2740 találat a(z) koronavírus cimkére

Gyakorlati képzőhely Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk tanulószerződéssel végzős hegesztő tanuló számára gyakorlati képzést biztosít. A kialakult helyzet miatt a képzőhelyen az oktatás biztonságosan nem megoldható, a tanulót bizonytalan ideig fogadni nem tudjuk. Az a kérdésünk, hogy a "kieső"napokat milyen jogcímen számfejthetjük? Igazolt hiányzás szóba jöhet-e esetleg? Válaszát előre is köszönöm!

Járulékkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék megerősítést kérni, hogy a turizmus-vendéglátásban dolgozók után érvényesített kedvezmény esetében a dolgozónak kifizetett nettó bér valóban magasabb lesz, mint például február hónapban ugyanazon összegű bér után. Abban az esetben is érvényesíthet kedvezményt a munkáltató, ha új dolgozót vesz fel (nem elbocsát, hanem bővíti a létszámot)? Az új dolgozóval kapcsolatban ugyanaz a kedvezmény jár, mint a korábban már nála jogviszonyban lévők után? Köszönöm előre is.

Mi vár az utazási irodákra, mit lehet tenni vis maior esetén? Cikk

Számos utazási iroda nem mondja le a járvánnyal érintett területekre tervezett utakat, hanem átütemezi, vagy egy szabadon beváltható vouchert ajánl fel az utasoknak. Az Európai Bizottság számára is nyilvánvalóvá vált, hogy a jelenlegi szabályozás uniószerte aránytalan kockázatot hárít az utazásszervezőkre, éppen ezért arra hívja fel az európai utazókat, hogy fogadják el a felajánlott, későbbi utazásokra beváltható opciókat. Különösen azok a megbízhatóan működő utazási irodák kerülhetnek szorult helyzetbe, amelyek az előlegeket és saját egyéb likvid forrásaikat már a szezon kezdete előtt arra fordították, hogy utasaik számára lekössék a megfelelő minőségű szállásokat és személyszállítási lehetőségeket.

Katás egyéni vállalkozó 56 teáor Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 61/2020. Korm. rendelet értelmezésének megerősítését szeretném kérni! A 10. pont a teljes 56 TEÁOR kód alá tartozó vállalkozókról beszél, mely kiemeli, hogy az 1-7. bekezdésre vonatkozik. A 8. pont, mely a katafizetési mentességről szól, csak az 5629 TEÁOR kód alá tartozó vállalkozókat említi. Jól értelmezem-e, hogy például az 5621 TEÁOR kód alá tartozó vállalkozó az alkalmazottak tekintetében élhet a járulékok kedvezményével, viszont rá nem vonatkozik a katafizetési mentesség? Válaszát nagyon köszönöm! Üdvözlettel: Papp Valéria

Fizetési moratórium munkabérből történő letiltásnál Kérdés

A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni: a munkáltató a munkavállaló munkabéréből végrehajtói határozat alapján havonta vonja a letiltást, utalja a letiltott összeget a végrehajtást kérő felé. A 47/2020. Korm. rendelet 1. §-ában lévő fizetési moratórium alapján a munkáltatónak a március havi munkabér számfejtése során a letiltást tovább kell vonnia, vagy azt 2020. december 31-éig le kell állítania, vagy esetleg csak abban azt esetben nem kell a levonást eszközölni, ha a végrehajtótól ez irányú megkeresés érkezik a munkáltató felé? Válaszukat előre is köszönöm!

Ekho szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét, hogy van-e lehetőség év közben változtatni az ekho-nyilatkozaton. Pontosabban, a törvény megengedi-e, hogy jelenleg, a vírus okozta gazdasági nehézségek miatt kilépjen valaki az ekho alól, és lesz-e lehetősége még ebben az évben újra ezt az adózási formát választani?

Jegyértékesítők járulékkedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Partnerünk TEÁOR besorolása 7990 Egyéb foglalás, de bevételének túlnyomó többségét alkotó, művészeti, szabadidős tevékenységként (TEÁOR 90) és sport-, szórakoztató, szabadidős tevékenységként (TEÁOR 93) számlázza ki. Kérdésem, hogy igénybe veheti-e a járulékkedvezményt a rendelet azon kitétele alapján, hogy a legtöbb bevétele a kedvezményezett tevékenységekből származik és ezek megszűnése a cég bevételeit is lenullázza. Válaszát előre is köszönöm: Egri Zsuzsanna

Home office-ban, határon innen – kötelezettségek és jogosultságok Cikk

Évek óta beszédtéma a tanácsadók körében, hogy külföldi jogviszonyban foglalkoztatott magánszemélynek is keletkezik adófizetési kötelezettsége a „home country”-ban, ha ez utóbbi ország az adóügyi illetőség állama. Nem gondoltam volna, hogy egy világjárvány következtében fogom ismertetni az idevonatkozó rendelkezéseket…

Mit tehet a vállalat, ha megszállja a Magyar Honvédség? Cikk

Múlt héten aktivizálta magát a koronavírus-járvánnyal összefüggésben létrehozott, létfontosságú magyar vállalatok biztonságáért felelős akciócsoport. A feladatai közé tartozik azon energetikai, távközlési, közlekedési, technológiai és az egészségügyi szektorban működő cégek azonosítása, amelyek működése a rendkívüli járványhelyzetben kiemelten fontos Magyarországon.

Katamentesített tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Katás kozmetikus február hónaptól fizeti a magasabb, 75 000 Ft adót. A koronavírus miatt nem tud dolgozni, nincs bevétele, mivel mentesített tevékenységet folytató, pár hónapig nem kell fizetnie az adót. Ezt kell-e kérni, van-e valamilyen nyomtatvány vagy a NAV ezt kezeli? 2. Jelenleg várandós, a szülés várható ideje szeptember 15. Hogyan hat a járulékmentesség a csed és a gyed megállapítására? Lehet, hogy jobban járna, ha a mentesség ellenére befizetné az adót? 3. Főállású kereskedő katás vállalkozó (nincs alkalmazottja) kismama és táppénzre ment, nem szeretné, ha az üzlet zárva lenne. Alkalmi munkavállalót alkalmazhat-e arra az időre, míg ő táppénzen van? Válaszát előre is köszönöm!

Katás tevékenységi köre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, katás, a főtevékenysége 900301 Egyéb alkotóművészeti tev. m.n.s., a másik felvett tevékenysége 900104 Amatőr előadóművész tevékenység. Amit ténylegesen végez: – műsorvezetés, közönség szórakoztatása, – éneklés, – ceremóniamester, – közönség előtt rendezvényeken való fellépés, céges rendezvényeken például, – tv-ben, esküvőkön „fellépés”, sporteseményeken kommentálás, – közönségkoordinálás, tapsoltatás. A számláira végig a 900301-esnek megfelelő egyéb alkotóművészeti tevékenységet írta. (Számot nem írt a számlájára, csak azt hogy "egyéb alkotóművészeti tevékenység".) A 60/2020. Korm. rendelet 1. § (8) a katásoknál az előadó művészetet említi (9001) és az előadó művészetet kiegészítő tevékenységet (9002). A (10) pont a járulékkedvezményre a nem katásoknál már az alkotó-, művészeti, szórakoztató tevékenységet (teáor és teszor 90) említi. Az a véleményem, hogy mivel a tevékenysége abszolút az előadóművészeti tevékenység, közönség előtt szerepel, ezért ő belefér a kata alóli mentességbe 06. 30-áig. Kérem szíves megerősítését, ha egyetért, vagy tájékoztatását, ha ön szerint nem veheti igénybe a négyhavi katakedvezményt. Válaszát előre is köszönöm.

06. 30-áig katafizetés alóli mentesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen oka van annak, hogy a katafizetés alól 06. 30-áig jogszabály szerint mentesített vállalkozó körbe a TEAOR 5911. Film- és televíziós műsorkészítés tevékenység nem került be, holott az adó- és járulékmentesített "csomagban" szerepel? Az előadóművészet TEAOR 9000 például mindkét mentesített körben szerepel. Válaszát köszönöm.

Előleg visszautalása a vevőnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vendégházunkban a járvány miatt folyamatosak a lemondások. A kérdésem arra vonatkozik, hogy előleg visszautalása esetén milyen áfával kell a negatív összegű számlák kiállítanom most, amikor 5% a szálláshely-szolgáltatás áfakulcsa, viszont az előleg még 2019-ben beérkezett, amiről 18%-os áfakulccsal állítottuk ki az előlegszámlát. Köszönettel.

Munkavégzés alóli mentesülés munkavállaló kérésére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok önhöz: Megmarad-e a Tbj. szerinti biztosítása annak a munkavállalónak, aki a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítést az Mt. 146. § (2) alapján maga kéri és a munkáltatóval a díjazást úgy állapítják meg, hogy az az eredeti bér (és a számított távolléti díj) összegénél kevesebb? Megállapodhatnak-e abban, hogy a munkaidő marad heti 40 óra, de erre az időtartamra havi 20 000 Ft díjazás illeti meg? Biztosított marad-e a munkavállaló? A Tbj. 8. § c) alapján szünetel a biztosítás: a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt, kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset (távollétidíj-), táppénzfizetés történt. A fent említett esetben átlagkereset nem jár, azt nem tudom eldönteni, hogy a megállapodás szerinti díjazás munkabérnek (illetménynek) minősül-e ebben az esetben. Köszönöm.

Rizikócsoport foglalkoztatása Kérdés

Termelőcég vagyunk. Egy légtérben kb. 80 fő dolgozik jelenleg. Biztosítjuk az ÁNTSZ által felsorolt feltételeket a biztonságos munkavégzéshez, azonban vannak olyan dolgozóink, akik a rizikócsoportba tartoznak egyéb betegségeik miatt. A kérdés az, hogy részükre el kell-e rendelni, hogy otthon maradjanak, amennyiben igen, kell-e fizetni részükre állásidőre járó bért, vagy ez lehet munkavégzés alóli mentesítés jövedelem nélkül?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink