hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jön a második gyermek, de felszámolás alatt a munkáltató: ilyen ellátásokra számíthat a kismama

  • adozona.hu

Milyen pénzbeli ellátásra számíthat a gyeden levő kismama, aki második babáját várja, ha a munkáltató felszámolás alá került? Olvasói kérdésre Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: ügyfelem első gyermekével van otthon, jelenleg gyeden, és várja a második babáját. A céget, ahonnan szülési szabadságra ment, egy jogutód vette át, mely felszámolás alá került. Azt szeretnénk megtudni, hogy mi a helyes eljárás, amelyet érdemes követnie, hogy második gyermeke után is jogosult legyen csedre, illetve gyedre? Feltételezem, hogy a felszámolással megszűnik a jogviszonya, azonban erről még nem kapott értesítést. Mit kell tennie, hogy megkapja a ki nem fizetett szabadságát, esetleg a végkielégítését? Van-e bármilyen méltányosság egy ilyen esetben, amire hivatkozni lehet?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Jelenleg felmondási védelem alatt áll a kismama, azért sem mondták még fel a munkaviszonyát. Azonban azzal a dátummal, hogy a cég megszűnik, a kismama munkaviszonya is automatikusan megszűnik.

A témával kapcsolatban olvassa el az Adózóna „A leggyakoribb hibák, amiket egy várandós munkavállaló elkövethet”, „Méltányossági csed, gyed: kinek, mikor jár?” és „Így rontja a táppénzt, a csedet és a gyedet a szürkefoglalkoztatás” című írását!

Kérdés, mikor szűnik meg a cég, és mikor születik meg a testvér. Ha a cég még élni fog, mikor a baba megszületik (vagy a megszűnést követően 42 napon belül szül), akkor jár neki csed. Gyed csak abban az esetben, ha a csed nem a 42 napos szabály szerint járt.

Ha a cég megszűnik, akkor a kismama részére ki kell fizetni a felhalmozott szabadságokat és a végkielégítést. Ezzel kapcsolatban a felszámolóbiztossal érdemes felvenni a kapcsolatot. Szokták javasolni a közös megegyezéssel való munkaviszony megszüntetését, ami most nem annyira praktikus a kismama számára, hiszen neki az lenne az érdeke, hogy a munkaviszony éljen, mikor a gyermek születik.

Érdemes megvizsgálni a kismama egyéb lehetőségeit. Ha esetleg megszűnne ez a munkaviszony, akkor álláskeresési járadékból tudna menni szülni vagy egyéni vállalkozást indítani és úgy szülni menni. Utóbbi esetben, ha a folyamatos jogviszony meglétére odafigyelnek, akkor táppénzen is tud lenni szülésig. Ha pedig van esély, hogy a cég nem szűnik meg a szülésig, akkor kivárni, hogy innen kapjon ellátást.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink