműködik Cikk

A cég ügyvezetője a társaságban személyesen is közreműködik, milyen járulékfizetési terhekkel kell számolnia? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Csecsemőgondozási díj második gyermek után Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 02.11-étől gyes-en levő kismama ismét kisbabát vár. A gyes időszaka alatt szeretne ismét munkába állni, vagy a jelenlegi munkáltatójánál, vagy egy másik munkáltatónál a következő gyermek születéséig. Kérdésünk, hogy mi lesz a csed számítás alapja a második gyermek ellátásainál? Mit változtat a számításon, ha időközben táppénzre kerül a második terhesség alatt? Előre is köszönöm válaszukat! Üdvözlettel!

Egyszemélyes kft. tagjának személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Adózóna! A munkajog szempontjából szeretném a véleményüket kérni. Ügyfelem a kft. alapítójaként személyesen közreműködik. Végezné a főtevékenységet és ügyvezető is egyben. A főtevékenységet munkaviszonyban kívánná főállásban végezni és mellette az ügyvezetői tevékenységet személyes közreműködéssel társas vállalkozó jogviszonyban. Főállású munkaviszonyában (a saját vállalkozásában) a heti 36 órát meghaladóan szerepelne. Az alapító okiratában az ügyvezetésre vonatkozóan nincs rendelkezés. A kérdésem, hogy a munkajog megengedi-e hogy a munkaviszonnyal kapcsolatosan mindkét oldalon (munkáltatói és munkavállalói) a gazdasági társaságot alapító személy legyen? Másik kérdésem, hogy ebben az esetben a társas vállalkozóként végzett ügyvezetői tevékenység értelmezhető-e többes jogviszonynak? Így ebben a helyzetben társas vállalkozóként a ténylegesen e címen kivett jövedelem után kell a kötelező fizetnivalókat megfizetni? Köszönöm segítségüket. Tisztelettel Feketéné Németh Anna

Gyed melletti munkavégzés Kérdés

Tisztelt Címzett! Egyik munkavállalónk gyeden van otthon. Azonban időközben egy saját vállalkozást kezdtek, ahol családtagként dolgozna. Kérdése, hogy ezt a jelenlegi munkaviszonya mellett megteheti-e? Válaszukat előre is köszönöm!

Kft. tagja munkaviszonyban Kérdés

Kft.-nek 1 fő természetes személy tagja van, valamint 1 fő ügyvezetője, aki nem a tag. A tagnak egyéb (főállású) jogviszonya nincs (jelenleg a kft. főfoglalkozású tagja). A kft. heti 40 órás szakmunkás munkaviszony keretében foglalkoztatni kívánja a tagot (tehát nem tulajdonosi/vezetői feladatok ellátása céljából). Szükséges-e az alapító okiratba bekerülnie, hogy a nem vezető tisztségviselő tag foglalkoztatható munkaviszony keretében? Amennyiben a tag garantált bérminimumot kapna bruttó bérként, járulékfizetési és szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége megegyezik egy normál munkaviszonyban foglalkoztatott személyével, vagy itt is figyelembe szükséges venni a főfoglalkozású tagi jogviszonyra vonatkozó emelt járulékfizetési kötelezettség szabályait?

Ügyvédi iroda tagja mindig társas vállalkozó? Kérdés

A "Munkaviszony, tagi jogviszony: bt.- ben, kft.-ben melyik a megfelelő?" cikkel kapcsolatban az alábbi kérdés merült fel: a NAV tájékoztatása alapján (többször is kérdeztük őket) az ügyvédi iroda tagja abban az esetben nem társas vállalkozó, ha munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői feladatokat és működik közre személyesen. Ez némileg ellent mond a cikk "Például egy ügyvédi iroda tagja minden esetben társas vállalkozó." mondatának. Kérem segítsen tisztázni ezt az ellentmondást!

Cégvezető és munkaviszony Kérdés

A céges teendők március 15-éig cikkükben a következőt olvastam: "Felmerült az a kérdés is, hogy lehet-e cégvezető (nem ügyvezető!) megbízási jogviszonyban. A Ptk. 3:113. §-a alapján a társaság legfőbb szerve a vezető tisztségviselők munkájának segítése érdekében egy vagy több cégvezetőt nevezhet ki. A cégvezető feladatait kizárólag munkaviszonyban láthatja el." Az lenne a kérdésem, hogy egyszemélyes kft.-nél is munkaviszonyban kell ellátni a cégvezetői tevékenységet? Az egyszemélyes kft. tagja a garantált bérminimum alapján fizeti a járulékokat. Következő kérdésem: ez a bt.-re is vonatkozik, ahol a bt. beltag egyben a cégvezető? Válaszukat köszönöm.

Munkaviszony megszűnése felszámolás alatt Kérdés

Egy munkavállaló munkahelye szeptember 1-éjn felszámolás alá került. A felszámoló a munkavállaló munkaviszonyát december 31-ével felmondással megszüntette. A felszámolás előtti időszak alatt (januártól–augusztusig) a munkáltató időben elkészítette a bérszámfejtést, amit átadott a munkavállalónak. A munkabér rendezése azonban csak a januártól–áprilisig tartó időszakra történt meg, ezután munkabérutalás nem történt. A felszámoló a felszámolás alatti időszak (szeptember-december) munkaviszonyáról nem készítette el a bérszámfejtést. A munkaviszony megszűnésekor a felszámoló elkészítette a kilépő papírokat, ebben azonban jövedelemként a januártól-áprilisig tartó időszak jövedelmét tüntette fel úgy, hogy a munkaviszony megszűnésének napjaként helyesen a december 31-e szerepelt. Kérdések: A felszámoló helyesen tüntette-e fel a kilépő papírokon a munkavállaló jövedelmét, azaz csak a ténylegesen megkapott jövedelmet kell-e feltüntetni? A felszámolónak a felszámolás időszaka alatti jövedelmekről el kell-e készítenie a bérszámfejtést úgy, hogy azt a munkavállaló pénzben nem kapta meg? Ha nem, akkor mi lesz ezzel a jövedelemmel? Be kell-e jelenteni a felszámoló felé a felszámolás időszaka alatti munkaviszonyból származó bérkövetelését, úgy hogy azt nem számfejtette?

Táppénz ésmunkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen az alábbi kérdésben! Egyik munkavállaló már tavaly május óta táppénzen van. Most jelezte, hogy le fogják százalékolni. A munkaviszonyát meg kell szüntetni. A táppénzt a munkaviszony megszüntetése előtti napon kell visszamondania? Azt mondták neki, vagy kérje a munkaviszony megszüntetését vagy legyen fizetés nélküli szabadságon. Ha a munkaviszonya megszűnik, akkor a 2015. évi szabadságát és 2016-ra járó arányos szabadságát ki kell fizetni ugye, mint szabadságmegváltást? Abban az esetben, ha a munkaviszony megszűnik, a dolgozónak írásban kell felmondania, indokolnia kell, hogy a leszázalékolására tekintettel kéri a munkaviszony megszüntetését? Válaszát előre is köszönöm!

Cégvezető Kérdés

Üdvözlöm, abban kérném a segítséget, hogy: ismereteim szerint cégvezetést csak munkaviszonyban lehet ellátni, de.....lehet-e részmunkaidős? Válaszukat köszönöm, Wienser Ildikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Álláskeresési ellátás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Családi adókedvezmény - külföldi családi pótlék esetén

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink