92 találat a(z) keresőtevékenység cimkére
Amit a keresőtevékenységről érdemes tudni
Cikk
A társadalombiztosítási, illetve családtámogatási ellátásokra való jogosultság általában összefügg a keresőtevékenység folytatásával. Emiatt fontos annak ismerete, hogy a vonatkozó jogszabály egészen pontosan mit is ért a fogalom alatt.
Csecsemőgondozási díj két jogviszonyban
Kérdés
Bölcsi mellett csed és gyed
Kérdés
Nők 40: kedvezményes nyugdíjjogosultság 2020-ban
Cikk
Sokak előtt ismert, hogy a nők részére lehetőség nyílik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően sajátjogú nyugellátás megállapítására. A köznyelvben csak „nők 40” nyugdíjaként ismert saját jogú öregségi nyugellátásra való általános jogosultsági feltétel csupán a 40 évi jogosultsági idő megszerzése.
Nyugdíjnövelés eltérő szabályok alapján: íme egy példa a számításra
Cikk
A nyugdíjszámítás összetett, többlépcsős folyamat. Ennek megfelelően a keresőtevékenységet folytató, nyugdíjkorhatár előtt állók nehezen tudják eldönteni, hogy mikor járnának jobban, ha kérik a nyugdíjkorhatár elérésekor a nyugellátás megállapítását és tovább dolgoznak, vagy a nyugdíj megállapításának kérése nélkül folytatják tovább keresőtevékenységüket.
Így módosultak a kisgyermekesek részmunkaidős foglalkoztatásának feltételei
Cikk
A szülési szabadságot, illetve a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot követő időszakban a teljes munkaidő vállalása nem mindig kivitelezhető a szülő számára. A gyermek(ek) logisztikája sem teszi jellemzően lehetővé, hogy már reggel nyolctól a szülő dolgozni kezdjen, illetve 16–17 óráig akár bent is maradjon. A cikkünkben végigvesszük, hogy milyen lehetőségei vannak a szülőnek munkaidő és az ehhez kapcsolódó kedvezmények tekintetében, külön figyelemmel a részmunkaidős foglalkoztatásra.
Biztosított őstermelő csed alatt nyújthat be támogatási kérelmet?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Biztosított mezőgazdasági őstermelő (egyedül van az őstermelői igazolványon) csedben részesül. Kérdésem az lenne, hogy mezőgazdasági csekély összegű támogatási kérelmet adhat be? A támogatási összeg kifizetése is a csed időszaka alatt fog megtörténni.Ebben az esetben ez nem minősül keresőtevékenységnek? Köszönettel: Éva
Miben hasonlít, és miben különbözik a nagyszülői gyed és a gyes?
Cikk
Sok évvel ezelőtt vezették be a nagyszülői gyest, amelyet kezdetben nagy érdeklődés övezett. Hasonlóan nagy kíváncsiság övezi a nagyszülői gyermekgondozási díjjal kapcsolatos, a parlament előtt lévő törvénymódosítást is.
Munkavégzés katásként szülést követően – fizetési kötelezettségek
Cikk
A vállalkozó anyának a családalapítás folyamán döntenie kell arról, hogyan menedzseli tovább vállalkozását, mikor kezd újra dolgozni, mikor vesz részt ismét a vállalkozása életében. Anyagilag sem mindegy, mikor mit kell befizetni, milyen kötelezettségek merülnek fel a különféle egészségbiztosítási pénzbeli, vagy éppen a családtámogatási ellátások mellett. Cikkünkben a katás vállalkozások után fizetendő kötelezettségeket mutatjuk be a vállalkozásban való személyes közreműködés függvényében.
Előnyugdíj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha valaki előnyugdíjban van (nyugdíj előtti álláskeresési segély), akkor az mellett milyen keresőtevékenységet végezhet (milyen összegben és mennyi órában)? Továbbá alkalmi foglalkoztatásban lehet-e? Ez az ellátás nyugdíjnak minősül? Köszönettel várom válaszukat.
Katás kismama
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy elég komplex kérdésben szeretnék segítséget kérni. Adott egy áfás, katás egyéni vállalkozó kismama, aki jelenleg csedet kap. 1. kérdés: Ahhoz hogy a kata havi díját ne kelljen megfizetnie, milyen bevallást és milyen gyakorisággal kell beadnia? Kell-e ezen bevallás mellé havi szinten áfabevallást is beadni? 2. kérdés: Amíg cseden van, addig nem végezhet keresőtevékenységet, különben elesik a csedtől, de beszerzéseket hajthat végre, amiből bevétele nem származik? Csak árufelhalmozás céljából? Ilyenkor az áfabevallásban visszaigényelheti a beszerzések áfáját? 3. kérdés: Ha ő nem végezhet beszerzéseket sem (mert elesne a csedtől), ha egy alkalmazottat foglalkoztat, akkor ő elvégezheti a feladatokat, és számlázna ki bevételt, így sem kellene a katát megfizetnie a vállalkozó kismamának? Kérem, törvényi hivatkozásokat is írjon, amelyek segítenek az eligazodásban. Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Diákok keresőtevékenysége és közterhei különböző jogviszonyokban
Cikk
A diákok különböző jogviszonyokban való foglalkoztatása elég gyakori. Ezek típusaira más-más szabályok és eltérő közteherfizetési előírások vonatkoznak. Cikkünkben bemutatjuk, milyen feltételek és közteherfizetés mellett folytathatnak keresőtevékenységet a diákok munkaviszonyban, egyszerűsített foglalkoztatásnál, megbízási jogviszonyban, tanulószerződés, illetve hallgatói munkaszerződés, valamint iskolaszövetkezet keretében.
Gyed és bölcsőde
Kérdés
Az 1997. évi LXXXIII.. törvény 42/C paragrafusa szerint nem jár a gyed az anyukának, ha bölcsődébe adja a gyerekét, kivéve, ha keresőtevékenységet folytat. Pontosan milyen előirás van erre a keresőtevékenységre? Van bármilyen előirás arra vonatkozóan, hogy van-e minimum óraszám vagy összeg, ami szükséges ahhoz, hogy keresőtevékenységnek minősüljön? Köszönöm.
Nyugdíj és a kata
Kérdés
Öregségi nyugdíj, keresőtevékenység korhatár előtti ellátás mellett 2018 cikküket olvasva felmerült bennem egy pár kérdés. Katás egyéni vállalkozó vagyok, a Nyugdíjfolyósító szerint a 2018. évben elérem a 40 év szolgálati időt. Első kérdésem az, hogy a katás jogviszony időtartama teljes időnek számít-e a 40 évhez ( az egy naptári év kata-idő a nyugdíjhoz szükséges időhöz is egy teljes évnek számít-e)? A következő kérdésem az, hogy a katás egyéni vállalkozásomat is meg kell-e szüntetni az előző nappal, amikortól nyugdíjas szeretnék lenni? A harmadik kérdésem, hogy amennyiben a nyugdíj mellett katás egyéni vállalkozó szeretnék lenni, a nyugdíj melletti kata-bevételre is vonatkozik-e a bevételkorlát? Vagyis a keresőtevékenységből – Tbj. 5. §-a szerinti biztosítással járó jogviszony, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenység folytatása esetén is – származó nyugdíjjárulék alapja meghaladta 2018 évben a 2 484 000 összeghatárt, akkor szüneteltetni kell a nyugdíj folyósítását? Előre is köszönöm válaszukat! Sári Veronika
Öregségi nyugdíj, keresőtevékenység korhatár előtti ellátás mellett 2018
Cikk
2012. január 1-jétől kezdődően a társadalombiztosítás keretein belül saját jogú nyugdíj, valamint korhatár előtti ellátás megállapítására és folyósítására kerülhet sor. Saját jogú nyugdíj az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személyek, valamint nők esetében az ún. „nők 40” kedvezményes nyugdíjában részesülő személyek részére folyósítható. A nyugdíjkorhatárt még be nem töltött, de a külön jogszabályban meghatározott jogosultsági feltételekkel rendelkező személyek részére korhatár előtti ellátás folyosítható.