725 találat a(z) munkavállaló cimkére
Felmondás esetén csökken a kifizetett járandóság Cikk
A július 1-jén hatályba lépő új Munka törvénykönyve szisztematikusan törekszik a munkavállalókat megillető járandóságok csökkentésére. Ez nem csak a munka díjazására, hanem a munkaviszony felmondással történő megszüntetése esetén kifizetendő juttatások mértékére is igaz. Nézzük a részleteket.
Júliustól új szabályok diákmunkánál Cikk
Több munkáltató iskolaszövetkezet útján alkalmaz nyári munkára diákokat. A 2012. július 1-jétől hatályos új munka törvénykönyve külön fejezetben szól az iskolaszövetkezet és tagja közötti munkaviszonyról. Mielőtt 2012. július 1-jétől hatályos, iskolaszövetkezet keretében történő foglalkoztatást megismernénk, röviden ismertetjük a 18 év alatti diákok munkavállalásainak szabályait.
Járulék fizetése mellékállásban. Kérdés
Határozott időre (3 hétre) napi 4 órában felvennék egy munkavállalót aki 6 órában (éjszakai munka) már dolgozik egy cégnél. Mennyi és milyen járulékot kell fizetnem?
Üzemi baleset kontra úti baleset: visszaélési lehetőségek a törvényben Cikk
Ha a munkavállaló azért lép ki a háza kapuján, hogy munkába menjen, akkor társadalombiztosítási szempontból elmondható, hogy megtette az első lépést abba az irányba, hogy ha munkába menetel közben baleset éri, akkor ez a baleset úti balesetnek minősüljön. De mitől más ez, mintha munka közben érné baleset?
Munkavállaló táppénzen: mit kell tennie a cégnek? Cikk
A munkavállaló keresőképtelenségével kapcsolatos táppénzigénnyel a foglalkoztatónak abban az esetben is feladata van, ha nem tart fenn kifizetőhelyet, hiszen a dolgozó igényét neki kell továbbítania, még pedig 5 napon belül az a székhelye (telephelye) szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnek.
A bíróság néhány perc alatt hagyta jóvá a jogszerűtlen kirúgást Cikk
Az ország egyik legnagyobb kulturális intézménye úgy döntött, hogy az évtizedek óta ott dolgozó és momentán szakszervezeti bizalmi közalkalmazottjának felmond, a felmondásban a nyugdíjas mivoltára hivatkoztak, de egy neki szóló levélben az intézmény vezetője a fiatalítást nevezte meg a felmondás valódi okának. Rendje módja szerint megkeresték a felsőbb szakszervezeti szervet, hogy járuljon hozzá a bizalmi felmondásához. A szakszervezet helyi elnöke azonban nem járult hozzá , amit kimerítően meg is indokolt.
Betegszabadság, pihenőidő: mikor, hogyan kell számolni? Cikk
Mikor, mit kell figyelembe venni a betegszabadság kiadásánál? Szabályos-e felgyűlt pihenőidőt egybe kiadni? Olvasóink kérdéseire Viszló László, az Adózóna munkajogi szakértője válaszol.
Júliustól nem tudja megvédeni a szakszervezet a dolgozót Cikk
Hiába jogsértő a munkáltató munkavállalóival szemben, a szakszervezet tehetetlen, legalábbis az új Munka törvénykönyve értelmében. Mi változik még?
Nem árt résen lenni határozatlan idejű szerződéseknél - új Mt. Cikk
Az új törvény alkotóinak célja a rugalmasság biztosítása, a jogforrási rendszer átalakítása, a szociális biztonság erősítése és a jogintézmények pontosítása volt. A szakma megosztott abban a kérdésben, hogy az új Mt. elérte-e és ha igen, milyen mértékben a fenti célokat. Abban azonban mindenki egyetért, hogy feltétlen szükség volt a váltásra és még akkor is, ha az új törvény nem hozott teljes koncepcionális váltást, a gazdasági élethez biztosan jobban alkalmazkodik, a munkáltató működését szem előtt tartva nagyobb rugalmasságot biztosít a feleknek és jogtechnikai szempontból is kifejezetten jól sikerült.
A munkáltató és a dolgozó kötelezettségei egyszerűsített foglalkoztatásnál Szakértői Kommentár
Az idénymunkára, vagy idénymunkára és alkalmi munkára több ízben létesített munkaviszony együttes időtartama nem lehet több, mint százhúsz nap egy naptári évben. Harmadik országbeli állampolgárral munkavállalási engedély alapján csak mezőgazdasági idénymunkára létesíthető munkaviszony az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai szerint. Mik a munkáltató és melyek a dolgozó kötelezettségei? Összefoglaltuk.
Júliustól a teljes kárt kifizettethetik a dolgozóval Cikk
Az új Mt. a munkavállalói kártérítési felelőséget mint sok minden mást a polgári jogi szabályokhoz közelíti. A munkavállaló amennyiben a munkavégzés során kárt okoz, ha egyébként nem úgy járt el ahogy ez az adott helyzetben elvárható, köteles a kárt megtéríteni. A kár bekövetkeztét, illetve az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania.
Nem számítanak fizetésemelésre a magyar dolgozók Cikk
A magyar munkavállalók többsége szerint nehéz év áll mögöttünk, de 2012 még nehezebb lesz pénzügyileg. Ennek megfelelően a megkérdezettek több mint 80 százaléka nem számít fizetésemelésre a jövő évben – derül ki a Randstad Workmonitor legfrissebb eredményeiből.
Adó különszám 2012: kiegészítés az szja-módosítás részhez Cikk
A HVG Adó 2012 különszámában a személyi jövedelemadó törvény 71. § (1) b) bb) pontja alatti szöveget {„azzal, hogy a munkavállaló az adott hónapra e juttatások közül csak az egyik fajtát (vagy a ba), vagy a bb) ponti szerintit) választhatj} az Országgyűlés által elfogadott végleges módosítás már nem tartalmazta.
Nemcsak végkielégítés jár majd a munkavállalónak, ha kirúgják - módosított tervezet Szakértői Kommentár
Az új Munka Törvénykönyvének (Mt.) tervezete a terminológia bizonyos változtatása mellett több tartalmi újdonságot is magában foglal. A kevés, munkavállalók számára kedvező változás egyike, hogy jogviszony váltáskor amennyiben a munkavállaló nem fogadja el a továbbfoglalkoztatási ajánlatot (Pl.nem akar közalkalmazott lenni) a végkielégítésen kívül a felmondási időre (felmentési idő)járó távolléti díjra is jogosulttá válik.
Több munka kevesebb pénzért - vita az új Mt.-ről Cikk
A nagyobbik kormánypárt szerint a nyár óta folyó társadalmi egyeztetések konstruktívan járultak hozzá az új munka törvénykönyvének koncepciójához, míg az MSZP többek között a valódi párbeszéd hiányát rótta fel a kormánynak a törvényjavaslat szerdán megkezdődött általános vitájában, az Országgyűlésben. Gúr Nándor, az MSZP vezérszónoka szerint a munkavállalók a jövőben többet dolgozhatnak kevesebb pénzért, hiszen számos pótlék megszűnhet.