2740 találat a(z) koronavírus cimkére

Járulékkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 61/2020. kormányrendelet bizonyos ágazatokba tartozó munkáltatóknak 4 hónapon keresztűl szocho- és egyénijárulék-kedvezményt biztosít, ha a rendelet kihirdetését megelőző 6 hónapban árbevételének legalább 30%-a ebből a tevékenységéből származott. A kérdésem, hogy egy 2019. szeptember 13-án alakult cég 6 hónapos időszaka március 13-án jár le, ezt az időszakot így figyelembe lehet-e venni már a március havi kedvezmény igénybe vételekor? A gazdasági társaság eddigi összes árbevétele e kedvezményes tevékenységből származott, de van-e jelentősége annak, hogy 2019. évben nem volt árbevétele? A másik kérdésem szintén a jelzett kormányrendelet egyéni járulékalapot képező keresetből levonandó nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék helyetti 7710 forint megfizetésére vonatkozik. Ezt a munkavállaló béréből nem kell levonni és befizetni a NAV felé? Vagy a munkavállalót ezek a tételek továbbra is terhelik, csak nem kell a NAV felé megfizetni, azaz a munkáltatónál marad? Ha igen, akkor a foglalkoztatónak milyen címen jelenik meg mint bevétel? Válaszát várva, tisztelettel: Molnár Istvánné

Munkanélküli ellátás a járvány miatti foglalkoztatás megszüntetése okán Kérdés

Vendéglátóipari fő tevékenységet folytató társaság bezárta az üzleteit a koronavírus-járvány miatt. Ha közös megegyezéssel megszünteti a munkavállalói munkaviszonyát, a munkavállalók munkanélküli ellást kívánnak igénybe venni a járvány lecsengéséig. Jogszerű lesz-e a járvány megszűnését követően újra felvenni az elbocsátott munkavállalókat? Tisztelettel: Illésné Hornyák Mária

Varga Mihály: áttervezik a 2020-as költségvetést Cikk

A pénzügyi akciócsoportban folyik a költségvetés áttervezése – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Cégcsoporton belül átirányítás a 47/2020 és 61/2020 tekintetében Kérdés

A koronavírus-világjárvány következményeként a 47/2020. és 61/2020. kormányrendeletekben foglaltak szerinti járulékfizetési mentesülések érvényesítése cégcsoporton belül átirányított munkavállalók esetében is érvényesíthető-e? Jelen járványügyi helyzetben – munkaszervezési okokból, a betegellátás megnövekedő létszámigénye okán – egy cégcsoport egyik társaságából a másikba szeretnénk munkaerőt – átmeneti időre – allokálni. Kérdésünk, mit javasolnak, milyen formában történjen meg a határozott idejű átirányítás, hogy az megfeleljen a jogszabályi előírásoknak és lehetőségeknek, illetve a betegélelmezés megnövekedett feladatait ellátó többlet munkaerő után is igénybe tudjuk venni a járulékkedvezményeket? Eddig feltárt lehetőség: a.) Egyik cégből kiléptetés, másik cégbe beléptetés, majd a határozott idő leteltével visszaléptetnénk a dolgozókat? b.) Egyik cégben fizetés nélküli szabadság, amelynek időtartamára lehetséges-e a másik cégben ugyanazon munkavállalókkal 8 órás főállású munkaviszonyt létesíteni? c.) Amennyiben az egyik cég az Mt. 53. paragrafusa alapján egy másik foglalkoztatónál alkalmazza munkavállalóit határozott időre, akkor a határozott időre ténylegesen foglalkoztató cég, amelyik érintett a 47/2020-as, valamint a 61/2020-as kormányrendeletekben meghatározott tevékenységek valamelyikével, és így jogosult igénybe venni a járulékkedvezményeket, az Mt. 53. paragrafusa alapján hozzá ideiglenesen érkező munkavállalók tekintetében is érvényesítheti-e a azokat?

Kormányinfó a koronavírus miatti intézkedésekről Cikk

A kormány megtárgyalta a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzetben hozott, de eddigi parlamenti döntés hiányában lejáró intézkedések sorsát, és talált megoldásokat, elsősorban az intézményfenntartók közreműködését kéri – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az online tartott kormányinfón.

Munkabér csökkentése – minimálbér Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jelenlegi helyzetben a munkáltató a munkabért is csökkentheti, ami a minimálbér alá megy? Tehát a munkaszerződés módosítása történhet munkabér csökkentésével, a napi ledolgozandó munkaóra meghagyása mellett? A telepőr fizetése 146 ezer forint havonta. Jó lenne a 8 órás munkavégzés, de a cég könnyebben átvészelné a helyzetet, ha a munkabért közös megegyezéssel, de csökkenteni tudná. Van erre valamilyen szabály? Vagy a minimálbér alá nem lehet menni. Köszönöm.

Kata – mentesített tevékenység számítása Kérdés

Gyakorlatban mi lesz a helyes eljárás több tevékenység végzése esetén (mentesített, és nem mentesített tevékenységet is folytató vállalkozó), ki kell számítani, hogy a mentesített tevékenységből volt-e a legtöbb (de legalább a 30%) bevétel? A hat hónapot a kihirdetés napját megelőző naptól, vagy teljes hónapokra 2019.01.01-2020.02.29., a megkapott pénz, vagy a kiszámlázott alapján kell majd meghatározni?

Vám- és áfamentességet kér a koronavírus elleni védőfelszerelésekre az EB-től Magyarország Cikk

Magyarország kérelmet nyújtott be az Európai Bizottsághoz, amelyben a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzetre tekintettel vám- és áfamentességet kért a külföldről behozott szájmaszkokra, lélegeztetőgépekre és egyéb egészségügyi védőfelszerelésre – tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert csütörtökön. A mentesség nem vonatkozna automatikusan minden egészségügyi védőfelszerelésre, ugyanis csak az ingyenesen szétosztott termékek lehetnek köztehermentesek – tette hozzá adóügyekért felelős államtitkár.

Munkabér csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A ma megjelent cikkük kapcsán merült fel a kérdés, hogy csökkenthető-e a munkavállaló munkabére a garantált bérminimum alá, ha ezzel a 8 órás jogviszony megtartható lenne? A munkáltató a 4 órás munkarend bevezetésén gondolkodik a gazdasági helyzet miatt, ez azonban a nyugdíjat megalapozó jogviszony megváltozását is eredményezné. Köszönjük megtisztelő válaszát.

Fontos kérdés járvány idején: csökkenthetik a fizetésemet? Cikk

Sokféle munkáltatói reakciót láthatunk a napokban arra vonatkozóan, hogyan éljék túl a vállalatok a jelenlegi koronavírus okozta meglehetősen nehéz gazdasági helyzetet. Sajnos még a végét sem látva bizonytalan nagyon sok vállalat helyzete a bejelentett rendeletek, intézkedések ellenére is. Az egyik jellemző reakció, amit hallani lehet számos helyről, a munkavállalók bérének a csökkentése. Kérdés, megteheti-e ezt a munkáltató?

Koronavírus – ekho, állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésem van a kialakult helyzetben. 1. A járulékkedvezménnyel támogatott tevékenységek esetében, ha valaki főállású ekhós, akkor az ekhós jövedelemrészre vonatkozik-e kedvezmény, vagy csak a minimálbérére. 2. Az Mt. szerint állásidő esetén rendkívüli esetben nem kell jövedelmet fizetni a dolgozónak. Kérdésem, hogy ilyen esetben kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni?

Üzletben dolgozó kft. tagjainak járulékfizetése a járvány alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném tanácsát, hogy 3 órakor bezáró üzletek esetében milyen járulékkedvezmény vehető igénybe? Kft. köztudott, hogy nem lehet katás. Van olyan nap, hogy az üzletbe egy vevő sem megy be (az üzlet jellegéből fakadóan), akkor milyen lehetősége van a pénztárgéppel rendelkező kft.-nek? Két tulajdonosa van a kft.-nek, mind a kettő után idáig fizették az adót és a járulékot, de most a forgalom hiánya miatt gondban vannak. Ha nincs utánuk járulékkedvezmény, az üzletet hogyan lehet időszakosan bezárni vagy mit lehet csinálni? Köszönöm a válaszukat.

61/2020. kormányrendelet szerinti mentesség érvényes-e még ki nem nyitott hotelre? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk Budapesten készült idén tavasszal megnyitni hotelét, mely 2017. óta beruházási, felújítási szakaszban volt mindezidáig. 2019 őszétől folyamatosan vette fel a munkaerőt arra számítva, hogy tavasszal (áprilisban) megnyitnak. A koronavírus-járvány miatt ez meghiúsul, viszont a munkavállalóit megtartotta. Kérdés, hogy a munkáltató számíthat-e a szociális hozzájárulási adó és járulékmentességre, amely a 61/2020. kormányrendeletben lett kihirdetve, hiszen főtevékenysége és teáorszáma a szálláshely-szolgáltatás, attól függetlenül, hogy még nem származott belőle bevétele (más tevékenységből sem, kivétel egy tárgyieszköz-értékesítést). Köszönettel.

Kft. ügyvezetője – minimum járulék Kérdés

Egy kft. ügyvezetője jelenleg az egyéni vállalkozásában teljesíti a minimum járulékfizetési kötelezettségét, az ügyvezetésért jövedelmet nem vesz fel. Egyéni vállalkozását a vészhelyzetre tekintettel szüneteltetni kívánja. Kérdésem: ha egyéni vállalkozás mellett társas vállalkozóként biztosított, hogyan kerülhető el, hogy a garantált bérminimum után meg kelljen fizetnie a járulékot, ha az egyéni vállalkozása szünetel? Hogyan módosítható a biztosítási státusza, kell-e hozzá társaságiszerződés-módosítás és ügyvéd? Köszönöm.

Krízishelyzet: mi legyen az áfával, ha nem fizet a vevő? Cikk

Tombol a koronavírus és az ebből adódó gazdasági problémák már éreztetik a hatásukat. Egyik pillanatról a másikra az eddig jól fizető vevők nehéz helyzetbe kerültek, és későn vagy soha nem egyenlítik ki a számlájukat. Ennek ellenére az áfát be kell fizetni. A Niveus Consulting Group szerint leginkább a pénzforgalmi áfafizetés választásával és egy Európai Bírósági döntésre hivatkozva tehetünk ez ellen.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink