2740 találat a(z) koronavírus cimkére
Nem katás egyéni vállalkozó (autószerelő) – szünetelés Kérdés
Nem katás egyéni vállalkozó (autószerelő) szüneteltetni kívánja a vállalkozását. Jelenleg 3 fő alkalmazottja és 1 fő tanulószerződés diákja van. A műhely március 16-a óta zárva, bizonytalan, hogy a saját és a dolgozói járulékait, munkabérét elő tudja-e teremteni bevétel nélkül. Kérdésem: milyen módon lehet – törvényesen – megszüntetni a munkavállalók jogviszonyát a vészhelyzetre tekintettel? Köszönöm.
Dolgozhat-e a katás vállalkozó, ha igénybe veszi a katakedvezményt? Kérdés
Ha egy kedvezményezett TEÁOR-ban ténykedő katás vállalkozó a mostani helyzetre való tekintettel nem fizet katát, ez idő alatt működhet-e, beszerezhet árut, kibocsáthat számlát, adhat szolgáltatást? Vagy úgy kell tekinteni, mintha szüneteltetné a vállalkozását?
Az adóvégrehajtások szünetelnek, de adót fizetni továbbra is kell Cikk
A 2020. március 24-én hatályba lépett kormányrendeletben a kormány kibővítette a veszélyhelyzeti intézkedések körét, és előírta, hogy az adóhatóság előtt folyamatban levő végrehajtási eljárások a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig szünetelnek. A vállalkozások azonban nem mentesülnek az adó önkéntes megfizetése alól – írja közleményében a Deloitte Legal.
Járulékkedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság árbevételének több mint fele olyan tevékenységből származik, amely nem szerepel a 61/2020. kormányrendelet (10) pontjában. Viszont az árbevétel egy része szálláshely-szolgáltatásból és vendéglátásból származik. A kormányrendelet szerint "tényleges főtevékenységnek azt a tevékenységet kell érteni, amelyből az adózónak a rendelet hatálybelépését megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott." A kérdésem az, hogy kaphat-e járulékkedvezményt a társaság, ha a szálláshely-szolgáltatásból és a vendéglátásból származó árbevétel eléri a 30%-ot, vagy mivel a legtöbb bevétele olyan tevékenységből származik, amely nem szerepel a felsorolásban, így nem részesülhet benne? Köszönöm megtisztelő válaszát!
Katás vállalkozók adómentessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 61/2020. kormányrendelet 1. § 11. pontja szerint tényleges főtevékenységnek e rendelet alkalmazásában azt a tevékenységet kell érteni, amelyből az adózónak e rendelet hatálybalépését megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30 százaléka származott. Az Ön álláspontja szerint az adott mentesített tevékenység folytatására akkor is sor kerül, ha egyébként még bevételt nem ért el az adóalany, de ténylegesen, fizikailag és igazolhatóan megtörténik a tevékenység folytatása? Mire alapozza Ön ezt a véleményét? Üdvözlettel: Radnóti Ildikó
Adó- és járulékfizetési kedvezmény – horgászegyesület Kérdés
Tisztelt Szakértő! A horgászegyesület TEAOR tevékenységi kódja 9312 Sportegyesületi tevékenység. A TEAOR 9312 nem tartalmazza a Horgászegyesületeket, csak a TEAOR 9319. Kiterjed-e rá a 61/2020. kormányrendelet hatálya?
Agrárium: továbbra is érkeznek a támogatások Cikk
A következő három hónapban 122 milliárd forint kifizetésére számíthatnak a magyar mezőgazdasági termelők a tavalyi kérelmeikhez kapcsolódóan – közölte Nagy István agrárminiszter. A támogatásokat kezelő Magyar Államkincstár a kifizetések meggyorsításával is hozzá kíván járulni a koronavírus okozta negatív ágazati hatások kezeléséhez, közölte az agrártárca sajtóirodája.
61/2020. kormányrendelet értelmezése – egyéni járulék csökkentése Kérdés
A megjelent kormányrendelet szövege: „47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet : b) munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, a 7710 forintot. „ Kérdések: 1.) b./1# A munkavállalók egyéni járulékfizetési kötelezettsége csökken, így a nettó bérkifizetés nő a le nem vont nyugdíjjárulékkal, pénzbeli egészségbiztosítási járulék, munkaerőpiaci járulék, illetve természetbeni egészségbiztosítási járulék és egészségügyi szolgáltatási járulék különbözetének összegével? b./ 2# Vagy úgy kell értelmezni, hogy a bérszámfejtés a munkavállaló szempontjából nem változik, tehát a munkavállaló nettó bére ugyanaz marad, viszont a bruttó bérből levont nyugdíjjárulék, pénzbeli egészségbiztosítási járulék, munkaerőpiaci járulék, illetve természetbeni egészségbiztosítási járulék és egészségügyi szolgáltatási járulék összege a munkáltatónál marad, azokat a munkáltatónak nem kell befizetnie az államháztartás felé? 2.) Ha a b./2# eljárás a helyes adózói magatartás, akkor abban az esetben a dolgozótól levont, de meg nem fizetett munkavállalói járulékoknak mi lesz a sorsuk, azt számvitelileg hogyan kell elszámolni? 3.) A 2020. március 18-áig megszűnt jogviszonyokra kell-e alkalmazni a rendeletet? Köszönettel a szakmai segítségért: Paluska Ferenc
Gazdasági csomagtervvel csillapítanák a járvány okozta sokkot Amerikában Cikk
Elfogadta az amerikai szenátus az új típusú koronavírus-járvány okozta gazdasági sokk enyhítését célzó, kétezer milliárd dollár értékű gazdaságélénkítő csomagtervet helyi idő szerint szerda éjszaka, amely így pénteken majd a képviselőház elé kerül.
Kata alól mentesülés – automatikus? Kérdés
Tisztelt Szakértő! A katás egyéni vállalkozók esetén, akiknek főtevékenysége szerepel a kihirdetett kormányrendeletben, lesz-e valamilyen kötelezettségünk nekünk, könyvelőknek, hogy ezt az adóhatóság felé jelezzük, bejelentsük? Vagy automatikusan fog működni, tehát, akinek a főtevékenysége szerepel a felsorolásban, azoknak ennek megfelelően kezeli majd a NAV a folyószámlájukat? És mi a helyzet azokkal a vállalkozókkal, akiknek több tevékenységi körük van, amiből van olyan, amelyik mentesített? Arról kaptunk már tájékoztatást, hogy fontos, hogy az adott tevékenységet végezze is, vagy az előző évi árbevételének a 30%-a abból származzon, és egyéb sorvezetőket találtam már, de az ő esetükben hogyan fog működni a mentesítés? Tehát konkrét eljárási szabályok léteznek már ezekben a kérdésekben? Válaszát előre is köszönöm!
Fontos lépések a magyarországi turisztikai ágazat megsegítéséért Cikk
A bejelentett kormányzati intézkedések egyrészt hozzájárulnak a turizmus-vendéglátásban működő vállalkozások életben tartásához, másrészt a munkahelyek megmentéséhez. A legfontosabb lépés a turisztikai szektor döntéshozói életében most az, hogy ne küldjék el a munkavállalóikat, mert a helyzet javulása után nem lesz kivel újjáépíteni az ágazatot, ami a magyar turizmus számára óriási hátrányt okozhat.
Munkáltató fizetési kötelezettségei Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alapítvány SNI-s gyermekek fejlesztésével, korai fejlesztésével, családterápiával foglalkozik. A jelenlegi helyzetben ezt a tevékenységet nem tudja folytatni, így nem képződik bevétele, tehát nem fog tudni bért és az utána kötelező szocho-t fizetni és nem tudja fizetni a havi egyéb (bérletidíj-, rezsi- stb) kötelezettségeit sem. Fő tevékenysége 8891 (Gyermekek napközbeni ellátása), de fő bevételi forrása a 8510, 8520, 8559,8560 és 8690 TEÁOR tevékenységekből adódik. Mit tudnak tenni annak érdekében, hogy talpon maradjanak? A 85-ös tevékenységek nem szerepelnek a kedvezményezett tevékenységek között. Előre is köszönöm és várom válaszukat.
Katás fogtechnikus Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Szeretném megkérdezni, hogy az egyéni vállalkozó katás fogtechnikus (TEÁOR 3250) jogosult-e 2020. III-VI. időszakban katamentességre (a Magyar Közlöny felsorolása szerint nem, de az egyik tévécsatornán a pénzügyminiszter a fogtechnikai tevékenységet felsorolta mint kedvezményezetti kört a járvány vonatkozásában). 2. Katás betéti társaság katás tagja is mentesül a kata megfizetése alól? (Katás bt. mint villanyszerelő, gázszerelő, fodrász). Köszönöm szépen a szíves válaszadását.
Munkaviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kis kft., melynek a jelenlegi helyzet miatt be kell zárnia a boltját határozatlan ideig, így valószínűleg nem tudja tovább foglalkoztatni a dolgozóit április 1-jétől. 3 alkalmazott van a cégben. Egyiknek decemberben született kisbabája, Ő jelenleg cseden van, neki nem szeretne a cég felmondani, mivel nincs utána jelenleg fizetési kötelezettség. A másik két alkalmazottnak milyen jogcímen lehet felmondani a jelenlegi helyzetben úgy, hogy április 1-jétől megszűnjön a munkaviszonyuk, és jogosultak legyenek az álláskeresési járadékra? Ha a kedves szakértő szerinti felmondással mondunk fel nekik, jól tudjuk ugye, hogy elmehetnek utána álláskeresési járadékot igényelni, melyet maximum 90 napig kapnak, és az első 45 napban még tb-biztosítottak maradnak, utána csak a 7710 Ft-t kell maguk után befizetni? Milyen adókat, járulékokat vonnak az álláskeresési járadékból? Van esetleg valamilyen időkorlát, ameddig nem tudjuk újra alkalmazni őket? (A válság/járvány végeztével szeretnénk újra alkalmazni őket.) Ebből a két alkalmazottból az egyik már 2015 óta dolgozik cégünknél, így ő ugye 1 havi végkielégítésre számíthat? Előre is köszönettel: FB
Katás vállalkozó, mellette őstermelő járuléka szünetelés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mozgóboltot (ruhákat árul) üzemeltető katás egyéni vállalkozó a járványhelyzet miatt nem tudja gyakorolni tevékenységét. Nincs a kedvezményezett TEÁOR-ban, ezért április 1-jétől szüneteltetné a tevékenységét. Közös őstermelői tevékenységet folytat a férjével. A 2019. évi árbevétele nem haladta meg a 8 millió Ft-ot, 45 éves. Biztosítottá válhat őstermelőként? Mit kell tennie ez esetben? Köszönettel: Nagyné