hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondana dolgozójának? Így teheti meg jogszerűen

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Munkáltatóként nehéz emberi sorsokról dönteni. Más a helyzet, ha a munkavállaló a magatartásával kiérdemli a jogviszony megszüntetését, ilyenkor azonban fokozottan felmerül a bírósági út igénybevételének lehetősége. Melyek a felmondás kellékei? Milyen a jó indokolás? Hogyan kerülhető el legnagyobb eséllyel a jogellenes munkaviszony megszüntetés?

Amikor a munkáltató úgy dönt, hogy felmondással megszünteti a munkavállaló munkaviszonyát, annak mindig van valamilyen előzménye, egy magyarázata. Ez összefügghet a munkáltató működésével, melyhez tehát a munkavállaló személyének nincs köze, ilyen lehet például az átszervezés, minőségi csere, létszámcsökkentés. Ok lehet továbbá a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása, például ha megszegi a munkáltató utasításait. Végül a harmadik csoport a munkavállaló képességéhez kapcsolódik, például egészségügyi vagy szakmai alkalmatlanság. Ha adott az indok, nézzük a következő lépést.

Zárjuk ki a felmondási tilalom és a felmondási korlátozás esetét

A munkáltatónak a nagy lépés megtétele előtt meg kell vizsgálnia, hogy a munkavállaló nem áll-e felmondási tilalom alatt. Ugyanis felmondás a várandósság, a szülési szabadság; a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, a nő jogszabály szerinti, emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebbfennek megkezdésétől számított hat hónapnak a tartama alatt jogszerűen nem közölhető. Sőt, óvakodni kell az intézkedéstől, mert a munkaügyi bíróság mellett könnyen az Egyenlő Bánásmód Hatóság előtt találhatja magát és bizonygathatja, hogy nem a várandósság volt a felmondás mögöttes oka.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja: mit kell írásba foglalni, hogyan előzhető meg a jogvita, mi a teendő, ha táppénzen van az a munkavállaló, akinek felmondana a munkáltató!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink