161 találat a(z) kismama cimkére
Csed, gyed igénylése a középiskola befejezése után Kérdés
Felmondási idő közlése Kérdés
Visszatérő kismama bérének rendezése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Fizetés nélküli szabadságának megszüntetését kérte a kismama, de a 3 év távolléte alatt szervezett átalakítás miatt megszűnt a munkaköre. Közös megegyezésre nem hajlandó, ezért felmondással kell élnünk. Kérdés, hogy a felgyülemlett szabadságát milyen béren kell elszámolni, ebben az esetben is kell-e a bérét rendezni? Vagy az 55. §-ban foglaltakat csak akkor kell szem előtt tartani, ha munkába áll ismét, nem kerül sor a munkaviszony-megszüntetésre? Vagy a munkába állás az már a fizetés nélküli szabadság megszűnésével létrejön, még ha szabadsággal is kezd, illetve a felmondási idejét tölti? Köszönöm az értelmezésben történő segítséget!
Kismama, kispapa visszatérése a munkába Cikk
Gyakori probléma, hogy a fizetés nélküli szabadság megszakítását, illetve megszűnését követően a kismamának nincs hová visszatérnie. Azt azonban már csak nehezen tudja ellenőrizni, hogy munkakörét valóban megszüntették-e, vagy csak betöltötték más kollégával.
Kismama visszatérése Kérdés
2017 nyarán született gyermekem, akkor egy 7 fős csapatból jöttem el szülni, és határozott idővel vették fel az "utódomat", jelezve a szerződésében, hogy engem helyettesít. Ő egy év után felmondott. A cég úgy döntött, hogy a "pozíciómra" (egy ilyen munkakör volt/van a csapatban) felvesz egy embert határozatlan idővel, az ő szerződésében már nem szerepel, hogy engem helyettesít. Én úgy jöttem el, hogy két év múlva megyek vissza, érdeklődtem is az utóbbi egy évben folyamatosan, de konkrét választ nem kaptam. Beadtam a fizetés nélküli szabadságomat megszüntető kérelmet, hogy 2019 szeptemberében szeretnék munkába állni. Ennek hatására közölték, hogy nincs hely számomra, a közösben eddig felkínált opció nem tetszik. A csapat jelenleg 5 fővel "üzemel", picit átalakult, de az én feladatköröm hangsúlyos része ugyanaz maradt, annak ellenére, hogy pár feladat ki-, illetve bekerült belőle. Mik a munkáltató kötelezettségei ebben a helyzetben? A felgyülemlett szabadságomat jól értem-e, hogy az emelt bérrel kell kiadni, adott esetben végkielégítést és felmondási időt is ezzel kell fizetni? Felmondhat-e jogszerűen ebben az esetben a munkáltató, vagy érdemes perben gondolkodni? Opció lehet-e, hogy kérem a szabik kiadását, és ragaszkodva a munkahelyhez, meghagyva annak esélyét, hogy egy év múlva fel tudnak ajánlani pozíciót, kérni, hogy a jelenlegi körülményekre tekintettel tegyenek vissza fizetés nélküli szabadságra a gyermek 3 éves koráig? Köszönöm.
Csed, gyed ellátás alatti szerződésmódosítás béremelés miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy abban az esetben, ha béremelés van a cégnél: - év elején: a kismamák részére is kell módosítást készíteni, vagy elég akkor, ha visszajön dolgozni (év elején a minimálbér és garantált bérminimum természetesen követve van) - év közben: a kismamák részére is kell módosítást készíteni, vagy elég akkor, ha visszajön dolgozni Előre is köszönöm. válaszát. Üdvözlettel: Humán Centrum Kft.
Gyed extrán lévő kismama Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kismamánk férje van gyeden. Így a kismamánál fizetés nélküli szabadságot kellett a 1041-en bejelentenünk. Kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben fel lehetne-e mondanunk neki? Előre is köszönjük.
Kismama táppénzen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó, egyéni vállalkozó, gyermekét váró kismama február 1-jétől táppénzen van. Mentesül-e februárra a kata fizetése alól, lévén, hogy a hónap csak 28 napos, tehát nincs meg a 30 nap? Köszönettel: Vágner Emília
Automatikusan jár a munkaerőpiacra lépők utáni adókedvezmény Cikk
Mostantól az adóhivatal értesíti a nyilvántartásában szereplő adatok alapján a vállalkozásokat arról, hogy mely munkavállalóik után vehetik igénybe a munkaerőpiacra lépők utáni adókedvezményt.
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Középiskolai tanulmányait végző diák terhes lett (19 éves), az iskolai tanulmányait 2019. 04. 30-ával fejezi be, a vizsgák 2019. 06. 30-áig tartanak, ekkor fejeződik be teljesen az iskola, a szülés várható időpontja 2019. 07. 06-a. A terhes kismamának meddig van biztosítási jogviszonya, ha végig jár iskolába és befejezi tanulmányait (2019. 06. 30-ával)? Ha év közben kiderül, hogy mégsem tud végig bejárni és tanulmányait idő előtt be kell fejeznie, ebben az esetben meddig van biztosítási jogviszonya? Ha időközben magántanuló lesz és tanulmányait vizsgákkal lezárva fejezi be, akkor meddig tart a biztosítási jogviszonya? Biztosítási jogviszony megszűnése után egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie? Az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése fedezi a szülés és a kórházi kezelést vagy ez erre nem nyújt fedezetet és a szülésért és a kórház ellátásért fizetni kell? A terhes kismama és a gyermek édesapja élettársi kapcsolatban vannak, a családi adókedvezményt ez esetben a magzatra az édesapa csak a gyermek megszületése után visszamenőlegesen érvényesítheti? A szülést követően a kismama milyen ellátást tud igényelni (csed, gyed, gyes), nem volt előtte munkaviszonya? Válaszokat előre is köszönöm. Tisztelettel: Lászlók Éva Virtus Kft
Kismamák munkaidőbeosztása, védelmi szabályok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van két kismamánk egy-egy 3 éven aluli gyermekkel. Az egyikük egyedül neveli a gyermekét, a másikuk a párjával együtt. A kérdésem, hogy ha ők beleegyeznek, beoszthatjuk-e a heti pihenőnapjukat egyenlőtlenül (4, illetve 6 munkanap/hét)? A cikkeikben keresve egymásnak kicsit ellentmondó válaszokat kaptunk (2018.09.27-28-i cikk 'Eltérési lehetőségek a Mt-től...", és 2018.10.12-i cikk "Ezekkel kell számolnia a kismamának, aki újra dolgozna") Válaszát előre is köszönöm!
Többszörösen hibázott a kismama, mielőtt megszűnt a munkaviszonya Cikk
Próbaidő alatt lévő munkavállaló jelezte a munkáltató felé, hogy várandós. Másnap (a próbaidő utolsó napján) a munkáltató felmondta a határozatlan idejű jogviszonyt. Megfelel ez a jogszabályoknak? Helyén való volt-e, hogy nem azonnal hatállyal mondott fel a munkáltató a kismamának, hanem közös megegyezéssel? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Felmondás kismamának szülési szabadság alatt Kérdés
Egyik alkalmazottunknak, aki jelenleg szülési szabadságon van, kénytelenek vagyunk felmondani, mert megszüntetjük azt a telephelyünket, ahol ő dolgozott, és helyette nem tudunk más munkát felejánlani neki. 2005 óta dolgozik a cégnél. A kérdés az, hogy a csedre és a gyedre való jogosultsága megmarad-e? Nem szeretnénk állományban tartani, de nem szeretnénk azt sem, ha elveszítené ezeket az ellátásokat. Kérjük a hatályos ide vonatkozó jogszabályokat is ismertessék, amivel meg tudjuk nyugtatni, hogy nem marad ellátás nélkül!
Többes jogviszony, keresőképtelenség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állapotos kismama többes jogviszonyban biztosított. Táppénzes állományban azt a munkakörét, ami nem veszélyezteti az állapotát, el tudja-e látni továbbra is, s ha igen, erről kell-e orvosi igazolás? Ha mindkét jogviszonyában táppénzben részesül, akkor azt mindkét helyen külön-külön kell kezdeményezni? Köszönettel.
Katás kismama Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy elég komplex kérdésben szeretnék segítséget kérni. Adott egy áfás, katás egyéni vállalkozó kismama, aki jelenleg csedet kap. 1. kérdés: Ahhoz hogy a kata havi díját ne kelljen megfizetnie, milyen bevallást és milyen gyakorisággal kell beadnia? Kell-e ezen bevallás mellé havi szinten áfabevallást is beadni? 2. kérdés: Amíg cseden van, addig nem végezhet keresőtevékenységet, különben elesik a csedtől, de beszerzéseket hajthat végre, amiből bevétele nem származik? Csak árufelhalmozás céljából? Ilyenkor az áfabevallásban visszaigényelheti a beszerzések áfáját? 3. kérdés: Ha ő nem végezhet beszerzéseket sem (mert elesne a csedtől), ha egy alkalmazottat foglalkoztat, akkor ő elvégezheti a feladatokat, és számlázna ki bevételt, így sem kellene a katát megfizetnie a vállalkozó kismamának? Kérem, törvényi hivatkozásokat is írjon, amelyek segítenek az eligazodásban. Előre is nagyon köszönöm a segítséget!