2740 találat a(z) koronavírus cimkére
Katás egyéni vállalkozók: a tevékenység szüneteltetése Cikk
A koronavírus nagyon sok katás egyéni vállalkozót érint, mivel jelentősen csökkent a szolgáltatások iránti kereslet. Azok számára, akik az új gazdaságvédelmi intézkedések következtében nem mentesülnek a katafizetés alól, összefoglaltuk a szüneteltetésre vonatkozó szabályokat.
Vendéglátó egység járulékok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben: vendéglátó tevékenységet folytató, alanyi adómentes kft. ügyvezetője, aki személyesen közreműködik a vállalkozásban (a kiskocsmában ő dolgozik egyedül). A megjelent 47/2020 kormányrendelet alapján a kft. jogosult lesz-e a szocho és szakképzési hozzájárulási kedvezményére, illetve a személyesen közreműködő ügyvezető a más nem önálló tevékenységből származó jövedeleménél a járulékai csökkenthetők-e? Vagy ez csak munkáltató és munkavállaló? Ebben az esetben ha módosítják a társasági szerződést az ügyvezetés és a végzett munka (ez milyen jogcímen?) munkaviszony lesz, akkor megfelel a kedvezmények igénybevételének? Nagyon köszönöm.
Adó- és járulékfizetési könnyítések: itt a rendelet, pontosan kiket érint Cikk
Megjelent a Magyar Közlönyben a 61/2020. számú kormányrendelet, amely a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló 47/2020. kormányrendelet közterhekkel kapcsolatos részletszabályait és egyes új intézkedéseket tartalmazza. Pontosítja azoknak az adózóknak a körét, amelyek adó- és járulékkedvezményekben részesülhetnek, és tartalmazza a katafizetési könnyítésben érintett vállalkozások bővített listáját. A rendelet a kihirdetését követő naptól, azaz március 24-étől hatályos.
Kihirdették: ezekben az ügyekben szünetelnek az adóhatósági végrehajtási eljárások Cikk
Mától szünetelnek az adóhatóság előtt folyamatban lévő végrehajtási eljárások, kivételek ez alól az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtásokról szóló 2017. évi CLIII. törvény (Avt.) 57. és 57/B alcíme szerint folytatott eljárások és a veszélyhelyzet során előírt kötelező járványügyi intézkedések megsértése miatt kiszabott követelésekre folytatott eljárások.
Kijárási korlátozás Nagy-Britanniában, azonnali hatállyal! – Franciaország szigorít Cikk
A briteknek ezentúl csak a legszükségesebb esetekben szabad elhagyniuk otthonaikat az új koronavírus okozta járvány megfékezése végett – jelentette be hétfő este Boris Johnson miniszterelnök. Az intézkedés azonnali hatállyal érvénybe lépett.
Az Opten adatbázisa szerint már most csaknem 30 ezer cég kockázati besorolása romlott Cikk
Meg kell előzni, hogy tartozásláncok alakuljanak ki a járványveszély miatt, mert ez a magyar gazdaság egészét veszélybe sodorná – írta az MTI-nek hétfőn elküldött elemzésében az Opten.
Katás egyéni vállalkozó biztositása és adózása a járvány alatt Kérdés
A mai bejelentés szerint "további 81 ezer kisvállalkozó június 30-áig kata-mentes lesz (főleg a szolgáltató szektorban: fodrászat, szépségápolás, üvegezés, festés, villanyszerelés, egyéb humán-egészségügyi szolgáltatás, előadóművészet, víz- gáz-, fűtésszerelés, padlóburkolás, járóbeteg-ellátás, testedzési és egyéb sporttevékenység-szolgáltatás)" Ezen bejelentéssel kapcsolatban kérdezem, hogyan lesz biztositása ezeknek a katás egyéni vállalkozóknak? Kell-e nekik fizetni a 7710 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot a kata nem-fizetésének idejére? Hogyan alakul azoknak az egyéni vállalkozóknak az adózása, akik pl. fodrász, kozmetikus tevékenységet végeznek és átalányadózók? Nekik minden járulékot kell fizetniük a garantált bérminimum után annak ellenére, hogy nem tudnak dolgozni, igy nincs bevételük sem? Továbbá hogyan alakul a Kata-s egyéni vállalkozók bevételi korlátja (a 12 millió Ft-os alanyi adómentességet figyelembe véve). A törvény szerint annyiszor 1 millió forint lehet, ahány hónapra megfizeti a KATA-t a vállalkozó.
47/2020. korm. rendelet Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 47/2020. Korm. rendelettel kapcsolatosan van kérdésem. 1. A "munkabér" kategóriát hogyan határozzuk meg? KSH alapján vagy a számviteli törvény alapján? 2. A dolgozó nettója emelkedik? Tehát például a nyugdíjjárulékot nem vonjuk le tőlük? Vagy a cégeket szeretnék segíteni, így a dolgozótól esetleg levonjuk, csak a cégeknek nem kell befizetniük? 3. A 08-as bevallásban hogyan kell majd jelenteni ezt a „47-es Korm. rendelet kedvezményt”? Lesz külön kedvezmény? Az alapokat le kell jelenteni, ez érthető. a) De ezután számolni kell a korábbi, például családi kedvezményből maradt járulékkedvezménnyel, s csak a maradék korábbi járulék lesz a kormányrendelet szerinti kedvezmény? b) Vagy ezek a munkabér-típusú jogcímek külön lesznek feltüntetve, s a járulékkedvezményeket csak a nem munkabér jellegű jogcímekből érvényesítjük? A különbség a természetbeni egészségbiztosítási járulék szempontjából érdekes. Például 200 000 Ft "munkabér" 50 000 Ft nem munkabér jellegű jövedelem. 2 gyermek után családi kedvezmény 266 660 Ft. Járulékkedvezmény is marad. 16 660*0,15=2490 Ft. Az 1. esetben a természetbeni egészségbiztosítási járulék = (200 000* 0,04 – 2490) + 50000*0,04=7510+2000=7510 Ft. A 2. esetben 7710 Ft (200 000 beleakad a plafonba, az 50 000 járulékát pedig elviszi a kedvezmény) Hasonlóan kérdéses a szociálishozzájárulásiadó-kedvezmények "sorrendje" is. Előre is köszönöm szépen a választ!
MNB: a fizetési haladék ne jelentsen törlesztőrészlet-emelkedést Cikk
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) javaslatával összhangban Magyarország kormánya törlesztési moratóriumot írt elő év végéig a vállalatok és a háztartások hiteleire. A döntés havi 400 milliárd forint, év végéig összesen 3600 milliárd forint törlesztési teher halasztását jelenti. A halasztott törlesztésből a tőketörlesztés mintegy 3150 milliárd forintot, míg a kamatok és díjak közel 450 milliárd forintot tesznek ki.
Csed alapja járulékkal mentesített időszakra Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő helyzet alakult ki az egyik vendéglátóipari cégnél az aktuális helyzetben. Egyik munkavállalója kismama, dolgozott is, ameddig lehetett, és dolgozott is volna, ha a vészhelyzet ki nem alakul. Jó egészségi állapotban van, júliusban fog szülni. Orvosa nem javasolja a táppénzre való áttérést. A járulékkal mentesített időszak alatt mi lesz a csed alapja? illetve, amennyiben időközben egészségügyi állapota a táppénzre való áttérést indokolja, akkor is fennáll a kérdés, hogy mi lesz a mentesített időszakban az ellátások alapja? Minek alapján fogja a pénzbeni ellátását megkapni? Hálásan köszönöm segítségét!
A Nébih tájékoztatókkal támogatja a koronavírus elleni védekezést Cikk
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) annak érdekében, hogy segítse az új típusú koronavírus terjedésének megakadályozását, több új intézkedést is bevezetett. A hivatal szakemberei többek között tematikus tájékoztatókat készítenek, valamint támogató szemlékkel segítik a vállalkozások biztonságos működését.
Utazások lemondásának könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaságnál a koronavírus miatt minden külföldi utat lemondtak. Emiatt a már kifizetett utazási költségeket (repülőjegy, biztosítás, szállás stb.) részben vagy teljesen visszatérítik a szolgáltatók. Amikor megkapta a társaság a számlát, azokat utazási költségre könyvelte (általában 526-ra), a számlák kifizetésre is kerültek. A visszatérítéseket egyéb bevételre könyveli a társaság. A visszatérítés kapcsán a társaság nem kap sztornó számlákat. Helyes ez a számviteli elszámolás? Köszönettel!
Koronavírus miatti csökkentett üzemmód – állásidőre díjazás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az állásidőre eső díjazás mértéke lehet-e alacsonyabb, mint a távolléti díj? Van-e minimális összeg? Tisztelettel.
Kivás kft.: adó-járulék Kérdés
Adott egy a kiva hatálya alá tartozó kft. A kft.-nek egy tulajdonosa van, aki egyben ellátja az ügyvezetői tevékenységet is. A kft. egy csomagküldő, internetes kiskereskedelmet folytató boltot üzemeltet. A kft.-nek egyéb tevékenysége nincs és alkalmazottja sincs. Az ügyvezető tagi jogviszonyban látja el a tevékenységét, aki a kereskedelmi tevékenységet is személyesen végzi. Kérdésem: ha a boltot átmenetileg bezárja a jelenlegi vírushelyzet miatt, milyen adó- illetve járulékfizetési kötelezettsége keletkezik, ha semmilyen jövedelmet nem vesz ki a társaságból? Gondolok itt a járulékokra, az szja-ra, kivára. Megteheti-e, hogy semmilyen jövedelmet nem számol el, tekintettel arra, hogy bevétele sem keletkezik? Köszönöm!
Koronavírus – munkavállalók Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2020. 03. 18-án megjelent 47/2020. kormányrendelet értelmezése során felmerült néhány kérdésem. 1.) Nonprofit területen működő kft., amely több telephellyel rendelkezik (például sportcsarnok, fallabdapálya, múzeumok, kiállítóterek, közösségi ház), ahol például színházterem található, tourinform iroda, könyvtár. A telephelyeken munkaszerződéssel foglalkoztatott munkavállalók dolgoznak. Fő tevékenység: 9499'08 M.n.s egyéb közösségi, társadalmi tevékenység. Egyéb tevékenységek TEÁOR szerint: 7990, 9004, 9102, 9103, 9311, 9101. Nem tudjuk, hogy a kormányrendelet 4.) pontjában leírtak vonatkoznak-e a szervezetre (turisztikai ágazat?), ha igen, akkor az egész szervezetre értelmezhető, vagy csak egyes telephelyeken, ahol ilyen tevékenységek folynak? 2.) A vendéglátóipari ágazatba tartozó vállalkozók és vállalkozások az alkalmazottaikra a Korm. rendelet 4. pontját alkalmazhatják. Konkrétan mi alapján sorolhatjuk őket a vendéglátóipari ágazatba? A TEAOR alapján? Például az 5610, 5630-as teáor számmal rendelkezőkre vonatkozik? Válaszát köszönöm. Tisztelettel: P. Mária 2.) Ha igen, akkor az egész szervezetre értelmezhető-e. Ugyanis több telephelyünk van, ahol többféle tevékenységet folytatnak. pl. múzeumok, tourinform iroda