2740 találat a(z) koronavírus cimkére

Munkaidőkeret veszélyhelyzet idején Kérdés

A 47/2020. (III.18.) Korm. rendelet 6. § (4 ) bek. szerint külön megállapodást köthetünk a dolgozóinkkal, hogy az egyébként is alkalmazott munkaidőkeretet meghosszabbítsuk 1 évre (nincs kollektív szerződésünk). A kérdés ezzel kapcsolatban, hogyan kell értelmezni a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napig történő alkalmazást. Például ha június végével megszűnik a veszélyhelyzet, akkor július 30-áig vissza kell állítani a munkaidőkeretet a megengedett 4 havi maximumra, akkor például ha addig összegyűjtenek -80 órát, azt nem tudják ledolgozni 30 nap alatt, így viszont semmi értelme nem lenne az éves munkaidőkeretnek. Az éves munkaidőkeret 04. 01-jétől 2021. 03. 31-éig tartana.

Állásidő Kérdés

Több eltérő válaszú cikket olvastam azzal kapcsolatban, hogy ha nem tudunk tovább termelni, mert az alapanyagbeszállítóink bezártak a járvány miatt, vagy a vevőink szintén bezártak, és nincs kinek kiszállítani, akkor ebben az esetben ez állásidő, azonban kell-e fizetni rá alapbért, mivel ez elháríthatatlan külső oknak minősül?

Munkabérből letiltás vészhelyzet esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több dolgozónk munkabérét 33% letiltás terheli. A végrehajtást kérő egy követeléskezelő cég. Nincs tudomásunk arról, hogy milyen típusú követelések ezek. A vészhelyzetre tekintettel ezeket a letiltásokat is fel lehet függeszteni? A munkáltató olyan gazdasági helyzetbe került, hogy kénytelen a munkaidőt csökkenteni, így kevesebb lesz a munkabér. Tisztelettel: Danita Éva

Elhalasztja áramszünettel járó munkái többségét az E.ON és az Elmű Cikk

Csak a feltétlenül szükséges esetekben végzi el karbantartási munkáit az E.ON, és az Elmű Hálózati Kft., az előre jelzett áramszünettel járó javítások többségét elhalasztja – közölték ma a cégek.

Járványügyi járulékkedvezmény szerencsejáték-fogadás tevékenységi kör esetén Kérdés

Van egy vállalkozóm, akinek a fő tevékenysége dohányáru kiskereskedelem. A trafikban működtet egy lottózót is. 4 alkalmazottja van. Vajon vonatkozhat-e rá a járulékfizetési kedvezmény?

61/2020. Korm. rendelet – járulékfizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az elmúlt napok leforgása alatt ahány cikket és hírt olvastam, annyiféleképpen került értelmezésre a kihirdetett kormányrendelet a járulékkedvezménnyel és közterhekkel kapcsolatosan. A rendelet nem írja le, hogy a munkavállalónak a járulék be nem fizetésétől több lesz a nettó bére, ellenben egy adótanácsadó a március 24-ei interjúban azt nyilatkozta: 30 000 forinttal többet fognak kapni a munkavállalók. Legyen kedves segíteni, hogy mégis hogyan kell értelmezni ezt a rendeletet! Kit szeretne segíteni a kormány: a munkáltatót, azáltal, hogy mentesíti a munkavállaló járulékainak befizetési kötelezettsége alól, vagy a munkavállalót, hogy több pénz maradjon nála, így viszont a munkáltatónak semmiféle kedvezménye vagy könnyítése nem lesz, hiszen így nem az államnak fizeti meg a járulékot, hanem a dolgozónak adja oda bér formájában. A 61/2020. kormányrendelet 1. § szerint: 4) A (2) bekezdés szerinti járulékfizetés teljesítése nem érinti a biztosított társadalombiztosítási és munkaerőpiaci ellátásokra való jogosultságát és az ellátások összegét. Ez csak úgy lehet, ha a munkavállalótól ugyanúgy levonásra kerülnek a járulékok, tehát keletkezni fog ellátási alapjuk, nem? Köszönöm!

Van pénz a magyar költségvetésben a veszélyhelyzet kezelésére Cikk

Masszív költségvetési tartalékok állnak a kormány rendelkezésére a veszélyhelyzet kezelésére, a csökkenő GDP-arányos államadósság és a devizában fennálló államadósság drasztikus mérséklése szintén jelentősen csökkenti az ország kiszolgáltatottságát – szögezte le honlapján az ÁSZ.

Katafizetési moratórium – tevékenységi kör Kérdés

Tisztelt Adózóna! A tegnap kihirdetett, katás egyéni vállalkozó fizetési mentességével kapcsolatban kérdezem: ha egy katás egyéni vállalkozó főtevékenysége ugyan nem a mentességben felsoroltak közül való, de a tevékenységei között van olyan, ami a jogszabályban fel van sorolva, akkor rá vonatkozik-e az automatikus moratórium? Én a jogszabályt úgy értelmeztem, hogy a katásoknál tevékenységről és nem főtevékenységről van szó. A kiva- és tao-alanyoknál (egyéb vállalkozások) van a jogszabályban a főtevékenységhez (árbevétel több mint 30%-a az elmúlt 6 hónapban ebből származik) kötve a kedvezmény illetve mentesség. Ebben a kérdésben várom szakvéleményüket. Köszönettel: B. Eszter

Kormányrendelet értelmezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérem a segítségét. A kisadózó vállalkozó főtevékenysége (TEÁOR: 9521) a kormányrendelet mentességi felsorolásában nem szerepel, viszont a vállalkozó egyéb tevékenységei (TEÁOR: 9002) között szerepel – és végez is – olyan TEÁOR kód szerinti tevékenységet, ami alapján mentesül a kata megfizetése alól. Ez a vállalkozó, amennyiben az összes bevételt vizsgálva a mentesített TEÁOR szám szerinti bevétele eléri a minimum 30%-ot, akkor jól értelmezem, hogy katafizetési kötelezettsége nincs? Jól gondolom-e, hogy hiába van valakinek mentesített TEÁOR-ja a tevékenységei között, ha abból az elmúlt 6 hóban nem származott bevétele, vagy nem éri el a teljes bevételének a 30%-át, nem illeti meg a mentesség? 2020. 02. 01-jén kezdő egyéni vállalkozó tevékenységéből minimális bevételt ért még el, TEÁOR: 4334, élhet-e a kedvezménnyel? További kérdésem, hogy a 61/2020. kormányrendelet (8) pontja kizárólag katás vállalkozókra vonatkozik, kivás társaság (TEÁOR: 4321) nem tartozik ebbe a körbe? Ugyanezen rendelet 10. pontjában foglaltakban is az alábbiak merültek fel kérdésként. Ha a felsorolt TEÁOR számok szerint mentesség illeti meg a vállalkozást, ez az alkalmazottak utáni járulékkedvezményekre vonatkozik-e, illetve egyéni vállalkozó a foglalkoztató, ott csak az alkalmazottakra vonatkozik a kedvezmény és magára a vállalkozóra nem, függetlenül attól, hogy szja vagy kata szerint adózik? Köszönettel.

Tanulószerződések a jelenlegi veszélyhelyzetben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre kérem szakértelmüket: adott egy cég, amely tanulókat foglalkoztat tanulószerződéses jogviszonyban, azonban jelenleg, mivel távoktatás folyik az iskolákban, a tanulók nem járnak be a céghez gyakorlatra. Egyik kérdésem, hogy a tanulóknak ettől függetlenül a pénzbeli juttatás ugyanúgy jár? Másik kérdésem, hogy a tanulók után a cég a szakképzési hozzájárulást csökkentő tételeket továbbra is érvényesítheti? Tehát, mivel gyakorlati képzés jelenleg nincs, nem lehetséges, ez hogyan befolyásolja a kötelezettségcsökkentő kedvezmények érvényesítését? Segítségüket előre is köszönöm! Kiss Beáta

Fizetés nélküli szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szépségszalonuk egy szállodában üzemel. Sajnos a vészhelyzet miatt mind a szálloda, mind az üzlethelyiség bezárt. Kérem, véleményezze a lenti megállapodásunkat, hogy ebben a formátumban jogilag megfelel-e! Köszönettel. Fizetés nélküli szabadság megállapodása amely létrejött egyrészről a Cégnév: …………….Kft. mint munkáltató, másrészről Név: ……………..mint munkavállaló A Magyarországon kialakult vészhelyzet miatt a ……………Kft. üzlethelyisége is bizonytalan ideig bezárásra került. A fennálló helyzetre tekintettel a Kormány 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelete 6. § (2) C bekezdésére hivatkozva munkáltató és a munkavállaló megállapodnak abban, hogy közös megegyezéssel 2020. 03. 14-étől a munkavállaló fizetés nélküli szabadságra kényszerül. Budapest, 2020. 03. 14.

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Magyar Közlöny 51. számában megjelent, katás vállalkozókat érintő katafizetés alóli mentesüléssel kapcsolatosan van kérdésem. Nem kell megfizetni a tételes adót március, április, május és június hónapra. A nemfizetés időszakában továbbra is dolgozhat a katás vállalkozó, emiatt bevétele is keletkezhet, tehát ezek a hónapok nem csökkentik a 12 000 000 forintos bevételi értékhatárt: a kata nemfizetése nem befolyásolja a társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultságot és az ellátások összegét. A katás vállalkozónak nem kell megfizetnie ezekre a hónapokra saját maga után a 7710 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot sem? A vészhelyzet elején sok egyéni vállalkozó a szüneteltetést választotta. Szünetelés esetén a szünetelés kezdő napjától egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett a vállalkozó. Ha a Magyar Közlöny 51. számában megírtakat úgy kell értelmezni, hogy sem katát, sem egészségügyi szolgáltatási járulékot nem kell fizetniük a katás vállalkozóknak, akkor érdemes megtenni 1 hónap után a szünetelés feloldását? Mivel míg szünetelés esetén fizetni kell a 7710 forintot, "működés" esetén azonban nem? Köszönettel: Bognárné

Mentesített tevékenység – kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a katás vállalkozás a kata fizetése alóli mentesített tevékenységet végzi és nem kell megfizetnie a katát, ezt a NAV automatikusan nem írja elő a folyószámlán, vagy módosítják a T101E nyomtatványt és azon kell majd bejelenteni? Van ugyanis olyan vállalkozó, akinek a főtevékenysége nem esik bele a mentesített körbe, de az egyik melléktevékenységéből (ami benne van a mentesített körben) a bevételének a fele származik, így szerintem jogosulttá válik a katafizetési mentességre. Köszönöm: Burián tamásné

Karantén: kinek, mikor jár táppénz? Cikk

Egészségügyi veszélyhelyzetben gyakran felmerülő kérdések – egyebek mellett –, hogy kaphat-e táppénzt a karanténban lévő, egyébként még igazoltan nem beteg személy, hogyan nyújtható be a keresőképtelenségi igazolás személyes kapcsolattartás hiányában, és miként forduljanak a háziorvoshoz a betegek légúti fertőzési tünetek esetén.

Gazdaságvédelmi rendelet Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tegnapi kormányrendeletben az egyes ágazatokban működő társaságokra vonatkozó járulékkedvezménynél megjelölték a feor számokat, hogy kire vonatkozik. Viszont abban nem szerepel a 7911 Utazásközvetítés. Viszont a múlt heti rendeletben úgy fogalmaztak, hogy a turisztikai ágazat szereplői élhetnek a járulékkedvezménnyel. Kérdésem, hogy most akkor vonatkozik a 7911 Utazásközvetítésre valamelyik rendelet vagy nem? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasházi költség elszámolása

Nagy Norbert

adószakértő

Osztalékkifizetés

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink